Základom Vízie 2030 je budovanie silného tímu slovenských biatlonistov a biatlonistiek pre Olympíjske hry v roku 2030. Úplne klúčovou je teda podpora mládeže, ktorá v posledných sezónach prináša svoje ovocie.
Túto zimu získalo Slovensko už medaily na Zimnom EYOFe v Bakuriani a na MEJ v Altenbergu zásluhou Michaely Strakovej a Artura Ischakova. Najdôležitejším vrcholom každej mládežnickej sezóny sú však Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov, ktoré najlepšie odzrkadľujú výkonnosť jednotlivých pretekárov, pretože tu narozdiel od pretekov juniorského IBU pohára alebo MEJ štartujú aj pretekári, ktorí už jazdia v SP alebo vo veľkom IBU pohári, či krajiny ako Nórsko, Švédsko alebo Spojené štáty, ktoré zvyknú menšie mládežnícke podujatia vynechávať.
MSJaK je zároveň špecifické tým, že jednotlivé kategórie sú rozdelené, zvlášť teda súťažia juniori/juniorky a kadeti/kadetky. Každá krajina môže postaviť v individuálnych pretekoch štyroch biatlonistov. Slovensko posiela na šampionát sedemnásť pretekárov, štyroch v každej kategórii s výnimkou junioriek, ktoré idú v pätici. Pre mladých pretekárov bude toto podujatie o to atraktívnejšie, že sa koná v známom švédskom stredisku, ktoré tradične hostí SP, v Östersunde. Vyhnú sa tak snáď vyšším teplotám, ktoré panovali napríklad na seniorských MS v Lenzerheide a budú môcť zažiť legendárne stredisko v plnej kráse.
Náš tím určite bude chcieť nadviazať na medailové úspechy z predošlých rokov. Minulú zimu sa šampionát konal v estónskom Otepää, kde Ema Kapustová v svojej poslednej juniorskej sezóne vybojovala dve strieborné medaily vo vytrvalostných pretekoch a veľkom mass štarte. V rokoch 2022 a 2023 nás tešili obrovské úspechy Jakuba Borguľu v dorasteneckej kategórii, keď najprv získal titul majstra sveta zo stíhačky a dve druhé miesta vo vytrvalostných a rýchlostných pretekoch v americkom Soldier Hollow, následne pridal ešte zlato vo vytrvalostných pretekov z kazašského Ščučinsku. Celá medailová séria slovenského biatlonu odštartovala v roku 2021 na MSJaK v rakúskom Obertilliachu, kde Ema Kapustová zapísala svoj prvý veľký úspech bronzom vo vytrvalostných pretekoch dorasteniek a v rovnakej disciplíne u junioriek sa zo striebra tešila Henrieta Horvátová.
Zrejme najväčšia pozornosť bude upriamovaná na našu najsilnejšiu a najvyrovnanejšiu kategóriu - juniorov. Až traja z nich túto sezónu štartovali v pretekoch SP, dvaja aj na nedávno skončených seniorských MS. Práve Artur Ischakov a Jakub Borguľa, ktorí na MEJ vybojovali bronz, resp. štvrté miesto, budú chcieť útočiť na cenné kovy aj vo Švédsku, hoci bude to pri silnejšej konkurencii a úplne nevyspytateľné. Pre oboch je táto sezóna ich poslednou juniorskou, preto je práve tento vrchol pre nich najdôležitejší. Po výsledkoch na MEJ môžu byť síce uvoľnenejší, no celkovo nemajú za sebou ideálne sezóny. Artur si zlomil ruku hneď pred druhými pretekmi zimy a musel pauzovať až do januára. Po zisku bronzovej medaily v Altenbergu ochorel. Jakuba zastavila choroba v decembri a aj tesne pred seniorskými MS v Lenzerheide. Uvidíme, či pôjdu ich bežecké výkony hore. Ak chcú uspieť, musia.
