Ostersund
Osrblie

Na úvod IBU Cupu v Arberi ruský valec a veľké trápenie Sloveniek

21.1.2016, 10:00 | IBU Cup | Redakcia Biatlon-Info.sk
Kolotoč niekdajšieho Európskeho pohára sa presunul na nemecko-české hranice a 74 pretekárok sa postavilo na úvodný šprint žien, ktorý slúžil ako kvalifikácia na sobotňajšie stíhacie preteky.

IBU Cup 2015/16: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
Arber / Langdorf
štvrtok 21. januára 2016, 10:00
slnecno teplota: -6ºC
víťazka: Olga Jakušová (1+0) 23:30.1
vietor: 6 km/h

Perfektný bežecký výkon dnes predviedli rusky Olga Jakušová a Svetlana Sleptsovová. Boli výrazne rýchlejšie ako ostatné súperky a Jakušovej k víťazstvu stačila aj jedna rana mimo. Druhé miesto obsadila Ukrajinka Jana Bondarová s čistým štítom. Tretia skončila ďalšia Ruska Galina Nečkašová. V najlešej deviatke skončilo neuveriteľných šesť pretekárok z Ruska. Budú to veľké favoritky ME v Ťumeni.

Slovenkám sa nedarilo. Žiadna nedokázala ani raz trafiť 5/5 a ich vzájomný súboj napokon prvý raz v kariére vyhrala Andrea Hôrčiková, ktorá s bilanciou 1+1 skončila na 43. mieste so stratou 3:14. Ostatné Slovenky skončili až v šiestej desiatke. Prekopová 52., Chrapánová 54. a Majdišová 56. Všetky sa teda nominovali do stíhacích pretekov, no tam budú zápasiť s tým, aby nedostali celé kolo od Rusiek.

Bežecky najrýchlejšia bola opäť Chrapánová, ktorá sa vracia po chorobe, no pre zmenu strávila takmer minútu a pol na strelnici, čo ju odsunulo veľmi dozadu. Hôrčiková s Prekopovou to stihli vybaviť za minútu.

Nie veľmi optimisticky vyzieva aj fakt, že dve až tri tieto pretekárky nás majú reprezentovať vo Svetovom pohári za morom.

vietor: 3 km/h

Po druhý raz v sezóne sa podarilo ruským mužom v šprinte kompletne ovládnuť pódium. Zvíťazil Matvej Jelisejev pred Jurim Šopinom a Petrom Paščenkom. Druhý a tretí muž dokonca minuli po jednom terči. Preteky nevyšli veľmi rýchlemu Francúzovi Fabienovi Claudemu, ktorý minul trikrát a skončil šiesty.

Slováci mali v dejisku 6. kola IBU Cupu iba Henricha Lonského. 22-ročný pretekár odstrieľal ležku bez problémov, ale na stojke urobil až tri chyby a to ho stálo stíhacie preteky. So stratou 5:20 obsadil až 78. miesto.