• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Fourcade začal sezónu veľkolepo, v Östersunde bodovalo najviac Slovákov

8.12.2015, 13:30 | Svetový pohár | T. Šandor, L. Timko
Otváracie preteky svetového pohára splnili očakávania. Mnohí biatlonisti sa len dostávali do tempa, ale už na začiatku ročníka môžeme povedať, že Martin Fourcade zostáva tým mužom, ktorého treba poraziť. V ženských pretekoch zase platí, že sa vytvorila poriadna konkurencia. Slovenskí zástupcovia odštartovali novú sezónu nádejne.
 
V Östersunde panovali veľmi dobré snehové podmienky, ale biatlonistom zhoršovalo situáciu premenlivé počasie, ktoré v detailoch menilo pomery na trati. Aj vďaka tomu niektorí z nich nedokázali udržať stabilnú výkonnosť počas všetkých súťažných dní, ale na začiatku ročníka sa s istou nestabilitou vždy počíta.
 
 
Nóri majú na štafety patent 
 
V obidvoch štafetách sa presadili nórski pretekári. miešaná štafeta jednotlivcov sa musí pretekárom ešte dostať pod kožu a podľa toho vyzerala aj štartová listina. Najrýchlejší bol pár Birkeland - Nicolaisenová, ktorý predviedol na trati výborný výkon, ale títo pretekári nepatria medzi nórsku špičku. Pre Kaiu Nicolaisenovú to bol životný výsledok, predtým dokázala vybojovať len striebornú medailu na juniorských ME vo vytrvalostných pretekoch. V Östersunde už potom nepretekala.
 
Klasická miešaná štafeta mala lepšie obsadenie a znovu sa presadili nórski biatlonisti. Leví podiel mal na tom bezchybný Tarjei Bö, ktorý potvrdil chýry o výbornej pripravenosti. Avšak v individuálnych pretekoch sa mu veľmi nedarilo, medzi jeho výkonmi svieti len štvrté miesto zo stíhačky. Nesklamala česká štafeta, ktorá vybojovala tretiu priečku, a túto pohodu si do ďalších pretekov odniesla najmä Gabriela Soukalová. Ostatní českí biatlonisti predvádzali dobré výkony, ale na prienik na vyššie priečky im chýbala istejšia streľba. V obidvoch štafetách sa presadila nemecká zostava, ktorá navyše v Östersunde získala šesť miest na pódiu, čo je ich najlepší vstup do ročníka za posledné roky. Pritom netreba zabúdať, že museli oželieť kvalitnú pretekárku Lauru Dahlmeierovú.
 
 
video v clanku ikonkaVideo sumár single mix štafety s víťazstvom Nórska (Slovensko 17.)
 
 
Fourcade od začiatku naplno, súperi budú už len silnejší
 
Mužské vytrvalostné preteky poznačila očakávaná nervozita, ani jeden z borcov nedokázal na trati dominovať, až kým sa v závere neobjavil Ole Einar Björndalen. Čistou streľbou a dobrým behom vybojoval ďalšie víťazstvo, s čím veľmi nerátal po komplikovanej letnej príprave. Veľkú radosť mal aj z tretieho miesta v šprinte, kde ukázal, že sa stále môže rovnať s mladšími súpermi aj v bežeckých schopnostiach. Alexej Volkov získal vo vytrvalostných pretekoch bronzovú priečku a potvrdil, že má záujem vyhrať malý glóbus v tejto disciplíne. Potom už na podujatí nepokračoval.
 
Najťažšie podmienky panovali na trati v mužskom šprinte, kde silný vietor urobil so strelnici lotériu. Perfektne to zvládol Martin Fourcade, ktorý spoľahlivo strieľal a o jeho bežeckých výkonoch v prvom kole SP netreba ani hovoriť. Víťazstvo v stíhacích pretekoch preto mohol stratiť len vlastnou nezodpovednosťou, čo sa takému borcovi nemohlo stať. Fourcade tak všetkým jasne ukázal, že s ním treba maximálne počítať aj v tomto ročníku, že neplánuje zostúpiť zo svojich pozícii.  
 
