SP 21/22: stíhacie preteky žien na 10 km | |||||
![]() |
Kontiolahti | nedeľa, 6. marca 2022, 12:45 | ![]() |
![]() |
3 km/h |
![]() ![]() |
![]() |
-1,2 ºC | |||
![]() |

Program v Kontiolahti uzavreli v nedeľu stíhacie preteky, šieste v prebiehajúcej sezóne a zároveň predposledné. Najskôr ich išli ženy. Herrmannová si v šprinte nevytvorila veľký náskok, no dokázala si ho udržal v úvodnom bežeckom kole. Nemka na úvodnej položke urobila jednu chybu. Jej zaváhanie využila Eckhoffová, pretože bola bezchybná. Nilssonová tiež nedokázala skrotiť vietor a musela ísť do jedného trestného okruhu. Po jednej hrúbke urobili aj Elvira Öbergová, Chevalierová – Bouchetová a Röiselandová. Líderka Svetového pohára opúšťala strelnicu tesne za Hannou Öbergovou, Švédka si na úvod nerozumela so svojou zbraňou a boli z toho dva trestné okruhy.
Eckhoffová sa v závere sezóny na lyžiach prezentuje v dobrom svetle, no v druhom kole nešliapala na plynový pedál až tak silno a stratila pár sekúnd oproti svojim najbližším súperkám. Nórka však vybielila aj druhú položku a po polovici pretekov mala k dobru skoro pol minútu. Herrmannová však tentokrát bola bezchybná a stále cítila vôňu zlata. Nilssonová sa od prvého miesta vzdialila, pretože urobila ďalšiu streleckú hrúbku. Jej slabšie okamihy na strelnici využili Chevalierová – Bouchetová, Voigtová. Desať z desiatich zaznamenali aj Simonová a Wiererová. To Röiselandová sa zas musela ukázať v trestnom okruhu, no rovnako aj Elvira a Hanna Öbergové. Obe na druhej položke urobili dve chyby.
Obraz z druhého kola vyzeral rovnako aj v treťom. Herrmannová sa približovala k Eckhoffovej, ale opäť iba o pár sekúnd. Ostatné dámy už boli viac-menej ďaleko. Lenže Nórka aj Nemka nepatria medzi dobré strelkyne v stoji. Ale Eckhoffová papierové predpoklady hodila do koša. Bola znovu čistá. Herrmannová sa musela vydať do trestného kola. Jednu pozíciu stratila, pretože Chevalierová – Bouchetová na úvodnej stojke nezaváhala. Rovnaké konštatovanie platilo aj pri menách Wiererovej a Voigtovej. Röiselandová pokračovala v tom istom svetle, ako na oboch ležkách. Urobila ďalšiu chybu, ale len jednu. Hanna Öbergová sa ku nej priblížila, pretože konečne zaznamenala nulu. Jej sestra Elvira sa opäť zmýlila a bola hlboko v poli porazených.
Už iba veľká športová tragédia mohla pripraviť Eckhoffovú o víťazstvo. Po predposlednej streľbe mala náskok viac ako 40 sekúnd. Pri jej bežeckých kvalitách si mohla dovoliť urobiť dve chyby. A práve toľko chýb urobila Nórka na záver. Herrmannová a Chevalierová – Bouchetová dostali šancu zapojiť sa do bitky o víťazstvo. Ale Nemka urobila jednu chybu a Francúzka dve. Veľký kolaps vedúcich pretekárok využila Wiererová, ktorá záverečnú stojku odpálila za pár sekúnd. Talianka dnes neurobila žiadnu chybu na strelnici. Celkovo iba jednu chybu počas celého dňa urobila Knottenová a útočila na najlepší výsledok vo svojej kariére. Konečne položku bez chyby zaznamenala aj Röiselandová. Záverečná streľba v stoji nevyšla ani Voigtovej, ktorá na ňu prichádzala s čistým štítom, no nakoniec ho poškvrnila dvomi chybami. Dve chyby na záver predviedla aj Hanna Öbergová.
Veľmi blízko k víťazstvu bola Tiril Eckhoffová už v sobotňajšom šprinte, no päť sekúnd bolo proti. Dnes si všetko vynahradila. Nórka dnes strieľala výborne. Síce na záverečnej stojke urobila dve chyby, no boli to jej jediné hrúbky počas stíhacích pretekov. Eckhoffová tak zaznamenala vôbec prvé víťazstvo v tejto sezóne a zároveň dosiahla 27. triumf vo Svetovom pohári a vyrovnala tak zápis Kaisy Mäkäräinenovej. Na najúspešnejšiu nórsku biatlonistku Toru Bergerovú stráca už len jednu výhru.
