MS 2023: single miešaná štafeta (žena + muž) | |||||
![]() |
Oberhof | štvrtok, 16. februára 2023, 15:10 | ![]() |
![]() |
7 km/h |
![]() ![]() |
![]() |
2 ºC | |||
![]() |

Vo štvrtok sa na MS v Oberhofe išli len miešané štafety jednotlivcov. Zlato spred dvoch rokov obhajovalo francúzske duo, lenže ani Julia Simonová, ani Antonin Guigonnat dnes neštartovali. Francúzi poskladali novú zostavu. Ženskú časť mala na starosti Lou Jeanmonnotová. Tá svoju úvodnú účasť v pretekoch nezvládla najlepšie. Až päťkrát dobíjala a na odovzdávku prišla o necelú minútu za najlepšou dámou. Ňou bola Lisa Vittozziová, ktorej sa podarila vybieliť ležka a v stoji opravovala iba raz. Rovnakú streleckú bilanciu mala Lisa-Theresa Hauserová, Hanna Öbergová sa zmýlila dvakrát. Tak či tak malo Švédsko kontakt s čelom. Dvakrát dobíjala tiež Marte Olsbuová Röiselandová. Za ňou prišla na odovzdávku Sophia Schneiderová, reprezentantka domácej biatlonovej školy. Prvých päť krajín bolo do 25 sekúnd.
1. ODOVZDÁVKA: TALIANSKO, RAKÚSKO, ŠVÉDSKO
Tommaso Giacomel a David Komatz sa snažili nadviazať na výborné výkony svojich kolegýň, a minimálne na strelnici sa im to podarilo. Obaja pálili presne. Talian síce musel do zbrane vložiť o dva náboje naviac, nebola to tragédia. Komatz na zostrelenie desiatich terčíkov potreboval jedenásť nábojov, preto prišiel na odovzdávku ako prvý. Obaja na svojom úseku museli bojovať aj s Johannesom Thingnesom Böom. Ten nabehol na trať o desať sekúnd po Giacomelovi, no už pred ležkou ho dobehol. Lenže ušiel mu hneď prvý výstrel. Ďalších desať rán mu však vyšlo a hlavne na stojke predviedol rýchlopaľbu. Poslal tak Nórsko na druhú pozíciu s minimálnou stratou na prvé miesto. Medailové ambície mali stále aj Nemci, pretože Philipp Nawrath opravoval trikrát. Sebastian Samuelsson sa zmýlil štyrikrát a Švédsko sa tak vytratilo z čela.
2. ODOVZDÁVKA: RAKÚSKO, NÓRSKO, TALIANSKO
Po polovici pretekov tak boli v úplnom čele tri krajiny, a všetky tri reprezentovali elitné ženy. V ich vzájomnom súboji mala navrch Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá pri svojej druhej účasti v pretekoch zvládla streleckú časť fantasticky. Tentokrát si postrážila všetky rany v ľahu, a rovnako aj v stoji. Zaznamenala dve nuly a pomyselný štafetový kolík odovzdala na prvom mieste. Lisa Vittozziová na ňu stratila necelých osem sekúnd. Talianka však pokazila stojku, kde musela dvakrát dobíjať. Vittozziová zaplatila daň za rýchlejšie tempo na trati, kde sa dokázala odpútať, no bola to chybne zvolená stratégia. Dve opravy musela predviesť aj Lisa-Theresa Hauserová. Ďalšie krajiny už strácali viac ako pol minútu na prvé miesto. Hanna Öbergová sa snažila napraviť zaváhania kolegu, no neúspešne. Aj ona musela opravovať dvakrát. Sophia Schneiderová popravila šance nemeckého tímu v trestnom kole.
3. ODOVZDÁVKA: NÓRSKO, TALIANSKO, RAKÚSKO
Johannes Thingnes Bö vstúpil do záverečnej časti o sedem sekúnd skôr ako jeho najbližší prenasledovatelia a pred poslednou streľbou v ľahu si svoju pozíciu ešte upevnil. Lenže potom predviedol veľký kolaps na strelnici. Po piatich ranách mu zostali visieť tri terčíky a nakoniec išiel do trestného kola. Prepadol sa tak na tretiu pozíciu, pričom na lídra strácal jedenásť sekúnd. Bezchybní ale neboli ani David Komatz a Tommaso Giacomel, no obaja sa zmýlili len raz a preto spoločne opúšťali strelnicu na prvom a druhom mieste. Rovnako jedenásť nábojov využil aj Sebastian Samuelsson, Fabien Claude bol bezchybný a posunul Francúzsko už na piatu pozíciu.
David Komatz a Tommaso Giacomel spolupracovali v bežeckej časti, no Johannes Thingnes Bö bol na lyžiach rýchlejší a celú svoju stratu zmazal ešte pred príchodom na strelnicu. O zlate tak mohla rozhodnúť záverečná stojka. Tentokrát JT Bö zložil reparát. Nór v rýchlom tempe zostrelil päť terčov pomocou piatich nábojov. Ani Komatz, ani Giacomel záverečnú položku neabsolvovali bez chyby. Rakúšan opravoval raz, Talian musel ísť do dvoch trestných kôl. Bolo tak rozhodnuté o majiteľovi zlata, striebra aj bronzu. Sebastian Samuelsson totiž išiel do trestného kola, rovnako aj Fabien Claude.
Po štvrtýkrát sa dostala mix jednotlivcov do programu MS a po tretíkrát v ňom získali zlato nórski reprezentanti. Nórski tréneri dnes stavili karty na osvedčenú dvojicu. Aj predchádzajúce dve výhry v tejto disciplíne na MS zaznamenali Marte Olsbuová Röiselandová a Johannes Thingnes Bö. Nórka dnes získala 13. zlatú medailu na MS a stala sa najúspešnejšou biatlonistkou v histórii MS. JT Bö aj piaty štart na MS premenil na piate zlato, čo sa nikdy nepodarilo žiadnemu mužovi na MS.
Radosť v cieli neskrývali ani Rakúšania. Lisa-Theresa Hauserová a David Komatz si striebro vystrieľali. Veď dnes potrebovali len šesť náhradných nábojov. Tak dobrú bilanciu nemala žiadna iná krajina. Bronz získali Lisa Vittozziová a Tommaso Giacomel. Lepším článkom v talianskom tíme bola ženská časť. Giacomel záver totálne nezvládol a pripravil kolegyňu aspoň o striebro.

