• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Štafeta v NMNM: Slovenky s množstvom dobíjaní, no pätnáste, debut Remeňovej

4.3.2021, 15:00 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
Po chvíľke oddychu sa ešte biatlonová elita vrátila dobojovať záverečný trimester. V našom ženskom biatlone sme verili v konečne lepší štafetový výsledok a dokončenie pretekov.
 
 
SP 20/21: štafetové preteky žien na 4 x 6 km
cina Nové Mesto štvrtok, 4. mar. 2021, 16:05 teplota2 9 ºC
zlata medaila štafeta Švédska (0+6) 1:03:26.6
vietor2 8 km/h
rtvs male logoNa Dvojke aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena
 
 
Od prvej odovzdávky viedli Nórky, Tandrevoldová síce nestrieľala najrýchlejšie a raz dobíjala, ale dobre bežala. Nórsko viedlo až do poslednej odovzdávky, keďže tretí úsek Lienová strelecky spackala a musela odbehnúť trestné kolo. Posledný úsek poriadne zdramatizoval preteky. Švédka Perssonová pripravila prvú pozíciu Elvire Obergovej s náskokom šiestich sekúnd. Za ňou však číhali Spojené štáty a Taliansko s Bieloruskom v pätách. Až piate odovzdávalo Nórsko s ťažkou stratou 36 sekúnd.
 
Finišmanka Elvira Obergová prvú ležku zvládla a odpútala sa na jedenásť sekúnd. Prenasledovala ju Talianka Carrarová s Bieloruskou Kručinkinovou, oneskorenou jedným dobíjaním. Bieloruska sa ale rýchlo dotiahla na súperku, predbehla ju a nebezpečne sa priblížila k vedúcej Švédke. Stretli sa na strelnici, kde Kručinkinová minula raz, no Obergová až dvakrát a zaplatila za to mankom troch sekúnd. Carrarová sa prepadla, naopak, Francúzka Simonová sa posúvala vyššie a vyššie.
 
Bežecký súboj Obergovej a Kručinkinovej skončil v prospech mladšej zo švédskych sestier. Na posledných desiatkach metrov nastúpila Bieloruske a zaistila tak svojej krajine isté prvenstvo v štafetovom hodnotení SP. Švédky sa prepracovali z desiateho miesta až na líderskú priečku, čo bolo predovšetkým zásluhou sestier Obergových a Perssonovej. Dobíjali len šesťkrát, lepšie ako oni strieľali trináste Kazašky s dvoma dobíjaniami. Druhé skončilo Bielorusko, Kručinkinová sa vyšvihla popri slabšej Carrarovej, bola druhou najrýchlejšou na svojom úseku, no v závere jej došli sily a došla so sekundovou stratou. Tretie skončilo Francúzsko vďaka bleskovej Simonovej, najrýchlejšej žene na poslednom úseku. Zdedenú stratu 37 sekúnd skresala na 27 sekúnd a brala tretie miesto.
 
 
Slovenky s veľmi zlou streľbou, debut Remeňovej vyšiel
 
Po problematickom priebehu sezóny sme dúfali, že sa našej štafete už bude dariť lepšie a skúsime sa natlačiť vyššie ako na doteraz najlepšie sedemnáste miesto. Rovnako sme chceli prísť do cieľa. Na prvých dvoch úsekoch sme mali klasicky na trati sestry Fialkové. Rozbiehala to Ivona, nasledovala Paulína. Potom na treťom úseku prišla na rad debutantka v pretekoch SP Mária Remeňová. Juniorka, ktorá ešte ostáva v tejto kategórii aj o rok, sa nekvalifikovala na juniorské MS, no keďže na nich je Henrieta Horvátová, dostala šancu práve 20-ročná pretekárka z oravského Hruštína. Na poslednom úseku sme mali Veroniku Machyniakovú, ktorá sa v tejto sezóne trápila, no počas malej pauze mohla doma načerpať nové sily. Zároveň to bol dnes medzi Máriou a Veronikou súboj o to, ktorá v sobotu nastúpi do rýchlostných pretekov.
 
