Štvrté kolo svetového pohára v nemeckom Oberhofe uzavrela veľká miešaná štafeta. Celé štartové pole prišlo na prvú ležku spoločne. Najrýchlejšie ju zvládla štvorica Claude, Laegreid, Mandzin a Reithmüller, ktorá si mierny náskok pred prenásledovateľmi udržala aj do druhej streleckej položky. Tá zamiešala poradím, keďže bezchybne ju z nich zvládol iba domáci Danilo Reithmüller, ktorý odchádzal zo strelnice na prvom mieste pred Sturlom Holmom Laegreidom (+4 s) a Blagojom Todevom (+9 s) z Bulharska. Claude aj Mandzin si museli odbehnúť jedno trestné kolo. V poslednom okruhu sa dotiahli na Nemca aj Nór so Švédom Sebastianom Samuelssonom. Záver mal najsilnejší Laegreid, ktorý odovzdával ako prvý o dve sekundy pred svojimi dvomi rivalmi.
Vedúca trojica v zložení Nawrath, T. Bö a Ponsiluoma pokračovala spoločne až po ich úvodnú ležku. Ponsiluoma ju absolútne nezvládol a dvakrát musel krúžiť. Philipp Nawrath a Tarjei Bö pokračovali spolu na čele, tretie bolo Taliansko (+13 s) so Zenim. Lídri svoj náskok bežecky zveľaďovali až k stojke, kde však prišli nečakané problémy a trestné kolo skúseného Nóra. Na radosť domácich tribún sa tak na čele osamostatnil Nawrath, ku ktorému sa však priblížil opäť bezchybný Elia Zeni (+8 s). Bežecky bol silnejší a odovzdával s náskokom 19 sekúnd pred Talianskom a Francúzskom, za ktoré šiel výborne Eric Perrot.
V náročnej pozícii sa ocitla ešte len 19-ročný domáci supertalent Julia Tannheimerová. V prvom kole šla opatrnejšie, nechcela nič riskovať. Napriek tomu však neustála tlak a musela si dvakrát prejsť trestné kolo. Razom sa ocitli na čele pretekov Nórsko s presnou Ingrid Landmark Tandrevoldovou a Francúzsko s Jeanne Richardovou. Spoločne prešli celé následujúce kolo a zvýšili svoj náskok pred najbližšími prenásledovateľkami. Obe zvládli stojku s jedným dobíjaním, teda pokračovali spoločne aj do záverečného okruhu. V závere mala viac síl Nórka, ktorá odovzdávala o šesť sekúnd pred Francúzskom a osemnásť pred Švédskom, ktoré pekne vytiahla Hanna Öbergová.
Francúzka Lou Jeanmonnotová dobehla Maren Kirkeeideovú z Nórska veľmi rýchlo, ale zároveň sa na nich tesne pred ležkou dokázala dotiahnúť superrýchla Elvira Öbergová. Ležku teda všetky tri odstrieľali spoločne. Jeanmonnotová s Öbergovou ju zvládli bez problémov, Kirkeeideová sa zdržala až tromi opravami a jej strata prudko narástla na 37 sekúnd. Öbergová na záverečnú položku prišla s náskokom pár metrov pred Jeanmonnotovou Pekný strelecký súboj lepšie zvládla Francúzka, Švédka zo zásobníka minula posledný náboj, ktorý ale rýchlo dobila a vyrážala so stratou siedmich sekúnd. O treťom mieste Nórska už bolo rozhodnuté po nule Kirkeeideovej. Öbergová na trati doslova letela a ešte v polovici záverečného okruhu už bola pred Jeanmonnotovou. Líderskú pozíciu si už pohodlne udržala a Švédsko sa mohlo radovať z víťazstva.
