• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Kos hodnotí prvú polovicu MS, mládež odchádza na MS, náš tím v Osrblí sa mení

15.2.2021, 14:30 | Slovensko | Lukáš Timko
Svetový šampionát v Pokljuke má za sebou päť súťaží v prvom týždni, kde naša miešaná štafeta obsadila 18. miesto. Následne v šprintoch sa o slovo prihlásila trinásta Paulína Fialková a 37. Michal Šima. V stíhačke si obaja pohoršili napriek tomu, že naša najväčšia nádej útočila na Top 10, ale zbabrala poslednú položku. V nedeľu večer sme pridali aj vyjadrenie Paulíny, ktoré si môžete vypočuť v príslušnom článku.
 
V pondelok sme sa spojili s reprezentačným trénerom mužov Tomášom Kosom, ktorý nám zhodnotil prvú polovicu MS v podaní svojich zverencov a načrtol aj očakávania pred týmto náročným týždňom s vytrvalostnými pretekmi a dvomi štafetami.
 
 
audio ikonkaTomáš Kos o prebiehajúcich MS (tréner mužov)
 
 
V Osrblí sa "menia stráže", juniori odchádzajú na MS
 
V našom Národnom biatlonovom centre sme videli pekné súťaže tretieho kola IBU pohára aj s osvedčeným menoslovom slovenských juniorov. Presadili sa viacerí. Vyčnieval Tomáš Sklenárik s dvoma 28. miestami a veľmi dobrým behom. Lukáš Ottinger, Júlia Machyniaková a s prižmúrením oboch očí aj Lucia Michaličková sa pohybovali okolo bodovanej hranice. Všetci nominovaní spolu so Zuzanou Remeňovou, Samuelom Hubačom a Petrom Golianom odišli domov a už zajtra cestujú do tirolských Álp na svetový šampionát mládeže, ktorý začína v sobotu 27. februára. Pridá sa k nim ešte tesne pred MS Henrieta Horvátová, ktorá aj so šéfom nášho servisu Dušanom Otčenášom pricestujú z Pokljuky. No a napokon ešte docestuje do Obertilliachu aj druhá časť servisného tímu, ktorý ešte ostáva v Osrblí.
 
Náš tím sa v domácom stredisku poriadne okresal a pomenil. Treba povedať, že odišla aj takmer celá šanca na lepšie výsledky vo 4. kole IBU pohára. Síce sme nerezignovali a SZB deklarovalo záujem predstaviť sa v štafetách a nominovať čo najviac pretekárov, nemáme ich už dostatok na naplnenie šesťčlennej kvóty. Ide totiž o to, že hoci juniori môžu štartovať prakticky bez obmedzení, nemáme ich toľko, aby to nebola priveľká hanba v medzinárodnom biatlone. A z dorastencov sa môžu predstaviť len pretekári, ktorí majú splnenú kvótu z mládežníckych podujatí. Z tých, ktorí sa nedostali na MS, to sú dvaja.
 
 
Mária Remeňová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Najväčšiu šancu na pekné umiestnenie by mala mať Mária Remeňová, ktorú treba povedať, že prekvapujúco o vrchol sezóny pripravila nevyspytateľne strieľajúca Lucia Michaličková. To sme si však roky priali, aby sme nerobili nábory, ale výbery. Na domácich tratiach bude určite chcieť napraviť zaváhanie zo soboty a najmä jej bežecký výkon, ale aj strelecká forma zo záveru Arberu dávajú tušiť, že by to mohlo byť u nej zaujímavé. Zachrániť sezónu sa pokúsi Aneta Smerčiaková, ktorej to nejde a nejde. Nevie zo svojich nôh dostať časy, na ktoré má.
 
Veľkým otáznikom bude výkon juniorky Barbory Horniakovej, ktorá zažije sezónnu premiéru v medzinárodnom biatlone.  Na Slovensko sa vracia len teraz v pondelok podvečer z juniorských MS v bežeckom lyžovaní, ktoré sa konali vo Fínsku. Okrem štafety nastúpila iba v pretekoch na päť kilometrov, kde obsadila 66. miesto, no aj tak bola najlepšou zo Sloveniek.
 
 
horniakova 20 osrblie trat sta
Barbora Horniaková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Zaujímavosťou je, že tieto tri pretekárky by sa mali pobiť o možnosť štartovať vo Svetovom pohári v Novom Meste na Morave, kde potrebujeme štvrtú pretekárku do štafety 4. marca. A keďže budeme mať štyri možné adeptky práve v tom čase v Obertilliachu, paradoxne by sa do najvyššej ligy mala dostať hierarchicky piata juniorka. Ak by to nebola Aneta. Barbora by ale musela zároveň splniť kvótu, čo už Mária má, a keďže na toto neexistujú žiadne nominačné kritériá, vyberať budú tréneri. Ale isteže budú zohľadňovať tohtotýždňové výsledky.
 
Prvý junior pod čiarou Damián Cesnek by chcel získať ďalšie medzinárodné skúsenosti, lebo ešte dva roky pobudne v mládeži a po odchode trojice Sklenárik - Ottinger - Hubač sa s ním určite ráta. Bude chcieť vylepšiť 98. miesto zo soboty. U ostatných pretekárov bude úspechom vymanenie sa z poslednej päťky výsledkovej listiny. Juniori, aspoň zatiaľ, nedosahujúci reprezentačnú úroveň Viliam Kostelník a Alena Kešeľáková skončili v sobotu posledný, resp. predposledná. No a šancú dostanú ešte aj junior Pavol Štrba a dorastenci, ktorí už štartovali v medzinárodnom biatlone a preukázali aké-také výsledky na účasť v seniorskom biatlone, no tiež sa nedostali na MS Barbara Skačanová a Matej Gregor. Pôvodne sa hlásil o štart aj náš bývalý profík Matej Kazár, ale pracovné povinnosti mu dovoľovali štartovať asi len v jedných, alebo dvoch pretekoch, a to tréner Daubner neakceptoval.
 
 
clovek ikonkaSlováci vo 4. kole IBU Cupu v Osrblí
 
smerciakova aneta   remenova maria   horniakova barbora   gregor matej
             
Alena Kešeľáková   Barbara Skačanová   Damián Cesnek   Viliam Kostelník
             
Pavol Štrba            
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50