Ivona Fialková sa musela ako vždy dostávať zo slabej predposlednej štartovej pozície. Hneď po tristo metroch mala malú kolíziu so súperkou a strácala zábery, metre. Už v polovici kola mala deväťsekundovú stratu. No podarilo sa jej pár súperiek predbehnúť a na strelnicu prišla s odstupom piatich sekúnd. No narástlo to až na 36 sekúnd po problémoch v ľahu. Zo zásobníka nezostrelila dva terče a potom ešte posledný musela dobíjať na dvakrát. Bola na devätnástej priečke a už bez kontaktu. Nebolo to teda vôbec dobré, no v druhom kole bojovala príkladne. Dostala tam len tri sekundy. Na stojke jej počítač ukázal jednu chybnú ranu zo zásobníka, ale nebola to zrejme pravda a dobíjala dvakrát. Ostávala tak na devätnástej priečke s minútovým odstupom. No v poslednom kole opäť zapla turbo a šla parádne. Podarilo sa jej stiahnuť takmer desať sekúnd na vedúcu štafetu a odovzdala s odstupom 53 sekúnd na 16. priečke. Na trati to bol skvelý výkon, na strelnici horší.
 
Paulína Fialková mala pri sebe pretekárky od pätnástej po osemnástu priečku. Dalo sa ale povedať, že napokon dobehli až dvanástu Nemku. V prvom kole zaostala len o päť sekúnd. Ak by sa jej podarilo položku rýchlo vyčistiť, mohla parádne poskočiť hore. No stal sa pravý opak. Trápila sa na položke až 63 sekúnd, čo je aj na všetky dobíjania veľa. Našťastie dobila všetko, takže nekrúžila, no strata sa zvýšila na 1:21. Bola stále len sedemnásta. V druhom kole bola o 12 sekúnd pomalšia ako Džimová. A stojku parádne pálila. Len posledný terč sa nesklopil. Škoda ho, pretože mohla ísť v silnej skupine s Nemkou a Poľkou. Tak ich celé posledné kolo videla pred sebou a odovzdala na 17. priečke (+1:55). Trináste miesto bolo vzdialené len sedem sekúnd. Zle sa dnes strieľalo.
 
Mária Remeňová sa nesmela splašiť a snažiť dobehnúť tú veľmi silnú skupinu pred sebou, ktorú videla v diaľke. Šla len šesť kilometrov, takže si mohla dať pekne svoje tempo. V prvom kole to vôbec nebolo zlé. Zaostala len o hrateľných tridsať sekúnd. Nasledovala jej prvá položka vo svetovom pohári. Nebola dobrá. Ako je u nej zvykom mala dlhšiu prípravu a minula aj tri rany zo zásobníka. Všetko podobíjala, ale tiež tam ležala vyše minútu. Zosunula sa na 19. priečku a strata bola už na hranici dve a pol minúty. V druhom kole dostala len 19 sekúnd, zlepšila svoj výkon. To bolo veľmi pekné kolo. Vedeli sme, že stojka bude rýchla. Minula prvú ranu, ale nerozrušilo ju to a ostatné padli. Aj s dobíjaním to zvládla za 31 sekúnd. Klobúk dole. Výborne zvládnutá technika streľby. Dôležité bolo, že znížila stratu na 2:26. V poslednom kole narástla na 2:46, keď zaostala o 31 sekúnd na najrýchlejšiu. Každopádne odovzdala šestnásta. Na svojom úseku stratila len 51 sekúnd na prvú štafetu a posunula nás o jednu priečku. Na prvý štart veľmi dobrý výkon.
 
 
remenova m 21 nmnm slavik
Mária Remeňová (© Petr Slavík pre Slovenský biatlon)

