Už vlani sme avizovali (článok tu), že hoci sa najväčšia pozornosť fanúšikov aj médií dostáva Svetovému poháru, v našom Národnom biatlonovom centre sa zvyčajne koná IBU pohár. Niektorí hovoria o tomto podujatí ako o nejakej druhej lige, ktorú si možno zorganizuje Slovenský zväz biatlonu s pár nadšencami pre pretekárov, ktorí sa nedostali do SP, ale v skutočnosti ide na slovenské pomery o veľkú akciu, ktorá si vyžaduje množstvo práce až pár stovák ľudí.
Podujatie opäť nezanedbateľne pomohlo ekonomike a cestovnému ruchu Horehronia v ťažkom období po pandémii, vysokej inflácii či cien energií. Zaznamenali sme vyše dvetisíc prenocovaní u 25 rôznych hoteliérov, navarilo sa ešte viac obedov pre organizátorov, dobrovoľníkov i športovcov. To z IBU pohára robí možno jednu z 10-15 najväčších športových akcií roka na Slovensku.
štart superšprintu (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
Ako to organizátori zvládli tento rok?
Menším zázrakom je vôbec to, že sa podujatie pri takto teplej zime vôbec konalo. Obrovské problémy so snehom majú aj oveľa bohatšie strediská vo vyšších nadmorských výškach. Ltt sa zorganizvalo kolo SP v Hochfilzene, Ruhpolding bude asi najzelenší v histórii a strediská IBU pohárov, ktoré majú oveľa menšie finančné zázemie, majú skóre iba 3/5, keďže Sjusjoen aj Arber vypadli. Okrem Osrblia sa podarilo hostiť preteky len Ridnaunu, ktorý je však vysoko v talianskych Alpách a Idre je zasa blízko polárneho kruhu.
Slovákom pomohlo najmä veľké zanietenie pre vec, teda ísť cez všetky prekážky a nevzdávať sa s jasným cieľom - IBU Cup tu jednoducho bude. To začalo už minulú zimu, keď sa podarilo odložiť sneh, ktorý tvoril základ pre tento ročník a bez neho by sa to nedalo urobiť. Ďalej to boli tohtoročné masívne investície, ktoré zefektívnili i zjednodušili zasnežovnie. Stačilo tentoraz o čosi menej centimetrov pokrývky, ktorú upravoval nový ľahší ratrak. Zväzu sa podarili vyrokovať aj lepšie ceny elektriny. Bez množstva týchto koliesok by súkolie nevzniklo.
Výsledkom je, že IBU sa môže na Slovákov spoľahnúť a aj im prideľuje množstvo podujatí. Nie je to tá najvyššia liga - Svetový pohár + MS, ale úplne všetko pod ňou. Zaujímavosťou je, že Osrblie muselo naposledy zrušiť podujatie ešte v sezóne 2006/2007, teda posledný SP, ktorý tu mal byť. Odvtedy nepretržite 16 rokov organizuje aspoň jedno podujatie IBU a dokonca sa dostalo do stavu, že aktuálne sa nikde nepreteká toľko ako u nás, čo je naozaj rarita. Graf zobrazuje zorganizované, alebo plánované podujatia/kolá MS, SP, IC, ME, ICJ, MEJ, MSJaK a LMS.

Nasledovať budú letné MS, ktoré budú mimoriadne atraktívne pre obrovské množstvo súťaží natlačených do štyroch dní. Od štvrtka 24. do nedele 27. augusta 2023 to bude spolu 16 štartov v kategóriách juniorov i elitných pretekárov. Prvé dva dni superšprinty, v sobotu rýchlostné preteky a v nedeľu si mládež dá stíhačku, no ženy i muži najatraktívnejší masový štart. Napríklad na posledných MS vytvorili jeho pódium Wiererová, Herrmannová a Davidová.
V nasledujúcej zime to budú 24-28. januára 2024 Majstrovstvá Európy, čo by mohlo snehovým podmienkam pomôcť, keďže ochladenie zvyčajne prichádza až ku koncu januára. No a v záverečných dvoch zimách aktuálneho olympijského cyklu budeme u nás sledovať opäť IBU pohár, ale o pár dní neskôr ako posledné roky, teda druhý januárový týždeň. V oboch prípadoch to bude nadväzovať na Arber, ktorý je náchylný na nahradenie. Ten by sa nahradzoval aj teraz v Osrblí nebyť netradičného 4. kola SP v Pokljuke, ktorá má lepšie snehové podmienky a je to ochotná robiť takto narýchlo. Oberhof by, samozrejme, nebol.
Zo zákulisia nás teší aj to, že hoci v minulosti boli s ubytovaním v okolí nemalé problémy, aktuálne je to pre športovcov už naozaj na vysokej úrovni a nekonajú sa žiadne ubytovne. Už aj biatlonovo chudobné krajiny ako Moldavsko či Kórea spali v hoteli a mali kvalitnú stravu. Nehovoriac o Nemcoch, Talianoch či Švajčiaroch, ktorí spia vo štvorhviezdičkových wellness hoteloch. Jednoducho ubytovanie je už u nás porovnateľné so západnou Európou.
