
Miešaná štafeta jednotlivcov na MS v Lenzerheide sa išla v naozaj netradične vysokých teplotách, takmer na úrovni desiatich stupňov Celsia. Viaceré biatlonistky na čele išli od štartu naplno, preto už v úvodnom krátkom 1,5 kilometrovom okruhu vznikli väčšie rozdiely. Prvá na ležku prišla víťazka vytrvalostných pretekov Julia Simonová, ktorá ju aj prvá opúšťala. Najlepšie jej sekundovala Franziska Preußová. V druhom okruhu sa prvé dve pretekárky nechali dobehnúť a na stojku prišli v skupinke šiestich pretekárok. Simonová bola na strelnici opäť nekompromisne presná a rýchla, vyčistila to za 17,8 sekundy. Odovzdávala prvá s náskokom 7,6 sekundy pred Fínskom s Minkinnenovou.
Na úvodnom mužskom úseku držal vedúcu pozíciu pre Francúzsko Quentin Fillon Maillet. Na ležku prišiel s náskokom desiatich sekúnd pred prenásledovateľmi, no zdržal sa viac ako chcel. Prepadol sa na štvrté miesto so stratou siedmych sekúnd na prekvapujúceho lídra Renarsa Birkentalsa z Lotyšska. V ďalšom okruhu sa cez Lotyša dostal Švajčiar Niklas Hartweg, ktorý rýchlo vybielil stojku a vybudoval pre domácich osem-sekundový náskok na čele pred druhým Nemeckom so Strelowom, za ktorým následovalo Rakúsko s Francúzskom (+10,5 s).
Na trať sa opäť dostali ženy a Julia Simonová veľmi rýchlo skresala manko na vedúcu Švajčiarku Amy Basergovú a ležku už strieľala z prvého stavu. Francúzka potrebovala jedno dobíjanie a zo strelnice vychádzala spoločne s Franziskou Preußovou a Lisou Theresou Hauserovou. Trojica zostala na čele aj celý následujúci okruh, po ktorom si to pretekárky medzi sebou rozdali na strelnici. Položka vyšla ideálne iba nemeckej pretekárke, ktorá odovzdávala svojmu kolegovi ako prvá. Simonová po dvoch dobíjaniach strácala necelých šesť sekúnd, Hauserová sa po trestnom kole prepadla až na deviatu priečku.
V prvom kole záverečného úseku dobehol Quentin Fillon Maillet vedúceho Justusa Strelowa. Strelecky zvládli obaja ležku bezchybne a spolu sa držali až do streľby v stoji. Na treťom mieste Johannes Thingnes Bö strácal devätnásť sekúnd. V priamom súboji o zlato potrebovali obaja aktéri jeden náhradný náboj na vyčistenie položky a keďže to Francúz zvládol aj o niečo rýchlejšie ako jeho nemecký súper, bolo prakticky o víťazstve rozhodnuté, pretože je jasne lepším bežcom. To sa aj potvrdilo, Fillon Maillet Strelowovi šancu nedal a spoločne s Juliou Simonovou mohli oslavovať zlatú medailu. Bö na Nemca strácal po záverečnej položke vyše 18 sekúnd, čo sa zdalo byť nemožné stiahnúť na 1,5 kilometra dlhej trati. Nór však v záverečnom okruhu letel a dokázal uchmatnúť striebornú medailu (+5,7 s).
Dnešné víťazstvo Francúzska, za ktoré pretekala dvojica Julia Simonová a Quentin Fillon Maillet, iba potvrdilo skvelý šampionát, ktorý krajina galského kohúta zažíva. Je to pre nich už piata zlatá medaila z ôsmich pretekov. Nórsko v zložení Ragnhild Femsteineviková - Johannes Thingnes Bö dnes predviedlo, že sa v tejto disciplíne dá uspieť aj inak ako rýchlou a presnou streľbou. Mali jednu z najhorších strelieb z celého štartového poľa (0+15), no napriek tomu skončili druhí, pretože konkurenciu bežecky dokázali rozbiť aj vo veľmi krátkych kolách. Bronz brala nemecká dvojica Franziska Preußová - Justus Strelow, ktorá však s bilanciou 0+4 mala aj vyššie ambície. Štvrté miesto obsadilo domáce Švajčiarsko, ktorému tak stále uniká medaila. Piate skončilo Švédsko a šieste Slovinsko.