 
Veronika Machyniaková dostala šancu a mohli sme ju porovnať s Máriou. V prvom kole dostala rovnakých 30 sekúnd, ale na inú vedúcu pretekárku, samozrejme. Dúfali sme, že sa jej podarí dobre strieľať tak ako to ona vie. No dva terče musela dobíjať v ľahu. Zdržala sa tam 47 sekúnd. No vďaka trápeniu Češky Charvátovej sa posunula na pätnástu priečku. Na dosah bol naozaj náš najlepší výsledok v tejto sezóne. No v druhom kole mala za sebou súperky. Charvátová ju predbehla hneď a Japonka s Estónkou sa priblížili. Dostala v tomto kole 28 sekúnd. Bolo zjavné, že nemá až takú zlú formu ako štandardne v tejto sezóne. Na stojke to rýchlo pálila, ale znova jej dve rany nesadli. Dobila ich a keďže sa Charvátová opäť odpálila, posunula sa na pätnástu priečku. Takto aj dobehla do cieľa s odstupom 38 sekúnd v poslednom kole. Keď napokon ešte diskvalifikovali Ukrajinky pre nesprávnu odovzdávku, posunuli sme sa na nevídanú 14. priečku (+4:25). Rozhodovia napokon uznali protest ukrajinského tímu a vrátili ich späť na štvrtú priečku. Takže sme skončili na 15. mieste.
 
Slovenkám sa aj napriek otrasnému množstvu dobíjaní (strieľalo sa naprieč štartovým poľom pomerne zle, ale aj tak viac ako naše nepoužil nikto) podarilo skončiť na 15. priečke, čo bolo takmer zopakovanie takzvaného "ponastiného" maxima. Teda po skončení kariéry Anastasie Kuzminovej sme najlepšie dopadli na 14. priečke vlani v Ruhpoldingu. Tento deň je pre nás pekný, pomôže nám v olympijskej kvalifikácii. Bola to výsledkovo pekná štafetová bodka v sezóne. Škoda výkonov sestier Fialkových, ktoré šli výborne na trati, ale zasa sa trápili na strelnici. U ostatných dvoch to bol síce rovnaký výkon na strelnici, ale na trati boli s mierne slabšími pretekárkami okolo seba a podarilo sa im trošku posunúť.
 
 
remenova m 21 nmnm slavik
Mária Remeňová (© Petr Slavík pre Slovenský biatlon)
 

Pre sobotňajšie rýchlostné preteky bolo dôležité porovnanie Márie s Veronikou. Strelecky to bola remíza 0+4, Veronika bola na strelnici rýchlejšia kvôli pomalej ležke Márie. No v dôležitom bežeckom porovnaní dosiahla na svojom úseku Veronika čas 15:19 a Mária 14:49. Vyzerá to na tridsaťsekundový rozdiel. Treba povedať, že Mária šla mierne iný finiš ako Veronika, pravdepodobne kratší. Ale len o pár sekúnd. Mária si tak vybojovala právo štartu vo zvyšnom programe SP v NMNM. Veronika pocestuje na IBU pohár do Obertilliachu, kde sa pripojí k juniorkám.
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Márie Remeňovej (tretí úsek)
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Veroniky Machyniakovej (štvrtý úsek)

Sestry Fialkové sme z dôvodu našej vyťaženosti dnes neoslovovali...

 
Slovensko v štafete
 
profil v ľahu: (nabojnabojnaboj)
  v stoji: (nabojnaboj)
odovzdávka:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 16. +53.6 (0+5)
16 2 3 4 578   1 26 3 4 57  
bežecký čas: 8. +13.7
  strelecký čas: 1:44 bilancia: 0+3 0+2
prerusovana vodorovna ciara
profil v ľahu: (nabojnabojnaboj)
  v stoji: (naboj)
odovzdávka:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 17. +1:55.3 (0+9)
5 48 37 26 1   56 4 3 2 1  
bežecký čas: 11. +21.2
  strelecký čas: 1:39 bilancia: 0+3 0+1
prerusovana vodorovna ciara
profil v ľahu: (nabojnabojnaboj)
  v stoji: (naboj)
odovzdávka:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 16. +2:46.0 (0+13)
16 2 37 48 5   16 2 3 4 5  
bežecký čas: 18. +1:10.4
  strelecký čas: 1:34 bilancia: 0+3 0+1
prerusovana vodorovna ciara
profil v ľahu: (nabojnaboj)
  v stoji: (nabojnaboj)
cieľ:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 15. +4:25 (0+17)
57 4 36 2 1   56 4 3 26 1  
bežecký čas: 18. +1:31.4
  strelecký čas: 1:25 bilancia: 0+2 0+2

