Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

EYOF vo Vuokatti: Borguľa vo vytrvalostných pretekoch bronzový, medailu pre Slovensko získal po 23 rokoch

24.3.2022, 13:00 | Mládež | Redakcia B-I.sk
Jakub Borguľa (© Björn Reichert/Bhoto.de)

EYOF 2022: vytrvalostné preteky kadetov na 12,5 km
finsko Vuokatti štvrtok, 24. marca 2022, po 11:00 vietor2 ? km/h
zlata medaila Lou Thievent (1+1+0+0) teplota2 ? ºC
Vytrvalostné preteky kadetov najviac sadli Francúzovi Louovi Thieventovi, ktorý najlepšie skombinoval streľbu s behom. Minul dva terče, ale bol rýchlejší ako súperi s takouto streľbou a zvíťazil o 24 sekúnd pred Poliakom Konradom Badaczom.
32 sekúnd stratil bronzový Slovák Jakub Borguľa. Šprint mu nevyšiel strelecky ani bežecky, ale dnes to už bola v jeho podaní skvelá jazda. Opäť začal trošku pomalšie, po úvodnej nule v ľahu bol ôsmy. Potom prišli dve chyby na stojke, čo ho odsunulo nižšie, no na trati mu to šlo veľmi dobre a keď zostávajúce dve položky vynuloval, posunul sa na výsledné tretie miesto. Už patril medzi najrýchlejších bežcov, tak ako sme boli zvyknutí z MS.
Zvyšní dvaja Slováci sa v 62-člennom štartovom poli snažili dostať do tridsiatky. Adamovi Černákovi sa to podarilo, keď s bilanciou 0+2+0+1 skončil na 24. mieste. Ležky mu vyšli parádne, škoda, že stojky až tak nie. Vyzeralo to z jeho strany slušne. S dvoma chybami by sa dostal pohodlne do Top 20. Pripomíname, že za chybný výstrel sa pripočítavalo 45 sekúnd. Benjamín Belicaj to mal výborne rozbehnuté. Po dvoch streľbách mu dokonca patrila šiesta priečka, ale v závere urobil dve chyby a postupne mu odchádzal aj beh, teda s bilanciou 1+0+1+2 skončil na 32. pozícii.
Jakub získal druhý cenný kov pre slovenskú výpravu na prebiehajúcom EYOFe a pre biatlon prvú od roku 1999. Vtedy v mixe zlato brali Slezáková, Hasillová, Šimočko a Kazár. A získali sme ešte aj bronz v roku 1997, kde uspeli Reguly, Haazová, Timko a Valenčinová. Toto je teda tretia medaila pre náš biatlon z EYOFu. Opäť veľká gratulácia Jakubovi k stabilným výkonom!
V piatok nastúpi miešaná štafeta v zložení Makovínyová, Meszárošová, Černák a Borguľa.
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Jakuba Borguľu pre SOŠV (3. miesto)
"Veľmi som chcel získať medailu na EYOF. Nevedel som však, ako to bude vyzerať a aká bude moja výkonnosť, keďže som bol pred odchodom chorý a netrénoval som. V dnešných vytrvalostných pretekoch mi vyšla streľba, dobre sa mi bežalo, aj keď sneh bol pomalý. Mám veľkú radosť, že sa mi podarilo splniť cieľ."