Naša mužská reprezentácia v posledných rokoch prechádzala mnohými zmenami. Tréneri sa rýchlo striedali, postupne sa obmeňovalo aj zloženie tímu. Na OH v Pjongčangu 2018 štartovali pretekári, z ktorých už nikto neostal pri biatlone dodnes a dokonca spomedzi tých, ktorí sa predstavili na OH v Pekingu 2022, už máme v tíme len jedného. Slovensko prechádza generačnou výmenou.
Pomyselné dno z hľadiska mužského biatlonu (nie juniorského) sme zažili minulú zimu a očakávaná diera sa bude postupne zaceľovať. S príchodom Vízie2030 bolo ambíciou zväzu ustáliť tím, aby takmer celá mužská + juniorská reprezentácia trénovala spoločne a koncepčne dlhodobo.
Tomáš Sklenárik (© Soňa Niková) |
Preto prišiel do tímu ako nový šéftréner päťnásobný olympionik a víťaz pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach Martin Bajčičák, s ktorým primárne pracuje Lukáš Daubner ako skúsený tréner na poli medzinárodného biatlonu a podujatí IBU, čo logicky nie je dominanta bývalého bežca na lyžiach Bajčičáka. No a tímu pre veľkú tréningovú skupinu pomáhal aj Jaroslav Kamenský ako strelecký špecialista. Dá sa povedať, že sedem chlapcov dostalo najlepší možný trénerský štáb, ktorý bol z domácich podmienok možný a ovocie sa bude dostavovať postupne.
Koho teda máme v reprezentácii? Vekom mužov máme aktuálne len dvoch - Tomáša Sklenárika a Damiána Cesneka. Spolu s nimi v spomínanej tréningovej skupine boli juniori narodení v roku 2003 Matej Badáň, Benjamín Belicaj a Artur Ischakov. No a ročník 2004 Jakub Borguľa i Sebastián Ilavský. Keďže IBU upravila pravidlá juniorskej kategórie a v sezóne 25/26 sa všetci títo chlapci stanú mužmi, konkurencia sa výrazne zvýši a všetci už budú bojovať o SP a OH. Mimo tohto tímu sa ešte pripravujú Maxim Mejtský a Martin Maťko (ročník 2005). Prvý sa nominoval na veľký IBU Cup tesne na úkor druhého. No a juniorom je aj Šimon Adamov (2004), ktorý sa pripravuje s bratmi Michalom (2006) a Jánom (2008). Samozrejme, existujú aj ďalšie tréningové skupiny dorastencov... O našich tímoch sme viac písali tu.
Sebastián Ilavský a Matej Badáň (© Soňa Niková) |
Na veľkú smolu nášho biatlonu je práve sezóna, ktorá začne zalepovať dieru v najvyššej lige, kvalifikačná na Zimné olympijské hry 2026. Ak chceme pod piatimi kruhmi postaviť štyroch pretekárov a veľkú štafetu, musíme v aktuálnej sezóne skončiť do 20. miesta v rebríčku národov Svetového pohára a hoci sa o to stavaním štafiet pokúsime, vzhľadom na iba dve mená, ktoré môžu nastúpiť na každý šprint a individuál, to bude takmer nereálne. Viac sme to analyzovali tu.
Jasným spoločným cieľom pre túto zimu bude to, aby sa muži dostali z 24. miesta v národoch aspoň o jedno miesto vyššie, ktoré prinesie možnosť štartu vo SP pre troch pretekárov. To nám v zime 25/26 výrazne navýši zisk bodov a až potom bude možné súperiť so stredne silnými krajinami o pozíciu v dvadsiatke najlepších, či nebodaj uvažovať o Top 17, kde už môžeme nastupovať vo štvorici. V rámci Vízie2030 je to, samozrejme, cieľ ideálne v zime 26/27, reálnejšie v 27/28.
Jakub Borguľa (© Soňa Niková) |
Ak sa vrátime do súčasnosti, kvótu pre preteky SP majú len štyria pretekári - Tomáš Sklenárik, Damián Cesnek, Jakub Borguľa a Matej Badáň. Preto práve oni v stredu ráno odlietajú do Kontiolahti. V individuálnych pretekoch budú jazdiť tí s aktuálne najlepšou formou, v štafetách, samozrejme, všetci, hoci šanca na dokončenie celej štafety je pri aktuálnej nórskej dominancii mizivá. Jasným cieľom bude vždy zdolať aspoň jednu krajinu, dve by už boli veľmi fajn, keďže očakávame na štarte 23 tímov.