Slovensko nasadzovalo v tejto disciplíne, kde sa veľa strieľa, najlepších strelcov. Isteže prvou voľbu bola Paulína Bátovská Fialková, no pre účasť vo všetkých pretekoch požiadala tím o uvoľnenie, a teda namiesto nej sme dnes na štarte videli Máriu Remeňovú. Po nej sa chystal na trať Michal Šima. Obaja nepatria medzi úplne najrýchlejších strelcov, najmä v ľahu, no dúfali sme, že to nebude zásadne vadiť. Reprezentačný tréner Lukáš Daubner dobre popísal, že pre túto disciplínu je dynamickejšou Zuzana, ale Mária má tu v Nemecku lepšiu streľbu.
Základným cieľom na veľmi krátkej trati aj s JT Böom bolo prísť do cieľa. Druhým skúsiť atakovať prvú polovicu výsledkovej listiny, teda to 13-14. miesto. Vzhľadom na nevyspytateľnosť tejto disciplíny na to určite mali. No ani 15-16. pozíciu by sme určite neodsúdili za neúspech. Chcelo to hlavne byť krátko na strelnici.
Mária začala veľmi pekne, dostala sa cez štyri súperky a zaľahla na prvú položku. Tam to vyzeralo bezproblémovo až jej nepadla hrana pri poslednom výstrele. Máriu to zaskočilo, už vstávala z položky. No dobila to prvou opravou. Bola to škoda, lebo by šla okolo desiatej pozície vyššie v tom nabitom štartovom poli. Pokračovala tak okolo 20. miesta s dvadsaťsekundovým odstupom. Pred stojkou sa to zvýšilo na 30, no neklesla nižšie. Ale problémom bolo, že aj keď v stoji tri rany padli, po minele pri štvrtom výstrele trochu zaváhala, potrebovala viac výdychov a nepadol ani piaty. Prvým náhradným zostrelila ten štvrtý terč, ale piaty potom ani nadvakrát nie. Boli to veľmi tesné rany mimo. Po smolnom absolvovaní krátkeho trestného kola padla na 20. miesto (+1:10).
Michal teda musel ísť veľmi vzadu s Japoncom Tachizakim. Odstup už bol veľký, musel nulovať, aby mal šancu. Ležka mu vyšla naozaj parádne bez nutnosti dobíjať. Aj keď ostával vzadu devätnásty, dostal sa mierne bližšie k súperom a mohol už aj vytvoriť niečo ako menší trojvláčik. Medzi chlapmi na tak krátkej trati sú rozdiely minimálne. Stojka mala veľkú moc dostať nás do Top 15 i odpáliť za Top 20. Bola to druhá možnosť, pretože stojka mu totálne nevyšla, nechal tam dve rany a padol na 24. pozíciu (+2:18).
Mária už nastupovala pod hrozbou stiahnutia, ak jej nevyjde streľba. Chcelo to aspoň sa posunúť k tomu výsledku medzi dvadsiatimi najrýchlejšími, no nemohla si dovoliť chyby. Síce v ľahu dobíjala len raz, ale problémom bolo, že zle tam prebila a už piatu ranu musela manuálne dobíjať. Trvalo jej to preto až 48 sekúnd. Zasa blbá smola. Ostávala preto len na 24. pozícii. Vyzeralo to tak, že stiahnutá nebude len vtedy, ak v stoji dá 5/5 alebo použije maximálne jeden náhradný náboj. No bola to znova zlá položka, po všetkých ôsmich nábojoch ostal jeden terč a bolo hotovo. Vo finále to bolo 24. miesto.

