Slovenský biatlon napreduje a aj vďaka novým partnerom môže dostať šancu pretekať v medzinárodnej konkurencii čoraz viac pretekárov. Na letný svetový šampionát do Otepää sme poslali historicky najväčšiu výpravu, ktorá kedy v lete súťažila na MS mimo domáceho Osrblia.
V Estónsku nás bude reprezentovať až 17 biatlonistov. Pôvodne sa uvažovalo o štrnástich, no nominačké preteky u juniorov dopadli tak vyrovnane, že medzi štvrtým a siedmym juniorom nebol žiadny výkonnostný rozdiel. Prezídium zväzu sa preto napokon rozhodlo nenominovať štyroch, ale až šiestich juniorov a siedmy nastúpi v mužskej kategórii, ktorú bol priestor doplniť. Súťažiť sa tradične bude v superšprinte, rýchlostných pretekoch a stíhačke, resp. masovom štarte.
Za normálnych okolností by sme mali najväčšie šance v ženskej kategórii, no Anastasia Kuzminová a napokon aj Ema Kapustová šampionát vynechávajú. Našej najskúsenejšej pretekárke letný biatlon nikdy zvlášť nesedel ani nevoňal. Zvykla sa skôr zúčastňovať letných exhibícií a v tomto čase mať iný tréningový plán. To ostalo aj tento rok. Naopak, našej o generáciu mladšej hviezdičke leto vlani perfektne sadlo so ziskom dvoch strieborných medailí na domácom šampionáte, ale tento rok ju zastavili zdravotné problémy, pre ktoré si musela dať neplánovane pauzu.
Líderkou tímu tak bude vracajúca sa Paulína Bátovská Fialková, ktorá je po roku a pol bez súťaženia už veľmi hladná po pretekoch a ukázala to aj na nominačkách, kde šla výborne, hoci ešte stále musí byť ďaleko od ideálnej formy. Zaujímavosťou je, že je už trojnásobnou majsterkou sveta v letnom biatlone. Prvé dva tituly získala ešte ako juniorka vo Forni Avoltri, no jednoznačným highlightom je šprint z Nového Mesta na Morave v roku 2018, kde aj s jednou chybou zdolala slušnú konkurenciu už v elitnej kategórii. O deň neskôr v stíhačke ju zdolala len legendárna Češka Vítková vďaka lepšej streľbe. Všetci sme zvedaví, ako jej to pôjde v Otepää kam dorazí v stredu večer. Zvyšok tímu už trénuje v dejisku.
Bez Emy a Nasti bolo jasné, že nominačky boli len testom bez tlaku pre sestry Remeňové aj Júliu Machyniakovú. Príliš im nevyšli, minuli veľa terčov, takže je ťažké odhadovať, kam sa zaradia v medzinárodnej konkurencii a či teda zlepšia mušku. Lakmusovým papierikom príliš nie sú ani domáce MS spred roka, pretože Márii nevyšli, keď sa tesne nedostala do Top 30 a tým masového štartu, Júlia pre problémy s ramenom štartovala iba v šprinte a Zuzana vôbec, pretože bola na vojenskom výcviku. Dúfame preto, že sa všetky dostanú ku kariérnym maximám a postúpia do masového štartu pre 30 najlepších.
U mužov máme často spomínanú generačnú výmenu, ktorú v zime už budeme čoraz viac "lepiť" juniormi, ktorí budú jazdievať aj na Svetové poháre. Tento týždeň budú naši chlapi bez väčšieho tlaku. Tomáš Sklenárik vlani nebol zdravotne fit, takže domáce MS mu nevyšli. Isto by chcel ukázať, že kolieskové lyže mu sedia tak, ako keď v roku 2021 vybojoval v juniorskej kategórii bronz. Damián Cesnek ešte pred rokom medzi mužmi nemal na to, aby bol v Top 30, teraz by sme mu verili už viac. No a doplní ich 19-ročný Martin Maťko, ktorý sa nezmestil do juniorskej šestice. V jeho prípade teda budeme skôr sledovať jeho časy oproti juniorom, keďže súťažia na rovnakej trati. V marci bol ešte dorastencom.