O náročnosti šprintérskeho dňa hovorí skutočnosť, že dovtedy silný Simon Schempp, ktorý obsadil druhé miesto vo vytrvalostných pretekoch, minul osem terčov a neklasifikoval sa do stíhačky. Zastúpil ho však jeho kolega Arnd Peiffer, ktorý v obidvoch zostávajúcich disciplínach vybojoval druhé miesto, čo bolo pre neho prekvapujúce, ale zároveň potešiteľné.  V stíhačke sa ešte dostal na pódium Quentin Fillon Maillet, ktorý v Östersunde podával kvalitné výkony a toto bola zaslúžená odmena.
 
 
bjorndalen 2015 ostersund trat jl
Ole Einar Bjorndalen počas sobotňajšieho šprintu (© Jakub Leščinský)
 
 
Soukalová má žltý dres, ten sa môže často prezliekať
 
V ženských pretekoch sa potvrdila veľká vyrovnanosť, kde môže bojovať o víťazstvo hneď niekoľko biatlonistiek. V tomto smere boli najúspešnejšie talianske pretekárky, ktoré získali pódium v každej individuálnej disciplíne. Najskôr predviedla parádny výkon Dorothea Wiererová, ktorá po bezchybnej streľbe ovládla vytrvalostné preteky. Po nedávnej chorobe síce nebola bežecky najistejšia, ale ani tak ju nikto nedokázal obrať o prvý triumf v kariére. Spokojná musela byť aj so stíhačkou, kde sa prepracovala na druhú priečku.
            
V rýchlostných pretekoch ju zastúpila krajanka Federica Sanfilippová, ktorá druhým miestom vybojovala kariérne maximum. Tento výsledok ju veľmi potešil, ale zároveň poukázal na nedostatky, pretože v stíhačke sa prepadla až na 44. miesto. Sezónu výborne rozbehla Gabriela Soukalová. Česká biatlonistka bola najrýchlejšia v šprinte a v ostatných pretekoch finišovala v top 10, preto si z Östersundu odváža žltý dres pre líderku celkovej klasifikácie.
 
Výborné bežecké výkony predvádzali najmä Kaisa Mäkäräinenová, Marie Dorin-Habertová a Tiril Eckhoffová. Posledným dvom menovaným na strelnici chýbal väčší pokoj, ale vždy prišli do cieľa medzi najlepšími a francúzska pretekárka získala aj druhé miesto vo vytrvalostných pretekoch. Kaisa Mäkäräinenová si nechala najlepšie predstavenie na záver prvého kola SP. Vo svojej parádnej disciplíne (stíhačke) zlikvidovala svoje manko dobrou streľbou a potom perfektným behom nedala šancu svojim súperkám. Tieto tri pretekárky majú potenciál, aby svoje výkony v ďalších pretekoch ešte vystupňovali. Zo švédskeho strediska odchádzala spokojná aj Olena Pidhrušná, ktorá vybojovala dve tretie miesta, pričom s takýmto rýchlym úspechom po návrate veľmi nerátala.       
    
 
soukalova 2015 ostersund ciel fotografi csb slavik
Gabriela Soukalová po víťazstve v šprinte (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
Slováci s viacerými rekordmi, presadili sa aj najmladší členovia výpravy
 
Pre našich biatlonistov bola úvodná zastávka vrámci svetového pohára veľmi úspešná, hoci nesmieme zabúdať na zmarené mix štafety, hlavne z mužskej strany. Nikdy v histórii nášho biatlonu nebodovalo v jednom kole SP šesť pretekárov a tiež nikdy jedenásťkrát (3x Gereková, 2x Kazár, Fialková a Hasilla, 1x Otčenáš a Poliaková). Čiastočne je to dané až troma individuálnymi disciplínami, ktoré sa nekonajú v každom kole SP. Získali sme 139 bodov, čo je zároveň najviac so slovenskými rodákmi, bez Nasti Kuzminovej. S ňou vyšiel najlepšie vstup do sezóny 2012/13 s 209 bodmi.
 
