Ostersund
Osrblie

Deti, dorast i dospelí si cez víkend opäť zmerali sily vo Viessmann pohári

25.1.2016, 16:30 | Mládež | Lukáš Timko
Uplynulý víkend pôvodne nebol v plánoch ako súťažný, no nedostatok snehu v Osrblí nedovolil absolvovať prvé kolo Viessmann pohára 2. a 3. januára a Slovenský zväz biatlonu sa ho rozhodol preložiť na 23. a 24. januára.

Opäť sa súťaže neodjazdili za plnej účasti. K mužom a ženám vo svetovom pohári aj IBU Cupe sa pridali ešte aj dvanásti juniori a kadeti pripravujúci sa Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov, ktoré sa začínajú už túto stredu.

Muži (22-39 r.) v sobotu absolvovali rýchlostné preteky. Vyhral ich René Bevelaqua. Biatlonista, ktorý v tejto sezóne nastúpil aj na IBU Cup v Novém Měste, triumfoval o minútu a 21 sekúnd pred Rudolfom Michalovským, ktorého zradila streľba v ľahu, kde minul štyri terče, a to ho pripravilo o víťazstvo. Až na treťom mieste skončil vedúci muž poradia Juraj Valenta, ktorý pred dvoma týždňami ťažil z absencie pretekárov, ktorí ho v sobotu porazili. V stíhacích pretekoch bol znova Michalovský najrýchlejší, ale osem chýb znamenalo pohodlnú pozíciu pre Bevelaquau, ktorý chyboval iba dvakrát.

Medzi mužmi B i C vyhrali oba dni Pavol Horniak a Ján Berčík. Janka Maráková s obrovským náskokom ovládla ženskú kategóriu a medzi dámami pokračovalo súperenie Kataríny Kaliskej s Oľgou Konupkovou, prvá menovaná zvíťazila oba dni.

Juniorská kategória bez štyroch najlepších mladých mužov priniesla súboj Petra Oravca s Radoslavom Kubaliakom. Po šprinte sa tešil Peter, v stíhačke si ale nepotykal so strelnicou, čo Rado bez otáľania využil. Výkon jedinej juniorky Kataríny Husárovej sa nedá s nikým porovnať.

Spomedzi dorastencov 97-98 tiež bez elitných pretekárov bol oba dni najrýchlejší Matej Lepeň, keďže Róbert Valenta mu kvôli vychýlenejšej muške život príliš neskomplikoval. Lepeň v polovici februára absolvuje Zimné olympijské hry mládeže. Medzi 16-timi kadetmi narodenými v rokoch 1999 a 2000 bol suverénne najrýchlejší Samuel Hubač, ktorý prvé kolo Viessmann cupu pred dvoma týždňami neabsolvoval a s Viktorom Slezákom ani Lukášom Ottingerom tento víkend problém nemal.

Na šesťkilometrovej trati si v sobotu zmerali sily všetky dorastenky. Medzi skôr narodenými vyhrala Tatiana Krnáčová a neskôr Júlia Machyniaková, ktorej tentoraz sestry Remeňové nestačili a dokonca ani na ZOHM nominovaná Veronika Haidelmeierová. V nedeľu už oprávnenosť svojej nominácie dokázala a aj vďaka lepšej streľbe Júliu porazila. Krnáčová zopakovala víťazstvo.

viessmann cup deti forster
štart pretekov detí (© Miroslav Forster)

Deti absolvovali rýchlostné preteky a tie s hromadným štartom

14 a 15-ročných žiakov bolo "až" devätnásť, a podobne ako v 1. kole, na pódiu dochádzalo k rotácii viacerých pretekárov. V sobotu vyhral Juraj Vološin, ktorý o dve sekundy odsunul na druhé miesto vedúceho muža priebežného poradia Damiána Cesneka. V nedeľu deti absolvovali preteky s masovým štartom a tam sa Cesnekovi ani Vološinovi vôbec nedarilo na strelnici, a tak sa na najvyšší stupienok dostal Matej Gregor.

Rovnako starých žiačok sa v sobotu predstavilo rekordných 26. Vyhrala tá najpresnejšia Michaela Hubačová. Na túto kategóriu nezvykle trafila úplne všetkých desať terčov a súperkam výraznejšie odskočila. V nedeľu to už také jednoznačné nebolo, keď rovnako strieľajúcej Viktorii Forster ušla iba o dvadsať sekúnd. Michaela je jasnou líderkou tejto kategórie, keď vyhrala tri zo štyroch tohtosezónnych pretekov, v úplne prvých bola o sekundu druhá.

Po dvoch tretích miestach 9. a 10. januára vyskočil na zlatú pozíciu medzi 12 a 13-ročnými chlapcami Adam Černák. V oboch prípadoch porazil Mateja Horniaka, ktorý urobil na strelnici o jednu chybu viac. Líder poradia Sebastian Ilavský tentoraz nesúťažil. Barbara Skačanová v sobotu po zlyhaní na strelnici prepustila najvyššie miesto na stupni víťazov Monike Dodokovej. V nedeľu jej to vrátila a rovnako ako o dva roky staršia Hubačová vyhrala tretie zo štyroch pretekov.

Medzi chlapcami narodenými v rokoch 2005 a 2006 pokračoval súboj Matthiasa Schwarzbachera s Martinom Maťkom. Druhému menovanému dokonale vyšiel zdravý revanš, a tak ako pred dvoma týždňami skončil dvakrát tesne druhý, tentoraz tesne vyhral. Jedinou neporazenou pretekárkou medzi deťmi ostáva Lea Mišunová (2006), ktorá vyhrala obe súťaže na dvojkilometrovej trati a k tomu má aj prvé miesto z 9. januára. O deň neskôr však preteky vynechala, takže v celkovom hodnotení ostáva prvá Nina Kubašová.

Ďalšie kolo Viessmann pohára sa uskutoční 20. a 21. februára 2016.