Kvarteto junioriek bude veľmi mladučké. Ešte v minulej sezóne boli všetky vekom kadetky a potešili nás siedmym miestom v štafete na MS, ktoré sa zhodou okolností konali na tých istých tratiach, hoci zima a leto sú veľmi odlišné. Rovnako ako technika behu na daných lyžiach, čo niekomu sedí viac a niekomu menej. Príjemné spomienky z marca si teda v auguste pokúsia osviežiť Tamara Molentová, Veronika Michalechová, Alžbeta Garguláková a Michaela Straková. Všetky by mohli mať v prípade priaznivých okolností šancu na Top 10, no tá streľba je ešte stále nevyspytateľná u nich, ale aj konkurentiek. Prekvapením je, že sa do nominácie nedostala skúsenejšia Sára Pacerová, ktorá už v zime ukazovala veľký potenciál najmä v bežeckej časti. Nominačky jej absolútne nevyšli.
Ako sme písali vyššie, juniorov sme napokon poslali cez Viedeň, Helsinki a Talinn do Otepää šiestich. Máme absolútne vyrovnaný tím, čoho dôkazom je to, že sa do tímu nedostali tradičné mená ako Matej Badáň, Benjamín Belicaj či Martin Cienik, ktorý bol napríklad vlani v šprinte ôsmy. Teraz sa o Top 10 pokúsia bratia Šimon a Michal Adamovovci, Jakub Borguľa, Sebastián Ilavský, Maxim Mejtský a Markus Sklenárik. Práve posledný menovaný dorastenec, ktorý má iba 17 rokov, vyhral nominačky s výkonmi, ktoré by vlani na MS stačili na Top 10 a zaskočil tak skúsenejších chalanov. Nepatrí ešte ani do toho elitného tréningového tímu pod vedením Martina Bajčičáka.
Samozrejme, najväčšie ambície musí mať Jakub Borguľa, ktorý v prípade dobrej streľby má aj na titul. Bežecky očakávame, že bude patriť medzi tých najrýchlejších, no s tlakom máva občas problémy a práve na marcové MS v Otepää nemá ideálne spomienky. Proti nemu hrá aj to, že v lete sa jazdia kratšie trate s častejšou streľbou, teda nevynikne až tak jeho silová vybavenosť. Z jeho tradičných súperov by sme mali vidieť Matiju Legoviča, Jakoba Kulbina, Konrada Badacza, viacereo výborných Čechov či Ukrajincov, no novinkou je, že prídu aj Nóri a Švédi. Juniorská kategória bude najkvalitnejšia zo všetkých. Výsledok v Top 10 bude pre našich skvelý, v Top 20 stále veľmi dobrý.
Ako to vyzerá s konkurenciou u mužov a žien? Bude podobná ako vlani na Horehroní. Chýbajú pretekári z elitnej desiatky SP, ale prichádzajú tu viacerí biatlonisti, ktorí v zime dosiahnu vyše sto bodov v pretekoch SP a desiatky takých, ktorí bodujú. V plnej sile prídu Ukrajinci, Česi (okrem Davidovej), Fíni, Kazaši, Bulhari, Poliaci, Rumuni, Lotyši, Litovci a Francúzi posielajú bratov Claudeovcov.
Jakub Borguľa (© Soňa Niková) |
V priebehu šampionátu určite sledujte náš web aj sociálne siete a sme radi, že prvý raz mimo domácich MS uvidíme všetky mužské a ženské disciplíny aj vo vysielaní Športu STVR s komentárom Ľuboša Hlavenu. V úvode viacerých prenosov uvidíte zaujímavé materiály či rozhovory priamo z dejiska.