Letné MS: Najlepšou Slovenkou v šprinte bola 26. Machyniaková, zlato získala Estónka Tomingasová

slovensko Osrblie sobota, 26. augusta 2023, 14:30 vietor2 ? km/h
zlata medaila Tuuli Tomingas (0+1) 16:51.5 teplota2 ? ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh každých 10 minút
V rýchlostných pretekoch žien zvíťazila Tuuli Tomingasová a sobotňajšie zlato si pridala k striebru zo superšprintu. Do karát jej hrali chybujúce súperky a tiež jej k medaile výrazne pomohol druhý bežák. Estónka trestné kolo absolvovala len raz po ležke, stojku už mala bezchybnú a preteky zvládla za 16:51.
Tuuli Tomingasová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Na druhý stupienok sa postavila ďalšia medailistka, Lisa Maria Sparková, ktorá v piatok za superšprint získala bronz. Striebro zo šprintu jej priniesla najmä bezchybná a druhá najrýchlejšia strieľba, a keby Nemka pridala na trati a prekonala tesnú 1,9-sekundovú stratu, mohla pomýšľať aj na najcennejší kov. Tretia sa umiestnila Češka Tereza Vinklárková. Predviedla solídny a stabilný výkon, vyhla sa trestnému kolu a v cieli sa so stratou 13 a pol sekundy radovala z bronzu.

Preteky opäť nevyšli favoritkám, najrýchlejšia žena sobotňajších pretekov Charvátová skončila šiesta, hneď za ňou Brorssonová a Davidová s troma chybami v ľahu obsadila deviatu priečku.
Do rýchlostných pretekov žien slovenskí tréneri nominovali päticu pretekárok, a to Sáru Pacerovú, Henrietu Horvátovú, Máriu Remeňovú, Júliu Machyniakovú a Leu Meszárošovú

Sara Pacerová dostala ďalšiu možnosť zasúťažiť si medzi seniorkami. V superšprinte solídne bežala, a v bežeckej časti sa nestratila ani v dnešných rýchlostných pretekoch. Síce za úplne najrýchlejšími biatlonistkami nestíhala, no pri jej veku to bolo pochopiteľné. Dôležité bolo ako sa vysporiada so streľbou. Ležku absolvovala s jednou chybou, čo nebolo zlé. Na stojke zapísala ďalšie tri hrúbky. Druhá položka sa jej vôbec nevydarila. Štyri chyby pri jej bežeckých možnostiach v tejto konkurencii boli príliš. V šprinte ju klasifikovali na 43. mieste
Sára Pacerová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Henrieta Horvátová neprišla na MS zrovna v najlepšej bežeckej forme, čo ukázal superšprint. Dnes mohla zložiť reparát, no od úvodu šprintu sa jej to nedarilo. V prvom kole bola len o dve sekundy rýchlejšia ako Pacerová, v druhom kole bola pomalšia o sedem sekúnd ako jej reprezentačná kolegyňa. Ani na strelnici to v podaní Henriety nebolo ono. Ležka s jednou chybou ešte ušla, síce pri pomalšom streleckom tempe, no tri hrúbky v stoji ju pripravili o možnosť dosiahnuť lepší výsledok. Pri svojom druhom vystúpení na MS v letnom biatlone v Osrblí nakoniec zaznamenala 45. priečku
Henrieta Horvátová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Ani Mária Remeňová nedokázala postúpiť do finále superšprintu, a to hlavne pre pomalší beh. Ani v dnešnom šprinte bežecky príliš neohúrila. Hneď v úvodnom kole stratila na najrýchlejšiu biatlonistku 26 sekúnd, v druhom dokonca 38 sekúnd. Nedarilo sa jej ani na strelnici. V ľahu urobila dve chyby, v stoji tiež. Jej strelecké tempo pritom bolo dosť pomalé, takže Mária dnes naberala sekundy všade, kde mohla. Nič na tom nezmenilo ani posledné bežecké kolo v jej podaní. V šprinte obsadila 33. pozíciu, pričom zaznamenala 32. bežecký čas.
Mária Remeňová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Júlia Machyniaková v superšprinte neštartovala, takže dnes absolvovala na MS v letnom biatlone v Osrblí svoju premiéru. Rýchlostné preteky rozbehla opatrnejšie. Nasledovala streľba v ľahu, kde Júlia zostrelila štyri terče. Musela sa tak ukázať v jednom trestnom kole. Po prvej streleckej položke okupovala 31. miesto so stratou minútu a 12 sekúnd na zlato. Naň však pomýšľať nemohla, pretože v druhom bežeckom okruhu pridala ďalší priemerný výkon. No Júlia sa v šprinte mohla spoľahnúť na svoje ruky. Síce v stoji jej tiež zostal visieť jeden terč, no posunula sa smerom hore. Nakoniec v pretekoch skončila na 26. priečke
Júlia Machyniaková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)

Bodku za slovenskými ženskými vystúpeniami v šprinte dala Lea Meszárošová. U nej sa v bežeckej časti zázraky neočakávali. Pred ležkou ešte dokázala podať v porovnaní so súperkami priemerný výkon, no v druhom bežeckom okruhu už bola jednou z najpomalších biatlonistiek. Na strelnici sa poriadne vytrápila, hlavne v ľahu. Počas tejto položky sa netrafila trikrát, v stoji minula len jednu ranu. Celkovo však urobila štyri chyby a postupne sa prepadla na 47. miesto
Lea Meszárošová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Júlie Machyniakovej (26. miesto)
Júlia Machyniaková v rýchlostných pretekoch
bežecký čas: streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
35. +1:30.0 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 26. +2:05.0 (2)
5 4 3 2 1 5 4 3 2 1
Mária Remeňová v rýchlostných pretekoch
32.. +1:23.7 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc stojka terc lezka new terc lezka new 33. +2:47.8 (4)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
Sára Pacerová v rýchlostných pretekoch
43. +2:06.2 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc stojka terc stojka 43. +3:25.1 (4)
Henrieta Horvátová v rýchlostných pretekoch
41. +2:02.8 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc stojka terc lezka new terc stojka 45. +3:33.9 (4)

Lea Meszárosová v rýchlostných pretekoch
48. +2:32.3 terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new 47. +3:58.8 (4)

Viessmann
Člen globálnej spoločnosti Viessmann, ktorá je jednou z najväčších výrobcov vykurovacích, priemyselných a chladiacich systémov. Cieľom Viessmannu je, aby so zamestnancami a partnermi priniesli zákazníkom čo najväčší pocit pohody, s využitím najmodernejších technológií a s ohľadom na životné prostredie.