Po týždňovej prestávke sa kolotoč svetového pohára opäť roztočil v kanadskom strediku Canmore. V galapredstavení čistých položiek favoritov zvíťazil Martin Fourcade pred Antonom Šipulinom a Simonom Schemppom.
Svetový pohár 2015/16: rýchlostné preteky mužov na 10 km | ||||
![]() |
Canmore | štvrtok 4. februára 2016, 19:15 |
![]() |
teplota: -1ºC |
víťaz: ![]() |
vietor: 2 km/h |
Premiérové preteky svetového pohára v Canmore nevideli na štarte najlepších nórskych biatlonistov, ktorí pred MS zvolili individuálnu prípravu. Ostatní favoriti však v kanadskom stredisku nechýbali, preto sme s napätím očakávali, aká bude ich forma po kratšej súťažnej prestávke a vo vysokej nadmorskej výške.
Ako prvý sa na strelnici objavil rakúsky rýchlostrelec Eder, ktorý potvrdil svoju povesť a vybielil všetky terče. O malú chvíľu ho napodobnili Fourcade, Schempp, ale spomedzi bezchybných strelcov bol najrýchlejší Šipulin, ktorý mal po streľbe v ľahu náskok necelé štyri sekundy. Medzi najlepšími sa pohyboval aj druhý ruský zástupca Garaničev.
Biatlonisti zatiaľ predvádzali vynikajúcu streľbu, po prvej položke sa držal na čele aj Rastorgujevs, ale lotyšský borec si len málokedy dokáže udržať presnú mušku počas celých pretekov. Šipulinovi sa dokázal vyrovnať len Hofer, ktorý dosiahol takmer rovnaký čas ako ruský jazdec, preteky dobre odštartoval aj Landertinger. Do tejto partie sa nezaradil s dvomi nepresnými výstrelmi Fillon Maillet. Bezchybne strieľali aj Peffeir a Moravec, ale českému jazdcovi dnes nešli dobre lyže.
Aj druhú streleckú položku prekonali bez chyby Fourcade, Schempp a Eder a v takomto poradí vybehli na trať, ale francúzsky borec mal pred nimi náskok jedenásť, respektíve 25 sekúnd. Všetky terče tu trafil aj Šipulin, ale za Fourcadom zaostával šesť sekúnd a práve medzi týmito pretekármi sa potom odohrával súboj o najlepší čas.
Streľbu v stoji opúšťali s jednou chybou Garaničev, Šlesingr, Landertinger a Rastorgujevs. Druhá časť rýchlostných pretekov nezvládol ani Hofer, ktorý musel vybehnúť na jedno trestné kolo a aj jeho beh sa spomalil. Naopak, Simon Fourcade vyčistil všetky položky a mohol zabojovať o pódium. Na tejto položke si svoju pozíciu nevylepšil Moravec, ktorý putoval na jedno trestné kolo, dobrý výsledok si tu pokazil aj Tim Burke, ktorý minul dva razy.
Bezchybnú streľbu si udržal Peiffer, ktorý mal namierené do Top 10. O malú chvíľu ho nedokázal napodobniť reprezentačný kolega Lesser, ktorý minul jeden terč. V cieli však nemohol byť spokojný ani Peiffer, ktorý na trati stratil rýchlosť a obsadil jedenáste miesto.
V záverečnom kole sa veľké zmeny v poradí neudiali, v cieli sa objavil ako prvý Martin Fourcade, za ktorým sa s menším odstupom umiestnili Šipulin a Schempp.
Martin Fourcade vybojoval už šieste víťazstvo v sezóne, z toho druhé v šprinte. Predtým sa mu to podarilo v Östersunde, kde potom vyhral aj stíhacie preteky. V tejto disciplíne sa naposledy predstavil v Anterselve, kde však finišoval len na konci tretej desiatky. Na trati podal najlepší bežecký výkon, a keď k tomu dokáže pridať aj kvalitnú streľbu, len ťažko ho môže niekto poraziť.
