Slovenské ženy celú našu históriu v biatlone tvrdia muziku a hoci to bolo v novom miléniu dlho najmä vďaka Nasti Kuzminovej, v posledných šiestich rokoch mala s prestávkami skvelé výsledky Paulína Fialková. Život priniesol zvláštnu a ešte nedávno nečakanú situáciu, že sa obe najúspešnejšie pretekárky našej histórie ešte raz stretnú na najvyššom fóre a doplnené budú o multimedailistku z mládežníckych podujatí Emu Kapustovú. Čo viac si priať?
Škoda len, že premenlivou výkonnosťou a zlými rozhodnutiami, na ktoré sme počas minulej zimy upozorňovali, sme neudržali štyri miestenky v pretekoch SP, teda štvrtá pretekárka bude zvyčajne chodievať do dejísk len ako náhradníčka, resp. do štafiet. Práve v tejto zime by sme tie štyri miesta výborne zúžitkovali a dokonca mali šancu zabojovať o päť.
Paulína Bátovská Fialková (© Igor Stančík) |
V SP to zrejme bude sezóna výmen. Máme totiž šesť žien a s vysokou pravdepodobnosťou uvidíme súťažiť všetkých šesť. Možno aj v individuálnych súťažiach, kde sú tie miestenky tri. Dané to je najmä tým, že Anastasia Kuzminová si je vedomá svojho veku, teda aj fyzických možností, a vie, že nemôže podávať stabilné výkony celú zimu. Aj preto jej úvod vynecháva, srdnato sa pripravuje v Nórsku a nabehne na druhé kolo IBU pohára v Geile, kde od nej očakávame dobré výkony. Potom sa hovorí o jej presune do Hochfilzenu, a tak zasa pauza buď počas Annecy alebo Oberhofu.
Otázkou je aj to, ako to bude vyzerať s formou Paulíny Bátovskej Fialkovej, či bude vysoko v hodnotení SP, teda nebude chcieť vynechávať preteky, alebo sa zameria na MS a tiež niečo vynechá. Rovnako na celú zimu v najväčšom kolotoči nie je zvyknutá Ema Kapustová a po letných problémoch je tiež otázna jej výdrž. Sestry Remeňové zasa vedia, že sa musia chytiť šance, keď ju dostanú, a tak určite budú chcieť súťažiť za každých okolností a všade, kde to len bude možné. Vyčerpané z množstva pretekov by byť nemali, a tak by sa mohli lepšie skoncentrovať na každý štart. Júlia Machyniaková zasa začne na IBU pohári, kde by rozhodne mala bodovať a potom sa uvidí, kedy sa pozrie do najvyššej ligy.
Ema Kapustová (© Soňa Niková) |
Všetky parametre hovoria o tom, že v najsilnejšom zložení musí mať štafeta na Top 10. Naposledy sa tam pozrela ešte v marci 2019, teda na vrchole síl Nasti a Paulíny, čo je už takmer šesť rokov. Bude vzrušujúce opäť sledovať štafety, kde to na krátkej trati dokážu podržať všetky Slovenky, otázna bude, samozrejme, streľba. Už úvodná veľká štafeta túto nedeľu naznačí náš potenciál, hoci bude ešte bez Kuzminovej. Bude vôbec zaujímavé sledovať, koľkokrát sa v najsilnejšom zložení ukáže, pretože zatiaľ to nie je isté prakticky ani raz a môže sa stať, že aj v Ruhpoldingu alebo Anterselve bude niekto chýbať. Zahrať môžu aj choroby a pod.
Ak chceme pomýšľať na Top 10 v štafetách, mali by sme logicky o to ašpirovať aj v rebríčku národov. Náš tip je, že v tejto sezóne sa nám ešte prekĺznutie medzi túto elitu nepodarí, ale v hre to bude budúci rok. Dané to bude tým, že nastupovať budeme len v trojici, teda akýkoľvek horší výsledok jednej pretekárky nás bude stáť veľa bodov (keďže vždy bodujú tri) a muži by nás mali papierovo v miešaných štafetách zosúvať nižšie. Uvidíme, či to bude platiť aj pre single mix, kde to Kapustová s Borguľom/Cesnekom môžu vytiahnuť na zaujímavé priečky, ale je to nevyspytateľná disciplína.
Zuzana Remeňová (© Soňa Niková) |
Paulína Bátovská Fialková
Veľmi veľa sa hovorí o návrate Paulíny po materskej dovolenke. Mnoho údajov hovorí o tom, že je od zvyšku tímu úplne odskočená, no nemusí to byť dané len tým, že je taký slabý, ale práve tým, že ešte celkom čerstvo 32-ročná pretekárka má na vysoké méty. Dobre si pamätáme na jej "šialený" vstup do sezóny 18/19, keď bola blízko toho, aby viedla celkové poradie SP a nakoniec v tej zime skončila šiesta v celkovom hodnotení SP. Tiež mala vydarený vstup 19/20, alebo naopak skvelý záver 21/22.
