• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Sezóna sa blíži, Slováci v lete spájali tím, opäť sa menilo servisné kvarteto

11.11.2021, 20:00 | Slovensko | Lukáš Timko
Sezóna sa blíži, Slováci v lete spájali tím, opäť sa menilo servisné kvarteto
Paulína Fialková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Redakcia mediálnej platformy Slovenský biatlon víta všetkých priaznivcov "nášho milovaného športu" v novej sezóne 2021/2022. Spolu s Vami sa tešíme na 166 medzinárodných pretekov, z ktorých Vám prinesieme spravodajstvo a v ňom zaznačíme viac ako päťtisíc výstrelov slovenských reprezentantov. Všetkým našim reprezentantom držíme palce!
V posledných rokoch odišli do biatlonového dôchodku viaceré legendy a tradičné postavy nášich tímov ako Daubnerová, Kuzminová, Kazár, Poliaková či Otčenáš, no aktuálna olympijská sezóna logicky žiadne konce kariéry nepriniesla. Motivácia štartovať a skúsiť sa presadiť na najprestížnejšom podujatí sveta je aj pre členov nášho tímu veľmi silná.
Jedinou pretekárkou, ktorá nastupovala aj v pretekoch najvyššej ligy a s kariérou už pokračovať nebude, je Aneta Smerčiaková, ktorá sa k biatlonu dostala až v závere juniorskej kariéry a napriek veľkej snahe sa jej ani medzi ženami nepodarilo presadiť.
Okrem Liptovčanky minimálne na začiatku sezóny nebudeme registrovať ani ďalších dvoch pretekárov, ktorí vlani skončili juniorskú kariéru a dostali sa do náročnej pozície boja o Svetový pohár. Lukáš Ottinger aj Lucia Michaličková majú pretrvávajúce zdravotné problémy, ktoré im neumožnili účasť na záverečnom sústredení pred sezónou v Idre a vynechajú aj prvé podujatia na severe Európy. V ich prípade je teda boj o miesto v tíme pre OH už len v teoretickej rovine. Hlavné bude, aby sa dali zdravotne doporiadku a ukázali sa napríklad na IBU pohári v Osrblí.
Aneta Smerčiaková ukončila kariéru (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Spojenie našich tímov
Na začiatku leta sme informovali, že došlo k spojeniu našich tímov, ktoré sa dostali pod taktovku Tomáša Kosa ako hlavného trénera. Preto už celú prípravu viedol okrem mužov aj sestry Fialkové. Po troch dekádach si dala od biatlonu pauzu Anna Murínová, ktorá túto zimu nebude v žiadnej väčšej funkcii. Tak trochu mimo ostával len Tomáš Hasilla pod taktovkou Daniela Kuzmina. V tomto zväčšenom päťčlenom tíme Fialky, Šima, Bartko, Baloga pôsobí ďalej ako kondičný tréner Jakub Leščinský.
Druhý tím viedol v príprave Lukáš Daubner, ktorý je naďalej reprezentačným trénerom žien. Má pod sebou sestry Machyniakové, Henrietu Horvátovú, Tomáša Sklenárika, juniora Damiána Cesneka a momentálne len invidiuálne sa pripravujúce duo Ottinger - Michaličková. To bude skupina, ktorá doplní reprezentačné stálice v pretekoch SP, ale aj na OH. Všetci vyššie menovaní trinásti pretekári sú zaočkovaní proti covidu-19, teda môžu cestovať na vrchol sezóny do Číny, kde sa, snáď, dostanú ôsmi.
Hlavným trénerom mládeže ostal Peter Kazár, ktorý viedol ďalšiu skupinu pretekárov v juniorskom a dorasteneckom veku, ktorá bude určite tiež tlačiť na to, aby sa dostala na reprezentačné akcie. Sestry Remeňové by určite chceli pravidelnejšie nastupovať vo Svetovom pohári a spolu s Emou Kapustovou i Filipom Burym majú pred sebou aj juniorské vrcholy sezóny.
So všetkými vymenovanými pretekármi je aktuálne v Idre aj Veronika Holmiková. To sú teda biatlonisti, ktorí v nominačných pretekoch zabojujú o rozdelenie v prvých kolách SP a IBU Cupu na severe Európy. Dorastenci sú zatiaľ doma a ak pandemická situácia dovolí, na konci novembra budú cestovať na záverečné sústredenie plus dve kolá IBU pohára juniorov do talianskeho Martellu.
