Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

ZOH mládeže v Lausanne: V rýchlostných pretekoch vynikajúce ôsme miesto Kapustovej

14.1.2020, 13:00 | Mládež | Lukáš Timko
V druhej polovici ZOH mládeže prišli na rad rýchlostné preteky. V utorok popoludní nastúpili dievčatá. Neboli to úplne najspravodlivejšie preteky, pretože úvodnej polovici pretekárok fúkal silnejší vietor, ktorý bol nepríjemný nie len na strelnici, ale aj na trati. Potom sa situácia mierne ukľudnila, hoci stále sa objavil nárazový vietor.

OH mládeže 2020: rýchlostné preteky kadetiek na 6 km
svajciarsko Lausanne utorok, 14. januára 2020, 13:30 teplota2 3,7 ºC
zlata medaila Alena Mochovová (0+1) 18:55.5
vietor2 4 km/h

Najlepšou pretekárkou dnes bola opäť Ruska Alena Mochovová, ktorá si pripísala druhé zlato. Pomýlila sa raz pri streľbe v stoji, ale veľmi dobrým bežeckým výkonom to eliminovala. Zdolala kolegyňu Zenovovú iba o dve sekundy. Rakušanka Andexerová zaostala o šesť. Všetky raz minuli.

Slováci si opäť najviac sľubovali od pretekárky ŠK Železiarne Podbrezová Emy Kapustovej, ktorá vie ostať pokojnou aj v dôležitých okamihoch na strelnici. Dnes to bolo veľmi potrebné, pretože dosť fúkalo a najmä na stojke to chcelo okrem šťastia aj kus majstrovstva. Ema od úvodu ukazovala, že bežecky je niekde okolo Top 30, tak ako minule. No vďaka streľbe sa vie dostať vyššie a bolo tomu tak aj dnes. Po čistej, hoci pomalšej ležke ju klasifikovali na ôsmej  pozícii so stratou 23 sekúnd na Rusku Mochovovú. No bežecky úplne nestačila na tieto vysoké priečky a klesala dole. Tak prišla perfektná stojka, ktorú v rýchlom tempe vyčistila. Opäť vyskočila hore, na siedmu priečku. Strácala len 18 sekúnd. V záverečnom kole veľmi bojovala a s konečným mankom 38 sekúnd čakala, na čo to bude stačiť. Najlepšia desiatka bola jasná už v čase jej príchodu do cieľa. Napokon to bolo ôsme miesto. Výborný výsledok. Gratulujeme do Francúzska, keďže ZOH využíva pre biatlon stredisko Prémamon!

Barbara Skačanová a Sára Pacerová nenastúpili. Obe mali žalúdočné problémy. Skačanová už dlhšie. Preto aj nenastúpila na single mix štafetu. Zajtrajšiu miešanú štafetu 2+2 by sme však mali postaviť. Očakáva sa, že aspoň jednej bude lepšie.

Pre Emu je to, samozrejme, životný výsledok. Zaujala už vlaňajším 21. miestom na MS kadetiek doma v Osrblí. Na tomto fóre je tiež konkurencia najsilnejšia, hoci chýbajú pretekárky narodené v roku 2001. Pre naše kadetky je to už druhý veľký výsledok za posledný rok. Vo februári 2019 dosiahla o rok staršia Barbora Horniaková rovnakú ôsmu pozíciu na Európskom olympijskom festivale mládeže. Tam však niektoré silné krajiny chýbali. Obe predstavujú veľkú nádej pre náš biatlon a už o týždeň a pol budú spolu štartovať na MS vo švajčiarskom Lenzerheide.

Dnešné ôsme miesto je najlepším slovenským biatlonovým výsledkom v histórii mládežníckych OH. V roku 2012 sa v rovnakej disciplíne Ivona Fialková dopracovala k desiatej priečke. Triumfovala vtedy Nemka Franziska Preussová.

Ema Kapustová v rýchlostných pretekoch
bežecký čas: streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
neuvedené terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 8. +37.7 (0)
  1 2 3 4 5 1 2 3 4 5

Organizátori najprv plánovali dopoludnia štart kadetiek a popoludní kadetov, ale napokon to vymenili. Z veľkého úspechu sa tešil Poliak Zawol.

OH mládeže 2020: rýchlostné preteky kadetov na 7,5 km
svajciarsko Lausanne utorok, 14. januára 2020, 10:30 teplota2 4,2 ºC
zlata medaila Marcin Zawol (0+1) 19:23.8
vietor2 8 km/h

V takmer stočlennej konkurencii sa dali čakať veľmi tesné výsledky a zaujímavosťou je, že napriek iba dvom položkám sa nikomu nepodarilo strieľať čisto. Dôvodom bol aj silnejší vietor. Najvyššie priečky teda obsadili borci, ktorí urobili jednu chybu. Triumfoval Poliak Marcin Zawol, ktorý bol po druhej streľbe tretí, ale perfektným finiš kolom suverénne porazil Rusa Irodova a Nóra Thona. Veľkým prekvapením je štvrtá priečka Novozélanňana Wrighta. Táto krajina je v biatlone totálnou exotikou, ale zdá sa, že by mohli mať zaujímavého pretekára.

Slováci chceli dopadnúť lepšie ako vo vytrvalostných pretekoch. Najmä Matej Gregor sa chcel minimálne dostať do prvej polovice výsledkovej listiny. Podarilo sa, ale mohlo to byť aj ďaleko lepšie ako to dopadlo. Prvú položku sa mu totiž podarilo vyčistiť a mal aj parádne tempo na trati. Bol siedmy a strácal iba 24 sekúnd. V druhom kole bol ďalej veľmi motivovaný a tiež šiel veľmi rýchlo. Ale prišli tri chyby na stojke. Veľké prekvapenie tak zahodil a musel krúžiť. Manko ale narástlo iba na dve minúty a bol na 38. priečke. To bolo fajn. V závere ho však dobehlo všetko investované a poriadne vytuhol. Dostal tam minútu a finišoval na 46. priečke (+3:03). Je to najlepší slovenský výsledok medzi chlapcami.

Dobre to vyzeralo aj s Matejom Badáňom. Aj keď nebol taký rýchly na trati ako jeho kolega, podarilo sa mu tiež zvládnuť prvú položku. S minútovou stratou bol v Top 40. Bolo to dobré. No výkon na trati ho limitoval a klesal v poradí. Najväčším problémom bolo, že mu stojka nevyšla. Urobil tri chyby a strata sa vyšplhala až na tri a pol minúty. V cieli ho napokon klasifikovali na 78. priečke (+4:43). Škoda, že stojky mu v Lausanne robia problémy, streľbu v ľahu má peknú.

Bruno Matovič štartoval v prvej skupine a bežecký výkon bol podobný ako u Badáňa, ale streľba bola u neho horšia. Na ležke urobil dve chyby a hneď už mal dvojminútový problém. Keď aj na stojke minul tretí so štvrtým terčom, už to boli štyri minúty. V cieli mal stratu 5:19, a to stačilo iba na 83. miesto a s tým nemohol byť spokojný.