Ženy sa postarali o 81 bodov (Gereková 55, Fialková 23 a Poliaková 3). Líderka nášho tímu musí byť spokojná s rýchlosťou aj presnosťou streľby na hranici 83 %, bez štafety dokonca 88 %. To jej vynieslo 12., 21. a 35. miesto. Veľkou rezervou však ostal bežecký výkon, ktorý do svetovej špičky nepatril. Priemerne bol až 49. najrýchlejší. "S behom byť určite spokojní nemôžeme. Budeme robiť všetko, čo bude v našich silách, aby sme to vylepšili. Z Östersundu sme spokojní po streleckej stránke," povedal nám Lukáš Daubner, osobný tréner Janky Gerekovej. Dobrou správou je tiež to, že sa v poradí SP dostala na miesta, ktoré okupovala pred rokom. Pretekárom do 25. miesta totiž IBU hradí niektoré náklady a majú zároveň istý štart v pretekoch s hromadným štartom. Prvé sa uskutočnia ešte tento rok v Pokljuke. "Masák je ešte ďaleko, určite budú chcieť bodovať aj pretekárky, ktorým Östersund nevyšiel a rozdiely sú minimálne, takže stačí raz nebodovať a všetko sa rýchlo premieša," pripomína Daubner.
 
 
gerekova 2015 ostersund jl
Janka Gereková vo vytrvalostných pretekoch (© Jakub Leščinský)
 
 
Paulína Fialková veľmi dobre rozbehla mix štafetu, no v individuáli sa odpálila na poslednej položke. V šprinte si pripísala prvé body po dvoch nepresných výstreloch a druhý najlepší výsledok kariéry dosiahla v nedeľu. Dve chyby na štyroch položkách i trať jej sadli a rezultovali v dvadsiate miesto. Pozitívne vyznela hlavne strelecká bilancia 86 %, ktorá sa vymyká dlhodobým štatistikám. Vlani mala iba 74-percentnú úspešnosť. "Zdá sa, že streľba je ustálenejšia, ale nemusí to byť pravidlo, až po sezóne sa bude dať zhodnotiť, či mi to tu iba vyšlo, alebo som sa naozaj strelecky posunula. Dúfam, že to bude druhá možnosť. Pretekár rokmi nadobúda skúsenosti i množstvo odstrieľaných nábojov a ja už nie som nováčik, tak by bolo veľmi nepríjemné, ak by sa to nezlepšovalo," zhodnotila Paulína Fialková a priznala, že sa z úvodu ročníka teší: "Do vlaňajšej sezóny som šla po tom, ako som v Kontiolahti zajazdila to desiate miesto a veľmi som sa chcela k tomu priblížiť, ale nešlo to. Príliš som chcela, ale až na pár výnimiek to nebola dobrá sezóna. Teraz sa na to snažím pozerať ináč, byť kľudná, sústredená a chcem pracovať zodpovedne."
 
Terézia Poliaková predviedla v Östersunde to, čo ju zdobilo aj vlani, a to dobrú bilanciu pri streľbe v ľahu. Netrafila iba dva terče z 25. V single mixe to síce na výsledok nestačilo, ale hneď v prvom individuálnom štarte brala tri body a mala nakročené k životnému výsledku, ak by zostrelila o jeden terčík viac. Z našich pretekárok sa ale najviac trápila na trati. Bežecké časy neboli vôbec dobré, čo vyvrcholilo 77. miestom v šprinte napriek iba jednému trestnému okruhu. Na tom bude musieť popracovať, pretože ako sme videli, vďaka streľbe by mohla mať šancu na Top 40.
 
Martina Chrapánová do Östersundu pricestovala z Idre, kde v IBU Cupe získala slušné 22. miesto. Vo vytrvalostných pretekoch nebola ďaleko od bodov, na troch položkách sa nepomýlila, ale zaváhala na prvej stojke, kde tretí, štvrtý ani piaty terč nezostrelila. S trochu zvláštnou bilanciou 0+3+0+0 obsadila 47. miesto. V šprinte jej dve chyby na stíhacie preteky nestačili.
 