V single miešanej štafete dochádza k najväčším prekvapeniam pre ich nevyspytateľnosť. Všetci sa snažia bežať v totálnom nasadení na krátkej trati a zároveň rýchlo páliť hop alebo trop. Za normálnych okolností by sme v tejto disciplíne mali určitú šancu uspieť, ale naši tréneri si vyhodnotili klasickú ženskú štafetu ako prioritu, kde by sme mali mať reálnu šancu na vysoké umiestnenie i zisk top tímových financií na olympijskú prípravu. Dnes sme preto nasadzovali Máriu Remeňovú, ktorá si ešte miestne trate nemohla súťažne vyskúšať, a tak sa pokúšala urobiť niečo ako reparát za posledné dva šampionáty, v ktorých nastúpila na túto disciplínu, ale nevyšla jej na 24., resp. 22. mieste.
Jej parťákom bol Jakub Borguľa, ktorý na týchto MS kvôli chorobe ešte neštartoval, ale tréneri sa už rozhodli ukončiť dlhé čakanie a nasadiť ho, aby si vyskúšal scénu MS a konečne dostal do ako-takého súťažného kolotoča a podľa jeho zdravotného stavu potom rozhodli, na ktorý úsek štafety pôjde. Pre neho to bol ešte len druhý single mix v živote. Debutoval na juniorských ME so Sárou Pacerovou, kde brali 8. miesto. V tejto našej zostave to mohlo dopadnúť všelijako. V prípade výborného výkonu mohli atakovať Top 15, v prípade zlého iba poraziť zo tri krajiny. V konkurencii 27 krajín sme určite chceli skončiť na umiestnení začínajúcom jednotkou.
Mária šla v prvom kole bez väčších problémov, snažila sa držať vlaku, ktorý ale šiel rýchlejšie ako zvyčajne v prvých kolách, pretože trať bola krátka a všetci riskovali. Už na ležku prišla s odstupom bez mála desiatich sekúnd. No za 26,5 sekundy úvodnú položku zvládla a pokračovala bez dobíjaní. Bola na 13. priečke a zažila divné druhé kolo, v ktorom šla celý čas za svoje mimo skupiny, skôr ťahala druhú. Bežecky zaostala iba o 11 sekúnd, takže to bolo v poriadku. No a prišla stojka, ktorú zvládla za 28 sekúnd aj s jedným dobíjaním. Takže odovzdala štrnásta s minimálnym odstupom 24 sekúnd. Výborne zvládla úvod.
Jakub Borguľa zažíval premiéru na MS, a to v divokej disciplíne. Vieme, že sa do pretekov zvykne pomalšie rozbiehať. No musel makať a v rýchlej skupinke zabehol 11. bežák prvého kola (+10s). Zdalo sa, že mu ležka nebude dlho trvať, minul tretiu, no napokon aj piatu ranu a potom mal s tou veľké problémy. Ani ju nedobil a smeroval do trestného kola. Našťastie to aspoň zvládol za 43 sekúnd, teda veľmi rýchlo, čo je v tejto disciplíne kľúčové. V druhom kole to už pochopiteľne pri osamotenej jazde vzadu nebolo dobré a dostal tu 20 sekúnd. Stojku zvládol za 31 sekúnd, teda pomalší strelec by bol presný, Jakub minul dvakrát. Odovzdával tak na 21. pozícii s odstupom 1:13. Veľmi veľká škoda tej ležky. Mohli sme byť v kontakte s Top 15.
