Piatkové popoludnie v Osrblí patrilo skráteným vytrvalostným pretekom mužov, kde sme postavili piatich reprezentantov. Zo svetového pohľadu bolo zaujímavé sledovať súboj Erika Lessera so silnými Rusmi a Nórmi.
 
 
IBU Cup 19/20: vytrvalostné preteky mužov na 20 km
slovensko Osrblie piatok, 10. januára 2020, 13:45 teplota2 1,2 ºC
zlata medaila Endre STROEMSHEIM (0+0+0+0) 36:29.9
vietor2 1 km/h
 
 
Rovnako ako medzi ženami, aj medzi mužmi sa ku víťazstvu dostal pretekár, ktorý by dnes na strelnici mohol učiť mladé talenty. Endre Strömsheim totiž pálil ako o život, iba jeden pretekár vystrelil zo svojej pušky dvadsať nábojov rýchlejšie ako on, ale hlavne všetky jeho rany našli ten správny cieľ. Lenže Nór aj v bežeckej časti potvrdil príslušnosť k svojmu národu. Na najlepšieho bežca stratil iba desať sekúnd, takže dnešný skrátený individuál ovládol, a to suverénne.
 
Aj druhý Roman Rees sa k svojej priečke predovšetkým prestrieľal, pretože ani on na strelnici neurobil ani jednu chybu. Nemec na rozdiel od víťaza bol veľmi opatrný, dával si pozor na svoje výstrely, a nakoniec na víťaza stratil bez troch sekúnd celú minútu, pričom na trati bol iba o päť sekúnd pomalší. Na stupne víťazov sa však dostal aj jeden biatlonista, ktorý už mal pošpinený strelecký zápis. Bol ním Kirill Strelcov, ktorý tak svoje priezvisko potvrdil iba čiastočne. Urobil jednu chybu. Najmenej času na trati strávil Havaard Bogetveit, ale ani jeho nohy neodčinili hrúbky jeho rúk.
 
 
02winner2
Endre Strömsheim (© Igor Stančík / SZB)

 
Traja Slováci na bodoch, najlepší Kazár na 21. mieste
 
U mužov do skráteného individuálu slovenskí tréneri postavili päticu našich pretekárov. Tomáš Sklenárik sa do štartovej brány nepostavil kvôli dlhodobejším zdravotným problémom a tréneri sa rozhodli pošetriť ho na nedeľu. Rovnako ako dopoludnia medzi ženami, tak aj popoludní u mužov panovali dobré podmienky, rovnako za chybu na strelnici pretekári inkasovali namiesto plnej minúty 45 trestných sekúnd.
 
Najväčšie nádeje na zisk dobrého umiestnenia sme vkladali do Mateja Balogu, ktorému sa už podarilo v tejto sezóne bodovať v rámci IBU pohára. Matej je lepším bežcom, viac má problémy na strelnici, zvykne sa trápiť na stojkách. Vstup do vytrvalostných pretekov mu vyšiel na jednotku. Dobré kolo na lyžiach doplnil o bezchybný výkon na úvodnej položke v ľahu. Ani druhý bežák v jeho prevedení nebol zlý, jeho strata na dovtedy najrýchlejšieho Rusa nebola ani pol minútová. Nasledovala však achillova päta, streľba v stoji. Baloga úvodnú stojku ustál s jednou chybou, aj keď už tretia a štvrtá rana sa len tak-tak zmestili do terčov. Piaty výstrel letel do bludu. Po polovici pretekov tak mal za sebou slušný strelecký zápis. Tretí okruh prešiel za 7:24, ten predchádzajúci za 7:18. Pomalšie tempo Matej dokonalo vykompenzoval na strelnici. Bola z toho nula, aj keď pri druhej rane s ním opäť zahrali milimetre. Možno aj preto v štvrtom kole zaznamenal doposiaľ najhorší čas, presnejšie na trati strávil 7:31, očividne sa snažil postrážiť si tep. Viac-menej sa mu to podarilo, Matej zostrelil štyri terčíky. Dve chyby bol veľmi slušný zápis, Baloga dnes strelecky nevybuchol. Aj preto sa mu podarilo zabodovať, veď skončil na 37. priečke.
 
