Ruhpoldingu: Šprint Slovenkám nevyšiel, do stíhačky sa kvalifikovala iba Ivona Fialková zo 48. pozície

12.1.2022, 13:30 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
SP 21/22: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
nemecko Ruhpolding streda, 12. januára 2022, 14:30 vietor2 2 km/h
zlata medaila Elvira Öbergová (0+0)  teplota2 -7,5 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena
V ženských rýchlostných pretekoch sa dostali na stupne víťazov len  biatlonistky, ktoré trafili všetkých desať terčov. V takomto prípade bola mimoriadne dôležitá bežecká časť, v nej dosiahla najrýchlejší čas Elvira Öbergová a švédska pretekárka tak vyhrala tretie preteky v sezóne. Opäť potvrdila, že patrí k najrýchlejším biatlonistkám a dnes jej to vyšlo aj na strelnici.
Druhá skončila Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá v predchádzajúcom kole zvíťazila v šprinte aj stíhačke. V Ruhpoldingu sa jej to nepodarilo, lebo na Elviru Öbergovú stratila v bežeckej časti 29 sekúnd, ale zostala na čele hodnotenia SP. Tretie miesto získala Dorothea Wiererová, na tejto pozícii sa objavila prvýkrát v ročníku. Forma talianskej pretekárky pred OH stúpa a opäť si pomohla svojou typickou rýchlou streľbou. Štvrtá v poradí Dzinara Alimbekavová za ňou zaostala len o päť desatín sekundy. Bieloruska bola v bežeckej položke rýchlejšia o deväť sekúnd, ktoré Wiererová získala k dobru práve na strelnici.
Vysokú výkonnosť si udržuje Lisa Theresa Hauserová, ktorá trafila všetky položky, ale po bežeckej stránke sú jej hlavné konkurentky rýchlejšie. Naopak, Justine Braisazová – Bouchetová dosiahla tretí najlepší bežecký čas, ale s jednou streleckou chybou jej to vydalo  na piatu priečku. S bezchybnou streľbou sa dostali do Top 10 aj Bescondová, Mironovová, Perssonová a v tejto spoločnosti sa ešte objavila s jedným netrafeným terčom Brorssonová.
Hana Öbergová dosiahla druhý najrýchlejší bežecký čas, ale s dvoma trestnými okruhmi sa nedostala do najlepšej desiatky. Dve chyby na strelnici urobila aj Tiril Eckhoffová, ale nebola taká rýchla ako švédska pretekárka, a na troch trestných okruhoch stratila šancu na dobrý výsledok Hanna Solová.
V šiestom šprinte žien v prebiehajúcej sezóne malo Slovensko trojčlenné zastúpenie. Do nominácie sa dostali Paulína Fialková, Ivona Fialková a Mária Remeňová. Hlavne sestry Fialkové dnes chceli hodiť za hlavu neúspešnú stíhačku z Oberhofu.

Paulíne Fialkovej nevyšli záverečné preteky v Oberhofe ani strelecky, ani bežecky. Dnešné preteky rozbehla opatrnejšie, v úvodnom kole strávila 6:16, teda na trati nakúpila 22 sekúnd. Lenže pomalšie tempo na trati sa prejavilo v streľbe v ľahu, Paulína zatvorila všetkých päť terčíkov vo svižnom tempe. Po úvodnej položke strácala na prvé miesto 24 sekúnd a priebežne sa nachádzala tesne za Top 10. Druhé bežecké kolo bolo v podaní Paulíny o sedem sekúnd pomalšie ako prvé. Bola to dobrá predzvesť pred stojkou, ale počas streľby v stoji urobila až štyri chyby a pripravila sa o dobrý výsledok. Nakoniec obsadila v šprinte 90. pozíciu (+3:10).

Druhou slovenskou reprezentantkou v šprinte bola Ivona Fialková, ktorej sa minulý týždeň darilo bežecky. Dnes na to chcela nadviazať. Aj ona rozbehla preteky opatrnejšie, v prvom kole bola pomalšia o dve sekundy ako Paulína. Nasledovala blesková ležka, bezchybná. Po prvej polovici pretekov mohla byť spokojná, pretože aj ona pokukovala po veľkých bodov. Bola v Top 20 s mankom 27 sekúnd na prvú dámu. Druhá polovica šprintu už taká vydarená nebola. V druhom bežeckom kole nadviazala na sestrinu taktiku, spomalila. Opäť bola pomalšia o dve sekundy ako Paulína. Lenže pomalšie tempo neprinieslo bezchybnú stojku. Ivone zostali visieť dva terče. Pri odchode zo strelnice jej patrila prvá nebodovaná pozícia. V záverečnom kole Ivona pridala na tempe, ale na body sa už nedostala. Skončila na 48. priečke (+2:05).

Pozíciu posledného slovenského želiezka zastávala Mária Remeňová. V úvodnom okruhu nepreskočila svoj tieň, na ležku prišla ako dovtedy druhá najpomalšia bežkyňa. Jej strata na prvú biatlonistku bola 48 sekúnd. Na strelnici však čo-to na súperky získala. Strieľala rýchlo a čisto. Zo strelnice odchádzala na miestach mimo bodov, ale s nádejou na účasť v stíhačke. Nula v ľahu jej dodala sebavedomie. Mária v druhom okruhu nezlepšila svoj bežecký čas z úvodného okruhu, viac-menej bežala rovnako. Na stojke začala páliť svižne a presne, no štvrtý výstrel jej uletel a pred poslednou ranou si dala väčšiu prestávku. Nakoniec musela ísť iba do jedného trestného kola, no pripravila sa ním o stíhacie preteky. Remeňová v šprinte obsadila 77. miesto (+2:50).

Zo slovenského pohľadu dopadli rýchlostné preteky žien veľmi zle. Ani jedna z troch Sloveniek nedokázala zabodovať a do stíhacích pretekov sa prebojovala iba Ivona Fialková. Paulínu Fialkovú od bodov a účasti v stíhačke oddelila streľba v stoji. Dovtedy prežívala kvalitné preteky.