• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

ME: Aj Michal Šima útočil v šprinte na Top 10, po jednej chybe bol dvadsiaty

29.1.2021, 13:00 | IBU Cup | Redakcia B-I.sk
Na rozdiel od ženského šprintu začalo na obed v juhozápadnom Poľsku silno snežiť a podmienky sa úplne zmenili. Chlapi to už nemali také rýchle. Bolo treba lyže dobre namazať. My sme verili našim.
 
 
ME 2021: rýchlostné preteky mužov na 10 km
polsko Duszniki-Zdrój piatok, 29. jan. 2021, 14:00 teplota2 -1.6ºC
zlata medaila Martin Jäger (0+0) 27:19.2
vietor2 2 km/h
 
 
Európsky šampionát po triumfoch známych pretekárov priniesol aj prekvapenie v podobe Martina Jägera. 33-ročný pretekár zo Švajčiarska sa k zlatej medaile prepracoval čistou streľbou a zrýchleným behom v závere posledného kola. Keďže nie je z tých najrýchlejších, využil aj to, že bežecky nadanejší súperi inkasovali jedno trestné kolo a viac. Dnešné zlaté umiestnenie sa tak bude v štatistike priemernejších výsledkov vynímať o to viac. Strieborné miesto so stratou siedmich sekúnd vybojoval čerstvý profesionál Said Karimulla Chalili, verejnosti povedomý z majstrovstiev juniorov a mládežníckych IBU pohárov. Aj on si zachoval čisté strelecké konto, ale na zlato už nedosiahol kvôli slabšiemu behu. Ďalší zo skupiny biatlonistov-colníkov, Johannes Kühn z Nemecka si vo svojej desaťročnej kariére pripísal prvú európsku medailu. Bronz si zaslúžil svojím najrýchlejším behom, ale nedokázal vykompenzovať dve trestné kolá, ukrývajúce sa v strate pätnástich sekúnd.
 
 
jager 21 me radost detail
Šťastný Martin Jäger (© Igor Stančík / IBU)
 
 
Ako u žien, vyšlo to len Šimovi, ostatní sa trápili. Skončili medzi porazenými
 
Až na Ivonu Fialkovú našim ženám šprint nevyšiel. Dúfali sme, že v stíhacích pretekoch uvidíme viac ako jedného či dvoch našich. Verili sme, že ako hovorí staré klišé, motyka aspoň u niekoho vystrelí a dostane sa vysoko. Náročné podmienky vzbudzovali rôzne otázky - kedy bude trať najrýchlejšia a ako bude podložka držať. Či nebudú tí prví rozhŕňačmi, no zasa tí neskôr štartujúci brodiť v hlbokom snehu. Ako sa ukázalo, bolo to podobné pre všetkých, no najdôležitejšie bolo vybrať si tie správne lyže. To sa niekomu podarilo, inému nie.
 
Michal Šima našťastie neštartoval hneď medzi prvými, ale mal aspoň číslo 17, teda šestnásti prešli traťou pred ním. No od úvodu nasadil dobré tempo. Zdalo sa, že mu to dnes sedí. V prvom kole zaostal za najrýchlejším Hornom len o 25 sekúnd. Vyzeralo to nádejne. A pokračovalo aj po zvládnutej ležke, kde sa dosť pretekárov trápilo. Michal ale do trestného kola nešiel a po prejazde všetkých pretekárov ho klasifikovali na trinástej priečke s odstupom len 23 sekúnd na prvú pozíciu. V druhom kole udržal dobrý výkon, veď zaostal len o 19 sekúnd v 34. bežáku. Mal šancu na životný výsledok, ktorým by bolo umiestnenie v Top 10. Žiaľ, prepásol to jednou chybičkou. Strácal teda 43 sekúnd a vydal sa do posledného kola. Tam to bolo pre neho už hrozne ťažké za hustého sneženia a to, čo investoval v úvode, sa prejavilo. Nakúpil tu 31 sekúnd. Ale ani to nebolo zlé. Vystačilo mu to na pekné dvadsiate miesto (+0:53). Dnes teda prežil podobný šprint ako vlani, keď bol trinásty. Vtedy sa nepomýlil.
 
 
Michal Šima (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

 
Vďaka obstojným vytrvalostným pretekom nasadil tréner Kos Mateja Balogu do lepšej skupiny a stalo sa to, čo u neho málokedy, že v prvom kole šiel úplne sám a nemal pri sebe nikoho. To u neho spôsobilo mierne pomalší štart ako zvykne, ale aj tých 35 sekúnd odstupu bolo v poriadku. Veď to bol 4?. bežák. Ale rovnako ako v stredu si preteky pokazil dvoma minelami. Taká škoda, keď mal aj dnes šancu. No malá nádej aspoň na stíhačku stále žila. Nevyšla mu ale ani stojka ako chcel. Minul jednu ranu. Odstup 2:07 už na stíhacie preteky nevyzeral. V závere bol navyše veľmi pomalý. Mal až 77. bežák s odstupom 54 sekúnd. Konečné 78. miesto (+2:41) ho sklamalo.
 