Druhé miesto získal Anton Šipulin, ktorý bol na trati o 20 sekúnd pomalší ako jeho francúzsky súper. Svoje umiestnenie vybojoval na strelnici, kde pálil rýchlejšie ako Schempp. Ruský biatlonista sa dostal piatykrát na pódium a potvrdil, že pred MS jeho forma rastie. So svojím výkon musí byť spokojný aj Simon Schempp. Opäť finišoval medzi najlepšími, na Fourcada dnes nikto nemal.
Výborné preteky majú za sebou rakúski jazdci, ktorí uchmatli štvrtú až šiestu pozíciu. Najvyššie sa umiestnil Julian Eberhard, ktorý získal najlepší individuálny výsledok v kariére. Aj napriek dvom chybám skončil v poradí vysoko, pretože dosiahol druhý najlepší bežecký čas. Eder a Landertinger sa pravidelne objavujú v Top 10, stúpajúcu výkonnosť predvádza Simon Fourcade. Sezónne maximum dosiahli Windisch a Os. Jubilejný desiatykrát v ročníku sa dostal do najlepšej desiatky Garaničev.
Preteky nevyšli Moravcovi, ktorý síce netrafil len jeden terč, ale bežecky sa úplne prepadol. Na výkony zo začiatku sezóny nedokáže nadviazať Fillon Maillet, ktorý dnes vypálil až štyri nepresné výstrely.
![]() |
"Obával som sa streľby, pretože v posledných dňoch na tréningu som s ňou nebol spokojný. Ale veril som si v behu, pretože počas celej sezóny si udržujem stabilnú výkonnosť. Na strelnicu som prichádzal nervózny, ale akonáhle som začal strieľať, upokojil som sa a bolo to v poriadku. A na lyžiach som bol rýchly, preto som mohol poraziť takýchto výborných súperov. Preto musím byť spokojný. Nikdy predtým som nepretekal v Severnej Amerike, ale som veľmi spokojný, aké tu máme pripravené podmienky. Navyše to pomôže rozvoju biatlonu. " |
![]() |
"Rád pretekám v nadmorskej výške. Veľký problém mi však robil časový posun, pretože o takomto čase doma už normálne spávam. Nebolo to prvýkrát, čo som išiel na trať za Martinom a niekedy je lepšie vedieť, ako si počína váš najväčší súper. Dnes bol lepší, preto mu musím zablahoželať. Na strelnici bolo bezvetrie a prvý raz v sezóne som trafil všetky terče. Z toho dôvodu musím byť spokojný." |
![]() |
"Keď sa pozrieme na výsledky, všetci traja na pódiu sme strieľali čisto. Ja som sa však na lyžiach necítil najlepšie, preto som rád, že som vybojoval tretie miesto. Páči sa mi prostredie a príroda, kde pretekáme." |
Perfektný Kazár dokázal vyrovnať kariérne maximum aj s jednou chybou
Na Matejovi Kazárovi bola dnes najväčšia ťarcha výsledku. Ak sa chcel dostať do pretekov s masovým štartom, potreboval strieľať bez chýb. To sa mu ale nepodarilo. Ležku dokázal zvládnuť bez zaváhania, ale pri streľbe v stoji minul prvý terč a nevyzeralo to dobre. Predvádzal však najlepší bežecký výkon sezóny a v záverečnom kole ho klasicky dokázal ešte vystupňovať, čím dvoch súperov zdolal. To sa napokon ukázalo ako rozhodujúce. V cieli ho klasifikovali na 15. pozícii, čím vyrovnal kariérne maximum z pretekov s masovým štartom z OH v Soči.