V napínavých štafetových pretekoch, v ktorých sa viackrát menila líderská krajina medzi Nemeckom, Nórskom, Francúzskom a Švédskom, napokon zvíťazil posledný menovaný tím v zložení Samuelsson, Ponsiluoma, H. Öbergová, E. Öbergová. Zvíťazili aj napriek bilancii 2+10, pretože boli jasne najrýchlejší na trati. Na druhú stranu, dnes sa veľa krúžilo a jediný tím v Top 10 bez potreby navštíviť trestné kolo bolo ôsme Česko. Najsklamanejšie bolo dnes zrejme domáce Nemecko, ktoré stratilo medailové pozície po dvoch kolách Tannheimerovej a následne prišlo aj nečakané krúženie líderky SP Preußovej, ktoré ho odsunulo až na piate miesto za Švajčiarsko a pred Taliansko.
V úvode sezóny sme v tejto disciplíne obsadili 14. miesto, no mali sme takmer úplne iné zloženie Kapustová - Bátovská - Borguľa a Sklenárik. Teraz ostal iba Tomáš, ktorý to naopak rozbiehal a po ňom sa pridali premiérovo Artur Ischakov, Nasťa Kuzminová a Mária Remeňová. Bolo to zloženie s veľkými otáznikmi bežeckého, ale i streleckého výkonu. Dúfali sme, že budú mať vydarený deň a budú sa pohybovať zhruba tam, kde v Kontiolahti. Dôležité bolo poraziť krajiny blízko nás v národoch, teda u žien hlavne Lotyšsko a u mužov Moldavsko.
Artur Ischakov (© Igor Stančík) |
Artur sa stal 64. slovenským biatlonistom, ktorý nastúpil na preteky SP. Stalo sa to za okolností, ktoré by ešte pred pár týždňami so zlomenou rukou netipoval. Zahralo mu ale do karát, že počet Slovákov s kvótou je obmedzený a Jakub Borguľa je na sústredení, zatiaľ čo Šimon Adamov mal neodkladné školské povinnosti. Dostal sa tak na rad on, hoci v Arberi lepšie bežecké výkony ukázal ešte aj o dva roky mladší junior Martin Maťko. Silná konkurencia v tíme je veľmi potrebná, konečne k nej dochádza. Artur tak bude pod tlakom, aby šiel dobre, pretože bude zasa nahradený niekym iným.
Artur Ischakov ešte pred mixom |
Ako prvý teda šiel Tomáš Sklenárik, ktorý úvodný okruh zvládol výborne. Šiel vo veľkej skupine na čele a zaľahol tak, že sme dúfali, že potvrdí zlepšenú streleckú formu a pôjde ďalej vpredu. Bohužiaľ, Tomáš strieľal zo stavu, kde bol tieň, čo sa zmenilo oproti nástrelu a mal s tým problém. Zo zásobníka trafil len dve rany, no našťastie pod tlakom dobíjania padli a pokračoval na 15. priečke s polminútovým mankom. V druhom kole šiel v kopcoch slabo, našťastie mal dobré lyže a v zjazde k štadiónu súperov predbehol. Stratil tu 34 bežeckých sekúnd. Chcelo to veľmi dobre zastrieľať. Žiaľ, keď sa už zdalo, že po rýchlej nule bude odchádzať pätnásty, posledný terč netrafil a potreboval napokon na neho až dve náhradné rany. Padol na 18. miesto a vedeli sme, že v poslednom kole bude ešte horšie. Belgičan Claude ho predbehol a odovzdal na 19. priečke (+1:40). V poslednom kole dostal až 41 bežeckých sekúnd. Vôbec sa mu nedarilo.
Tomáš Sklenárik (© Igor Stančík) |
Veľký debut pre Artura Ischakova začal zle ešte pred štartom, pretože dostal do vienka veľmi veľkú stratu a v prvom kole len očný kontakt na Moldavca Magazejeva. V prvom kole ešte zaostal len o 26 sekúnd a boli sme zvedaví na to, ako na nástrele nastavil zbraň prvý raz v živote v tomto stredisku. Potreboval dve dobíjania, no dôležitejšie bolo, že trvalo mu to až 56 sekúnd. Síce ostával na 19. mieste, ale už hneď za strelnicou ho predbehol Estónec Siimer a blízko bola aj americko-fínska dvojica. Cervenka ho napokon aj dobehol. Zaostal tu až o 32 sekúnd. Už to chcelo dobrú položku, lebo Mária sa ani nemusela dostať na trať. Artur dvakrát dobíjal, no trvalo mu to relatívne rýchlo, takže ostával v kontakte s 19. pozíciou. Odovzdal dvadsiaty (+3:07). V poslednom kole šiel ako-tak fajn. V každom kole dostával pol minúty, neprepadlo sa to k horšiemu ani v závere.