Na v stredu najlepšom Tomášovi Hasillovi bolo poznať rozbitú trať. V prvom kole šiel pomalšie ako kolegovia. Zaostal až o 39 sekúnd. No pred dvoma dňami ho podržala streľba. Začal aj dnes dobre. Na ležke neminul. Strácal 38 sekúnd. Bol na bodoch. Ani v druhom kole to nebolo ono, keď bol nova pomalší ako Baloga. V 65. bežáku sme ho nespoznávali, akoby nemal dobré lyže. No najväčší problém mu robili dve minely na stojke. Hneď sa prepadol dozadu a ani so stíhačkou to nevyzeralo dobre. Po odbehnutí všetkých pretekárov bol na 59. priečke, takže šlo hlavne o to, ako zvládne záverečných 3300 metrov. Aj keď tu nakúpil 43 sekúnd a viacerí súperi šli cez neho, niektorých aj on predbehol a bolo to pre neho 56. miesto (+2:01).
 
 
Tomáš Hasilla (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Šimon Bartko sa v stredu veľmi natrápil, nešla mu streľba ani beh. Dnes začal trochu rýchlejšie, od najrýchlejšie dostal 33 sekúnd. Ťažké podmienky mu nevadili. To sa ale nedá povedať o strelnici, kde v ľahu trafil len jeden terč. Po dlhom krúžení sme si mysleli, že mu to v druhom kole vôbec nepôjde, ale bolo to zvláštne, keďže v ňom zaostal len o devätnásť sekúnd. Práveže akoby ho to naštartovalo. O to väčšia škoda, že mal dobrý deň. No v stoji to nedopadlo vôbec lepšie. Minul tri rany, keď posledný výstrel počítač ani nezaznamenal. Bol už na tri a polminútovom probléme. V závere to už nejako dobehol a určite sa ani nemal záujem pozrieť na finálne umiestnenie, ktoré pri jeho mene svietilo. Bolo to 108. miesto (+3:55).
 
Poslední dvaja Slováci mali opäť za úlohu aspoň urobiť dobrý dojem na strelnici. Samuelovi Hubačovi sa to v stredu náramne podarilo, keď zostrelil všetkých dvadsať terčov. Na tomto kratšom kole dostal na úvod minútu a pol. No aj táto položka mu sadla a okamžite zo 130. priečky putoval na 88. No s vyhliadkami na prvú stovku to nebolo ružové. Prekvapil ale len minútou straty v druhom kole. Akoby zistil, že má viac síl ako v úvode čakal. No škoda, že mu to nepadlo dnes opäť všetko. Minul poslednú ranu, teda až tridsiaty terč tu v Duszniki-Zdrój. Mal teda len malý náskok na Top 100. V závere doplnil odstup 1:15 a obsadil 98. priečku (+3:20), takže tesne sa mu to podarilo. Opäť bol jasne lepší ako Peter.
 
 
Samuel Hubač (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 

Peter Golian si potreboval hlavne napraviť streleckú chuť, lebo hoci ho poznáme ako dobrého strelca, tento rok mu to až tak nejde. V prvom kole bol trochu rýchlejší ako Samo, takže sme sa tešili na ich interný súboj. No veľmi rýchlo sa Peter odpálil dvoma chybami v ľahu. V druhom kole zaostal až o 1:42, takže len oproti kolegovi stratil 40 sekúnd. Vo veľmi rýchlej stojke sa pomýlil ešte raz a bolo jasné, že to bude opäť veľmi slabý výsledok.  Na posledných 3300 metroch pridal takmer dve minúty odstupu a klasifikovali ho až na 124. priečke (+5:25).
 
Dnes sme sledovali zvláštne preskupenie bežeckých výkonov Slovákov. Kým Michal so Šimonom výrazne zrýchlili (46. > 31. a 61. > 49.), Tomáš drasticky spomalil (31. > 67.). Pravdepodobne si nevybral správne lyže, na čo sa ho budeme pýtať. Michal si zapísal ďalší dobrý výkon i výsledok v tejto sezóne, nebyť minely, mohol sa tlačiť až niekam k neuveriteľnému piatemu miestu. Vďaka malým odstupom ešte dostane šancu v stíhacích pretekoch, ktoré by mu mohli sadnúť. Otázkou je, či v nich nastúpi Tomáš, pretože bude vyrážať veľmi zozadu a v IBU Cupe o body našim elitným pretekárom nejde. Navyše pred MS. Zdá sa ale, že by Tomáš mal nastúpiť a skúsiť si napraviť chuť rýchlejšími lyžami a dobrou streľbou s posunom vyššie.
 