"Na to, v akej časti sezóny sa nachádzame, som spokojná. Ideálne nie sú bežecké výkony, ktoré sú po ťažkom bloku v Ťumeni. Veľmi veľa sa tam natrénovalo, dievčatá mali okolo 900 kilometrov a z tejto plnej prípravy sme šli do sezóny, takže sme zázraky nečakali. Sezóna sa začína, všetko smerujeme postupne k ME a MS. Teší ma hlavne strelecká stránka. Dievčatá sa oproti minulému roku zlepšili. Ak to udržia a pridajú k tomu lepšie bežecké výkony, kondičku, bude to môcť byť naozaj dobré," zosumarizovala Östersund reprezentačná trénerka žien Anna Murínová.
 
 
fialkova 2015 ostersund stihacka jl
Paulína Fialková počas stíhacích pretekov (© Jakub Leščinský)
 
 
Spokojný je aj Sanitra, Hasillovi ideálne vyšla obľúbená stíhačka
 
Chlapi sa postarali o ďalších 58 bodov, vlani získali 17, predvlani 26. "Úvodné dva štarty v mixe nám vôbec nevyšli, to si musíme priznať. Ale nezúfali sme, lebo sme videli, že chlapi na to bežecky majú a keď to ustoja na streľbe, výsledky prídu. Dobre to už vyzeralo vo vytrvalostných pretekoch, ale všetci na poslednej streľbe dvakrát zaváhali a úspech neprišiel. Potom sa to zlepšilo, aj keď rezervy v streľbe ostávajú. S bežeckou formou v tejto fáze sezóny sme spokojní, podali sme nadštandardné výkony a som rád, že je na čom stavať," zhodnotil nám všeobecne Östersund tréner Juraj Sanitra.
 
Matej Kazár si po slabom individuáli cez víkend zapísal 23. a 35. miesto. Streľba mu problémy nerobila, no bežecky bol od svetovej špičky ďaleko. "Matej podal svoje štandardné výkony, ale prejavil sa desaťdňový výpadok kvôli rodičovským povinnostiam, ktoré sme mu jednoducho nemohli uprieť. Táto pauza znamenala slabšie bežecké výkony, ale postupne sa to zlepšovalo, takže to iste bude pokračovať," povedal Sanitra. Myslí si to aj samotný Kazár: "Pre mňa je dôležité, že som v nedeľu cítil v nohách lepšiu formu, väčšiu silu. Ešte to zďaleka nie je ideálne, ale ide správnym smerom."
 
Perfektné stíhacie preteky zažil Tomáš Hasilla, ktorý už v šprinte ukázal dobrú streleckú formu, ale nešiel mu beh. O deň neskôr to posunul do správnej roviny v oboch aspektoch. Jedna chyba v štyroch položkách je úctyhodná bilancia. Vo svetovom pohári to Kazár dokázal iba trikrát, Matiaško štyrikrát. Samozrejme, Hurajt viackrát. Do tohto klubu sa teda zaradil aj 25-ročný rodák z Brezna. 22. miesto je krásny výsledok.
Hlavný tréner pripomenul náš rozhovor: "Pred sezónou sme sa rozprávali, že Tomáš rýchlo potrebuje dosiahnuť pekný výsledok, ktorý by ho povzbudil a dodal vieru, že môže behať i strieľať na úrovni svetovej špičky. Som veľmi rád, že sa mu to podarilo." Hasilla o deväť miest posunul svoje kariérne maximum ešte zo sezóny 13/14, kde bez chyby zvládol šprint v Annecy. Z Östersundu odišiel s 21 bodmi, ktoré ešte v žiadnej sezóne nezískal. V streľbe naozaj prekvapil. "Uvedomil som si, že svetová špička okrem toho, že rýchlo beží, veľmi dobré strieľa. Nikdy sa nemôžeme dostať na vysoké pozície, ak nebudeme strieľať s jednou-dvoma chybami na štyroch položkách. To je základ a som rád, že sa mi to tu podarilo a zlepšoval sa postupne aj bežecký výkon. Musím ďalej na sebe pracovať, aby takýto výsledok nebol výnimkou, ale pravidelnou záležitosťou. Celkovo sme s výsledkami spokojní, v rebríčku národov sme 12., boli sme 3x v Top 30 a ešte 2x v Top 40, bodaj by to takto bolo vždy a ešte lepšie," zhodnotil prvé kolo SP Hasilla.
 