To bol práve jeho jediný masák v kariére a v sobotu k nemu pridá druhý. V klasifikácii pretekárov mimo Top 25 SP skončil piaty po Windishovi, Osovi, Semenovovi a Schlesingerovi. Eberhard sa vďaka dnešnému výsledku dostal do najlepšej dvadsaťpäťky. Napokon sa kvôli neúčasti Nórov v Canmore podľa tohto kritéria dostal na štart aj Šlesingr, takže Matej odštartuje s číslom 29.
Matej dnes zaznamenal 24. najrýchlejší bežecký čas, čo je suverénne maximum sezóny. V rýchlostných pretekoch to bol z hľadiska poradia druhý najlepší v kariére. Lepší dosiahol už iba v Anterselve 2013, kde mu namerali dokonca 16. bežecký čas. Zaujímavosťou je, že obe strediská sú v podobnej a dosť vysokej nadmorskej výške.
Keďže sa OH v Soči oficiálne do svetového pohára nepočítali, Kazár si v ňom osobnú bilanciu vylepšil. Doteraz bol imaximá 17. pozície z Kontiolahti aj Östersundu, a to stíhačky.
Miroslav Matiaško si dnes chcel siahnuť na body, aby ukázal, že mu to neide iba vo vytrvalostných pretekoch. Po prvej položke táto nádej žila. Žiaľ, na stojke nezdolal druhý ani tretí terč a bol rád, že sa dnes nehrá o stíhacie preteky. Napokon v cieli stratil až tri minúty a obsadil 64. miesto. Vzhľadom na dnešné rozostupy sa však na body dostať mohol.
Dvojica mladíkov Michal Šíma - Michal Kubaliak predviedla takmer na vlas rovnaký výkon aj výsledok. Zazmenali tri chyby na strelnici a so stratou štyroch minút obsadili 77., resp. 78. miesto. Napriek tomu, že Šíma absolvoval svoje šieste a Kubaliak dokonca iba tretie preteky kariéry v najvyššej lige, svoje maximá dnes nedosiahli. Výrazne stratili hlavne v bežeckej časti. V Presque Isle budú mať veľký problém dostať sa do stíhacích pretekov.
Severoamerický výjazd nám teda hneď v prvých pretekoch priniesol pekné chvíle a Slováci sa v rebríčku národov okamžite dostali cez Bulharov na 14. pozíciu, na ktorej sa dýcha o čosi lepšie. Negatívom je, že ostatní Slováci mierne nižšiu konkurenciu nedokázali využiť ani na priemerný výsledok.
Zaujímavé bude aj to, ako tréneri postavia štafety. Črtá sa veľmi zaujímavá kombinácia Gereková - Kazár, ktorá by mohla v zmiešanej štafete jednotlivcov hrať veľmi ľubozvučné husle.
![]() |
"Som veľmi šťastný a zároveň aj trochu prekvapený, pretože sa mi dnes nešlo dobre. Včera som sa na tréningu cítil oveľa lepšie. Už od prvého kola som mal ťažké nohy. Na stojke prišla aj chyba a keď som prišiel do cieľa, na tabuli svietilo, že som siedmy z ôsmich. To dobre nevyzeralo. Zo štadióna som potom odišiel prezliecť sa, riešiť štandardné popretekové veci, a keď som vyšiel z bunky ešte sa trochu rozjazdiť, chalani mi kričali, že som pätnásty a horlivo preratúvali mass štart. Ostal som trochu prekvapený. Chválabohu, podarilo sa mi tam dostať a veľmi sa teším. Rád som tiež, že progres pokračuje.
Spokojný som aj so streľbou. Na nástrele bol taký divný vietor, pred prvým výstrelom som preto musel cvakať a trošku som sa tam zdržal, ale našťastie to vyšlo bez chyby. Na stojke som si povedal, že ju odstrieľam akoby nič, že som na tréningu. Až na tú prvú blbú ranu to padalo. Škoda, mohol som sa dostať až do desiatky, ale čo už.