 
Matej Baloga (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Matejovi to znova nevyšlo a odstup na trati bol taký, že by musel strieľať len s jednou chybou, aby v stíhačke štartoval. To bolo v jeho silách, ale nepodarilo sa. Jeho určite uvidíme v niektorej štafete. Ďalší hororový deň prežil trápiaci sa Šimon, ktorý sa výsledkovo vytláča na okraj nášho tímu, no v štafetách ho potrebujeme. Zrejme nastúpi aj v nedeľu. Samo si verí na strelnici, opäť strieľal veľmi rýchlo, takže miesto na juniorské MS by mu nemalo ujsť. Tam sa bude iste zameriavať na vytrvalostné preteky.
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Michala Šimu (20. miesto)
 

audio ikonkaAudiovyjadrenie Tomáša Hasillu (56. miesto)
 
 
Michal Šima v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 20. +52.6 (1)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
bežecký čas: 31. +1:05.8
  strelecký čas: 47. 1:00
získané body: 21
 
Tomáš Hasilla v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new 56. +2:01.2 (2)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
bežecký čas: 67. +1:47.0
  strelecký čas: 33. 0:58
získané body: 0
 
Matej Baloga v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new 78. +2:40.9 (3)
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
bežecký čas: 71. +1:51.9
  strelecký čas: 80. 1:06
získané body: 0
 
Samuel Hubač v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny 98. +3:19.8 (1)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
bežecký čas: 120. +3:34.2
  strelecký čas: 17. 0:55
získané body: 0
 
Šimon Bartko v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new   terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc stojka cierny 108. +3:54.8 (7)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
bežecký čas: 49. +1:28.0
  strelecký čas: 77. 1:05
získané body: 0
 
Peter Golian v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new 124. +5:24.8 (3)
3 2 1 4 5   3 2 1 4 5  
bežecký čas: 128. +4:43.9
  strelecký čas: 20. 0:55
získané body: 0
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
Fotografia 1 z 12
 
Výsledky
1. 72 JÄGER Martin 0+0 0 27:19.2 0.0 60
2. 11 CHALILI Said 0+0 0 27:26.5 +7.3 54
3. 78 KÜHN Johannes 1+1 2 27:34.5 +15.3 48
4. 63 BOGETVEIT Haavard 0+1 1 27:48.1 +28.9 43
5. 88 PERROT Eric 0+1 1 27:49.8 +30.6 40
6. 8 PRYMA Artem 0+1 1 27:51.2 +32.0 38
7. 51 ANDERSEN Aleksander 1+1 2 27:51.5 +32.3 36
8. 62 KRČMÁŘ Michal 0+1 1 27:51.8 +32.6 34
9. 56 SCHMUCK Dominic 1+0 1 27:52.4 +33.2 32
10. 93 SEROCHVOSTOV Danil 2+0 2 27:54.3 +35.1 31
20. 17 ŠIMA Michal 0+1 1 28:11.8 +52.6 21
56. 53 HASILLA Tomáš 0+2 2 29:20.4 +2:01.2 0
78. 19 BALOGA Matej 2+1 3 30:00.1 +2:40.9 0
98. 92 HUBAČ Samuel 0+1 1 30:39.0 +3:19.8 0
108. 73 BARTKO Šimon 4+3 7 31:14.0 +3:54.8 0
124. 143 GOLIAN Peter 2+1 3 32:44.0 +5:24.8 0
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
lista kompletny program ME
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Anterselva štafeta mužov
nedeľa Anterselva masák žien
sobota Anterselva masák mužov
sobota Anterselva štafeta žien
sobota Pokljuka šprint junioriek
sobota Pokljuka šprint juniorov
piatok Anterselva vytrval. žien
štvrtok Anterselva vytrval. mužov
štvrtok Pokljuka juniorský mix 1+1
štvrtok Pokljuka juniorský mix 2+2
streda Pokljuka vytrval. junioriek
streda Pokljuka vytrval. juniorov
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Anterselva štafeta mužov
nedeľa Anterselva masák žien
sobota Anterselva masák mužov
sobota Anterselva štafeta žien
sobota Pokljuka šprint junioriek
sobota Pokljuka šprint juniorov
piatok Anterselva vytrval. žien
štvrtok Anterselva vytrval. mužov
štvrtok Pokljuka juniorský mix 1+1
štvrtok Pokljuka juniorský mix 2+2
streda Pokljuka vytrval. junioriek
streda Pokljuka vytrval. juniorov
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50