 
hasilla 2015 ostersund stihacka jl
Tomáš Hasilla počas stíhacích pretekov (© Jakub Leščinský)
 
 
Po zbabranej mix štafete i vytrvalostných pretekoch zaznamenal Martin Otčenáš 28. miesto v šprinte. Napriek silnému vetru dokázal zo strelnice odísť s bilanciou 1+2 a výborný 32. bežecký čas ho katapultoval na túto pozíciu. V nedeľu ale panovalo v Östersunde takmer bezvetrie a v poslednej stojke zostrelil iba jediný terč. To nie je dobrá vizitka. "Martin predviedol veľmi dobrú bežeckú formu, ale nestabilitu pri streľbe. 28. miesto nie je hocijaký výsledok alebo náhoda. Ukázal, že čo v ňom je a že sa vie trafiť. Streľbu ale nutne musí stabilizovať. On nie len v pretekoch, ale aj v tréningu strieda lepšie momenty s horšími. Hľadáme technickú zmenu, ktorá by mu pomohla a aby využil obrovskú snahu, ktorú dáva do bežeckého výkonu," povedal Juraj Sanitra.
 
Najmenej nápadným bol vo Švédsku náš najstarší pretekár, hoci vo vytrvalostných pretekoch bol z najlepší, no 59. miesto chváliť nemôžeme. Miroslav Matiaško pri príchode na poslednú streľbu dokonca útočil na Top 15, ale dvoma ranami sa o úspech pripravil. "Mirovi ozaj chýbalo šťastie, mal na dosah výborný výsledok a bodované umiestnenie. Som ale rád, že aj on trochu bežecky povyrástol," myslí si reprezentačný tréner mužov. Šprint mu ale absolútne nevyšiel. Odbehol si až päť trestných kôl a pre stíhacie preteky ostal v pozícii diváka.
 
 
Výsledkový súhrn Slovákov v Östersunde
 
29.11. nedeľa 13:45   SR single miešaná štafeta (1 žena + 1 muž)
      štafeta Nórska (Slovensko 17.)
15:30   MR miešaná štafeta na 2 x 6 km + 2 x 7,5 km
      štafeta Nórska (Slovensko 16.)
02.12. streda 17:15   IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
       Bjorndalen (Matiaško 59., Kazár 60., Otčenáš 61., Hasilla 84.)
03.12. štvrtok 17:15   IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
    Wiererová (Gereková 35., Poliaková 38., Chrapánová 47., P.Fialková 54.)
05.12. sobota 12:30   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  M. Fourcade (Kazár 23., Otčenáš 28., Hasilla 39., Matiaško 72.)
15:30   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
Soukalová (Gereková 12., P. Fialková 39, Chrapánová 72., Poliaková 77.)
06.12. nedeľa 11:00   PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
      M. Fourcade (Hasilla 22., Kazár 35., Otčenáš 50.)
13:30   PU stíhacie preteky žien na 10 km
      Mäkäräinen (P. Fialková 20., Gereková 21.)
 
 
Preview Hochfilzenu budeme publikovať vo štvrtok o 11:00. Do Rakúska cestuje rovnaký výber ako bol vo Švédsku. K B-tímu pred druhým kolo IBU Cupu v talianskom Ridnaune sa zajtra pripoja Andrea Horčíková a Alžbeta Majdišová.
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50