Ostersund
Osrblie

IBU Cup: Muži v čele s 11. Tomáš Krupčíkem zaznamenali progres, Johanidesová opět bezhybná

11.3.2018, 09:54 | IBU Cup | J. Janoťák, M. Šnajdr
V sedmém kole IBU Cupu v Uvatu jsme mezi muži mohli obdivovat silnou ruskou enklávu. Té se však nepříliš povedl vytrvalostní závod, proto se chtěli předvést v nejlepším světle v dnešním sprintu. Podařilo se jim to dokonale. Mužskou část opanoval Loginov, ženskou Pavlovová. Čeští muži v IBU Cupu v neděli zlepšili své výsledky. Tomáš Krupčík vybojoval 11. místo, solidní výsledky brali i 22. Ondřej Hošek a 25. Lukáš Kristejn. Lea Johanidesová opět zvládla závod bez střelecké chyby, její běh ale stačil "jen" na 27. příčku.

IBU Cup 2017/18: rychlostní závod mužů na 10 km
rusko Uvat neděle, 11. března 2018, 08:00   teplota2 -13 ºC
vítěz:  Alexander Loginov (1+0) 26:00.3
vietor2 4 km/h

V rychlostních závodech jsme sledovali reparát ruských biatlonistů. Moc se jim nepovedl včerejší individuál, ale vše si dneska vynahradili. Až tři se nacházeli mezi nejlepšími čtyřmi. Z cenného, již čtvrtého, triumfu v probíhající sezoně se radoval fenomén kontinentálního poháru Alexander Loginov. Domácí závodník opět předvedl, jak se má běžet. Na trati si počínal výborně, ale konečně mu vyšla i střelecká část. Jen o necelé dvě sekundy skončil na druhém místě jeho reprezentační kolega Alexej Slepov. 31letý už veterán si ve sprintu vytvořil letošní maximum a to zásluhou nejrychlejšího běžeckého času. Prvnímu Loginovi ujel o skoro 20 sekund, ale ani to mu nestačilo. V jeho neprospěch hrála pomalejší střelba, vždyť až o 24 sekund déle ležel na koberci. Ruskou dominanci narušil Philipp Nawrath. Německý biatlonista dokázal sestřelit všech deset terčů, ale ztrácel v běžecké části. A to docela dost, sice pátý nejrychlejší čas určitě není taková hrůza. No na Slepova ztratil až 46 sekund.

V nedělní sprintu zaznamenali naši muži výsledkový posun. Tomáše Krupčíka jediná chybka ze druhé střelby posadila na 11. pozici, na Top 10 mu chybělo jen něco přes jednu vteřinu. Stejný střelecký zápis měl i Ondřej Hošek, jeho běh byl ale pomalejší, takže to vystačilo na 22. místo.

Jen o 11 sekund pomalejší byl Lukáš Kristejn a i tento reprezentant chyboval na druhé položce, a to stejně jako kolegové jen jedenkrát. V cíli z toho bylo 25. umístění. Matěj Krupčík se mýlil celkem třikrát (1+2) a jen těsně vybojoval pozici na bodech. Konkrétně tu poslední, 40.

vietor2 8 km/h

S doslova brutálními podmínkami v Uvatu se musely po mužích vypořádat i ženy. Vždyť teplota vzduchu se pohybovala na úrovni -12 stupňů. Nejlépe se to podařilo domácí závodnici. Byla jí Evgeniya Pavlovová, která sáhla vůbec na premiérové vítězství v seniorské kategorii. 24letá Ruska se prezentovala druhým nejrychlejším během a i proto si mohla dovolit na střelnici jedno zaváhání. To ji však o triumf nepřipravilo. Pavlovová zvítězila o necelých pět sekund. Druhá příčka patřila Karolině Horchlerové. Zkušená německá biatlonistka v chladném počasí nenavázala na výbornou běžeckou část ze včerejška, dnes na trati výrazně ztrácela. Pomalejší běh vyrovnala alespoň čistou střelbou. Byla totiž jednou z osmi žen, kterým se to v rychlostním závodě podařilo. Čistý střelecký štít měla i třetí Julia Žuravoková z Ukrajiny. Ta na trati předvedla ještě horší výkon než druhá Němka, ale excelentně se jí dařilo na střelnici. Deset z deseti dokázala odstřílet ve fantastickém čase. Nejrychlejší běžkyně byla dnes Irina Uslugina. Ta však netrefila až tři terče a skončila 11.

Lea Johanidesová zopakovala výkon ze soboty a opět ani jednou nechybovala. Za tuto činnost jí náleží velká pochavala. No běžecky to opět nebylo ono, z čehož rezultovalo 27. místo. Za normálních okolností by to byl pěkný výsledek, na startu ale tentokrát stálo jen 44. závodnic.

Anna Tkadlecová si připsala dvě chyby hned na první položce a dojela si pro 37. pozici. Kromě jedné Slovenky za ní dojely jen závodnice z biatlonově exotičtějších zemí.