Artur Ischakov (© Igor Stančík) |
Anastasia Kuzminová dostala do vienka boj iba o 18. až 22. pozíciu. Už v prvom kole sa dostala na túto priečku, lebo tu mala výborný šiesty bežák s odstupom len desiatich sekúnd na Öbergovú. Ale ležka bola problémová, vietor bol iný ako na nástrele a opäť bolo proti pretekárkam aj svetlo. Všetky súperky tam museli ísť trestné kolo a rovnako Nasťa, ktorá sa veľmi vytrápila. Spadla na 21. pozíciu. To 18. miesto ešte ale stále bolo hrateľné pri jej skvelom behu. V druhom kole to bol opäť z jej strany výborný výkon pri manku len 13 sekúnd na čelo. A prišiel menší zázrak na stojke, kde mala veľmi nepravidelné tempo, ale všetko padlo bez dobíjaní. Okamžite sa dostala na kontakt k 17. pozícii. Aj keď už posledné kolo nemala dobré, cez Rumunku s Litovčankou sa dostala. V cieli teda bola na 17. mieste s odstupom presne štyroch minút.
Anastasia Kuzminová (© Igor Stančík) |
Mária Remeňová mala veľkú šancu prísť do cieľa, chcelo to udržať 17. pozíciu. Dúfali sme, že Rumunka s Litovčankou budú pre ňu hrateľné. Žurauskaiteová ju ale v prvom kole až prekvapujúco ľahko dobehla. Dúfali sme, že je to len pomalší štart Márie ako to aj zvykne a ešte zrýchli neskôr. V tomto kole dostala až obrovských 43 sekúnd, čo je na úvodné kolo slabé. Bolo to zlé, lebo ležka jej trvala až 48 sekúnd s dvoma dobíjaniami, a tak bola osemnásta, no súperky tiež chybovali a našťastie ešte videla pred sebou Litovčanku a veľmi slabú Kazašku, ktorú musela zdolať na trati. To sa dialo, ale napokon sa zdalo, že by mohla mať aj na Litovčanku, lebo v druhom kole mala slušný 12. bežák (+27s), teda medzi nimi v boji o 16. priečku rozhodne stojka. Obe vo veľkej hre nervov potrebovali všetky náhradné náboje a tesne do trestného kola nešli. Mária to zvládla mierne rýchlejšie, a tak odchádzala desať sekúnd pred súperkou na 16. priečke. To sme verili, že zvládne udržať. Napokon to bolo bez problémov a pripísali sme si teda 16. miesto (+6:14).
Mária Remeňová (© Igor Stančík) |
Súhrn
Dnešné 16. miesto musíme brať ako uboleno vybojované. Dobíjali sme až 17-krát, čo je strašne veľa. Jediná čistá položka z ôsmich je príliš málo. Z ostatných štafiet sa nikto k nám ani nepriblížil. Maximom bolo len 13 dobíjaní. Naše obrovské trápenie bolo viditeľné na čase strelieb, ktoré v štafetách potrebujete držať okolo minúty, ale my sme mali vysoké časy 1:31, 1:34, 1:26 a 1:39. Z toho vidíme, že sme tým večným zdržiavaním sa na podložkách prišli o dve minúty na špičku. Čiže vidíme, že ak by sme dobre strieľali, aj v tejto bežecky slabšej forme bez viacerých lídrov by sme mali na boj o 12. miesto. Je jasné, že na MS v tejto disciplíne nastúpime v silnejšom zložení. Určite s Bátovskou Fialkovou a zrejme aj s Borguľom. Musíme mať preto na vyššie méty.