Šimon Adamov mal minulú sezónu fantastický úvod zimy, no jeho najmä bežecká výkonnosť časom mierne upadala. Aj na začiatku tejto sezóny bol na trati veľmi silný, no januárové preteky mu už toľko nevyšli. Od MEJ nepretekal takmer mesiac, teda mal dostatok času na regeneráciu (aj keď štartoval na viacerých bežeckých pretekoch) a prípravu na jeho posledné juniorské MS, kde by veľmi chcel uspieť, no veľa bude u neho záležať najmä na streľbe. Tú nemá vyrovanú ani posledný z partie, Martin Maťko, ktorý ako jediný z našich bude juniorom aj budúcu sezónu. V tejto zime odjazdil už sedemnásť pretekov, čo je pomerne veľa. Na juniorskom IBU pohári v Gomse bral piate miesto v šprinte aj so štyrmi chybami, no ťažko predpokladať, kam sa presne zaradí v konkurencii, ktorá bude na MSJ.
Špeciálne zvedaví budeme na úplne posledné preteky celého šampionátu, teda štafetu štyroch juniorov, kde by sme mohli mať šancu na veľký výsledok. Všetci štyria sú solídni bežci, motyka teda môže vystreliť vysoko, hoci streľba vie byť u nich ešte veľmi nevyspytateľná, teda naopak zraziť nás dole.
Velké nádeje budeme istotne vkladať aj do dorastencov. Najstarším pretekárom z nich je Michal Adamov, pre ktorého je táto sezóna poslednou dorasteneckou. Počas sezóny podával konštantne výborné bežecké výkony, ktoré mu pomohli k tomu, že vo všetkých šiestich individuálnych štartoch v juniorskom IBU pohári sa dostal do Top 30. MEJ v nabitejšej konkurencii mu však nevyšli, najmä strelecky. Zárovéň štartoval s veľmi vysokými číslami na rozbitých tratiach. V Östersunde bude mať veľkú šancu uspieť, pretože vo svojej vekovej kategórii by mal patriť medzi úplnú bežeckú elitu a štartovať bude vpredu. Treba to však podporiť aj dobrou streľbou.
Podobnú fyzickú pripravenosť ako Michal dosahuje aj o rok mladší Markus Sklenárik. Bežecky zaznamenal veľký medzisezónny posun, no trápi sa strelecky. Zdá sa, že niekedy je na strelnici taký rýchly, že je to na úkor presnosti. Ešte pred dvomi týždňami súťažil na EYOFe v Gruzínsku. Toto podujatie mu minimálne individuálnymi výsledkami nevyšlo, keďže dúfal minimálne v umiestnenie v najlepšej desiatke. Náladu si bude chcieť vylepšiť vo Švédsku, no nemusí byť pod takým veľkým výsledkovým tlakom, veď v dorasteneckej kategórii zostáva ešte aj budúcu zimu.
Tím dorastencov dopĺňajú dvaja menej skúsení pretekári, Sebastián Belicaj a Oliver Gajdošovci, ktorí majú za sebou už po jednom veľkom podujatí (ZOH mládeže, resp. EYOF), no v Östersunde absolvujú svoje prvé kadetské MS. Kým Sebastián už je dorastencom poslednú sezónu, Olivera čakajú ešte dve a na šampionáte bude patriť k úplne najmladším pretekárom. Uvidíme, ktorého z nich nasadia tréneri do dorasteneckej štafety, ktoré sa jazdia iba v troch. Aj tu je potenciál na zaujímavý výsledok hlavne vo vytrvalostných pretekoch, kde vie streľba robiť divy. Na ne sa musí zamerať najmä Sebastián.