 
Výsledky
1. 2 ŠVÉDSKO     0+6 1:03:26.6 0
      BRORSSON Mona 0+1 0+0 0+1    
      ÖBERG Hanna 0+2 0+0 0+2    
      PERSSON Linn 0+1 0+0 0+1    
      ÖBERG Elvira 0+0 0+2 0+2    
2. 6 BIELORUSKO     0+9 1:03:27.8 +1.2
      KRYUKO Irina 0+0 0+1 0+1    
      ALIMBEKAVA Dzinara 0+0 0+1 0+1    
      SOLA Hanna 0+3 0+2 0+5    
      KRUČINKINA Elena 0+1 0+1 0+2    
3. 3 FRANCÚZSKO     1+8 1:03:54.4 +27.8
      BESCOND Anais 0+0 0+1 0+1    
      BRAISAZ Justine 0+1 0+0 0+1    
      CHEVALIER Chloe 1+3 0+0 1+3    
      SIMON Julia 0+3 0+0 0+3    
4. 7 UKRAJINA     1+10 1:03:55.3 +28.7
      BLAŠKO Darja 0+1 0+1 0+2    
      DŽIMA Julia 0+2 0+1 0+3    
      MERKUŠINA Anastasija 1+3 0+1 1+4    
      PIDHRUŠNA Olena 0+1 0+0 0+1    
5. 4 NÓRSKO     1+10 1:04:06.6 +40.0
      TANDREVOLD Ingrid 0+0 0+1 0+1    
      ECKHOFF Tiril 0+1 0+0 0+1    
      LIEN Ida 0+1 1+3 1+4    
      OLSBU ROEISELAND Marte 0+2 0+2 0+4    
6. 13 SPOJENÉ ŠTÁTY     0+7 1:04:06.7 +40.1
      DUNKLEE Susan 0+0 0+2 0+2    
      REID Joanne 0+1 0+1 0+2    
      EGAN Clare 0+0 0+1 0+1    
      IRWIN Deedra 0+1 0+1 0+2    
7. 8 TALIANSKO     0+10 1:04:06.7 +40.1
      SANFILIPPO Federica 0+2 0+2 0+4    
      WIERER Dorothea 0+0 0+1 0+1    
      VITTOZZI Lisa 0+2 0+0 0+2    
      CARRARA Michela 0+0 0+3 0+3    
8. 5 RUSKO     0+11 1:04:18.2 +51.6
      KAIŠEVA Uliana 0+1 0+2 0+3    
      KAZAKEVIČ Irina 0+1 0+3 0+4    
      KUKLINA Larisa 0+0 0+0 0+0    
      MIRONOVA Svetlana 0+2 0+2 0+4    
9. 9 RAKÚSKO     1+10 1:04:27.4 +1:00.8
      SCHWAIGER Julia 0+1 0+0 0+1    
      INNERHOFER Katharina 0+2 1+3 1+5    
      ZDOUC Dunja 0+2 0+1 0+3    
      HAUSER Lisa-Theresa 0+0 0+1 0+1    
10. 11 ŠVAJČIARSKO     0+14 1:05:05.3 +1:38.7
      CADURISCH Irene 0+0 0+1 0+1    
      GASPARIN Aita 0+1 0+1 0+2    
      GASPARIN Selina 0+3 0+3 0+6    
      HAECKI Lena 0+3 0+2 0+5    
11. 12 POĽSKO     0+9 1:05:18.7 +1:52.1
      ZBYLUT Kinga 0+1 0+3 0+4    
      ŽUK Kamila 0+1 0+3 0+4    
      MAKA Anna 0+1 0+0 0+1    
      HOJNISZ-STAREGA Monika 0+0 0+0 0+0    
12. 1 NEMECKO     0+10 1:05:24.3 +1:57.7
      HAMMERSCHMIDT Maren 0+0 0+2 0+2    
      HINZ Vanessa 0+2 0+2 0+4    
      HETTICH Janina 0+3 0+0 0+3    
      PREUSS Franziska 0+0 0+1 0+1    
13. 14 KANADA     1+12 1:05:38.3 +2:11.7
      LUNDER Emma 0+1 0+2 0+3    
      MOSER Nadia 0+0 0+3 0+3    
      BANKES Megan 0+1 1+3 1+4    
      BEAUDRY Sarah 0+1 0+1 0+2    
14. 18 KAZACHSTAN     0+2 1:06:15.8 +2:49.2
      VIŠNEVSKAJA Galina 0+0 0+0 0+0    
      KONDRATJEVA Anastasia 0+1 0+0 0+1    
      BELČENKO Jelizaveta 0+0 0+0 0+0    
      ACHATOVA Ludmila 0+1 0+0 0+1    
15. 19 SLOVENSKO     0+16 1:07:52.1 +4:25.5
      FIALKOVÁ Ivona 0+3 0+1 0+4    
      FIALKOVÁ Paulína 0+3 0+1 0+4    
      REMEŇOVÁ Mária 0+3 0+1 0+4    
      MACHYNIAKOVÁ Veronika 0+2 0+2 0+4    
16. 17 JAPONSKO     1+15 1:08:02.7 +4:36.1
      TACHIZAKI Fuyuko 0+1 0+3 0+4    
      MAEDA Sari 0+1 1+3 1+4    
      TANAKA Yurie 0+0 0+2 0+2    
      HACHISUKA Asuka 0+2 0+3 0+5    
17. 16 ESTÓNSKO     4+10 1:08:06.5 +4:39.9
      OJA Regina 0+0 0+0 0+0    
      TALIHARM Johanna 3+3 0+1 3+4    
      TOMINGAS Tuuli 0+1 1+3 1+4    
      LEHTLA Kadri 0+0 0+2 0+2    
18. 10 ČESKO     5+16 1:08:27.3 +5:00.7
      JISLOVÁ Jessica 0+3 0+3 0+6    
      PUSKARČÍKOVÁ Eva 0+1 0+0 0+1    
      DAVIDOVÁ Markéta 0+1 0+2 0+3    
      CHARVÁTOVÁ Lucie 2+3 3+3 5+6    
19. 15 FÍNSKO     3+12 1:08:34.0 +5:07.4
      MINKKINEN Suvi 0+0 0+2 0+2    
      EDER Mari 0+0 0+1 0+1    
      KINNUNEN Nastasia 0+3 3+3 3+6    
      JAENKAE Erika 0+1 0+2 0+3    
20. 21 SLOVINSKO       + kolo/á  
      KLEMENCIČ Polona 2+3 0+0 2+3    
      EINFALT Lea 0+0 1+3 1+3    
      ZADRAVEČ Nina 0+0 0+2 0+2    
      VINDISAR Nika          
21. 20 JUŽNÁ KÓREA       + kolo/á  
      AVVAKUMOVA Jekaterina 0+0 0+2 0+2    
      FROLINA Anna 0+3 0+0 0+3    
      KIM Seon-Su 4+3 0+3 4+6    
      MUN Ji-Hee          
 
