Ostersund
Osrblie

EYOF začal šprintmi, z našich bola najlepšia Hubačová na 25. mieste

12.2.2019, 12:00 | Mládež | Lukáš Timko
Európsky olympijský festival mládeže je každé dva roky akýmsi doplnkom biatlonového kalendára a cestujú tam niektorí dorastenci, ktorí často zažívajú prvé porovnanie s rovesníkmi z iných krajín. Program sa každý EYOF mení, tentoraz to boli rýchlostné, vytrvalostné preteky a miešané štafety.

EYOF 2019: rýchlostné preteky dievčat na 6 km
bosna a hercegovina Sarajevo utorok, 12. februára 2019, 14:00 teplota2 -2 ºC
víťazka: Hanna Börve (1+0) 22:13.5
vietor2 ? km/h

Rýchlostné preteky dievčat na šesť kilometrov vyhrala Švédka Hanna Börveová, ktorá doteraz nanastúpila v žiadnych pretekoch pod hlavičkou IBU. Urobila jednu chybu a zdolala Švajčiarku Leu Meierovú, ktorá sa tiež raz pomýlila. Zaujímavé je, že obe sa nedostali do výberov svojich krajín na MS v Osrblí. Bronz si zavesila na krk Rakúšanka Anna Gandlerová, ktorá to mala rozbehnuté na triumf, ale minula na stojke dva terče. Česi pred týmto podujatím najviac verili Báre Babánkovej a dnes to potvrdila. Skončila štvrtá.

V slovenskom tábore sa najviac čakalo od dvojice Ema Kapustová - Barbora Horniaková, no napokon sa ukázala v peknom svetle Michaela Hubačová. Biatlonistka z Vyhní síce nebola z rýchlych na trati, ale dokonale zvládla obe strelecké zastávky a obsadila 25. miesto (+2:13). Po streľbe v stoji bola dokonca na trinástej pozícii, ale slabším bežeckým výkonom padla na výslednú pozíciu. Aj od Viktórie Vozárovovej sa dala očakávať pekná streľba. Potvrdila to, keď na oboch položkách urobila iba po jednej chybe, no nesadlo jej to na trati a obsadila 45. miesto (+3:27). Na vlas rovnaký výsledok dosiahla Barbora Horniaková. Podľa očakávania výborne bežala, no nestrieľala dobre. Mala bilanciu 4+2. So šiestimi chybami sa, samozrejme, nemohla dostať k lepšiemu výsledku, no naďalej platí, že má veľký potenciál, veď v rýchlosti na trati patrila do Top 10. Preteky vôbec nevyšli Eme Kapustovej, ktorá urobila pri streľbe v ľahu tri chyby, čo sa jej nestáva, a potom už nasledoval pochopiteľný psychický úpadok. Hoci stojku vyčistila, klasifikovali ju až na 55. pozíciu. Za svojim štandardom zaostala aj na trati. Bol to jej vyslovene zlý deň.

Už zajtra čakajú dievčatá vytrvalostné preteky, ktoré by trom našim pretekárkam mali sedieť, veď Michaela ukázala, že jej to tu sedí, nulovať vie aj Viktóra a po nejakom výpadku na ležke môžeme ďalej veriť Eme. Snáď si náladu napraví aj Barbora.

text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Petra Kazára (tréner reprezentácie kadetiek)
"Boli to veľmi náročné preteky, lebo pred nimi a aj v prvej časti husto snežilo, hoci predpovede nič také nesignalizovali. Emke aj Barborke to na ležke úplne splývalo, nevideli dobre na terče. Jednoducho nemajú ešte toľko skúseností a proti nim zahralo to počasie. Po vytrápení sa v hlbokom snehu trestného kola boli ďalšie dve kolá pre ne veľmi ťažké.
Miške ale zahralo všetko do karát. Prestalo snežiť a výborne zvládla streľbu. Musím ju pochváliť, 25. miesto je pre ňu na prvé väčšie preteky veľmi pekné.
Na tejto mäkkej trati sa v hlbokom snehu znásobovali technické nedostatky a videli sme, že za tými najlepšími zaostávame. To treba povedať. Ale zajtra je nový deň a ja verím, že sa dievčatá chytia na prvých položkách a bude to lepšie aj na trati."

víťaz: Eric Perrot (0+1) 24:31.7

Kvôli hustému sneženiu a výpadku elektriny bol štart rýchlostných pretekov chlapcov posunutý na 11:00. Zvíťazil Francúz Eric Perrot, ktorého ani neregistruje IBU na svojich stránkach. Mladík nebol na MS v Osrblí, teda o ňom ešte svetový biatlon nepočul. Urobil jednu chybu v stoji a o deväť sekúnd porazil najväčšieho favorita Lovra Planka zo Slovinska, ktorý má z Osrblia dve strieborné medaily, no dnes urobil až tri chyby. Na pódiu ich doplnil Rus Ilja Anisimov, ktorý tiež nastúpil na svoje prvé medzinárodné preteky.

Zo Slovákov sa najviac darilo Adamovi Koštialovi, ktorý urobil chybu iba pri streľbe v ľahu, no výraznejšie zaostal na trati a aj preto obsadil až 46. miesto (+3:17). Horšie strelecké skóre mali ostatní Slováci. Matej Gregor minul trikrát a klasifikovali ho na 65. priečke (+4:30). Damián Cesnek s Jurajom Vološinom síce bežali o niečo lepšie ako Matej, ale minuli až štyri, resp. päť terčov, a tak ostali veľmi vzadu na 71. a 72. priečke s mankami 4:46 a 5:05.