Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Letné MS: Kapustová v kvalifikácii superšprintu tretia, do finále postúpili všetky Slovenky

24.8.2023, 09:30 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
Letné MS 2023: kvalifikácia superšprintu junioriek
slovensko Osrblie štvrtok, 24. augusta 2023, 10:00 vietor2 ? km/h
zlata medaila Lora Christova (0+1) 13:37.1 teplota2 ? ºC
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh každých 10 minút
V kvalifikácii si najlepšie počínala Bulharky, prvá Lora Christovová a druhá Valentina Dimitrovová zhodne netrafili po jednom terči. Hristovová na svoju krajanku získala dvadsať sekúnd. Na tretie miesto dosiahla slovenská reprezentantka Ema Kapustová s bezchybnou streľbou, ktorú od druhého miesta delila necelá sekunda.
Prvou disciplínou na MS v letnom biatlone boli superšprinty. Najskôr ich absolvovali juniorky. V kvalifikácii nastúpilo šesť slovenských zástupkýň, a to Alžbeta Garguláková, Ema Kapustová, Kristína Makovínyová, Tamara Molentová, Veronika Michalechová a Michaela Straková. Reálnu šancu postúpi do finále mali všetky.
Ema Kapustová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Zo slovenských junioriek ako prvá absolvovala kvalifikáciu superšprintu Alžbeta Garguláková. Štartovala s číslom štyri. Hneď úvodnú položku pokazila, zle si ľahla. Urobila na nej štyri chyby a skomplikovala si cestu do finále. Alžbeta neabsolvovala ani druhú položku bez chyby. Tentokrát jej ušiel iba jeden výstrel, no celkovo v kvalifikácii urobila päť chýb, ktoré v bežeckej časti horko-ťažko zmazávala. Nakoniec skončila na 27. mieste, čo jej stačilo na postup do finále.

Najväčším slovenským želiezkom v ohni bola Ema Kapustová. Potvrdila to už v úvodnom bežeckom kole a popredné priečky atakovala aj po úvodnej položke. Bola bezchybná, no strieľala pomalšie. Pred streľbou v stoji Ema trochu spomalila v bežeckej časti, no urobila dobre. Pretože na záverečnú položku prišla vydýchaná a mohla strieľať rovnako dobre ako na úvodnej položke. Aj tentokrát bola bezchybná a atakovala pozície na stupňoch víťazov. V poslednom kole nič nepokazila a v kvalifikácii obsadila fantastickú tretiu priečku

Kristína Makovínyová sa na úvodnú streleckú položku dostala so stratou 16 sekúnd na vtedy najrýchlejšiu biatlonistku, čo bol solídny výkon. Ešte v lepšom svetle sa ukázala na strelnici, kde sa jej podarilo zostreliť päť terčíkov v rýchlom čase a usadila sa v Top 10. Pred druhou položkou jej strata na zatiaľ vedúcu biatlonistku príliš nenarástla. Lenže sekundy na jej vrub naskákali na druhej položke, kde sa Kristína odprezentovala s jednou chybou. Nebola to žiadna katastrofa. Práve naopak. Makovínyová v treťom okruhu pridala a prišla si po ôsme miesto v kvalifikácii.
Kristína Makovínyová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Ďalšou Slovenkou v akcii bola Tamara Molentová. Začala opatrnejšie v bežeckej časti a na úvodnej položke jej ušla jedna rana na deviatu hodinu. Už po prvej polovici pretekov tak strácala takmer minútu na najlepšiu biatlonistku a jej manko rástlo aj v druhom bežeckom okruhu. V ňom však bola druhou najlepšou Slovenkou, zaostala iba za Emou Kapustovou, čo ju posunulo bližšie k finále. Na stojke opäť raz chybovala, ale nestálo ju to až tak veľa. Aj Molentová sa prebojovala do finále, v kvalifikácii skončila na 16. pozícii

Najhorší bežecký výkon v úvodnom kole zo Sloveniek predviedla Veronika Michalechová. Už na trati stratila 25 sekúnd. Pomalšie bežecké tempo však kompenzovala na strelnici, kde v ľahu zostrelila päť terčíkov. Strieľala nielen presne, ale aj rýchlo. Výborná streľba ju zdobila aj v stoji, kde opäť neurobila chybu. Razom tak poskočila do najlepšej desiatky. Z nej nakoniec nevypadla a celkovo v kvalifikácii obsadila deviatu priečku. Bezpečne postúpila do finále.
Veronika Michalechová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Ako posledná zo Sloveniek sa v kvalifikácii predstavila najmladšia Michaela Straková. Začala rýchlejšie a odrazilo sa to na úvodnej položke. Dva terčíky jej zostali visieť. Nebol to z jej strany ideálny začiatok, aspoň nie na strelnici. Michaela aj v druhom bežeckom okruhu išla svižne. Tentokrát si však dostatočne oddýchla pred strelnicou a na stojke dokázala zatvoriť všetky terčíky. Nakoniec sa pre ňu ušlo 13. miesto, a bol z toho postup do finále. Skvelý debut na medzinárodnej scéne.
Ema Kapustová v kval. superšprintu
bežecký čas: streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
2. +22.6 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 3. +21.5 (0)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
Kristína Makovínyová v kval. superšprintu
21. +1:09.6 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new 8. +1:21.8 (1)
5 4 3 2 1 5 4 3 2 1

Veronika Michalechová v kval. superšprintu
25. +1:22.1 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 9. +1:27 (0)
1 2 3 4 5 5 4 3 2 1
Michaela Straková v kval. superšprintu
17. +1:05.9 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 13. +1:35.3 (2)
Tamara Molentová v kval. superšprintu
10. +52.9 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new 16. +1:40.0 (2)
Alžbeta Garguláková v kval. superšprintu
18. +1:06.7 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 27. +2:25.2 (4)

VŠC Dukla
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica zabezpečuje prípravu štátnej športovej reprezentácie v podmienkach rezortu ministerstva obrany. Aktuálne podporuje najväčšie biatlonové talenty, ale aj olympionikov v iných športoch ako Petra Vlhová, Jakub Grigar, Patrik Jány a mnoho ďalších.