Hoci prekonala viacero jesenných chorôb, ako to nazvala, a zdalo sa, že možno bude začiatok zimy pozvoľný, formu veľmi rýchlo získala späť. Telo po tom ročnom oddychu akoby lepšie regeneruje a navyše, je už veľmi nabudená na preteky. Je doslova hladná a veľmi sa túži porovnať so svetom. V kombinácii s jej skúsenosťami je to výborný koktejl na úspechy. Martin Bajčičák ju znova drží bežecky a strelecky si dokonca vzala pár rád od Jaroslava Kamenského, čo by jeden neveril, že sa ich cesty v roku 2024 môžu stretnúť. Rozhodujúca je ale vždy hlava a šťastná mamička svojim veľkým úsmevom ukazuje, že nie je pod žiadnym tlakom, pretože ak by jej to aj náhodou nešlo, doma ju bude čakať jej dcérka aj manžel, ktorým nič dokazovať nemusí. Pre to všetko očakávame silnú zimu, priatelia!
Paulína Bátovská Fialková (© Soňa Niková) |
Anstasia Kuzminová
Návrat našej legendy v januári nebol taký úspešný ako by si priala, ale ostala bojovať a už sa pripravovať klasicky koncepčne celé leto a jeseň. Kontrolné preteky v Sjusjoene ukázali, že stále je na tom veľmi dobre a hoci bola na snehu oveľa kratšie ako Nórky, dokázala poraziť mnohé z nich, či dokonca celý poľský tím alebo Wiererovú. Jej receptom bude nesúťažiť veľa, ale dávať maximum do daného dňa, keď už bude pretekať. To opticky zlepší jej výsledky.
Aj pred pár dňami sa ukázalo, že jej slabinou sú stále posledné kolá, kde skrátka už nemá dostatok síl. Vhodná teda bude na krátke štarty - jej obľúbené šprinty, či ešte viac, štafety. Otázkou je streľba, lebo v minulej zime to bola veľká bieda. V SP mala len žalostných 58 % a celkovo vo všetkých ôsmich štartoch zimy 69 %. Toto musí ísť vyššie a ako na tom bude bežecky, to bude veľmi zaujímavé sledovať.
Anastasia Kuzminová (© Soňa Niková) |
Ema Kapustová
Medzi sezónami 22/23 a 23/24 ukázala Ema obrovské zlepšenie a pre úžasnú streľbu prepisovala rôzne slovenské rekordy vo Svetovom pohári. Všetci sú zvedaví, ako sa popasuje s touto zimou, kde už sa od nej čaká súperenie len s najlepšími pretekárkami sveta. Bude to mať veľmi náročné, hoci kým vlani bola našou jasnou jednotkou a všetky oči boli na nej, túto zimu sa paradoxne môže tlak na ňu zmenšiť. Asi viac sa budú riešiť Bátovská s Kuzminovou, hoci ak by sme si mali tipnúť, v celkovom hodnotení SP bude mať Ema viac bodov ako Nasťa. Je to pre ňu prechodná zima, počas ktorej by mala "len" potvrdiť progres a pripravovať sa na OH 2026, kde by už v štvorpoložkových pretekoch mohla poškuľovať po Top 10.
Veľkou nástrahou Emy je, že mala tak vysoké strelecké čísla, že bude veľmi náročné ich (napríklad pri bežeckom progrese) zachovať a ak sa to nestane, či sa s tým tak mladá pretekárka dokáže psychicky vyrovnať. No a po naozaj nemalých letných zdravotných problémoch, keď ešte v septemberi v Letohrade musela počas pretekov zísť z trate, bude otáznikom jej bežecká výkonnosť. V úvode zimy určite. Netreba preto prepadávať panike a veriť, že sa to bude postupne zlepšovať.
Ema Kapustová (© Soňa Niková) |
Mária Remeňová
Dvojičky Remeňové idú celú kariéru popri sebe a majú podobnú výkonnosť. Žiaľ, keďže sme stratili tie štyri miesta, všetko nasvedčuje tomu, že v jednom z mixov a zrejme aj šprinte dostane šancu Mária, hoci tipujeme, že ich tréner Peter Kazár na diaľku z IBU pohára bude uvažovať aj o ich výmene pre vytrvalostné preteky, ktoré tak vyšli Zuzane v Osle... Uvidí sa všetko podľa výsledkov či streleckej/bežeckej fazóny aj u ostatných členok tímu. Na nominačných pretekoch sa ukázalo, že bežecky silnejšia je aktuálne Mária, ktorá mala už v minulej zime slušné záblesky vo fyzickej výkonnosti, no často kazila streľbu. Hlavne v závere zimy. Dobre vie, že to musí napraviť a aj ona už konečne siahať na body. Rozhodne má na to.
