SP 22/23: veľká mix štafeta (dvaja muži + dve ženy) | |||||
Pokljuka | nedeľa, 8. januára 2023, 14:25 | 3 km/h | |||
štafeta Francúzska (1+7) | 2 ºC | ||||
Na Športe aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena |
Bodku za 4. kolom Svetového pohára v Pokljuke dali biatlonisti a biatlonistky v klasickej miešanej štafete. Všetky vlaňajšie mixy dvoch mužov a dvoch žien vyhrali Nóri, no tí dnes nepostavili najsilnejší tím. Chýbali Johannes Thingnes aj Tarjei Böovci, neštartovala ani Marte Olsbu Röiselandová. Nórsky mix v Pokljuke rozbiehal Filip Andersen, a nezvládol to najlepšie. V ľahu sa mu podarilo zatvoriť päť terčíkov pomocou piatich nábojov, no v stoji prvé tri rany netrafil a hrozilo, že sa pôjde pozrieť aj do trestného kola. Nakoniec tam ísť nemusel. Na prvom úseku bol lepší ako on Fabien Claude, ten na desať terčov potreboval jedenásť nábojov. Roman Rees dobíjal trikrát a na odovzdávku prišiel na tretej pozícii. Veľmi zle rozbehol svoj tím Jesper Nelin, a to pritom bol na strelnici bezchybný. No Švéd na trati akoby stál, a aj keď doviedol svoj tím na siedmom mieste, na Claudea stratil 46 sekúnd.
1. ODOVZDÁVKA: FRANCÚZSKO, NÓRSKO, NEMECKO
Pretekárov na druhom úseku trápil vietor. V krotení poveternostných podmienok bol najlepší Tommaso Giacomel, ktorý iba dvakrát dobíjal a posunul Taliansko na predbežnú prvú pozíciu. Z Talianska sa razom stal najväčší adept na víťazstvo, pretože v ženskej časti štartovali ich dve najväčšie hviezdy. Druhý dobehol na odovzdávku Quentin Fillon Maillet, a to napriek tomu, že totálne pokazil ležku. Ani osem nábojov mu nestačilo k tomu, aby zostrelil všetkých päť terčíkov a musel sa ukázať v trestnom kole. Inokedy by tak vystavil stopku svojmu tímu na ceste za víťazstvom. Lenže trápili sa aj ďalší biatlonisti. Po stojke do trestného kola išiel tiež Johannes Dale, a pre Nórsko to bola väčšia katastrofa. Prepadlo sa na piatu pozíciu, pričom tesne za Daleom dobehol na odovzdávku Martin Ponsiluoma, ktorý tiež raz krúžil v trestnom kole. Do neho nemusel ísť Benedikt Doll, Nemci boli tretí. Aj Jeremy Finello zo Švajčiarska obstál vo veternom teste a držal svoju krajinu na štvrtej priečke.
2. ODOVZDÁVKA: TALIANSKO, FRANCÚZSKO, NEMECKO
Po mužskej časti mali najlepšie karty v rukách Taliani. Lenže Dorothea Wiererová v mixe nedokázala nadviazať na predchádzajúce dve úspešné vystúpenia z Pokljuky. Po ležke, na ktorej dvakrát opravovala, prišla o vedúcu priečku. A aj keď v stoji zložila úspešný reparát, na Anais Chevalierovú-Bouchetovú to nestačilo. Francúzka bola v bežeckej časti silnejšia, pričom na strelnici sa dopustila len jedného omylu, v ľahu. Pre finišmanku francúzskeho tímu vytvorila luxusný náskok. Wiererová prišla na odovzdávku so stratou 32 sekúnd. Tretie bolo Švajčiarsko, pretože Aita Gasparinová sa zvládla dôstojne popasovať s podmienkami na strelnici. Lenže na bronzovú pozíciu si robili chuť aj Švédi. Mona Brorssonová napravila slabšie výkony mužských kolegov. Na strelnici iba raz opravovala a posunula Švédsko už na štvrtú pozíciu so stratou 11 sekúnd na Švajčiarsko. Nemecko a Nórsko už boli mimo hry. Sophia Schneiderová bola v dvoch trestných okruhoch, Karoline Knottenová do neho ísť nemusela, ale bežala veľmi zle.
3. ODOVZDÁVKA: FRANCÚZSKO, TALIANSKO, ŠVAJČIARSKO
Finišmankou francúzskeho tímu bola Julia Simonová, ktorá pred ležkou netlačila príliš na pílu. Lisa Vittozziová na ňu stiahla šesť sekúnd. Simonová však vybielila poslednú položku bez akéhokoľvek zaváhania. Rovnako aj Vittozziová, ktorá ale pálila pomalšie. Rozdiel medzi obomi ženami tak bol po ležke 29 sekúnd. Švajčiarske pódiové ambície bránila v poslednom úseku Lena Häckiová, no už na trati stratila celý svoj náskok na Elviru Öbergovú. Obe si prehodili pozície po streľbe, pretože Häckiová musela trikrát dobíjať. Švédka ležkou prešla ako nôž maslom, trafila päť z piatich. Bezchybná bola ja Denise Herrmannová-Wicková, Ragnhild Femsteineviková opravovala raz.