Opäť sa zmenilo servisné kvarteto pre Svetový pohár. Po krátkom návrate už zrejme definitívne skončil pri A-tíme Dušan Otčenáš a Samuel Závalec využil ponuku od českého tímu. Dvojicu, ktorú pritiahli sestry Fialkové Štefan Lichoň - Miha Plahutnik, teda doplnili už bývalí biatlonisti a iba 21-roční Peter Golian s dokonca 19-ročný Adam Koštial. Obaja sú ešte vekom juniori, ktorí sa ale po dohode so zväzom rozhodli biatlonu pomôcť inak.
Peter Golian už bude servisman (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Zmeny na webe slovenskybiatlon.sk
Aj v tejto sezóne bude pokračovať náš projekt mediálnej infúzie pre slovenský biatlon. Nájdete nás teda naďalej na sociálnych sieťach Facebooku aj Instagrame a tvoriť budeme i najnáročnejší video materiál na Youtube, hoci nebude možná výrazná kvantita a naša účasť na vrcholoch sezóny ako OH v Číne či MSJaK v Utahu je vysoko nepravdepodobná.
Napriek tomu sa budeme snažiť odviesť obrovské penzum práce tak ako každý rok. Chystáme štyri podcasty, v každom mesiaci jeden. Samozrejmosťou bude spravodajstvo zo všetkých 166 pretekov pod hlavičkou IBU s výnimkou decembrovej univerziády. Najdetailnejšie sa budeme logicky venovať pretekom SP, kde sa budeme snažiť priniesť vyjadrenia všetkých alebo takmer všetkých biatlonistov, a to v audio podobe. V IBU pohári dostanú priestor bodujúci pretekári, či tí, ktorí zaznamenajú najlepší kariérny výsledok.
Pozorní čitatelia, či naši najvernejší fanúšikovia, si už všimli, že náš web prešiel zmenami, a to z hľadiska funkcionality i komplexnosti najväčšími od vzniku v roku 2015. Hoci sa nejavia zásadne, pre našu prácu predstavujú veľký posun dopredu. Z viac ako dvadsiatky zmien si najskôr všimnete nový font písma i jeho zväčšenie, či širšiu stredovú časť, ak nás čítate na počítači. Výraznejšie sme optimalizovali mobilnú verziu, kde sa viacero a i tých komplikovanejších súčastí webu zobrazuje prijatelnejšie. Lepšiu navigáciu k pretekom počas sezóny určite oceníte.
Počas pretekov bude v daných článkoch fungovať autorefresh stránky každých desať minút, keďže štafety, stíhacie preteky aj masové štarty textovo spracovávame online v reálnom čase. Pri rýchlostných a vytrvalostných štartoch už v priebehu naskakuje streľba Slovákov.
Kompletné výsledky, priebežné poradia SP a rebríčky národov budete mať u nás dostupné ešte skôr ako v minulosti, teda väčšinou do piatich minút od prejdenia posledného pretekára cieľom. Novinkou bude aj uvádzanie priebežného poradia IBU pohára v každých pretekoch druhej ligy. Všetky poradia aj v jednotlivých disciplínach SP nájdete počas sezóny v hornom menu.
Na budúci týždeň prebehne v Idre aj fotenie reprezentácie prostredníctvom nášho kolegu Igora Stančíka, po ktorom budeme aktualizovať profilové fotografie biatlonistov, teda najmä tie povestné "hlavy", ktoré používame pri štatistikách. Už v tlači je opäť unikátny a nami vytvorený nástenný kalendár s 37 fotografiami našich reprezentantov. Pandémia aj jeho výrobu spomalila, ale akonáhle ho naskladníme (v priebehu budúceho týždňa), budete si ho môcť zakúpiť.
V nasledujúcom článku sa budeme venovať Národnému biatlonovému centru v Osrblí...
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Östersund štafeta žien
nedeľa Östersund stíhačka mužov
sobota Östersund stíhačka žien
sobota Östersund štafeta mužov
sobota Sjusjoen mass 60 mužov
sobota Sjusjoen mass 60 žien
piatok Sjusjoen šprint mužov
piatok Sjusjoen šprint žien
štvrtok Östersund šprint žien
štvrtok Östersund šprint mužov
streda Sjusjoen superšprint mužov
streda Sjusjoen superšprint žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Östersund štafeta žien
nedeľa Östersund stíhačka mužov
sobota Östersund stíhačka žien
sobota Östersund štafeta mužov
sobota Sjusjoen mass 60 mužov
sobota Sjusjoen mass 60 žien
piatok Sjusjoen šprint mužov
piatok Sjusjoen šprint žien
štvrtok Östersund šprint žien
štvrtok Östersund šprint mužov
streda Sjusjoen superšprint mužov
streda Sjusjoen superšprint žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50