Mária Remeňová (© Soňa Niková) |
Zuzana Remeňová
Zuzana sa pokúsi trénerov zaujať solídnym výkonom v nedeľňajšej klasickej štafete, aby dostala šancu aj pre ďalšie štarty. V nominačkách nebola taká silná na trati ako Mária, ale vzorka bola malá, môže ísť len o odchylku. Horšie vyznela streľba, ktorá jej absolútne nevyšla. V šprinte mala 2+2 čím o vyše minútu zaostala za dorastenkou Strakovou. Spolu so sestrou sa hlavne musia stabilizovať a zrejme zamerať na januárové ME v Martelli, kde by mohli mať šancu na solídny výsledok. Paradoxom je, že v minulej zime popri úspechoch Kapustovej to bola práve Zuzana, ktorá napokon dosiahla najlepší výsledok v pretekoch SP, keď na Holmenkollene v individuáli brala 22. miesto. Škoda len, že tento životný deň pôsobil popri všetkom ostatnom v tej zime skôr ako chyba v matrixe. Určite šancu dostane a nie raz, no bude ju potrebovať využiť.
Zuzana Remeňová (© Soňa Niková) |
Júlia Machyniaková
Aj Remeňových rovesníčka Júlia si v minulej zime hlboko vydýchla po vytrvalostných pretekoch na MS v Novom Meste na Morave, kde skončila 53. Ona zasa dosiahla najlepší slovenský výsledok na MS. Opäť škoda len, že inak sa jej nedarilo. V IBU pohári dosiahla 37 bodov, ale v najvyššej lige sa nevedela chytiť a preklopiť cez 80. miesto. Je to tréningový typ pretekárky, ktorá nemá problém stíhať s Kapustovou, ale v pretekoch jej to nejde. V nominačných pretekoch nepodala dobrý bežecký výkon, a tak začne v IBU pohári, kde sa pokúsi tlačiť do Top 20 a zaklopať tak na dvere najvyššej ligy, kde to ale s troma miestenkami bude veľmi ťažké. Rovnako budú pre ňu dôležité ME, ktoré by mali byť jej vrcholom.
Júlia Machyniaková (© Soňa Niková) |
Sára Pacerová
S Júliou začne v IBU pohári juniorka Sára, ktorá vlani v samom závere sezóny len debutovala medzi ženami. Keďže sa pripravovala v tréningovej skupine s Kapustovou i Machyniakovou, tréner Martin Otčenáš preferoval, aby v čase bez juniorských pretekov nastúpila medzi ženami s kamarátkou z tímu a absolvovala tak Idre i Geilo. Potom však s najväčšou pravdepodobnosťou nepocestuje do Ridnaun na prvé kolo juniorského IBU pohára, pretože by absolvovala veľmi veľa pretekov v rade, ale otvorená je jej účasť ešte pred Vianocami buď na IBU Cupe v Obertililachu, alebo junior cupe v Gomse. Na nominačkách ukázala, že je bežecky už na tom ako Remeňové, ale problémová je stále u nej streľba. To bude pre ňu veľká výzva, pretože ženská konkurencia nič neodpustí.
Sára Pacerová (© Soňa Niková) |
Tamara Molentová
Do juniorskej kategórie sa po úspešnej dorasteneckej kariére s viacerými výsledkami neďaleko desiatky najlepších presunie Tamara, ktorá sa zasa v tréningovej skupine ťahá za sestrami Remeňovými. Očakáva sa od nej, že bude našou líderkou na juniorských IBU pohároch a prenikne tam už do Top 20, k čomu mala veľkrát blízko. Neprekvapil by nás dokonca aj výsledok okolo desiatky. Prvá zima medzi juniorkami bude ale náročná hlavne na nabitých MS. Veríme, že zrýchlila streľbu a podarí sa jej nulovať.
Tamara Molentová (© Igor Stančík) |
Ďalšie nádejné pretekárky
O budúcnosť nášho ženského biatlonu sa báť nemusíme. Očakávame, že sa na juniorské IBU poháre dostane aj jedna pretekárka (maximálne dve), ktorá sa bude pohybovať len v druhej polovici výsledkovej listiny. To ale rozhodne nebude platiť o niekoľkoročných kolegyniach a kamarátkach z klubu Alžbete Gargulákovej s Michaelou Strakovou, ktoré sa prvý raz oddelili a pripravovali pod vedením iných trénerov. Bude teda zaujímavé sledovať, ako pokračuje ich progres. Pred sezónou sa v šprinte výborne ukázala Michaela, takže spolu s Molentovou od nej potrebujeme silné výsledky. Alžbeta bola strelecky nevyrovnaná, ale ak jej sadne deň, vie zabehnúť parádne preteky.
Alžbeta Garguláková (© Soňa Niková) |
Stabilnejšie výkony sa čakajú ešte od Veroniky Michalechovej, ktorá by mala pravidelnejšie bodovať v juniorskom IBU pohári, no a budeme zvedaví, kto z plejády ďalších pretekárok sa dostane či už na junior cupy, EYOF alebo MS. Môžu to byť Ema Zvarová, Lea Meszárosová, Rebeka Tóthová, Xénia Uhliarová, Adéla Liptaiová, Adela Mazalová, Barbora Fedorová či Nina Škarvadová. Dúfame, že niektorá z nich pozitívne prekvapí.