Tiež štyri slovenské ženy sa snažili prebojovať do finále superšprintu, lenže ani jednej sa do Top 30 nepodarilo prehrýzť. Najbližšie k tomu bola Terézia Poliaková, ktorá sa však o účasť vo finále pripravila počas streľby v ľahu. Novou európskou  kráľovnou sa stala Jevgenija Pavlovová.
 
 
ME 2020: kvalifikácia superšprintu žien
bielorusko Minsk-Raubichi streda, 26. februára 2020, 13:00   teplota2 8,4 ºC
víťazka: Dzinara Alimbekava (0+1) 9:42.0
vietor2 8 km/h
 
 
Hodinu po dvanástej hodine sa do kvalifikácie superšprintu vydali aj dámy, ktoré mali totožné podmienky ako ich mužskí kolegovia. Fúkal rovnako silný vietor, bolo však o dva stupne teplejšie, čo nahrávalo ženám, ktoré štartovali skôr. Rovnako ako medzi mužmi, tak aj medzi ženami kvalifikáciu ovládla domáca pretekárka. Dzinara Alimbekavová sa na prvé miesto prestrieľala. Na desať terčov použila jedenásť nábojov a domáci fanúšikovia mohli opäť explodovať radosťou. Alimbekavová však nielen pálila presne, ale aj rýchlo. Len tri dámy sa na koberci zdržali menej ako ona. Tiež na trati jej nohy fungovali na výbornú, čo ju určite pred finále potešilo.

Druhé miesto v kvalifikácii obsadila Valj Semerenková, v kvalifikácii najrýchlejšia bežkyňa. Ukrajinka sa o najvýhodnejšiu pozíciu na štarte finále pripravila pomalším tempom na strelnici, jej strelecká bilancia bola totiž rovnaká ako bilancia víťazky kvalifikácie, ale oproti nej si pri mierení dávala poriadne načas. Tretie miesto získala Elisabeth Högbergová, ktorá oplývala presnosťou. Na zostrelenie desiatich terčov potrebovala iba desať nábojov, takže základ k úspechu v kvalifikácii podala práve na strelnici. Na trati trochu zaostala za očakávaniami, možno zvolila pomalší beh, aby sa sústredila na výkon na strelnici. Možno mala zle pripravené lyže.  
 
 
Slovenky kvalifikáciou neprešli, finále bez ich účasti

Medzi ženami slovenskí tréneri nominovali na európsky šampionát kvarteto biatlonistiek. Všetky štyri Slovenky mali dnes v kvalifikácii superšprintu pred sebou ťažkú úlohu, do finále ich mohla dostať iba bezchybná streľba, podobne ako našich mužov.

Prvou slovenskou nádejou v kvalifikácii bola Veronika Machyniaková. Jej vstup do pretekov nebol taký rýchly, na úvodnom okruhu stratila cez dvadsať sekúnd na dovtedy najrýchlejšiu biatlonistku. Na trati sa tak zaradila na dno výsledkovej listiny. Veronika sa na strelnici mohla iba zdvihnúť, a podarilo sa jej to. Na začiatok sa prezentovala veľkou presnosťou, päť rán bolo úspešných a poskočila do Top 10. Za ňou však stále štartovalo veľké množstvo pretekárok, takže od radosti ešte skákať nemohla. Machyniaková v druhom kole pokračovala tam, kde predtým skončila. Opäť bola jednou z najpomalších bežkýň, ale znovu na strelnici dokázala mazať terčíky jeden po druhom. Tentokrát síce siahla aj po jednom projektile naviac, ale nemusela ísť do trestného kola. Stále tak mohla pomýšľať na účasť vo finále. Nestalo sa, v kvalifikácii obsadila 62. miesto. Na vine bol najmä jej beh.

Ani Terézia Poliaková neodmietla účasť na európskom šampionáte, takže dnes mohla bojovať o nejaké body v rámci IBU pohára, a samozrejme o účasť vo finále. Terézia to v prvom kole napálila, nečakane, veď bola iba o dve sekundy pomalšia ako Olena Pidhrušna, a bežala lepšie ako Ingela Anderssonová. Lenže daň za rýchle tempo na lyžiach zaplatila veľmi rýchlo, už v ľahu. Prvé dva terče netrafila, takže po odpálení piatich rán bolo jasné, že Poliaková pôjde do trestného kola. Nakoniec ho obkrúžila iba raz, pretože šiestym nábojom jeden terčík trafila. Po opustení strelnice už bola mimo Top 30. Terézia nohu z plynového pedálu nezosunula. Druhé kolo síce jej strata narástla viac ako v prvom, ale ona sama druhé kolo obišla o dve sekundy rýchlejšie ako prvé. Na stojke sa potom predviedla takmer vo veľkom štýle, tentokrát už nemusela ísť do trestného kola, aj keď raz opravovala. Zabojovala tak o účasť vo finále, ale nedostala sa do neho. V kvalifikácii sa jej ušla 55. priečka.