Mal som vynikajúce lyže, v poslednom kole som chvíľu šiel s jedným Ukrajincom a jemu sa kĺzali omnoho horšie. Servismeni ma navyše dobre informovali o odstupoch a snažil som sa bojovať až do záveru, ale medzi 6,3 a 8,8 kilometrom som veľa stratil. Nohy sa úplne zaťali.
Toto umiestnenie považujem za najlepšie v kariére, pretože na OH špičkové krajiny stavajú iba štyroch pretekárov, tu šiestich či piatich, takže aj keď odrátame Nórov, stále to vyjde o čosi lepšie. Navyše, v Soči ma v masovom štarte až toľko pretekárov predbehnúť nemohlo, keďže nás tam bolo iba tridsať, dnes trikrát viac. Svetový pohár si ja osobne mimoriadne cením, lebo je tu vždy takmer najvyššia možná konkurencia a chcem s ňou pretekať. Preto som aj veľmi chcel ísť do Ameriky.
Masový štart mám veľmi rád, aj keď až na jeden prípad som si ho vychutnával iba pri trati alebo v televízii, takže sa teším a pokúsim sa spraviť výsledok. Budem štartovať úplne na konci, tak v prvom kole by sa dala aplikovať Lesserova taktika šetrenia síl, ale uvidíme na samotnej trati, ako to bude vyzerať. Dnes som sa netrápil iba ja, ale aj iní pretekári s časovým posunom a nadmorskou výškou, takže uvidíme, ako to bude vyzerať v sobotu. Štartujeme už o 10:00 tohto času, čo je dosť skoro. Svetový pohár v Európe sa takto nezvykne behávať. Prakticky hneď po skorých raňajkách budeme musieť vyraziť na štadión, testovať lyže, spraviť nástrel a ísť na štart.
Dúfam, že sa mi pôjde dobre, lebo prvý deň po prílete som sa cítil paradoxne dobre. Na druhý deň som naopak na tréningu išiel skoro odpadnúť. Včera sa mi šlo perfektne a dnes zasa zle. Dúfam, že forma nebude prichádzať takto obdeň, ale aspoň v štafete by to potom vyšlo (smiech)."
|
Matej Kazár v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
15. +1:28.1 (1) |
||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 24. +1:07.8 |
strelecký čas: 28. 0:54 |
získané body: 26 |
Miroslav Matiaško v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
64. +2:58.3 (2) |
||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 60. +2:05.4 |
strelecký čas: 57. 0:59 |
získané body: 0 |
Michal Šíma v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
77. +3:56.2 (3) |
||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 73. +2:42.2 |
strelecký čas: 71. 1:02 |
získané body: 0 |
Michal Kubaliak v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
78. +3:59.2 (3) |
||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 79. +2:47.7 |
strelecký čas: 17. 0:51 |
získané body: 0 |
Najväčšie prekvapenia a sklamania |
|
![]() |