 
Priebežné poradie rebríčka národov žien po pretekoch
1. ŠVÉDSKO 6652 0
2. NÓRSKO 6612 -40
3. FRANCÚZSKO 6465 -187
4. NEMECKO 6386 -266
5. RUSKO 5835 -817
6. BIELORUSKO 5797 -855
7. UKRAJINA 5586 -1066
8. RAKÚSKO 5520 -1132
9. TALIANSKO 5365 -1287
10. ŠVAJČIARSKO 5048 -1604
19. SLOVENSKO 2642 -4010
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
lista kompletny program SP
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Anterselva štafeta mužov
nedeľa Anterselva masák žien
sobota Anterselva masák mužov
sobota Anterselva štafeta žien
sobota Pokljuka šprint junioriek
sobota Pokljuka šprint juniorov
piatok Anterselva vytrval. žien
štvrtok Anterselva vytrval. mužov
štvrtok Pokljuka juniorský mix 1+1
štvrtok Pokljuka juniorský mix 2+2
streda Pokljuka vytrval. junioriek
streda Pokljuka vytrval. juniorov
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Anterselva štafeta mužov
nedeľa Anterselva masák žien
sobota Anterselva masák mužov
sobota Anterselva štafeta žien
sobota Pokljuka šprint junioriek
sobota Pokljuka šprint juniorov
piatok Anterselva vytrval. žien
štvrtok Anterselva vytrval. mužov
štvrtok Pokljuka juniorský mix 1+1
štvrtok Pokljuka juniorský mix 2+2
streda Pokljuka vytrval. junioriek
streda Pokljuka vytrval. juniorov
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50