Ďalšie dve slovenské dámy chceli využiť šancu predviesť sa pred kolegyňami z A-tímu. Henrieta Horvátová však už v prvom kole stratila dosť času na najlepšiu bežkyňu, síce bola lepšia ako Machyniaková. Henriete sa potom nie celkom darilo počas streľby v ľahu. Nešla do trestného kola, ale musela raz opravovať, takže sa hore príliš neposunula. Druhý bežák v podaní Horvátovej bol takmer na vlas rovnaký ako ten prvý, opäť za sebou nechala Machyniakovú, no teraz už iba o dve sekundy. Tak či tak, zatiaľ bola na lyžiach rýchlejšia. Na stojke potom bielia terčíky akoby sa s puškou v ruke narodila, po piatich ranách mohla hodiť flintu na ramená a utekať do tretieho kola, a zároveň do cieľa. Už pri odchode zo strelnice však vedela, že po kvalifikácii sa jej program na dnes skončil. Obsadila v nej 77. miesto.

To Aneta Smerčiaková sa v prvom bežáku nebála nechať nohy ísť, v porovnaní so súperkami zabehla priemerne kolo, čo bol sľubný začiatok. Už si len musela postrážiť päť výstrelov na ležke, a mohla byť s úvodnou polovicou pretekov veľmi spokojná. Druhú úlohu však splniť nedokázala, Anete po piatich ranách viseli ešte dva terčíky, takže aj ona predtým ako opustila priestor strelnice ešte navštívila trestné kolo. Náhradným projektilom rozhodla, že pôjde iba jedno kolo, nie dve. To akoby jej ubralo nielen silu, ale aj sebadôveru, pretože na druhom okruhu bola piatou najpomalšou pretekárkou. Stratila toľko času, že už ani bezchybná položka ju nemohla vrátiť do hry o finále. V stoji nakoniec použila šesť projektilov, ale už ďalšie kolo na trestnom okruhu neabsolvovala. Do finále sa nedostala, pretože skončila na 84. pozícii.

Slovenské dámy tak potvrdili predpoklady. Ani jedna sa nedostala do finále, každá z iného dôvodu. Terézia dnes dobre bežala, lenže na strelnici sa nepredviedla zrovna v najlepšom svetle. U Veroniky a Henriety môžeme zas skonštatovať, že ich strelecké vysvedčenia boli dnes výborné, lenže obe sa o účasť vo finále pripravili na trati. Aneta je kapitola sama o sebe. Po prvom rýchlejšom kole začala na trati strácať a aj na strelnici jej to lietalo kade-tade.
 
 
 
 

 
 
ME 2020: finále superšprintu žien
bielorusko Minsk-Raubichi streda, 26. februára 2020, 16:00   teplota2 8,4 ºC
zlata medaila Jevgenija Pavlova (0+0) 16:31.8
vietor2 8 km/h
 
 
Bez slovenskej účasti prebiehalo finále superšprintu žien. To dlho režírovali dve ženy, z ktorých novou európskou kráľovnou sa stala Jevgenija Pavlovová. Známa tvár z IBU pohára predviedla veľa zo svojho umenia, v poslednom období  ťaží najmä zo svojej presnosti. Pavlovová v tejto sezóne urobila iba dve chyby, a dnes ukázala, že ani po dlhšej prestávke nestratila nič zo svojho čara. Veď iba ona vo finále zostrelila všetky terče bez použitia náhradných projektilov, pričom bola druhou najrýchlejšie strieľajúcou dámou vo finále. Kvôli technických problémom sa nedá zhodnotiť jej bežecký výkon, pravda je však taká, že na lyžiach sa našli aj ženy, ktoré boli dnes na tom lepšie.

Druhé miesto vybojovala Olena Pidhrušna, takže tiež medzi ženami sa ukrajinský tábor dočkal cenného kovu. Pidhrušna počas finále urobila iba jednu hrúbku, aj ona dnes vo finále kosila jeden terč za druhým. Nebyť však jedného dobíjania, mohla o sebe začať hovoriť ako o novej európskej šampiónke, totiž v cieli jej ku zlatu chýbali ani nie tri sekundy. Väčšiu stratu na zlato mala Chloé Chevalierová, pretože na trati o trochu zaostávala v porovnaní najmä s Pidhrušnou. Strelecké vysvedčenie Francúzky bolo rovnaké ako Oleny, dokonca jej tempo na strelnici bolo živšie. Vo finále veľké sklamanie prežila Dzinara Alimbekavová, ktorá na poslednú položku prišla ako prvá, ale tlak neustála, išla do trestného kola a pripravila sa o všetko. Bieloruskí diváci tak po veľkej radosti zažili aj trpký smútok.