Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Letné MS: Šima skončil vo finále superšprintu na 28. mieste, zlato má Rastorgujevs

Letné MS 2023: finále superšprintu mužov
slovensko Osrblie piatok, 25. augusta 2023, 15:15 vietor2 ? km/h
zlata medaila Andrejs Rastorgujevs (0+1+0+0) 20:07.2 teplota2 ? ºC
Živý stream na webe IBU
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh každých 10 minút
Majstrom sveta v letnom biatlone v disciplíne superšprint sa stal lotyšský pretekár Andrejs Rastorgujevs. V kvalifikácii sa mu nepodarilo sa dostať do Top 10 najmä pre tri zaváhania v ľahu, no poobedná streľba už vyzerala inak a nebyť zablúdenej rany v druhej ležke, mal by čisté strelecké konto. S druhým bežákom si navzájom konkuroval s Čechom Mikyskom, ktorý bol dnes medzi mužmi najrýchlejší. V kľúčovej, poslednej streľbe sa však Lotyš nedal vyviesť z rovnováhy a ponáhľal sa do cieľa za zlatom.
Tomáš Mikyska sa držal na čele hneď od úvodu, no prvé nepresnosti prišli až v oboch stojkách. Tá najnepríjemnejšia sa mu prihodila v závere, keď sa posledný terč nesklopil. Takže na rozdiel od svojho súpera musel absolvovať trestné kolo, čo vyústilo do konečnej straty 4,9 sekundy. V dynamických pretekoch však overil svoju výkonnosť, ktorá mu priniesla striebro. Bronz získal Artem Tyščenko, Ukrajinec ako jediný dokázal sklopiť všetkých dvadsať terčov. Síce bežecky nestačil na najlepších dvoch, jeho strelecká vyrovnanosť vynikla, a tak finišoval na bronzovej pozícii s mankom 13 sekúnd.
Piatkový program na MS v letnom biatlone v Osrblí ukončilo finále superšprintu mužov. Do 30-tky najlepších sa spomedzi piatich Slovákov dostal iba Michal Šima, ktorý v kvalifikácii obsadil 25. priečku, vo finále tak štartoval v deviatom rade.
Michal Šima (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Michal v úvodnom bežeckom kole zostal v balíku pretekárov, pohyboval sa v jeho závere. Mohol tak v závetrí šetriť sily. Hneď úvodná položka v ľahu mu ale nevyšla, minul prvé dve rany. Ďalšie tri zostrelil. Strelnicu opúšťal na 27. mieste so stratou 40 sekúnd na lídra pretekov. Horšou správou pre neho bolo, že v okolí seba nemal takmer žiadnych súperov, s ktorým by si mohol pomôcť v druhom okruhu. Tri sekundy pred ním bol Nemec, ktorého nakoniec dobehol a spoločne prišli na druhú položku. Tá mu totálne nevyšla. Bol tretím najpomalším strelcom, no trafil sa len raz. Prepadol sa tak na 29. priečku so stratou 1:50.

Pred tretím bežeckým kolom strácal na 28. pozíciu presne 18 sekúnd, čo bolo viac ako dosť. Nebolo v jeho možnostiach zmazať svoje manko na trati. To narástlo o ďalších 12 sekúnd na súpera pred ním. Celkovo Šima zaznamenal tretí najhorší bežecký čas v treťom okruhu. Na tretej položke zaznamenal ďalšiu chybu, v poradí už siedmu, a už strácal skoro dve minúty. Pomaly sa musel začať obzerať za seba, pretože 30. pretekár na neho strácal 15 sekúnd. V predposlednom kole sa medzera medzi nimi zmenšila na 11 sekúnd. Michal však záverečnú položku zvládol bezchybne, priblížil sa tak k 28. miestu. Po streľbe na ňu strácal iba sekundu. Michal zabral a 28. miesto si vybojoval. Na víťaza stratil 2:42. Finále mu nechutilo bežecky, ani strelecky.
audio ikonkaAudiovyjadrenie Michala Šimu (28. miesto)
Michal Šima vo finále superšprintu mužov
čas behu: 1. a 3. str. (Ľ+S): 2. a 4. str. (Ľ+S): výsledok:
28. +1:15.9 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 28. +2:42.2 (7)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
str.: 29. 2:03.4 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new skóre: 2+4+1+0