SP v Oberhofe: Šimovi s Bartkom ťažká zasnežená stíhačka nevyšla, nedokázali sa tlačiť do Top 50

9.1.2022, 12:30 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
SP 21/22: stíhacie preteky mužov na 12,5 km
nemecko Oberhof nedeľa, 9. januára 2022, 12:30 vietor2 2 km/h
zlata medaila Quentin Fillon Maillet (2+0+0+0) teplota2 -1 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena
Na štarte stíhacích pretekov mal vytvorenú solídnu pozíciu Loginov, ktorý potvrdil svoju formu na úvodnej streľbe. Trafil všetky terče a na čele pretekov zostal pred Laegreidom a Tarjeim Böom. Jacquelin netrafil jeden výstrel a zaradil sa na štvrté miesto, spolu s ním vybehol na trať aj Babikov.

Ani na druhej streľbe sa Loginov nepomýlil a svoj náskok navýšil na päťdesiat sekúnd. Na druhé miesto sa posunul Babikov, tretí bol Tarjei Bö a vpredu sa už nachádzal Samuelsson, ktorý skončil v šprinte štrnásty. So švédskym biatlonistom držali krok aj Jacquelin a Lesser.

Tretia streľba znamenala jednu chybu pre Loginova, ale tá nič nezmenila na jeho vedúcej pozícii. Na tejto položke sa hromadili strelecké chyby, čo využil Jacquelin, ktorý sa dostal na druhé miesto s 33-sekundovým mankom. Tretí Lesser tu takisto trafil všetky položky, no strácal už vyše 50 sekúnd, a na štvrtej pozícii sa už pohyboval Fillon Maillet. Francúzsky pretekár netrafil na úvodnej položke dva terče, ale potom už predvádzal bezchybný výkon.

A bol to práve Fillon Maillet, ktorý najlepšie zvládol poslednú položku. Trafil všetky terče a dostal sa na čelo pretekov o osem sekúnd pred Samuelssona. Švédsky biatlonista takisto vybielil túto položku. To sa však nedalo povedať o Loginovovi, ktorý minul až trikrát a prepadol sa na tretie miesto. Na stupne víťazov si robili zálusk aj Laegreid alebo Tarjei Bö.

Quentin Fillon Maillet vyhral svoju tretiu stíhačku v aktuálnej sezóne a je lídrom SP. Na strelnici zaváhal len na prvej položke, potom už bol mimoriadne presný a aj koncentrovaný, keď vo finálnej fáze pretekov nerobil chyby. Druhý skončil Samuel Samuelsson, ktorý bol rýchly na lyžiach a spolu s jednou streleckou nepresnosťou sa posunul v poradí o dvanásť pozícii. Na stupne víťazov sa napokon dostal aj  Tarjei Bö, ktorý za to vďačil výbornému bežeckému výkonu v záverečnom kole, no štvrtého  Laegreida porazil iba na cieľovej páske.

Loginov predvádzal výborný výkon, ale draho zaplatil za slabú streleckú položku v samotnom závere. Potom už stratil motiváciu a nemal ani energiu, aby ešte zabojoval o pódium. Po šprinte dosiahol pekný výsledok aj Rees, pekne sa posunuli dopredu Francúz Claude a Belgičan Claude. JT Bö dnes urobil päť chýb a skončil až na 28. mieste.
Prvý raz v aktuálnej sezóne sa nám podarilo dostať do stíhačky dvoch pretekárov. Mali síce veľkú stratu na bodované umiestnenia, ale Michal Šima so Šimonom Bartkom sa chceli tlačiť aspoň do Top 50, aby skúsili zaznamenať najlepšie výsledky sezóny. S nimi sa jasne ráta aj pre OH v Pekingu, takže bolo dôležité aj to, aby sa čo najlepšie rozbehli.
Michal Šima šiel v skupinke cca. 20 sekúnd za bodmi. Na konci prvého kola ho ale výrazne zastavil protivietor a to, že trochu stratil skupinu. Dostal teda až 33 sekúnd. Prišla ležka za hustého sneženia. Vo veľmi rýchlej položke minul raz, a tak sa dostal na 51. priečku, no body sa vzďaľovali. Už na minútu. V druhom kole spomaľoval, dostal tam až 39 sekúnd a nevyzeralo to ideálne s posunom do Top 50. Škoda, že sa nechytil nulou, lebo preto ostal iba na 53. priečke a tesne pred Václavíkom, ktorý ho následne predbehol. Už to teda chcelo ostať aspoň v boji o najlepší tohtosezónny výsledok okolo Top 50. Aj v prostrednom kole sa v hustom snežení trápil. Dostal dokonca až minútu. A prišli až tri chyby na prvej stojke, všetci pretekári sa tam mýlili, no bolo to zlé. Ostával na 53. priečke a nedalo sa už pohnúť vyššie. Skúsil na poslednej položke zabojovať aspoň o túto priečku. No nepodarilo sa, hoci minul len raz, jeho súper Labastau bol čistý a teda zosunul sa na 54. priečku. Tam už šiel celé posledné kolo. Finálna strata bola 6:45.
Šimon Bartko nemal pri sebe v prvom kole nikoho len Estónca Siimera a trochu sa blížili k Bielorusovi. V závere kola Bielorusa predbehol. Aj on zaostal o 33 sekúnd. Prišla prvá položka, ktorá mu nevyšla, pretože pred druhým výstrelom zle prebil a posledný výstrel teda dobíjal manuálne. Štvrtý a piaty terč netrafil, takže to bolo veľmi smolné a zlé. Strácal už takmer 40 sekúnd na 55. súpera pred ním. Za ním ostávali dvaja borci. Druhé kolo mal ale silné s odstupom len 27 sekúnd. Bohužiaľ, minul až tri rany na ďalšej blbej ležke. Jeho manko sa tak začalo dostávať k šesťminútovej hranici a už bol posledný. Ani v strednom kole ale nešiel až tak zle, takže ak by zvládol stojky, mohol sa posunúť. No prvé dve rany stojky nedal. Potom ostatné popadali. No na trati bol lepší ako Zawol aj Planko a vo štvrtom kole ich dobehol. Tak mohol sa pobiť aspoň o 56. priečku. Nepodarilo sa pre ďalšie dve chyby. Spolu ich urobil deväť. No Slovinec Planko bol pomerne pomalý, ešte to na neho chcel skúsiť v poslednom kole. Videl ho pred sebou.
Michal Šima v stíhacích pretekoch, na štarte č. 54
profil 1. a 3. str. (Ľ+S): 2. a 4. str. (Ľ+S): výsledok:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 54. +6:45.2 (6)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
terc stojka terc lezka new terc stojka terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka skóre: 1+1+3+1
bežecký čas: 56. +3:22.1 strelecký čas: 14. 1:57 získané body: 0
Šimon Bartko v stíhacích pretekoch, na štarte č. 59
terc stojka terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc stojka skóre: 2+3+2+2
bežecký čas: 49. +2:09.3 strelecký čas: 56. 2:35 získané body: 0