Alexander Os má za sebou bohatú kariéru, kde sa deviate miesto nevyníma, ale povedzme si, že vo svetovom pohári sa do Top 10 dostal iba druhý raz za posledných päť rokov. Z tohto pohľadu je teda jeho výsledok prekvapením. Hoci sa to nemusí zdať, Dominik Windisch dnes zajazdil druhý najlepší výsledok kariéry - 8. miesto. Najväčším šokom je ale 19. miesto 20-ročného Bielorusa Maxima Varabeja. Minulý týždeň štartoval na MS juniorov, kde ani nezískal medailu, ale dostal v Canmore šancu prvý raz v kariére naskočiť so svetového pohára. Bol bezchybný a 19. miestom mu iba tešne ušla miestenka do masového štartu. Kariérne výsledky dosiahli aj jeho krajania Aliaksandr Darožka (21.) a Dmitrij Abašev (29.) |
![]() |
Dnes k výrazným negatívnym prekvapeniam nedošlo. Asi tým najväčším je tak 51. miesto Ondřeja Moravca po iba jednej chybe na strelnici. Nór Lars-Hegle Birkeland bol 44. s bezchybnou bilanciou. |
Výsledky | ||||||||
1. | 6 | ![]() |
FOURCADE Martin | 0+0 | 0 | 23:51.5 | 60 | |
2. | 7 | ![]() |
ŠIPULIN Anton | 0+0 | 0 | 24:07.2 | +0:15.7 | 54 |
3. | 4 | ![]() |
SCHEMPP Simon | 0+0 | 0 | 24:10.2 | +0:18.7 | 48 |
4. | 36 | ![]() |
EBERHARD Julian | 1+1 | 2 | 24:36.5 | +0:45.0 | 43 |
5. | 14 | ![]() |
LANDERTINGER Dominik | 0+1 | 1 | 24:38.6 | +0:47.1 | 40 |
6. | 1 | ![]() |
EDER Simon | 0+0 | 0 | 24:39.1 | +0:47.6 | 38 |
7. | 27 | ![]() |
FOURCADE Simon | 0+0 | 0 | 24:42.5 | +0:51.0 | 36 |
8. | 29 | ![]() |
WINDISCH Dominik | 1+0 | 1 | 24:43.5 | +0:52.0 | 34 |
9. | 28 | ![]() |
OS Alexander | 0+0 | 0 | 24:54.1 | +1:02.6 | 32 |
10. | 2 | ![]() |
GARANIČEV Jevgenij | 0+1 | 1 | 25:00.3 | +1:08.8 | 31 |
15. | 8 | ![]() |
KAZÁR Matej | 0+1 | 1 | 25:19.6 | +1:28.1 | 26 |
64. | 33 | ![]() |
MATIAŠKO Miroslav | 0+2 | 2 | 26:49.8 | +2:58.3 | 0 |
77. | 57 | ![]() |
ŠÍMA Michal | 2+1 | 3 | 27:47.7 | +3:56.2 | 0 |
78. | 72 | ![]() |
KUBALIAK Michal | 1+2 | 3 | 27:50.7 | +3:59.2 | 0 |
Priebežné poradie SP mužov po dnešných pretekoch | ||||||||
1. | ![]() |
FOURCADE Martin | 771 | |||||
2. | ![]() |
ŠIPULIN Anton | 568 | |||||
3. | ![]() |
BÖ Tarjei | 550 | |||||
4. | ![]() |
SCHEMPP Simon | 531 | |||||
5. | ![]() |
SVENDSEN Emil Hegle | 508 | |||||
6. | ![]() |
GARANIČEV Jevgenij | 476 | |||||
7. | ![]() |
EDER Simon | 464 | |||||
8. | ![]() |
BÖ Johannes Thingnes | 427 | |||||
9. | ![]() |
FILLON MAILLET Quentin | 404 | |||||
10. | ![]() |
BJÖRNDALEN Ole Einar | 397 |
39. | ![]() |
KAZÁR Matej | 110 |
67. | ![]() |
OTČENÁŠ Martin | 22 |
68. | ![]() |
HASILLA Tomáš | 21 |
84. | ![]() |
MATIAŠKO Miroslav | 6 |
Priebežné poradie rebríčka národov po dnešných pretekoch | ||||||||
1. | ![]() |
NÓRSKO | 4854 | |||||
2. | ![]() |
RUSKO | 4703 | |||||
3. | ![]() |
NEMECKO | 4594 | |||||
4. | ![]() |
FRANCÚZSKO | 4388 | |||||
5. | ![]() |
RAKÚSKO | 4276 | |||||
6. | ![]() |
ČESKO | 3654 | |||||
7. | ![]() |
SPOJENÉ ŠTÁTY | 3621 | |||||
8. | ![]() |
UKRAJINA | 3567 | |||||
9. | ![]() |
KANADA | 3522 | |||||
10. | ![]() |
TALIANSKO | 3310 |
14. | ![]() |
SLOVENSKO | 2920 |