Tomáš a Artur (© Igor Stančík) |
Tomáš sa ďalej veľmi trápi, nepotvrdil ani strelecké zlepšenie. Je príliš za dve streľby a dve dvojkilometrové kolá dostať stratu 1:41 bez výbuchu s trestným kolom. V šprinte sme hovorili o miernom bežeckom progrese, no teraz si už nie sme istí.
Tomáš Sklenárik (© Igor Stančík) |
Artur sa nezľakol a debut zvládol. Zaujímavé je, že druhé a tretie kolo šiel spolu o päť sekúnd rýchlejšie ako Tomáš, čo sa nečakalo. Škoda, že Artur nezastrieľal lepšie, aby sa dalo povedať, že by mohol mať lepšiu streleckú formu a nastúpiť na vytrvalostné preteky. Takto skôr šancu dostane skúsenejší Tomáš. A rátame s Borguľom ako druhým Slovákom v stredu. Debut teda "prežil", no aj po tom zranení ešte nemá dostatočnú formu. Musí na nej ďalej pracovať v Ruhpoldingu, kde bude len trénovať a čakať na štafetu.
Artur Ischakov (© Igor Stančík) |
Nasťa to dobre zvládla na trati, bolo cítiť, že jej to stále chutí, no strelecky je tá nevyrovnanosť zjavná. V ležke veľké trápenie, v stoji zrazu nula. Rozhodne ale je na dobrej ceste. Ďalší otáznik ale visí nad Máriou, ktorá sa zdala byť v úvode zimy pomalá, ale presná a keď sa to v šprinte otočilo, čakali sme na dnešok, ktorý bol bežecký o čosi horší ako sme dúfali, no i strelecky mala problémy. Tréneri budú musieť rozhodnúť, či vo štvrtok na najťažšiu trať nastúpi ona alebo Ema, a to bude ťažké rozhodovanie. Ema bola v šprinte o dve priečky vyššie. Dôležité asi bude to, že vytrvalák dlhodobo sedí viac Eme, má z neho neporovnateľne lepšie výsledky.
Mária Remeňová (© Igor Stančík) |
Mixy sú dôležitou súčasťou rebríčka národov a treba povedať, že tento druhý nám zahral do karát ideálne. Ženy bojujú o Top 17 s Lotyškami, ktoré sa ani nedostali na trať po slabých mužoch, takže skončili poslední. Tesne sme teda pred nimi v národoch na tej priečke, ktorú potrebujeme. Vrátia sa Paulína, ale aj Bendiková, takže to bude veľký boj v ďalších štartoch. No a muži sledovali Moldavcov, ktorí sú za nimi v boji o Top 23. Tí boli dnes dokonca diskvalifikovaní, takže tu ostávame na 22. priečke.
Vyjadrenie Artura Ischakova (2. úsek) |
Slovensko v štafete | ||||||||||||
v ľahu: () | v stoji: () | odovzdávka: | ||||||||||
19. +1:40.9 | ||||||||||||
5 | 48 | 37 | 2 | 16 | 567 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 21. +1:18.7 | strelecký čas: 1:31 | skóre úseku: 0+3 0+2 |
v ľahu: () | v stoji: () | odovzdávka: | ||||||||||
20. +3:07.2 | ||||||||||||
1 | 26 | 37 | 4 | 5 | 57 | 4 | 3 | 26 | 1 | |||
bežecký čas: 21. +1:23.4 | strelecký čas: 1:34 | skóre úseku: 0+2 0+2 |
v ľahu: () | v stoji: | odovzdávka: | ||||||||||
17. +4:00.8 | ||||||||||||
58 | 4 | 367 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 7. +44.6 | strelecký čas: 1:26 | skóre úseku: 1+3 0+0 |
v ľahu: () | v stoji: () | cieľ: | ||||||||||
16. +6:14.3 | ||||||||||||
167 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 36 | 478 | 5 | |||
bežecký čas: 13. +1:53.0 | strelecký čas: 1:39 | skóre úseku: 0+2 0+3 |