Očakáva sa, že v najvyššej lige sa Slováci budú často meniť. Dlhodobé ukazovatele naznačujú, že najbližšie ku splneniu kvóty by mal byť Artur Ischakov, no silný beh má aj Šimon Adamov, teda v prípade priaznivej streľby by mali mať na to. Výhodou je, že na rozpretekanie sa majú až dve kolá IBU pohára, aby sa nominovali na Hochfilzen.
Artur Ischakov a Damián Cesnek (© Soňa Niková) |
Tomáš Sklenárik
Krátko si prejdeme jednotlivých členov tímu. Najstarší, hoci má len 25 rokov, je Tomáš, ktorý v mládežníckej kariére ukazoval veľmi dobrý bežecký potenciál, no posledné roky neustále menil trénerov, takže je otázne, ako to bude túto zimu opäť pod novými. Keď má svoje deň, dokáže konkurovať aj stredu poľa vo Svetovom pohári, no potrebuje, aby sa z toho stalo pravidlo. Veľmi zle vyznieva jeho strelecká bilancia. Hoci nemáva výbuchy, so 72 % pri bežnom scenári 2+1 sa v najvyššej lige nedá presadiť. Má veľké problémy s čistými položkami, ktoré neprichádzajú. Veľmi často sa odpáli už v ľahu a preteky sú pokazené. Preto veľmi trpí jeho psychika. Nepomohli mu ani viaceré choroby v príprave, no mal by byť našim lídrom, ktorý sa potrebuje chytiť.
Tomáš Sklenárik (© Soňa Niková) |
Damián Cesnek
Náš druhý vekom muž má 23 rokov a po slabej juniorskej kariére nasadil na pomalý progres. Vlani zaujal dobrým výkonom na IBU pohári v Kontiolahti, no vo zvyšku sezóny už nič lepšie neprišlo. Problém mu robili dlhé trate, na ktorých postupne upadal. Je to pretekár vhodný na štafety. Ak je treba, vie skúsiť aj rýchlu streľbu, no ostáva nevyspytateľná. Je len dobré, že bude čeliť tlaku od mladších kolegov. Ak sa ukáže, že majú lepšiu výkonnosť, nebude jazdiť stále vo SP. Konkurencia je vždy veľmi potrebná. V našom tíme dlho absentovala.
Damián Cesnek (© Soňa Niková) |
Jakub Borguľa
Už o pár dní zažije svoju premiéru v najvyššej lige Jakub Borguľa, ktorého pasujeme do role lídra novej generácie. Aj keď sám má vysoké ciele a vo SP by už chcel v prvej sezóne zabodovať, niečo také sa nepodarilo ani sestrám Fialkovým, resp. žiadnemu slovenskému mužovi, ktorý prišiel do SP za posledných 25 rokov. Bude na ňom veľký tlak, s ktorým najprv musí vedieť pracovať a určite prídu aj štarty nevydarené a nie jeden. Treba začať prekonaním 80. a potom 60. miesta. Túto sezónu má ale ideálnu na skusy. Prídu už len dôležitejšie vo Svetovom pohári. Už túto zimu ale bude mať šancu s Emou Kapustovou v single mixe prekvapiť. Očakáva sa, že medzi juniormi nastúpi iba na ME a MS, inak bude celú zimu jazdiť medzi mužmi. Veľký atak na glóbusy v juniorskom IBU pohári sa tak konať nebude.
Jakub Borguľa (© Soňa Niková) |
Artur Ischakov
Výkony nášho nového reprezentanta sú miernou záhadou, aj keď slovenská biatlonová komunita ho už pozná. Mnohí budú hovoriť, že je to "druhá Nasťa" (ktorá prišla na SR ako juniorská majsterka sveta a dve sezóny už jazdila SP), že biatlonovo nevyrástol na Slovensku, ale nie je to pravda. Z Tatarstanu k nám prišiel sám a bez pušky ako mladučký dorastenec. Toto bola už jeho tretia príprava v našich podmienkach pod čisto slovenskými trénermi. Bez debát preto je a bude produktom Vízie2030. Vo štvrtok ho v Idre čakajú vôbec prvé IBU preteky v živote. Pre menej zlozvykov ako u jeho kolegov, či veľký "drajv", sa s ním trénerom dobre pracovalo a vykazuje aj stabilnú streľbu, čo by mala byť jeho výhoda. Verme, že bude našou kométou sezóny. Ak preukáže výkonnosť, aj u neho sa očakáva štart medzi juniormi iba na ME a MS.