Julia Simonová sa zbesilo nehnala na trati ani pred záverečnou položkou. Lisa Vittozziová znovu získala na súperku niekoľko sekúnd, presnejšie štyri. Simonová v stoji trafila prvé dva a posledné dva terče, stredný jej zostal visieť. Náhradným nábojom skolila aj ten. Dala tak Vittozziovej šancu priblížiť sa, lenže Talianka zopakovala strelecký výkon Francúzky. Vittozziová opúšťala strelnicu o 23 sekúnd neskôr. Ďalších 23 sekúnd strácala Elvira Öbergová, ktorá sa po ležke nezmýlila ani v stoji. Po poslednej položke bolo prakticky rozhodnuté o umiestneniach na stupňoch víťazov. Lena Häckiová na záver urobila jednu chybu, opravila ju šiestym nábojom. Rovnako strieľali aj Denise Herrmannová-Wicková a Ragnhild Femsteineviková.
Dnes sa skončila minuloročná dominancia nórskeho tímu v klasickom mixe. Z trónu ich zosadilo francúzske kvarteto, a to napriek trestnému kolu Quentina Fillona Mailleta. Francúzsko ťahali za úspechom predovšetkým dámy. Anais Chevalierová-Bouchetová a Julia Simonová dokopy urobili dve chyby, obe sa raz pomýlili v stoji. Na trati však dokázali svoje konkurentky zdolať, a to o parník. Zle nešiel ani Fabien Claude.
Druhé skončilo Taliansko. Jeho zástupcovia v pretekoch sa dokázali vyhnúť trestnému kolu. Aj v ich prípade treba uznať kvality žien, síce Dorothea Wiererová bola tá, ktorá stratila prvé miesto. Veľmi pekné preteky išli Lisa Vittozziová aj Didier Dionaz a Tommaso Giacomel. Tretiu pozíciu obsadili Švédi. V ich tíme totálne vybuchol Jesper Nelin, bežecky. Strelecky bol famózny. Martin Ponsiluoma zas vybuchol strelecky. No Mona Brorssonová a hlavne Elvira Öbergová vytiahli švédsky tím na bronzovú pozíciu.
Slováci nasadili našich najlepších do veľkého mixu, kde sme iste chceli atakovať vyššie priečky ako v singli, teda aspoň okolo 12-15. miesta.
Rozbiehal to Michal Šima, ktorý zvykne byť v tejto pozícii, hoci klasické veľké štafety tento rok nejazdíme. Pripomenul si teda tento "masový štart" aspoň v mixe. Na štarte mal výborné číslo 9, keďže vlani sa nám v mixoch darilo. Pekne sa pohyboval celé prvé kolo, no pribrzdili ho dve dobíjania hneď v ležke, čo je pre neho netypické, veď v Pokljuke mal dovtedy bilanciu 15 z 15. Vyrážal tak do druhého kola až osemnásty. No trať mu dnes celkom chutila, bol trinásty najrýchlejší na týchto 2500 metroch. Držal sa v kontakte. V stoji to zvládol za 31 sekúnd aj s dobíjaním, takže odchádzal štvrnásty. V záverečnom kole sa dokonca vysunul na 12. priečku, ale odovzdal pätnásty (+1:27). Dnes veľmi dobre bežal v 13. čase jeho úseku.
Tomáš Sklenárik to mal proti najrýchlejšej konkurencii vo svojom úseku ťažké, no potreboval nás udržať v kontakte, pretože po ňom nasledovala letiaca Paulína - aby teda mala šancu i motiváciu. V prvom kole sa držal vo veľkom vlaku a keď sa zdalo, že zo strelnice po krásnej nule odíde v kontakte s 12. pozíciou, posledný terč nepadol a musel ho až na dvakrát dobíjať. Klesol na 17. priečku a problém bol, že už nemal pri sebe nikoho lepšieho, za kým by sa potiahol. Napokon ho dobehol Fín aj Ukrajinec, takže klesol dosť hlboko na 19. pozíciu. Chcelo to rozhodne posunúť sa cez stojku. Podarilo sa. Za perfektných 23 sekúnd mal hotovo a pokračoval štrnásty. No hneď za ním boli piati, takže bolo jasné, že sa v závere prepadne. Do cieľového priestoru dorazil dvadsiaty s odstupom 2:46. V poslednom okruhu dostal až 50 sekúnd, nič príjemné. Škoda, že nie je na tom zdravotne dobre.