Veľkú časť juniorskej kariéry bola Sára Pacerová mierne v tieni Emy Kapustovej, hoci minimálne bežecky jej dokázala konkurovať. Jej poslednú mládežnícku sezónu je ona v roli pomyselnej líderky našich mladých reprezentatiek, hoci veľkú pozornosť na seba púta dvojnásobná zlatá medailistka z EYOFu Michaela Straková, ktorá je stále iba dorastenkou. Sára sa určite bude môcť oprieť o svoj beh, ktorý má približne na úrovni sestier Remeňových či práve Kapustovej. Parádne jej vyšli rýchlostné preteky na domácom IBU pohári v Osrblí, kde skončila siedma s bezchybnou streľbou. Nielen vtedy si ukázala, že strieľať vie, no streľba je pre ňu stále problematická. Ako sama hovorí, najlepšie je na strelnici vypnúť a príliš nemyslieť. Na MEJ jej jedenástym miestom tesne ušla desiatka, ktorá bude iste jej hlavnou métou na MSJ.
Zo zvyšných junioriek bude mať určite najvyššie šance Tamara Molentová, ktorá si v decembri pripísala premiérové pódium tretím miestom v rýchlostných pretekoch v Gomse. Hneď na druhý deň sa však nepríjemne zranila a v januári to logicky na trati nebolo úplne ideálne. Veríme, že dlhšia pauza jej prospela a vráti sa aj do streleckej pohody z úvodu sezóny. Trojkou medzi juniorkami by mala byť Veronika Michalechová, ktorá sa síce túto sezónu trochu hľadala, no na MEJ to už bolo veselšie. Premiéru na MSJaK zažijú dve pretekárky, Rebeka Tóthová a Ema Zvarová, ktoré sa zrejme prestriedajú v dvoch individuálnych disciplínach a lepšia z nich nastúpi v štafete. Pre veľkú vyrovnanosť sa tréneri nevedeli rozhodnúť, ktorú postaviť. Ani jedna ale nemá veľkú šance na silný výsledok. Snažiť sa budú o prvú polovicu štartového poľa.
Po fantastických výkonoch Michaely Strakovej na EYOFe v Gruzínsku, sme sa veľmi tešili na to, ako sa predvedie v Östersunde. Mala byť azda našou najhorúcejšou medailovou adeptkou, no žiaľ, vážnejšie ochorela a vo Švédsku sa nepredstaví. Zároveň ju v marci čaká operácia ruky, takže jej prajeme aby všetko dobre dopadlo. Pozíciu dorasteneckej líderky tak dostala jej dlhoročná kamarátka Alžbeta Garguláková. Tá paradoxne minulý rok súťažila ako jedna z najmladších v juniorskej kategórii spolu s Kapustovou či Pacerovou. Tento rok bude mať teda oveľa väčšiu šancu na úspech. Podobne ako viacerí z tímu je ešte strelecky nevyrovnaná, no vieme, že bežecky dokáže byť veľmi silná a konkurovať aj starším pretekárkam.
Ďalšie tri kadetky nemajú ani zďaleka toho toľko odjazdeného na medzinárodnej scéne ako Straková či Garguláková. Adéla Liptaiová absolvovala prvé preteky v decembri na juniorskom IBU pohári vo Švajčiarsku a súťažila aj na nedávno skončenom EYOFe. Lucia Vorková štartovala na januárovom juniorskom IBU pohári v Poľsku, Eliška Molnárová zažije na MS vôbec svoju premiéru.- O svojej ceste do Švédska sa dozvedela iba tri dni pred odchodom, takže to boli pre ňu veľké šoky. Veríme, že sa im podarí v konkurencii najlepších dorasteniek sveta prekvapiť.
Na šampionáte na našu mládež čaká dokopy až osemnásť pretekov. Z individuálnych to budú štyri vytrvalostné, štyri rýchlostné, a štyri preteky s hromadným štartom. Štafety sa pobežia dve miešané a každá kategória absolvuje aj jedny klasické. Držíme celému tímu palce!
Pripomíname, že preteky môžete sledovať na :Športe STVR vrátane dorasteneckých kategórií. Pred každými pretekmi v úvode prenosu bude odvysielaná aj reportáž o našom tíme.