Po dlhšej odmlke sa Vám hlásim s ďalším príspevkom ohľadom biatlonu a jeho zákulisia. V predchádzajúcom príspevku som Vám objasnil úlohu servismana v tíme reprezentácie a dnes sa s Vami pozriem bližšie na režim atléta v deň pretekov. Informácie sú všeobecné. Každý pretekár má svoj režim a svoje rituály, preto sa v niektorých prípadoch môžu líšiť.
 
 
Pretekový deň (Štart rýchlostných pretekov 11:00)
 
Budíček nás budí o 7:15. Prebúdzame sa do krásneho dňa v ktorom nás čakajú rýchlostné preteky v talianskom stredisku Anterselva.
 
Rozcvička o 7:20 prebieha u každého športovca individuálne. Obsahovať môže napríklad: rozklus, prechádzka 10-15 minút,  5 minút dynamický strečing, 5 minút krátke odrazové cvičenia. Často využívame aj súpažnú techniku na trenažéri, alebo pomocou expandrov, taktiež suchu streľbu, ale ako vravím, je to veľmi individuálne.

Nasledujú raňajky, ktoré sú individuálne, ale ako príklad môžem uviesť ovsené vločky zaliate teplým mliekom alebo vodou. Do kaše si pridávajú rôzne orechy, ovocie, med a podobne.

Po raňajkách majú chalani čas na strávenie jedla a prípravu na preteky. Pod prípravou rozumieme balenie oblečenia a rôzne rituály pri obliekaní ako napr. pretekové ponožky, pretekové spodné prádlo a iné maličkosti. To všetko musia zvládnuť do odchodu transportu na štadión, ktorý je presne o 8:45.

Približne o 9.00 je príchod na štadión, do šatne pre pretekárov. Každý tím má dve vlastne šatne, respektíve „bunky". V jednej z nich sa prezliekajú pretekári a v druhej servismeni pripravujú najrýchlejšie bežky sveta :-).

O 9:30 je príchod pretekárov na trate, kde ich už čakajú servismeni s pripravenými bežkami na testovanie. Ako si pretekári za pomoci servismenov výberú bežky, ktoré sú pre dané podmienky najvýhodnejšie a najlepšie, som už spomínal v minulom článku.
Počas testovania pretekár najazdi 2-4 km, podľa toho, aké sú podmienky na testovanie a koľko bežiek testuje. Servisman sa im to snaží čo najviac uľahčiť, tak aby keď príde pretekár na testovanie, mal čo najmenej párov na test. Toto celé musí pretekár zvládnuť do pol hodiny, pretože o 10:00 začína nástrel (ak náhodou neviete, čo to je, písal som o tom v decembri).
 
 
hochfilzen 02
Slováci testujú lyže pred štartom (© Dušan Šimočko)
 

Pred príchodom na strelnicu si musí každý pretekár nechať skontrolovať zbraň organizátorom, či je zbraň v norme hmotnosti do 3,5 kilogramu a či má spúšť pri tlaku viac ako 500 gramov. Nástrel trvá od 10:00 do 10:50 a je rozdelený na dve vlny. Prvá začína o 10:00 a končí o 10:25,  kde sa menia terče za nové a to trvá päť minút. O 10:30 začína druhá vlna, ktorá končí o 10:50.
V každej vlne nástrelu má tréner k dispozícií päť terčov, ktoré rozdelí pretekárom. Pred tým, ako sa začne naostro strieľať, si pretekári zvyknú „posušit“ päť až desať rán na prázdno, v ľahu aj stoji.  Každý atlét má svoj jeden terč, do ktorého strelí prvých päť rán v kľude. Tréner si to pozrie pomocou ďalekohľadu, ukáže na magnetickom terči, kde boli rany, a povie atlétovi o koľko cvakov ma posunúť mieridlá (dioptrer) stranovo a výškovo. Ak bola korekcia príliš veľká, to znamená napr. tri cvaky doľava a dva dole, pretekár musí streliť ešte jednu položku v kľude. Ak je po tejto položke nastrelený center, respektíve ešte môže nastať maličká korekcia jedného cvaku, tak nasleduje ďalšia položka po záťaži. Ak je po tejto položke všetko v poriadku (má nastrelený center), môže sa koncentrovať na štart. Medzi položkami v kľude a po záťaži v ľahu, alebo na konci, si, samozrejme, pretekár prestrelí aj položku v stoji. Je to individuálne či v kľude alebo po záťaži.
Keď sa bavíme o vlnách nástrelu, väčšinou to je tak, že v prvej vlne nastreľujú pretekári, ktorí štartujú v prvej a druhej skupine štartového poľa. V druhej nastreľujú pretekári z tretej a štvrtej skupiny štartového poľa. Samozrejme, môžu nastať komplikácie s meniacimi sa poveternostnými podmienkami, tým pádom pretekári z pravej vlny si prídu ešte raz prestreliť aj v čase druhej vlny.

Po nástrele nasleduje rozcvička, u každého individuálne, ale po väčšine je to rozjazdenie 10-20 minút, v tom sú krátke šprintérske úseky, potom sa presúvajú na miesto štartu, kde ich už čaká fyzioterapeut, alebo iný člen realizačného tímu, ktorý stráží zbrane a všetky veci. Tam sa ešte pretekári rozcvičujú napr. pomocou dynamického strečingu, rôznymi krátkymi atletickými behmi alebo poskokmi. Tak nasleduje ukľudnenie a sústredenie sa na štart.
 
 
hochfilzen 07
Príprava Terézie Poliakovej pred štartom (© Dušan Šimočko)
 

Teste pred štartom preterákom organizátor označí bežky, a môžu štartovať. Ak je všetko v poriadku, prvý pretekár štartuje presne o 11:00:30, a následné za ním každých 30 sekúnd ďalší atlét.

Teraz už je všetko iba na pretekárovi. My mu ešte môžeme pomôcť informáciami sprostredkovanými prostredníctvom vysielačiek, na ktorom mieste sa atlét nachádza, aký má náskok, alebo stratu na prvého pretekára v prvej desiatke, dvadsiatke a podobne, buď od trénera, alebo servismenov, ktorí sú na krízových častiach trate.
 
Ďalšou časťou pretekov je samotná streľba, ktorá v rýchlostných pretekoch prebieha raz v ľahu a raz v stoji. Pri streľbe, ak máme viac ako dve položky, pretekár dostáva informácie o korekcii mieridiel (dioptra), ak sa to po prvej položke zmenilo, repektíve, ak sa menia poveternostne podmienky, musí na to vedieť zareagovať aj samotný pretekár.
 
Po skončení pretekov má väčšina pretekárov priestor na vyjazdenie cca. 20 minút. Potom je už na rade  príjemnejšia chvíľa, ak atlét dosiahol pódiové umiestnenie.

Po vyhlásení víťazov je spoločný odchod na hotel. Tam už má každý pretekár priestor sám pre seba a čas na neskorý obed. A medzi obedom a večerou alebo až vo večerných hodinách nastupujú fyzioterapeuti a dávajú dokopy čo treba. V neposlednom rade býva každý večer porada, kde tréner vyhodnotí preteky a prejde si klady a zápory každého pretekára.

O 22:00 býva večierka.
 
 
lista lescinsky
 
zoznam vsetkych blogov