Mária Remeňová musela ísť opäť úplne sama. To bolo ako za trest v tejto disciplíne. Aj preto bežecky dostala 21 sekúnd a veľmi potrebovala rýchlu nulu, aby sme ostali v hre. Nevyšlo to, trištvrte minúty potrebovala na sedem výstrelov. Padla tak za Litovčanku na 22. pozíciu. Nebolo to dobré, prakticky sme mali za sebou len exotiku, hoci najlepších pretekárov daných krajín. Potrebovali sme ďalej bojovať. Vo svojom poslednom kole predbehla Litovčanku, opäť zaostala o 20 skeúnd, no problémom bola veľká strata, priam neriešiteľná na ďalšie posuny bez výbuchov konkurencie. No ani stojka jej nevyšla, hoci zo zásobníka minula len raz, trápila sa a až posledným výstrelom odvrátila hrozbu trestného kola. Odovzdala tak na 22. priečke (+2:14).
Jakub tam mal tesne pred sebou Litovca a za sebou grónskeho pretekára Slettemarka, s ktorým bežne súperí na juniorských pretekoch. V prvom kole vytvorili trio a bojovali tak o 21. pozíciu, ktorú sme určite chceli my. No nesmel pokaziť ležku, lebo hrozilo dobehnutie o kolo. Aj keď potreboval dve dobíjania, opäť bol veľmi rýchly, teda potvrdzoval to, že je správnym typom pretekára na túto disciplínu. Slettemark šiel trestné kolo, teda bol mimo hry, zo strelnice tak odchádzal pred Litovčanom Cigakom. Kvalitatívne musel byť lepší, no nesmel to prepáliť kvôli stojke, takže mu príliš neušiel. Na nej potreboval všetky dobíjania, no zvládol to znova rýchlo a síce padol za Litovca, no strácal na neho iba 3,2 sekundy. Verili sme mu v záverečnom kole. Zvládol to relatívne bez problémov a dobehol tak na 21. mieste (+3:11).

Keď sa v štafetách nepresadíme, je to väčšinou tá istá pesnička - priveľa dobíjaní. Dnes sme boli v tomto ukazovateli najhorší z celého štartového poľa. Šestnásť nepotreboval nikto. Nemci iba so štyrmi brali bronz a napríklad Poliaci či Ukrajinci tiež iba so štyrmi len 17., resp. 20. miesto. Na základe toho vidíme, že dnes sme mohli skončiť oveľa lepšie. Zlom prišiel na tretej položke s tým trestným kolom Jakuba, kde sme stratili kontakt so štartovým poľom, a potom už šli len úplne vzadu sami, alebo v kvalitatívne slabšej spoločnosti.
Napriek tomu naši bežecky nešli zle. Stredné a menšie krajiny nasadili svoju úplnú elitu a Mária ani Jakub sa tu nestratili, dokonca ani Jakub po chorobe. Technickú stránku streľby má už v juniorskom veku dobre zvládnutú, rýchlosť pri mierení je v súčasnosti veľmi dôležitá, no presnosť mu ešte riadne dáva zabrať. Mária potešila na úvodnom úseku, takto nejako sme si to predstavovali. Ukázala, že sa dá bojovať. Vo SP sme po prvom úseku tejto disciplíny už dávno neodovzdali s takou malou stratou. Potom to už ale nebolo dobré. Nevadí. Musia sa obaja skoncentrovať, pretože ich budeme potrebovať v klasických štafetách. U Jakuba sa klasicky ešte vyhodnotí zdravotný stav a podľa toho bude nasadený. Perličkou je, že dnes pretekal so svojim veľkým idolom 42-ročným Simonom Ederom, ktorý by mu mohol byť otcom.
V rebríčku národov nás zaujímal súboj o 14. priečku u žien. Kanada aj Bulharsko dopadli lepšie ako my a síce sme ostali na 15. priečke, ale o tom, či budeme v Novom Meste na Morave nastreľovať na ležkových stavoch, rozhodne sobotňajší priamy súboj s Bulharkami. Keďže zaostávajú iba o sedem bodov, lepší z tejto dvojice bude 15. Štrnáste Kanaďanky majú slabú bežeckú formu, takže mohli by sme sa k nim priblížiť. U nich by bolo lepšie ako 15-17. miesto prekvapením, kdežto my určite chceme klopať na Top 10.
![]() |
# lenzerheide, #biathlonworld, #stvr