Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Anterselva: V rýchlostných pretekoch delil Šimu od postupu do stíhačky povestný jeden terč

20.1.2023, 14:00 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
SP 22/23: rýchlostné preteky mužov na 10 km
taliansko Anterselva piatok, 20. januára 2023, 14:30 vietor2 3 km/h
zlata medaila Johannes Thingnes Bö (1+0) teplota2 -6 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Marcel Merčiak
Piatkový program v Anterselve patril mužom, ktorí absolvovali piate rýchlostné preteky v sezóne. Predchádzajúce štyri vyhral jeden biatlonista, a to Johannes Thingnes Bö. Dnes si pripísal na konto piaty triumf v šprinte, pretože znovu deklaroval, že túto sezónu je úplne inde ako zvyšná biatlonová konkurencia. JT Bö zvíťazil napriek tomu, že už na prvej položke urobil chybu a musel ísť do jedného trestného kola. Lenže na lyžiach sa cítil dobre ako celú túto sezónu. Nórsky fenomén tak dominoval v bežeckej časti, že keby v stoji raz zaváhal, isto by vyhral. No tentokrát JT Bö zostrelil päť terčíkov. Celkovo získal už desiate víťazstvo v sezóne, upevnil si tak predbežné prvé miesto v hodnotení Svetového pohára a priblížil sa k zisku malého glóbusu za šprint.

Druhé miesto v rýchlostných pretekoch obsadil Martin Ponsiluoma. Švédskemu reprezentantovi po dlhom období konečne vyšla strelecká časť. Zmýlil sa len raz, naposledy tak dobre zastrieľal v šprinte v Annecy, kde skončil štvrtý. Ponsiluomu môže mrzieť predovšetkým prvá polovica šprintu v Anterselve. Jednu nepresnosť urobil v ľahu, v stoji bol bravúrny. Lenže ani v prípade bezchybnej streľby by sa dnes na najvyšší stupienok nedostal, na víťaza stratil 31 sekúnd, pričom na lyžiach bol Ponsiluoma pomalší o 41 sekúnd ako dnes najlepší bežec. Napriek tomu bol druhým najlepším bežcom v dnešných pretekoch. Aj táto skutočnosť ukazuje, kde je JT Bö túto sezónu v porovnaní s ostatnými súpermi.

Na stupne víťazov sa dostal ešte Sturla Holm Laegreid, a to po bezchybnej streľbe. Laegreid v cieli stratil na svojho krajana až 37 sekúnd, na druhé miesto stratil necelých šesť sekúnd. Laegreid sa o lepší výsledok pripravil pre rýchlosť v bežeckej, no aj v streleckej časti. Síce aj ležku aj stojku vybielil, no pri príprave a pri jednotlivých výstreloch bol veľmi opatrný. Napriek tomu, že na lyžiach na dnešného víťaza stratil až 54 sekúnd, jedným dychom treba dodať, že Laegreid bol piatym najlepším bežcom v dnešnom šprinte. Bol tak jedným z iba piatich biatlonistov, ktorí na lyžiach nenakúpili celú minútu. Laegreid sa dostal na stupne víťazov po desiatykrát v sezóne.

Veľmi dobrý výsledok v šprinte dosiahol Roman Rees, ktorý napriek jednej chybe obsadil štvrtú pozíciu. Po štvrtýkrát v sezóne skončil v Top 5. Do najlepšej päťky sa dostal ešte jeden zástupca nórskej biatlonovej školy. Bol ním Vetle Christiansen, ktorému sa nepodarilo trafiť jeden terčík. Jeho strata na víťaza bola v cieli už 57 sekúnd. Za ním skončili Emilien Jacquelin, ktorý tak získal honor najlepšieho francúzskeho biatlonistu v dnešných pretekoch, Tommaso Giacomel, Simon Eder, Justus StrelowFabien Claude
Slováci sa dostali do veľmi zlej situácie, keď máme v najvyššej lige iba jedného zdravého pretekára. Tomáš Sklenárik má problémy, musel podstúpiť liečbu a napokon nebude môcť súťažiť ani na majstrovstách Európy. Vrátiť by sa mal až na MS v Oberhofe, no bez akéhokoľvek testu, zrejme rovno do mix štafety, čo nebude vôbec jednoduché. To je ale ešte hudba budúcnosti.
Dnes sme dúfali sme, že Michal Šima nenapodobní svoje krajanky zo včera a lepšie zvládne tieto náročné podmienky vo vysokohorskom stredisku, kde bol v minulosti už päťkrát. Jednoznačne mal za úlohu postúpiť do stíhačky. Nebolo to jednoduché, potreboval nulovať, čo bolo v týchto podmienkach veľmi ťažké.
V prvom kole zaostal o 48 sekúnd, čo vyzerá hrozivo, ale za druhým najrýchlejším to bolo len tridsať (67. čas). Škoda, že sa ale nechytil nulou, jedna rana mu ušla. Hneď už bol teda za 60-tkou. V druhom kole príliš nezrýchlil (66. beh, +49s) a nevyzeralo to dobre. Potreboval nulu, čo sa ale dnes darilo len výnimočne. A Michal sa medzi týchto pretekárov nezaradil, minul opäť raz a s dvoma chybami bolo jasné, že stratí cez tri minúty, a to na stíhačky nestačí. Napokon to bolo 3:09 a konečné 69. miesto.
Naozaj škoda jednej rany, pretože tam boli rozostupy veľmi tesné. Klasifikovali by ho na 53. pozícii, čo by bolo už oveľa lepšie. No keby keby... Bežecky jazdí Michal stabilne, dnes 65. beh (+2:33). V každom štarte zdolá 30-40 súperov, no odišla mu tá skvelá streľba z prvého trimestra, kde vedel v dvojpoložkoých pretekoch strieľať čisto alebo s jednou chybou. Preto sa už do Top 60 nedostal a môže sa pripravovať na ME. V Ruhpoldingu i Anterselve skončil pri jedinom štarte.
Slováci sú na tom v rebríčku národov tak, že im patrí dôležitá 23. priečka pred Japonskom a Južnou Kóreou, ktoré sa dnes za nami vymenili. Našťastie im tiež nevyšli preteky. Obe krajiny musíme zdolať, aby sme si ustrážili tri miesta na štarte aj pre potenciálnych ďalších pretekárov v budúcom roku. Dnes sme mali ešte aj šťastie na to, že Tachizaki neodštartoval. Pripomíname, že do rebríčka sa zbierajú body aj počas MS.