Ilustračný záber z IBU pohára (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
Návrat fanúšikov
Veľkým pozitívom minulého týždňa bolo, že sa do areálu po dvoch covidových ročníkoch vrátili fanúšikovia. Tí vytvorili výbornú atmosféru burcovanú moderátorom/komentátorom Adamom Lehockým. Najviac ich bolo v sobotu, kde to bolo naozaj pekné. Tribúna nedostačovala. Bude, samozrejme, treba väčšiu, ale to je jasné. Mnohí sa pýtali, prečo boli stupne pre víťazov situované mimo divákov. Bolo to dané požiadavkou EBU vyrábajúcou živý prenos, že im to takto sedí najviac pre kamerové obmedzenia. Fanúšikovia sa toho ale v budúcnosti nemusia báť, nasledujúce dve podujatia bude vyrábať 50-60-členný štáb RTVS, ktorý bude mať oveľa viac kamier i možností. MS i ME bude teda vysielať naša verejnoprávna televízia, ktorá následne signál poskytne aj Eurosportu, ČT atď.
Pozitívne nás prekvapila aj fanzóna, ktorá v minulosti rozhodne nebola samozrejmosťou. Aj ona bola takou ochutnávkou pred letom, no už teraz sa tam tých pár stovák ľudí vedelo najesť (výber bol naozaj až prekvapujúci), napiť, zabaviť i kúpiť nejaký ten suvenír. Stretnúť mohli vo veľmi prajnej atmosfére Nasťu Kuzminovú i Pavla Hurajta. Ceny boli, samozrejme, vyššie, také tie jarmočné, ale za handmade sortiment podporujúci lokálnych remeselníkov či pekárov si dnes ľudia radi priplatia, a tak by to aj malo byť. Netreba zabúdať na poľahčujúcu okolnosť - úplne voľný vstup na podujatie.
Nasťa Kuzminová v nedeľu (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
Najbližšie dve akcie už budú fungovať formou vstupeniek, ich ceny ale budú zanedbateľné. Ak máte radi biatlon, určite príďte. Keď k nám už teraz merali cestu Česi a svojich prišli povzbudiť asi aj dve poľské i ukrajinské rodiny, veríme, že Slováci vytvoria skvelú atmosféru. Snáď pomôže aj to, že na rozdiel od IBU pohára bude naša reprezentácia, samozrejme, v plnom zložení.
Čo doladiť pred najväčšími podujatiami posledného desaťročia?
Asi najväčším problémom, na ktorom musia organizátori popracovať, bolo blato, ktoré sa tvorilo prakticky všade a potom sa ním zanášala trať. To je niečo, čo najviac ovplyvňuje matka príroda. Ak by bolo chladnejšie, bol by všade sneh, či aspoň zamrznutá pôda a nič by nebolo potrebné riešiť. Rovnako ani v lete to zrejme nebude až taký hrozný problém, prioritou bude musieť byť tráva, tráva, tráva. Natrieť ploty, nachystať čo najviac reklamných bannerov. Aby to vyzeralo kultúrne mimo kolieskovej dráhy. No to blato bude potrebné doladiť aspoň do zimy. Ak si tipneme, že asfaltéri už asi tak skoro do NBC neprídu, bude to nutné skúsiť aspoň so štrkom a nejakými menšími úpravami určite na strelnici. Ak sa bude dať, tak aj v priestoroch pre divákov či za budovou pre parkoviská. Veríme, že sa niečo podarí. Tímy tiež potrebujú novšie bunky, čo sa zväz snaží riešiť, no je to mimoriadne drahé.
Záverom vyjadrujeme celému nemalému tímu okolo Petra Vozára, Jaroslavy Laukovej, Michala Baku a Mareka Matiaška veľkú poklonu za organizáciu tohto veľmi náročného podujatia, ktoré opäť dopadlo veľmi dobre. A aj za veľkú snahu držať Osrblie na biatlonovej mape. Objektívne dodávame, že o to sa rozhodne snažilo aj predchádzajúce vedenie s Tomášom Fuskom a Ivorom Lehoťanom. No nič by si žiadni šéfovia nepočali bez desiatok rozhodcov, dobrovoľníkov i nadšencov, ktorí tomu dávajú kvantum času a srdce.
Buďme na to hrdí a ďalej dolaďujme detaily, je ich ešte veľmi veľa. Svet nespí. Aj keď sme sa mu tento rok na Horehroní úžasne priblížili, on nám bude opäť chcieť ujsť. Zachovajme tento trend progresu, nasledujúci rok bude veľkou príležitosťou, ktorú musíme využiť. Ak sa to podarí, biatlon ako jeden z mála zimných športov na Slovensku prežije.
Ak ste boli na IBU pohári, či sledovali ho cez streamy, a chceli by ste svojim názorom vyjadriť nespokojnosť s niečím, alebo máte nejakú radu, napíšte nám na redakcia@slovenskybiatlon.sk a radi sa s Vami o tom porozprávame i pretlmočíme vedeniu podujatia, aby rástlo po všetkých stránkach.