Druhé miesto nakoniec obsadila Dorothea Wiererová, no musela zubami-nechtami hájiť svoju pozíciu na trati. Pretože za ňou sa rútila lokomotíva s menom Denise Herrmannová. Talianka však manažovala svoj náskok výborne a v cieli bol rozdiel medzi oboma dámami skoro štvorsekundový. Wiererová sa zároveň stala skokankou dňa. Herrmannová sa síce v cieli usmievala, ale posledná chyba ju bude dlho mrzieť. Nebyť jej, mohla vyhrať. Štvrtá finišovala Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá si tak zaistila malý glóbus.

Paulína Fialková zaostala v šprinte len niečo vyše pol minúty, teda jej ambíciou bolo posunúť sa do Top 10. Určite na to mala bežecky. Šlo hlavne o to, aby udržala strelecký výkon. Ivona Fialková sa pre nachladnutie radšej na štart nepostavila, aby ju to neodstavilo od zvyšku sezóny. Aj to bol faktor horších výkonov vo Fínsku. Mária Remeňová šla dnes svoje posledné preteky sezóny.
Paulína Fialková predviedla v prvom kole klasickú dravú jazdu ako to u nej poznáme. Mala tam siedmy bežák, tlačila sa dopredu. No na rýchlej ležke jej to vôbec nevyšlo. Dve chyby na úvod boli problematické. Padla na 18. priečku. V druhom kole ale opäť šla skvelo a veľmi sa priblížila 14. pretekárke v poradí. Bežecky dostala iba päť sekúnd. Prišla už nula, a to bolo veľmi dôležité. Posunula sa na 11. priečku a hoci mala za sebou viacero súperiek, v prostrednom kole si došla desiatu súperku, opäť šla perfektne.
Mala všetko vo svojich rukách. Bohužiaľ, na tretej položke minula dve rany a padla o jedenásť miest dozadu. Bolo otázkou, či udrží nohy v takom tempe aj naďalej, hoci psychologicky spadla dolu. Na behu sa to ale neodrazilo. Dostala len sedem sekúnd od najrýchlejšej súperky. A podarilo sa jej vynulovať záverečnú položku. To znamenalo posun na 14. priečku. V poslednom kola to bola typická Paulína ako žralok, ktorý vidí korisť. Makala a v najťažšom kopci predbehla viacero súperiek až sa ocitla na 12. priečke (+1:30). V záverečnom kole bola iba o štyri desatiny sekundy rýchlejšia Roeiselandová. Skvelý bežecký výkon Paulíny, dnes celkovo piaty najlepší!
Mária Remeňová šla ako predposledná s väčším odstupom, ktorý znamenal, že musela ísť prvé kolo za svoje. Absolútne nevyhnutné bolo chytiť sa ležkou s nulou. To sa podarilo. Terč neminula a dostala sa do veľmi početnej skupinky od 51. po 59. priečku. V tomto kole dostala bežecky pol minúty. Šla pekne. Šancu dostať sa na 50. priečku nevyužila, keď raz minula. Po odkúžení trestného kola pokračovala na 55. priečke, ale pred sebou mala dve súperky, za sebou jednu. Mohla sa s nimi potiahnuť. Tak to aj bolo, vôbec ich tempo nebolo také, aby mu Mária nestačila, veľmi sympaticky šla prvú stíhačku kariéry v SP.
V treťom kole mala dokonca 46. beh (+26s). Na expresnej prvej stojke minula prvú ranu, no ostatné padli. Do nasledujúceho kola teda šla na 52. priečke tesne pred Japonkou Maedovou. Potom tam už bola veľká diera. Bežecký výkon udržala a opäť dostala ponuku na 50. priečku, no poslednú ranu nedala. Ojojoj, škoda toho. Pokračovala tak na 52. priečke, no tesne za sebou mala Poľku Makovú. Tá ju v najťažšom kopci predbehla. Vo finále to teda bola 53. priečka (+5:37). Dobrý výkon pre juniorku. Nebojovala úplne vzadu o posledné priečky, dostala sa do hry, zvládla to celkom na strelnici, bežecky neprepadla. Týmto sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozlúčila so sezónou. V Otepää dostane pre zmenu priestor Zuzana a do Osla by potom už mal cestovať rovnaký tím.
![]() |
![]() |
Mária Remeňová v stíhacích pretekoch, na štarte č. 59 | ||||||||||||
![]() |
1. a 3. str. (Ľ+S): | 2. a 4. str. (Ľ+S): | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
53. +5:37.5 (3) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
skóre: 0+1+1+1 | ||
bežecký čas: 55. +2:29.5 | strelecký čas: 21. 1:53 | získané body: 0 |