Slovenský biatlon nemá v letných mesiacoch kvalitné tréningové prostredie. V Osrblí totiž nie je vyhovujúca koliesková dráha. Reprezentanti od A-tímu po dorastencov musia preto cestovať za lepšími podmienkami do zahraničia.  To by sa už konečne mohlo zmeniť.
 
Našiel sa sponzor, ktorý je ochotný vytvoriť 1200 metrov dlhú kolieskovú dráhu v areáli Vojenského športového centra Dukla na Králikoch. Tie sa nachádzajú asi 14 kilometrov na západ od centra Banskej Bystrice. Tam je už vybudovaná strelnica. Ak by sa k tomu v budúcnosti pridala aj výstavba zázemia či kvalitné zasnežovanie, vznikol by z toho biatlonový areál. Pripomíname však, že strelnica na Králikoch nemá tridsať stavov, takže minimálne zatiaľ sa nediskutuje o areáli parametrov IBU.
 
 
kraliky 20 vizualizacia
Vizualizácia kolieskovej dráhy na Králikoch (© SZB)
 
 
Plán výstavby predstavil Slovenský zväz biatlonu v stredu 14. októbra aj so zástupcami spoločnosti spoločnosti Viakorp, ktorá dráhu postaví i zaplatí, a to do jedného roka od získania stavebného povolenia, ktoré sa vybavuje. Mala by to byť dokonca prvá ekologická koliesková dráha na svete, pretože asfalt bude obsahovať zhodnotené plasty ako vrchnáčiky z plastových fliaš a podobne. Stáť by mala zhruba 300-tisíc eur.
 
Dráha mimoriadne pomôže najmä našej mládeži, ktorá nemá najlepšie podmienky na prípravu. Na takejto dráhe so strelnicou sa už budú dať absolvovať kvalitné tréningy. V zime by zasa mala pomáhať so zasnežovaním technika z Osrblia.
 
 
kraliky 20 vizualizacia
Peter Vozár s Nasťou Kuzminovou (© SZB)
 
 
Ambasádorkou projektu na Králikoch je trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová. "Zvlášť v tejto pandemickej situácii nechcem, aby šport umieral. Prajem si, aby biatlonová mládež mala dobré podmienky, ktoré som ja nemala k dispozícii. O to viac bojujem za túto myšlienku. Novú kolieskovú dráhu môžu využiť všetky deti, ktoré chcú športovať. Ja som už strelnicu na Králikoch stihla využívať ako aktívna pretekárka. Práve na Králikoch som popracovala na streľbe v rámci domácich sústredení po druhej materskej dovolenke," povedala Nasťa na tlačovke.
 
VŠC Dukla spolu so Slovenským zväzom biatlonu aj obcou Králiky budú chcieť areál ďalej rozvíjať. Starať by sa oň mala najmä Dukla. Plány su smelé. "Chceme tu vybudovať sociálne zázemie, aby sa mali kde pretekári prezliecť, pripraviť sa na tréning a po tréningu dať do poriadku. Túto etapu by sme chceli realizovať buď za podpory ministerstva obrany, alebo cez Fond na podporu športu," dúfa prezident SZB Peter Vozár.