Nedeľňajší masový štart bol pre fanúšikov slovenského biatlonu veľkým vianočným darčekom. Okrem skvelej formy hlavnej aktérky boli dôležité aj iné faktory, ako správne zvolená štruktúra na jej lyžiach od servisného tímu či zlý prehľad situácie zo strany Richardovej.
Cieľová fotografia (© Igor Stančík) |
Fantastický výkon Paulíny Bátovskej Fialkovej vyvrcholil dychberúcim finišom, keď v cieľovej rovinke dokázala prešprintovať Francúzku Jeanne Richardovú, na ktorú strácala po záverečnej streľbe ešte dvadsať sekúnd a kilometer pred cieľom osem. Napokon ju porazila o jednu desatinu sekundy a štvrté miesto tak dokázala ešte vyšperkovať na bronzovú pozíciu, ktorá znamenala jej jubilejné desiate pódium v kolotoči SP. Zároveň išlo o jej prvý výsledok v najlepšej trojici od marca 2022, keď sa jej to podarilo v stíhacích pretekoch v Osle na Holmenkollene.
Naopak, svoju francúzsku súperku, dvadsaťdvaročnú Jeanne Richardovú, ktorá je líderkou hodnotenia SP do 23 rokov, pripravila o prvé pódiové umiestnenie v kariére. Štvrtá bola už aj deň predtým v stíhačke, a tak verila, že životnú formu zúžitkuje už na bronzový stupienok.
Richardovej ostalo len 4. miesto (© Igor Stančík) |
Práve nezabudnuteľný súboj v úplnom závere priniesol veľké emócie, nielen u slovenských a francúzskych, ale aj mnohých nestranných fanúšikov. Richardová mala aj podľa slov Paulíny Bátovskej Fialkovej už v cieľovej rovinke viditeľne nedostatok síl. Otázky však vzbudzovalo to, že v istých chvíľach si Francúzka nebola vedomá, že je Slovenka blízko za ňou, respektíve nečakala, že ešte zaútočí a môže ju predbehnúť.
Richardová po pretekoch pre L'Équipe, najznámejšie športové noviny vo Francúzsku, povedala: "Netušila som, že je hneď za mnou. Videla som iba slovenských trénerov, ktorí niekoho povzbudzovali. Prekvapilo ma to. Pri tom všetkom hluku (z tribún) bolo pre mňa nemožné počuť, že je tak blízko," opisovala situáciu tesne pred príchodom do cieľovej rovinky. "Až do konca som bojovala, takže nemám čo ľutovať. Dnes bola (Paulína) o niečo silnejšia ako ja. Musím sa ešte veľa učiť," dodala.
Trefa slovenského servisu
Netreba zabudnúť, že na úspechu Paulíny Bátovskej Fialkovej a najmä na jej fantastickom druhom najlepšom bežáku sa podpísala aj výborne odvedená práca slovenského servisného tímu pod vedením Štefana Lichoňa s Ondrejom Benkom-Rybárom.
"Práca servismena nie je iba o tom, že testuje lyže a vosky, ale aj pozorne sleduje vývoj počasia. Riadili sme sa predpoveďou, ktorá hovorila, že počas ženských pretekov sa zmení dážď na sneh a bude veľmi husto snežiť, čo sa aj stalo. Niekto z nás stále musí sledovať aktuálnu situáciu a informácie o tom, či sa počasie a predpoveď nemenia, a to úplne do poslednej chvíle, poslednej minúty," začal rozprávanie Benka-Rybár, ktorý roky pracoval aj v špičkovom bežeckom lyžovaní.
Martin Bajčičák a Ondrej Benka-Rybár (© Igor Stančík) |
"Ak sa spojí kvalitný vosk, kvalitný materiál a do toho vynikajúci výkon pretekára, tak sa aj takéto zázraky dajú spraviť. Treba tiež povedať, že Paulína patrí do okruhu špičkových pretekárov, ktorých si výrobca lyží Fischer váži a mali sme pre ňu nové lyže presne na tieto podmienky. A zároveň paradoxne zasa naopak sme ich voskovali starším voskom, ktorý sa už ani nedá zohnať, lebo tie najnovšie sa nám práve na tieto podmienky nehodili," doplnil.
Zvyčajne sa kvalita lyží najviac ukáže v poslednom kole, či vydržia celú dlhú trať a nezačnú výrazne spomaľovať. V tomto sa ukázalo majstrovstvo nášho tímu, že zvolili štruktúru, vďaka ktorej lyže ostali rýchle. "Je možné, že niektoré tímy výborne pripravili lyže na mokré podmienky, ktoré boli v prvej polovici pretekov, ale potom prišlo také masívne sneženie, že zakrylo celú trať a teda sa podmienky diametrálne zmenili. Zrazu sa nešlo "na vode", ale "na snehu". Nám to sadlo," uzavrel Benka-Rybár.