
EYOF je pre líderku nášho tímu Michaelu Strakovú veľmi zvláštnym podujatím, pretože zatiaľ čo u nás sa na toto podujatie jazdila štvorica nominačných pretekov, kde sa predstavila desiatka pretekárok, bežecké lyžovanie dokázalo do Gruzínska vyslať iba jednu súťažiacu, a tak dostala Miška ponuku, či neodjazdí aj niektoré disciplíny bez malokalibrovky na chrbte. Túto výzvu prijala, a tak ju čakal veľmi náročný program navyše pod náročným psychickým tlakom, pretože všetci sme vedeli, že má zrejme najväčšiu šancu na medailu zo všetkých Slovákov v individuálnych športoch. V nedeľu večer bola aj vlajkonosičkou našej výpravy na otváracom ceremoniáli.
Straková vlajkonosičkou (© SOŠV/Andrej Galica) |
Strakovej súperky vyzerali byť úplnou neznámou, teda sme netušili, či sú najmä tie Francúzky také silné aj vo veku 17 rokov, alebo sa budú dať poraziť. V prospech našej pretekárky určite hrali aj skúsenosti, ktoré už mala v porovnaní so súperkami výrazne väčšie. Bežecky sme Miške verili aj v Top 3, otázkou bola streľba...
Michaela Straková (© SOŠV/Andrej Galica) |
Z ostatných Sloveniek mala minimálne skúsenosti so svetovou konkurenciou Adéla Liptaiová, ktorá ale na juniorskom IBU pohári v Gomse strelecky vybuchla. Pre Dominiku Patrášovú s Karin Abrahámovou to bola premiéra na takomto veľkom medzinárodnom podujatí, takže sa potrebovali vysporiadať s nemalým tlakom.
Adéla Liptaiová (© SOŠV/Andrej Galica) |
Michaela teda šla bez šance, aby jej tím pri trati hlásil odstupy od najlepších, pretože mala nízke štartové číslo, no možno to bolo aj lepšie. Sústredila sa iba na svoj výkon, a ten bol úžasný. Hneď v prvom kole bola bežecky najrýchlejšia a keď pokračovala po svižnej nule, priebežne viedla preteky. Jej náskok už len stúpal. Aj v druhom kole potvrdila výbornú pripravenosť a štvrtým časom za troma Francúzkami, ale iba s kozmetickou stratou piatich sekúnd. Aj prvá stojka jej utešene popadala.
Michaela Straková (© SOŠV/Andrej Galica) |
Náskok rástol do neuveriteľných výšin, keď bola v treťom kole opäť medzi najrýchlejšími a keď spadla tretia nula, už to vyzeralo doslova šialene. Mala náskok 1:52 pred druhou pretekárkou. Vo štvrtom kole jej museli ísť hlavou rôzne veci a po 17 úspešných ranách prišli dve chyby na záverečnej položke. Pozitívom je, že posledný výstrel ešte padol, teda nezostresovala sa úplne. I tak mala vyše minútový náskok a v záverečnom kole bola veľmi motivová životné preteky dokončiť perfektne. Najťažší kopec vyletela úžasne, ale až to mierne prepálila, keď jej už v posledných stovkách metrov došli sily, ale aj tak tu bola zo všetkých najrýchlejšia. Vyhrala napokon o priepasných 1:50, teda mohla urobiť ešte o dve chyby viac, i tak by jej zlato neušlo. Úžasný výkon Michaely, ku ktorému jej gratulujeme! Vyhrala napokon aj bežák, až o 16 sekúnd pred druhou najrýchlejšou. V nadmorskej výške 1800 metrov veľmi úctyhodný fakt.
Michaela Straková (© SOŠV/Andrej Galica) |
Ďalšiu Slovensku sme vo výsledkovej listine našli až na 30. mieste (+5:26), pretože Adéla Liptaiová veľmi pokazila úvod pretekov. Hneď na úvodnej ležke urobila tri chyby a odpálila si výsledok. Ani na trati to potom nebolo veľmi dobré, no postupne sa dostávala hore pre zvyšné lepšie položky. Hlavne záverečná stojka, ktorú zvládla rýchlo a čisto ju dostali vyššie. Jej bilancia bola 3+1+1+0. Chce to pokúsiť sa ešte o lepší výsledok.
Michaela Straková (© SOŠV/Andrej Galica) |
Dominika Patrášová sa vo svojich prvých medzinárodných pretekoch držala veľmi solídne. S bilanciou 1+1+1 bola priebežne dvadsiata, takže mohla byť nadmieru spokojná, rýchlo i presne strieľala, aj bežecké straty zhruba 30 sekúnd na kolo na Mišku boli hrateľné. No, bohužiaľ, prišiel výbuch na poslednej položke, kde netrafila ani raz. Nováčikovská daň sa ukázala veľmi jasne, a tak nasledoval pád hlboko dolu. Napokon to bolo 47. miesto (+7:26) po logicky slabom poslednom kole. Veľká škoda Dominiky, pretože 3/4 jej výkonu niesli slušné parametre. Bežecky napokon šla rovnako ako Adéla.
Dominika Patrášová (© SOŠV/Andrej Galica) |
U Karin Abrahámovej bol cítiť výkonnostný deficit, ktorý sa vo vysokej výške umocňoval. Žiaľ, bežecky patrila len k najslabším pretekárkam a mala aj divotvornú streľbu 2+1+3+0, takže s tým sa výsledok dosiahnuť nedal. Umiestnila sa na 53. pozícii (+8:57).
Karin Abrahámová (© SOŠV/Andrej Galica) |

Michaela dnes le opäť ukázala, aký obrovský talent má, no nie len ten, ale aj drinu, ktorú do prípravy dáva. Je to prototyp pretekárky pre Víziu 2030, ktorú vedie ambiciózny otec venujúci sa progresívnym tréningovým metódam, a spolu s ním piaty muž OH v Turíne Marek Matiaško, ktorý v pretekoch SP získal 654 bodov (pri prepočte na súčasné bodovanie), teda veľmi dobre vie, čo robí.
Michaela Straková (© SOŠV/Andrej Galica) |
Keďže prijala ponuku štartovať aj v hladkom lyžovaní v rovnakom dejisku, zajtra nastúpi na päť kilometrou klasickou technikou, na čo sa vôbec nešpecializuje, no skúsi. Potom vynechá "náš" single mix, kde podľa všetkého nastúpia Markus Sklenárik s Adélou Liptaiovou a potom Michaela dokončí biatlonový program. Ak by sa cítila obzvlášť dobre, do úvahy bude pripadať ešte sobotňajší štart v hladkých šprintoch.
Pre Slovensko je to historicky štvrtá zlatá medaila z Európskeho olympijského festivalu mládeže vôbec, druhá biatlonová. Treba ale povedať, že biatlonisti nosia najviac medailí z tohto podujatia. Pred Michaelou sa to podarilo aj Michalovi Adamovovi (striebro) a Jakubovi Borguľovi (bronz). Okrem toho vyhralo zlato kvarteto v mixe Slezáková, Hasillová, D. Šimočko, M. Kazár v roku 1999 a úplne prvý bol kov bronzového lesku v roku 1997 pre štvoricu Reguly, Haazová, Timko, Valenčinová. Zaujímavé teda je, že viaceré legendy nášho športu sa na tomto podujatí nepresadili. Biatlonisti sa postarali presne o tretinu všetkých medailí z EYOFu.
![]() |