Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

IBU pohár v Lenzerheide: Horvátová v šprinte potešila kvalitným výkonom a 21. miestom

3.3.2022, 13:00 | IBU Cup | Redakcia B-I.sk
IC 21/22: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
svajciarsko Lenzerheide štvrtok, 3. marca 2022, 14:00 vietor2 5 km/h
zlata medaila Michaela Carrara (1+0) teplota2 7 ºC
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh článku každých 10 minút
Vo štvrtok rýchlostné preteky v rámci 7. kola IBU pohára absolvovali aj ženy. Úspešné ťaženie v nich predviedla Michela Carraraová. Talianka zvládla prejsť šprint iba s jednou chybou. Carraraová však zmietla konkurenciu v bežeckej časti, kde síce nedosiahla úplne najrýchlejší čas, ale oproti priamym rivalkám v bitke o víťazstvo bola ďaleko najrýchlejšia. Talianka bude na dnešný deň veľmi dlho spomínať, pretože dosiahla vôbec prvé víťazstvo medzi dospelými.

Jedno trestné kolo musela absolvovať aj Karoline Erdalová. Nórka ešte po druhej položke figurovala na prvom mieste, lenže v záverečnom kole nedokázala svoju pozíciu udržať. Bola v ňom pomalšia o 11 sekúnd ako Carraraová. Erdalová preto obsadila druhé miesto. Na tretej priečke skončila Caroline Colombová, ktorá dokázala na trati konkurovať talianskej víťazke, bola o dve sekundy rýchlejšia, ale na strelnici sa zmýlila dvakrát. Najlepší bežecký čas dosiahla Sophie Chauveauová na štvrtom mieste.
Slovenské pretekárky, ktoré majú za sebou náročnú pekinskú misiu dnes mali určite ambíciu tlačiť sa na bodované pozície. Bez množstva pretekárov z troch vojnou zasiahnutých krajín bolo určite možné pre Henrietu siahať aj na Top 30. Otázkou bolo, ako sa dlhé presuny, nadmorská výška a čínske mrazy podpísali pod ich formou.
Henrieta Horvátová začala 31. bežeckým časom, čo vyzeralo uspokojivo (+38s). Minula však jednu ranu v ľahu. Poveternostné podmienky však boli náročné, a tak bola s minútovým mankom okolo 30. priečky. V druhom kole prekvapila 20. bežákom s odstupom len 33 sekúnd na úrovni viacerých dobrých mien. Ukazovalo sa, že po streľbe by v prípade nuly mohla byť možno aj pätnásta. No prišla opäť jedna chybička. Patrila jej preto 20. pozícia a v cieli ju napokon klasifikovali na výbornej 21. priečke s odstupom 1:46. V poslednom kole zaostala o 39 sekúnd. Celkovo mala 23. bežecký čas. To sme ešte nevideli. Áno, konkurencia tu bola slabšia, ale nečakali sme takýto výkon a napríklad aj suverenitu na strelnici, kde sa zdržala len 53 sekúnd. O jednu priečku si dokonca vylepšila kariérne maximum z IBU pohára.
Veronika Machyniaková začala 54 sekundami straty v úvodnom kole, no obrovský problém mala s ležkou. Minula až štyri rany a bola v úplnom suteréne. V druhom kole dokonca dala 43. beh, hoci až s minútovou stratou. Takže chcelo to zvládnuť aspoň stojku a ešte sa mohla vyhrabať vyššie. No trafila len posledné dve rany. S hrozivým skróre 4+3 a kilometrom navyše to už v poslednom kole dobré nebolo a klasifikovali ju na 60. pozícii (+5:45).
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Henriety Horvátovej (21. miesto)
"Z môjho pohľadu som s dnešným výsledkom veľmi spokojná. Napravila som si trochu chuť po celej tejto nešťastnej zime. Na strelnici som si určite verila aj na dve nuly, lenže mi to dnes nevyšlo. Ale aj napriek tým dvom chybičkám to je super výsledok. V podstate som už vyše mesiaca stále vo výške a určite to niečo napomohlo aj môjmu bežeckému času, keďže som už adaptovaná na výšku."