Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Letné MS: Borguľa deviaty vo finále superšprintu, Belicaj 14., Sklenárik 17., vyhral Poliak Gunka

24.8.2023, 10:05 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
Letné MS 2023: finále superšprintu juniorov
slovensko Osrblie štvrtok, 24. augusta 2023, 15:15 vietor2 ? km/h
zlata medaila Jan Gunka (1+2+0+1) 21:19.2 teplota2 ? ºC
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh každých 10 minút
Juniorským majstrom sveta v superšprinte sa stal Poliak Jan Gunka. V kvalifikácii bol štvrtý, tak sa vo finále už dokázal lepšie pripraviť. Minul síce štyri terče, no chyby vykompenzoval najrýchlejším behom. Zvíťazil o 9 sekúnd pred strieborným zástupcom Ukrajiny Serhijom Suprunom, ktorý mal na konte tri minely. Bronz bral víťaz kvalifikácie Matija Legović, Chorvát zaostal za druhým Suprunom o presne sekundu.
Do finále juniorského superšprintu na MS v letnom biatlone v Osrblí postúpili traja Slováci, a to Jakub Borguľa, Markus Sklenárik a Benjamín Belicaj

Jakub Borguľa obsadil v kvalifikácii 15. priečku, pričom na dvoch položkách urobil až päť chýb. Teraz ho čakalo finále so štyrmi položkami. V úvodnom kole zostal v čelnej skupine. Vypadol z nej po prvej položke, na ktorej urobil jednu chybu. Zatiaľ sa pohyboval na siedmom mieste. Jakub v bežeckom kole svoje manko na čelo dokázal zmazať a na druhú položku prišiel opäť v čele. Ani na nej nebol bezchybný, opäť netrafil jeden terč. Zo strelnice však odchádzal na bronzovej priečke so stratou deväť sekúnd na lídra. V treťom kole predviedol ďalší fantastický bežecký výkon a poskočil už na druhú priečku, pričom na strelnicu prišiel nalepený na lídrovi. Lenže prišli tri chyby a sen o zlate sa vyparil. Následne Jakub spomalil a na záver urobil ďalšie dve strelecké hrúbky. Zo strelnice odchádzal deviaty a na tejto pozícii prišiel aj do cieľa. Jeho strata na víťaza bola 57 sekúnd. V bežeckej časti bol šiesty najlepší.
Jakub Borguľa (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Markus Sklenárik ako druhý najúspešnejší Slovák v kvalifikácii sa vytrápil v úvodnom bežeckom kole vo finále a prepadol sa na poslednú priečku. Sekundy však získal na strelnici, kde pálil rýchlo. Jeden terč mu zostal visieť po prvej ležke. V druhom bežeckom kole pokračoval v nastolenom tempe, ktoré ho opäť zaradilo k najpomalším bežcom vo finále. No podobne ako predtým, aj na druhej položke Markus strieľal rýchlo. Nevadilo tak, že urobil jednu chybu. Zatiaľ bol na 17. pozícii. Pred treťou položkou o dve pozície prišiel, bežecká časť mu dnes príliš nechutila. Horšie však bolo, že Markus predviedol na tretej položke dve chyby. Všetko si vynahradil na záver, keď sa mu päť výstrelov zmestilo do terčov. Dobrou správou bolo aj to, že sedem jeho súperov predviedlo vo štvrtom kole horší bežecký výkon. Sklenárik nakoniec finišoval na 17. mieste s mankom minúty a 41 sekúnd na víťaza.

Aj Benjamín Belicaj zostal v čelnej skupine až do úvodnej streľby v ľahu, kde podobne ako jeho krajania raz chyboval. Počas druhého okruhu bol v skupine s piatimi súpermi a mohol za nimi šetriť sily. No odzrkadlilo sa to na jeho čase, Benjamín tentokrát stratil na najrýchlejšieho bežca 22 sekúnd. Nasledovala druhá položka, na ktorej si zapísal jednu chybu. Po polovici pretekov bol na 12. mieste s pol minútovou stratou na lídra. Tá mierne narástla pred treťou položkou, ale iba o päť sekúnd. Belicaj viac-menej bežal podobne ako líder pretekov. Potreboval však čistú položku, a tá neprišla ani tentoraz. Znovu sa raz zmýlil. Nasledovalo predposledné bežecké kolo, v ktorom Benjamín zaznamenal piaty najhorší čas zo všetkých finalistov. No pomalšie tempo na trati mu vynieslo prvú bezchybnú položku. Belicaj opúšťal strelnicu na 12. mieste, v poslednom kole dve priečky stratil. Skončil 14., pričom jeho strata na víťaza bola minúta a 23 sekúnd.
audio ikonkaAudiovyjadrenie Jakuba Borguľu (9. miesto)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Benjamina Belicaja (14. miesto)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Markusa Sklenárika (17. miesto)
Jakub Borguľa vo finále superšprintu
čas behu: 1. a 3. str. (Ľ+S): 2. a 4. str. (Ľ+S): výsledok:
7. +30.3 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 9. +57.7 (7)
5 4 3 2 1 5 4 3 2 1
str.: 5. 1:32 terc stojka terc lezka new terc stojka terc lezka new terc stojka terc stojka terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new skóre: 1+1+3+0
Benjamín Belicaj vo finále superšprintu
23. +1:28.8 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 14. +1:41.4 (4)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
str.: 9. 1:41 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new skóre: 1+1+1+0
Markus Sklenárik vo finále superšprintu
str.: 4. 1:31 terc lezka new terc stojka terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new skóre: 1+1+2+0