Žiaľ, našim nevyšiel základný element - rýchla streľba. Aj keď zvládli ležky, na stojkách sa s ranami dlho pasovali a bolo po všetkom. Tento výsledok nám vôbec nepomohol v rebríčku národov. Estónky dokonca brali deviate miesto, Američanky 11., Poľky 16., a preto naše opäť spadli na 14. pozíciu v tomto boji. U mužov našťastie Japonci dopadli len o dve miesta lepšie ako my, Kórejčania boli o miesto za nami. U mužov sa teda nevyužila šanca na odskočenie.
Štartovať už budeme len v sobotu klasickej štafete žien (ak to zdravotný stav Ivony dovolí) a Paulína bude mať ešte šancu na úspech v masovom štarte.
Slovensko v štafete | ||||||||||||
![]() |
v ľahu: (![]() |
v stoji: (![]() ![]() ![]() |
odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
20. +1:10.3 (1+4) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 56 | 1 | 2 | 3 | 46 | 57 | |||
bežecký čas: 14. +21.5 | strelecký čas: 1:35 | skóre úseku: 0+1 1+3 |

![]() |
v ľahu: | v stoji: (![]() ![]() ![]() |
odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
24. +2:17.8 (3+7) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 16 | 2 | 37 | 48 | 5 | |||
bežecký čas: ? | strelecký čas: 1:30 | skóre úseku: 0+0 2+3 |

![]() |
v ľahu: (![]() |
v stoji: | odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
24. + kolo (4+11) | ||
1 | 26 | 3 | 4 | 5 | 1 | 26 | 37 | 4 | 58 | |||
bežecký čas: ? | strelecký čas: 1:38 | skóre úseku: 0+1 1+3 |

![]() |
v ľahu: | v stoji: | cieľ: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
X | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: X | strelecký čas: X | skóre úseku: X+X X+X |