IBU Cup v Kontiolahti v sobotu sledoval ruskú radosť, Slováci sa znova nepresadili

4.3.2017, 08:00 | IBU Cup | Redakcia Biatlon-Info.sk
V Kontiolahti to v sobotu bola ruské záležitosť. Prekvapujúco sa ale z triumfu neradoval Volkov, Malyško, Loginov, Slepov ani Jelisejev, ale Alexander Povarnicin, ktorý ako jediný z Rusov zdolal všetky terče.

IBU Cup 2016/17: rýchlostné preteky mužov na 10 km
finsko Kontiolahti sobota, 4. marca 2017, 09:00 teplota2 -6,5 ºC
víťaz: Alexander Povarnicin (0+0) 24:23.3
vietor2 3 km/h

22-ročný Rus vyhral o dve a pol sekundy pred ďalším Alexandrom Loginovom. Na pódiu ich doplnil Ukrajinec Ruslan Tkalenko. Dobrý bežecký výkon predviedol aj Nór Haavard Bogetveit, ktorý pred mesiacom v Osrblí vyzvŕtal Kazára, ale kvôli jednej chybe skončil štvrtý. Suveréni vytrvalostných pretekov Moravec, Loginov a Mesotitch, ktorí vo štvrtok neurobili ani jednu chybu, sa dnes na pódium nedostali.

Slováci vo štvrtok poriadne sklamali. Bolo zjavné, že nemali svoj deň ani oni, ani servis a určite sa z toho chceli poučiť v dôležitejších rýchlostných pretekoch, ktoré pretekárov nominovali do záverečnej stíhačky sezóny. Ani tentoraz to ale nebola žiadna sláva.

Tréner Šulej zaradil do prvej štartovej skupiny Michala Kubaliaka a ten hoci zvládol polovicu prvého okruhu pekne rýchlo a pred strelnicou trochu spomalil, aby sa sústredil na ležku, nevyšla mu. Tretí a štvrtý terč nepadli. Vyzeralo to na ďalšie veľké sklamanie. Našťastie, stojku zvládol bez chyby za 27 sekúnd ako veľký biatlonista a bolo hneď jasné, že na stíhačku mu to bude stačiť. Na body nie znova kvôli bežeckému výkonu. Ale so 51. miestom môže byť spokojnejší, už to nebola veľká tragédia, iba menšia.

Šimon Bartko chcel pretaviť dobrú bežeckú formu na výsledok v okolí bodov, tak ako sa mu to podarilo v Beitostolene. Tam ale veľa pretekárov zlyhalo na strelnici kvôli silnému vetru. Tu mal pozíciu ťažšiu, lebo streľby boli ďaleko lepšie. Na ležke raz minul. Bežecký výkon bol v poriadku. Od druhého kola ale začal spomaľovať, bol horší ako Michal a keď pridal dve chyby na stojke, zosunul sa vo výsledkoch veľmi nízko. Ani posledné kolo mu vôbec nevyšlo a so stratou 3:37. obsadil až 72. miesto. Musel byť veľmi sklamaný, stíhačka je vždy základným cieľom pretekára.

Ondrej Kosztolányi začal veľmi pomaly, ale spomenul si na svoje dobré ležkárske časy a v druhom najrýchlejšom streleckom čase zdolal všetkých päť terčov. Vystrelil na 42. miesto. Vedel ale, že na na niečo hmatateľné potrebuje aj druhú nulu. Na stojku prišiel v zhodnom čase so Šimonom a keď minul tiež dva terče, hoci v oveľa rýchlejšom čase, do posledného okruhu vyrážal v tom čase z 50. miesta, po absolvovaní všetkých pretekárov zo 62., teda stíhačka bola už takmer nereálna. Tak sa aj stalo, obsadil 69. miesto. Zaujal lepším bežeckým časom posledného kola ako Bartko. Prvý raz ho zdolal aj výsledkovo.

Po zbabraných vytrvalostných pretekoch sa pozbieral aspoň najskúsenejší Michal Kubaliak, hoci ani 51. pozícia nie je zďaleka ideálna. Prvý raz v tejto sezóne porazil Bartka, a to dokonca aj v bežeckej stope. Zajtra bude štartovať sám. Podarilo sa mu tesne splniť kvótu na SP. Šimon už tradične stratil na strelnici, kde bol o 44 sekúnd pomalší ako Volkov a v každých pretekoch si tak akoby pridával jeden trestný okruh navyše. Prekvapením je ale slabší výkon na trati. Ľudia, s ktorými bol v Osrblí na rovnakej alebo lepšej úrovni (Jeremin, Zobel, Smolski...), mu dnes dali na trati aj viac ako minútu. Budeme sa pýtať, čo sa stalo. Ondrej znova ostal pred dverami Top 60. Chcelo to o jednu chybu menej. So stojkami má stále problémy, hoci v ľahu v Kontiolahti chybu neurobil.

Michal Kubaliak v rýchlostných pretekoch
bežecký čas: streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
56. +1:58.9
terc zostreleny new terc lezka new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 51. +2:39.0 (2)
  5 4 3 2 1   5 4 3 2 1

Ondrej Kosztolányi v rýchlostných pretekoch
75. +2:51.2
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc stojka new terc zostreleny new terc stojka new terc zostreleny new 69. +3:26.0 (2)
  1 2 3 4 5   1 2 3 4 5

Šimon Bartko v rýchlostných pretekoch
63. +2:12.6
terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc stojka new terc stojka new terc zostreleny new terc zostreleny new 72. +3:37.0 (3)

vietor2 4 km/h

Medzi ženami to bola ešte jasnejšia ruská záležitosť. Vironainenová, Šumilovová a Slivková dominantne ovládli preteky a mladá Nemka Weidelová zajtra odštartuje až so stratou 48 sekúnd. Virolainenová bolá skvelá na trati, vyhrala napriek jednej chybe.

Alžbeta Majdišová začala relatívne slušnou stratou 45 sekúnd v prvom okruhu a vybielila ležku, zopakovala teda výkon z vytrvalostných pretekov. Potom sa to ale zlomilo, už strácala na trati minútu na kolo a keď prišli tri chyby v stojke, okamžite ju to poslalo mimo stíhacie preteky. Obsadila až 68. miesto zo 75 pretekárok. Žiaľ, Slováci na Kontiolahti spomínať v dobrom nebudú.