Paulína Bátovská Fialková to teda nemala veľmi dobre naservírované. Tesne pred sebou mala Litovčanku, ktorú hneď zhĺtla, no ďalšie pretekárky už boli ďaleko. Aj tak dobehla Kanaďanku a držala sa jej aj francúzska Belgičanka Cloetensová. Paulína dostala v prvom kole od najrýchlejšej ženy len desať sekúnd. Nemala na pleciach žiadny tlak a ležka tak aj vyzerala. Vybielila ju a posunula sa aspoň na 16. pozíciu. Pred sebou v diaľke videla Fínku s Rumunkou, takže chcelo to dobehnúť ich. Podarilo sa jej to už v polovici okruhu a ako bonus predbehla ešte aj trinástu Ukrajinku. Veď mala tretí bežák tohto okruhu. No na 12. pozíciu sa nedostala. Stojka jej urobila veľké problémy, potrebovala všetky náhradné náboje a klesla na 15. miesto. Veľká škoda toho, ale taký je biatlon. Mohla to ešte vykopnúť behom. Dostala sa na 13. miesto (+3:28), ako sme aj čakali, skvelo bežala, veď mala štvrtý bežák úseku.
Mária Remeňová mala ten problém, že síce šla pekne trinásta, ale za sebou mala veľmi silné súperky - Fínku, Ukrajinku i Belgičanku Lieovú. Majka sa zvykne rozbiehať mierne pomalšie, takže potrebovala si pomôcť streľbou. Zvládla ležku s jedným dobíjaním. Pokračovala tak štrnásta. Podarilo sa jej dostať cez Moldavčanku nazad na 13. priečku, ale Fínka s Ukrajinkou a Slovinkou raketou Lampičovou ju pred sebou videli a dobiehali. Na stojku prišla už pri pomalej Bulharke, takže sa tam stretli pretekárky od 12. po 16. miesto. Na jednom z nich teda mala skončiť Mária. Obrovská škoda, že minula poslednú ranu, takže nastalo malé zdržanie. Odchádzala dvanásta, ale pred sebou mala ešte ťažkých 2500 metrov a za sebou Džimovú. Podarilo sa jej ešte dobehnúť úplne odpadnutú Američanku, no proti Ukrajinke bola bez šance a v závere ju napokon predbehla aj Lampičová. Bolo to dnes o jednom dobíjaní, ktoré nás delilo od 12. miesta. No napokon to nebola ani 13. pozícia, keď Máriu prekvapujúco v samom závere predbehla aj Američanka, ktorá vstala z popola. Akoby sa jej niečo stalo na posledných stvokách metrov. Veľká smola. Vo finále teda obsadila 14. miesto (+5:20).
Súhrn
V každom športe môže vždy niečo lepšie dopadnúť, no bolo zjavné, že dnes sa dalo naozaj útočiť na 11. miesto. Michal trochu nečakane zaváhal v ľahu, na trati mu to ale celkom šlo, to je pozitívom. Tomáš parádne napálil stojku, ale zasa na trati sa veľmi trápi, po sérii zdravotných problémov sa nevie dostať do fazóny. Paulína nás, samozrejme, výrazne vytiahla, ale hrozná škoda, že nečakane stratila kvantum času na stojke. Mária nešla zle, zvládala to držať vysoko, ale buď jej došli sily v závere (čo sa u nej ale nestáva často), alebo tam mala nejaký problém. Hrozná škoda, no pred MS vidíme, že v tejto disciplíne máme tiež peknú šancu.
V rebríčku národov to pre ženy nedopadlo v Pokljuke dobre, no aspoň že sme tie oba mixy postavili. Budú mať ešte veľa práce, aby sa tlačili do Top 10. Šanca stále žije. Chlapi dnes získali dosť bodov, aby sa posunuli na 22. priečku pred Lotyšov s Japoncami. Jeden z týchto štátov bude nutné zdolať. Majú k tomu nakročené.
Slovensko v štafete | ||||||||||||
v ľahu: () | v stoji: () | odovzdávka: | ||||||||||
15. +1:27.1 (0+3) | ||||||||||||
1 | 2 | 36 | 47 | 5 | 1 | 26 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 13. +1:05.2 | strelecký čas: 1:13 | skóre úseku: 0+2 0+1 |
v ľahu: () | v stoji: | odovzdávka: | ||||||||||
20. +2:45.9 (0+5) | ||||||||||||
567 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 22. +1:55.5 | strelecký čas: 1:09 | skóre úseku: 0+2 0+0 |
v ľahu: | v stoji: () | odovzdávka: | ||||||||||
13. +3:28.4 (0+8) | ||||||||||||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 48 | 37 | 26 | 1 | |||
bežecký čas: 4. +14.5 | strelecký čas: 1:27 | skóre úseku: 0+0 0+3 |
v ľahu: () | v stoji: () | cieľ: | ||||||||||
14. +5:20 (0+10) | ||||||||||||
16 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 56 | |||
bežecký čas: 17. +2:32.7 | strelecký čas: 1:19 | skóre úseku: 0+1 0+1 |