Artur Ischakov (© Soňa Niková) |
Šimon Adamov
Medzi sezónami 22/23 a 23/24 predviedol Šimon úžasný progres, šokoval štvrtým miestom hneď v druhých medzinárodných pretekoch, no ku koncu minulej zimy mu už dochádzali sily, preto sa na vrcholoch nepresadil. Budeme zvedaví, ako sa chytí túto zimu. Jeho otec je vyhláseným bežeckým trénerom a opäť by sa mohol posunúť. Aj on má za cieľ splniť kvótu a rozvíriť vody v našom tíme. Rád by sa videl v SP, no bude chcieť atakovať vysoké priečky aj na juniorských podujatiach. Jeho problémom je nevyspytateľná streľba, keďže na rozdiel od zvyšku tímu ju Adamovovci až tak koncepčne netrénujú. Razia teóriu, že to príde postupne a bez špičkového bežeckého výkonu vám ani nuly nepomôžu. Uvidíme teda, kedy a kde by mohla Šimonova motyka vystreliť.
Šimon Adamov (© Soňa Niková) |
Maxim Mejtský
Sezónu medzi mužmi premiérovo začne aj prekvapenie tohtotýždňových nominačiek Maxim, ktorý až teraz prešiel z dorastu k juniorom, no strelecky mu vyšiel Obertilliach, a preto dostane šancu v Idre a zrejme aj Geile. Pravdou je, že bežecky ešte bude za mužmi rozhodne zaostávať, no uvidíme, či udrží nádejnú streľbu, v ktorej sa mu túto prípravu venoval trénerský novic Marek Matiaško, piaty muž OH v Turíne 2006. Tieto dva týždne by mu mali pomôcť hlavne nabrať potrebné skúsenosti a súťažnú formu pred dôležitým januárom a MEJ, kde to bude v našom tíme neuveriteľne našľapané. V Altenbergu to potom bude veľký boj o štyri miesta na MSJ, čo Maxim rozhodne nemá isté.
Maxim Mejtský (© Soňa Niková) |
Martin Maťko
Už vlani prekvapil silnými momentami Maximov rovesník Martin, ktorý vytlačil z reprezentácie pred zimou favorizovanejších pretekárov a nedá sa zabudnúť, ako vlani na MEJ medzi o tri roky staršími pretekármi až do poslednej streľby masového štartu bojoval až o medailu. Martin má svoje silné bežecké chvíľky a treba povedať, že pred pár dňami na nominačkách bežecky nezaostával za lídrami tímu ako Adamov, Borguľa alebo Ischakov. Z veľkého IBU Cupu sa len tesne odpálil vo veternej lotérii stíhačky. Mal by byť našim lídrom na prvých dvoch kolách juniorského IBU pohára, kde pokojne môže atakovať Top 10.
Martin Maťko (© Soňa Niková) |
Ďalší mladí pretekári
Túto zimu máme toľko vyrovnaných juniorov, že aj keď sme ich viacero poslali súťažiť s mužmi, budeme potrebovať nominačné preteky na juniorské IBU poháre v Ridnaun a Gomse. Jazdiť sa budú 7. a 8. decembra. Očakáva sa, že sa na nich dobre porovnajú ďalší muži ako Matej Badáň, Benjamín Belicaj, Sebastián Ilavský či Martin Cienik. Ešte pred dvoma rokmi by mali medzinárodné podujatia takmer isté, no to už zďaleka neplatí.
Aj preto, že o juniorské poháre majú veľký záujem aj dorastenci ako Michal Adamov, ktorý bežecky patrí medzi Top 5 dorastencov sveta, bronzový z OH mládeže Markus Sklenárik, či nové 16-ročné tváre Ján Adamov alebo Šimon Krištofík.
Michal Adamov (© Soňa Niková) |
Fanúšikovia pri televíznych obrazovkách sledujúci Svetový pohár ešte tento rok neuvidia zázraky, ale náš mužský tím vytrvalo rastie a silnie. Treba vyčkať a bude to dobré. Za všetko jasne hovorí 8. miesto v rebríčku národov juniorského IBU pohára z minulej zimy.