 
Matej Baloga (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Svoje v boji o body chcel povedať tiež Lukáš Ottinger. On v úvodnom kole tiež neotáľal, aj keď v porovnaní s Balogom bol pomalší o sedem sekúnd. Naopak, o tri sekundy menej strávil na strelnici, a podobne ako Baloga, aj Lukáš vybielil všetkých päť terčíkov. Po excelentnej zastávke v ľahu Ottinger zaznamenal ďalší dobrý bežák, strávil v ňom 7:23. Lenže ani on k nule z prvej položky nepridal nulu na druhej položke, prvej stojke. Urobil jedno zaváhanie. Stále však okupoval dobré priečky a mohol pomýšľať na body. Do druhej polovice individuálu vkročil obozretnejšie, v treťom bežáku mu namerali čas 7:31, takže išiel pomalšie ako kolo predtým. Nebola to však žiadna tragédia, rovnako ani jeho výkon na druhej ležke. Nulu síce nezopakoval, ale do kolónky chýb si pripočítal iba jednu. Pomaly však bolo cítiť, že Lukášovi dochádzajú sily. Štvrté kolo zabehol za 7:41, takže opäť jeho strata o čosi narástla. Tú sa pokúsil zmazať bleskovou položkou, a podarilo sa mu to. Ottinger bol na koniec čistý a zaútočil na body. Nakoniec sa mu ušiel jeden, za 40. pozíciu.
 
 
Lukáš Ottinger (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Posledné vytrvalostné preteky vo svojej kariére dnes absolvoval Matej Kazár, ktorý sa v Osrblí lúči so svojou biatlonovou kariérou. Matej na začiatok ponúkol priemerný beh v porovnaní so súpermi. Na najlepšieho pretekára stratil 34 sekúnd. Podobne ako krajania pred ním, aj Kazár sa na prvej položke prezentoval bezchybným výkonom, takže dnešnú hru si dobre rozohral. Po druhom bežáku, absolvoval ho za 7:27, prišla aj bezchybná streľba v stoji, a Matej prvú polovicu pretekov tak mohol hodnotiť viac ako pozitívne. Dve nuly boli dobrý predpoklad k tomu, aby sa dostal na body, a možno aj do najlepšej dvadsiatky. Jeho nádeje na dobrý výsledok sa zvýšili po treťom bežeckom kolo, tentokrát na lyžiach strávil 7:25, takže v bežeckej časti si počínal skoro totožne. To isté platilo aj po tretej položke, pretože z pätnástich terčíkov mu nezostal visieť ani jeden. Pred Matejom boli posledné dva bežecké okruhy, predposledný absolvoval za 7:43, čiže poriadne spomalil. Stávka na pomalšie tempo priniesla ovocie, v ktoré dúfal. Zaznamenal štvrtú nulu a v cieli sa mu ušlo 21. miesto.
 
 
Matej Kazár (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Štvrtým slovenským biatlonistom, ktorý sa postavil do štartovej brány, bol Samuel Hubač, horší bežec. Hneď v úvodnom kole ale Samuel hodil všetky papierové predpoklady do koša, totiž bežal iba o šesť sekúnd horšie ako Kazár, a za ním skončilo ešte veľa ďalších pretekárov. Lenže Hubač neotvoril svoje strelecké predstavenie podľa ideálnych predstáv, raz minul, prepadol sa tak o pár priečok. Potom sa vrátil do starých koľají, druhý okruh už nebol taký rýchly. Strávil v ňom 7:37, čo bol bežecký výkon v ôsmej desiatke. Na úvodnej stojke skopíroval svoj výkon z ľahu, opäť schoval štyri náboje, napriek tomu si polepšil. Lenže čím viac kilometrov prešiel, tým pomalší bol a bežecký prepad nezastavil ani v treťom kole. V ňom strávil takmer osem minút, presnejšie 7:58, čo bolo o viac ako minútu horšie ako najlepší bežec. Na druhej ležke mu zostal visieť opäť jeden terč, viac-menej bolo jasné, že už sa k bodom dnes nedostane. Predposledné kolo zabehol za 8:03, čiže zas o niečo pomalšie. Svoje predstavenie na strelnici ukončil dvomi chybami. Dnes mu v cieli patrila 74. pozícia.
 
 
Samuel Hubač (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Do pretekov vyrazil ešte Peter Golian, pre ktorého to bola dnes veľká previerka. Peter však už od úvodu ukazoval, že má ešte na čom pracovať. Na prvom okruhu totiž stratil celú minútu za najlepším bežcom a keďže na úvodnej položke raz chyboval, z dna výsledkovej listiny sa nedostal. Nasledovalo ďalšie slimačie kolo, tentokrát nakúpil minútu a pol. Do polovice pretekov iba na trati stratil dve a pol minúty, čo bolo veľmi veľa. Počas prvej streľby v stoji sa mu darilo rovnako ako na prvej streľbe v ľahu, ušiel mu jeden náboj. Peter v nastolenom trende pokračoval aj v druhej polovici pretekov. V treťom okruhu strávil o dve minúty viac ako najlepší bežec, v každom kole schytával o pol minúty viac. Druhá ležka mu však vyšla, bol čistý, no nepomohlo mu to, aby sa odlepil odo dna. Predposledný bežák znamenal, že Golian si ku svojej strate pripočítal ďalšie dve minúty, dnes horšie ako on bežalo iba pár biatlonistov. Na koniec predviedol jednu chybu na strelnici, a aj preto v pretekoch skončil na 87. mieste.
 
