Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Le Grand Bornand: Šimonovi Bartkovi už stíhačka vôbec nevyšla, trápil sa na trati aj strelnici a skončil 57.

Šimon Bartko v Annecy (© Petr Slavík / Český biatlon)

SP 21/22: stíhacie preteky mužov na 12,5 km
francuzsko Annecy sobota, 18. decembra 2021, 15:00 vietor2 3 km/h
zlata medaila Quentin Fillo Maillet (0+0+0+0) teplota2 -4,8 ºC
rtvs male logoNa Dvojke aj webe RTVS, komentuje Vladimír Genda
Sobotňajší biatlonový program v Annecy uzavreli muži v stíhacích pretekoch, tretích v prebiehajúcej sezóne. Ako prvý do nich vstúpil víťaz šprintu Johannes Thingnes Bö po vôbec prvom víťazstve v sezóne. Nór mal na začiatku iba minimálny náskok v podobe siedmich sekúnd na Latypova. Rovnaký rozostup bol medzi obomi biatlonistami aj pri príchode na úvodnú položku. Obhajca veľkého glóbusu sa hneď na začiatok dvakrát netrafil, Rus bol čistý. Bezchybné položky zaznamenali Laegreid, Fillon Maillet, Jacquelin, Smolski, Christiansen, Tarjei Bö a Desthieux. Pred posledné dvoch menovaných sa dostal Andersen s jednou chybou.

Latypov opustil strelnicu s pol minútovým náskokom, no v druhom okruhu sa za ním hnala svorka prenasledovateľov. Viedol ju Jacquelin a s jeho pomocou stiahli päť sekúnd. Predbežne vedúci Rus na druhej ležke pálil veľmi rýchlo a štyri rany bol schopný schovať do terča. Posledný výstrel mu ušiel. Dal šancu súperom. Jacquelin a Fillon Maillet boli bezchybní, rovnako aj Christiansen. Nulu tentokrát zaznamenal tiež JT Bö. Jeho krajan Laegreid raz chyboval, prvú streleckú chybu urobil aj Smolski. Do najlepšej desiatke poskočili Povarnicyn a Chalili.
Jacquelina Fillon Maillet s Latypovom dobehli a definitívne sa ho striasli po prvej stojke. Tam Jacquelin krúžil až dvakrát. Opäť bezchybný Fillon Maillet sa však odpútal aj od Latypova, ktorý taktiež raz minul. K Rusovi sa pridal Christiansen s 25-sekundovou stratou, ktorý vďaka vybielenej položke nič nestratil. Vedúci Francúz svoj náskok pred poslednou stojkou zveľadil na 32 sekúnd. Opäť sa nepomýlil, a preto v piatom kole citeľne zvolnil. Quentin Fillon Maillet do cieľa prišiel s časom 30:58 a so štyrmi nulami.
Boj o druhé miesto zviedli Eduard Latypov s Vetlem Christiansenom. Obaja mali rovnaký celkový bežecký čas (13 sekúnd na najrýchlejšieho Jacquelina) a Rus mal v nohách už dve trestné kolá, no napriek tomu na páske zrýchlil a porazil nórskeho súpera. Stratu počas posledných 2500 metroch stlačili na šesťnásť sekúnd. Tretí Christiansen si dnes na strelnici počínal výborne, no Latypov bol v samotnom finiši rýchlejší.
Od Šimona Bartka sa už dnes veľa nečakalo, pretože šokoval skvelým behom už včera. Štvorpoložkové preteky mu nikdy nešlki a v stíhačkách sa praticky nikdy nevedel posunúť. Dnes to bolo o tom, aby sa strelecky chytil a opäť si dobre zapretekal. Nečakalo sa, žeby sa reálne mohol dostať k bodom.
V prvom kole šiel vo veľkom vlaku a nikam sa nenáhlil, on sa zvykne trochu pomalšie rozbiehať, dnes nemal na výber, musel ísť vo veľkom vlaku prakticky od 46. až po 59. miesto. Vyšlo mu to na úvod na 45. beh (+17s). No, bohužiaľ, začal hneď zle, keď minul prvé dva terče, zrejme neupravil mieridlá ako mal, potom už tri rany padli. No odstup sa zvýšil cez tri minúty a klesol na 58. miesto, o ktoré bojoval v druhom kole so Švédom Stefanssonom. Okamžite bol mimo hry, už s veľkým odstupom na skupinky okolo 50. miesta. No podarilo sa im dobehnúť Novozélanďana Wrighta. V tomto kole sa už tak nemal s kým ťahať a logicky mal až 55. beh (+27s).
Ani druhá ležka nebola rýchla, dával si veľký pozor, no pozitívom bolo, že ju zvládol. Síce sa nemohol posunúť vyššie ako na 58. miesto, ale odstup na čelo až tak nestúpol a chystal sa aj v treťom kole zhĺtnuť Wrighta. To sa však nedialo. Nešlo sa mu zjavne tak dobre ako včera. Iba ho dobehol. Mal tu až 39-sekundovú stratu v predposlednom behu. Dosť vytuhol. Dúfali sme, že si to vďaka tomu postráži na streľbe. No prišli dve chyby na položke číslo tri. Bol to veľmi zlý deň.
Ostával na 58. priečke, držal za sebou ešte horšie strieľajúcich dvoch súperov. No vo štvrtom kole (+41s) dobehol dnes veľmi slabého Ukrajinca Lesjuka. Takže s ním zabojoval aspoň o 57. priečku. Obaja urobili dve chyby, Šimon znova pri prvom aj štvrtom výstrele. Škoda toho, no bežecky mal mať náš reprezentant na to, aby Ukrajinca predbehol v závere. Tak to aj bolo, rýchlo ho predbehol aj sa ho zbavil a do cieľa dorazil na 57. mieste s odstupom 6:22.
Žiaľ, zo Šimonového pohľadu to boli veľmi slabé, zlé preteky. Tak ako sa aj čakalo, tým, že krúžil až dvakrát po prvej streľbe, tak úplne stratil kontakt so svetom a stíhačky sa bežia veľmi zle ak nemáte žiadny kontakt. Akoby nezregeneroval po obrovskom výdaji síl v piatok.
Šimon Bartko v stíhacích pretekoch, na štarte č. 50
profil 1. a 3. str. (Ľ+S): 2. a 4. str. (Ľ+S): výsledok:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 57. +6:22.4 (6)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
terc stojka terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new skóre: 2+0+2+2

Viessmann
Člen globálnej spoločnosti Viessmann, ktorá je jednou z najväčších výrobcov vykurovacích, priemyselných a chladiacich systémov. Cieľom Viessmannu je, aby so zamestnancami a partnermi priniesli zákazníkom čo najväčší pocit pohody, s využitím najmodernejších technológií a s ohľadom na životné prostredie.