 
Peter Golian (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Fantastickou správou pre slovenský tábor bola skutočnosť, že až traja pretekári dokázali bodovať. Matej Kazár sa dnes prezentoval ako ostrostrelec, bol jedným zo šiestich biatlonistov, ktorí dnes vybielili všetky štyri položky. Ani po bežeckej stránke to nebolo z jeho strany úplne zlé, dosiahol 56. bežecký čas. Na zamestnaného človeka fajn výsledok. Veľmi pekné preteky za sebou majú aj Matej Baloga a Lukáš Ottinger, prvý menovaný bol dnes našim najlepším bežcom, hoci vôbec nebol spokojný. Lukáš bežal o sedem sekúnd horšie ako Kazár. Ďalší dvaja slovenskí biatlonisti svoj tieň neprekročili.
 
 
Matej Kazár v cieli (© Igor Stančík / SZB)
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Mateja Kazára (21. miesto)

 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Mateja Balogu (38. miesto)
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Lukáša Ottingera (40. miesto)
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Samuela Hubača (74. miesto)

 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Petra Goliana (88. miesto)
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie trénera Lukáša Daubnera
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie trénera mládeže Petra Kazára
 

Matej Kazár vo vytrvalostných pretekoch
profil 1. a 3. streľba (v ľahu): 2. a 4. streľba (v stoji): výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 21. +3:11.7 (0)
5 4 3 2 1 5 4 3 2 1
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilancia: 0+0+0+0
bežecký čas: 56. +3:30
strelecký čas: 20. 1:54
získané body: 20
 
 
Matej Baloga vo vytrvalostných pretekoch
profil 1. a 3. streľba (v ľahu):   2. a 4. streľba (v stoji): výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 37. +4:32.2 (2)
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new bilancia: 0+1+0+1
bežecký čas: 48. +3:07
  strelecký čas: 55. 2:07
získané body: 4
 
 
Lukáš Ottinger vo vytrvalostných pretekoch
ottinger lukas 1. a 3. streľba (v ľahu):   2. a 4. streľba (v stoji): výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 40. +4:41.2 (2)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilancia: 0+1+1+0
bežecký čas: 59. +3:37
  strelecký čas: 12. 1:48
získané body: 1
 

Samuel Hubač vo vytrvalostných pretekoch
Samuel Hubač 1. a 3. streľba (v ľahu):   2. a 4. streľba (v stoji): výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny 74. +8:37.4 (5)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny bilancia: 1+1+1+2
bežecký čas: 78. +5:04
  strelecký čas: 27. 1:57
získané body: 0
 
 
Peter Golian vo vytrvalostných pretekoch
golian peter 1. a 3. streľba (v ľahu): 2. a 4. streľba (v stoji): výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny 88. +10:54 (3)
3 2 1 4 5 3 2 1 4 5
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilancia: 1+1+0+1
bežecký čas: 93. +8:20
strelecký čas: 82. 2:24
získané body: 0
 
 
Výsledky
1. 52 STRÖMSHEIM Endre 0+0+0+0 0 36:29.9 0.0 60
2. 72 REES Roman 0+0+0+0 0 37:27.2 +57.3 54
3. 1 STRELCOV Kirill 0+1+0+0 1 37:49.4 +1:19.5 48
4. 29 PETTERSEN Sindre 0+0+0+2 2 38:10.7 +1:40.8 43
4. 80 BAKKEN Sivert 0+0+0+1 1 38:10.7 +1:40.8 43
6. 57 VÁCLAVÍK Adam 1+0+1+0 2 38:19.5 +1:49.6 38
7. 62 LESSER Erik 0+1+1+0 2 38:19.6 +1:49.7 36
8. 7 HORNIG Vítězslav 0+0+1+0 1 38:20.3 +1:50.4 34
9. 12 LAZOUSKIJ Dmitrij 0+0+0+0 0 38:23.8 +1:53.9 32
10. 93 NAWRATH Philipp 1+1+0+0 2 38:25.1 +1:55.2 31
21. 66 KAZÁR Matej 0+0+0+0 0 39:41.6 +3:11.7 20
37. 9 BALOGA Matej 0+1+0+1 2 41:02.1 +4:32.2 4
40. 40 OTTINGER Lukáš 0+1+1+0 2 41:11.1 +4:41.2 1
74. 77 HUBAČ Samuel 1+1+1+2 5 45:07.3 +8:37.4 0
88. 91 GOLIAN Peter 1+1+0+1 3 47:24.1 +10:54.2 0
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
fotogaleria ikonkaMalá fotogaléria z pretekov (© Igor Stančík / SZB)