hl bartko sŠimon Bartko
Narodený: 11. júla 1996 v Prešove
Klub: VŠC Dukla Banská Bystrica
Odchovanec: KB Prešov
Tréneri: Daniel Kuzmin, Tomáš Kos
Obľúbené stredisko: Beitostolen
Účastník SP od: 2017
Účasť na MS: -
Účasť na OH: 2018 Pjongčang
Počet získaných bodov v SP: 0
Náš historický rebríček Slovákov: 33. miesto
 
 
Najlepšie výsledky Šimona Bartka na svetovej úrovni streľba
53. miesto SP Oberhof stíhačka 12. januára 2019 1 + 2 + 3 + 3
57. miesto SP Oberhof šprint 11. januára 2019     1 + 1    
63. miesto SP Kontiolahti šprint 8. marca 2018     0 + 2    
64. miesto SP Annecy - LGB šprint 15. decembra 2017     1 + 1    
74. miesto OH Pjongčang (Alpensia) šprint 11. februára 2018     2 + 3    
71. miesto SP Hochfilzen šprint 17. januára 2019     1 + 2    
77. miesto SP Oberhof šprint 5. januára 2018     2 + 0    
81. miesto SP Ruhpolding šprint 17. januára 2019     1 + 1    
                         
Najlepšie výsledky Šimona Bartka na európskej úrovni streľba
17. miesto IC Lenzerheide šprint 9. decembra 2017     1 + 0    
18. miesto IC Otepää šprint 11. marca 2017     0 + 1    
20. miesto IC Martell Val Martello masák 60 17. marca 2019 2 + 1 + 1 + 1
                         
Najlepšie výsledky Šimona Bartka v štafetách streľba
10. miesto SP Kontiolahti mix št. 10. marca 2018 1 + 3   1 + 3
12. miesto SP Ruhpolding štafeta 12. januára 2018 0 + 3   0 + 3
15. miesto SP Hochfilzen štafeta 16. decembra 2018 1 + 3   2 + 3
                         
Najlepšie výsledky Šimona Bartka v mládežníckej kariére streľba
5. miesto MS Presque Isle šprint MS kadetov 2014     0 + 2    
12. miesto MS Presque Isle stíhačka MS kadetov 2014 2 + 2 + 3 + 1
13. miesto MS Brezno-Osrblie šprint MS juniorov 2017     1 + 1    
 
 
 
Kariéra Šimona Bartka (individuálne štarty)   Bartkova celková bilancia
2018/19: Svetový pohár (5 podujatí / 7 pretekov)   Top 10: OH 0x, MS 0x, SP 0x
Majstrovstvá Európy (2 preteky)   Top 20: OH 0x, MS 0x, SP 0x
IBU Cup (1 podujatie / 3 preteky)   Top 40: OH 0x, MS 0x, SP 0x
2017/18: Olympijské hry (1 preteky)   OH: 1 individ. preteky na OH
Svetový pohár (5 podujatí / 4 preteky)   (2018)
Majstrovstvá Európy (3 preteky)   MS: 0 indiv. pretekov na MS
IBU Cup (2 podujatia / 4 preteky)    
2016/17: Majstrovstvá sveta juniorov (3 preteky)   SP: 11 indiv. pretekov v SP
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky)   (2017/18, 2018/19)
IBU Cup (5 podujatí / 7 pretekov)   IC+ME: 26 pretekov v IBU Cupe
2015/16: Majstrovstvá sveta juniorov (3 preteky)   PRETEKY 12 individuálnych štartov
Majstrovstvá Európy juniorov (2 preteky)   SPOLU:* 18 štartov vrátane štafiet
IBU Cup (1 podujatie / 1 preteky)   BODY: 0 reálnych bodov
2014/15: Majstrovstvá sveta kadetov (3 preteky)   SP+MS+OH 0 našich bodov
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky)   Ø ZISK: 0 bodov / jeden štart
IBU Cup (2 podujatia / 3 preteky)   náš historický rebríček: 33. miesto
2013/14: Majstrovstvá sveta kadetov (3 preteky)   * iba preteky SP, MS a OH bez ME a IC
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky)   posledná úprava: po sezóne 2018/19
2012/13: Majstrovstvá sveta kadetov (2 preteky)    
 
 
 
Začiatky a mládežnícka kariéra
 
Šimon Bartko sa narodil v Prešove a vyrastal v obci Široké na východnom Slovensku. Z tejto obce vzišlo niekoľko mládežníckych reprezentantov na pár akciách, Matúš Goč si pripísal päť štartov v pretekoch SP, mladší Bartko už ale nezachytil túto generáciu a nepretekal za miestny klub. Nie je teda ani typickým produktom klubov z okolia Osrblia či Horehronia, odkiaľ vzišla väčšina našich reprezentantov. V detstve sa preto nemohol oprieť o systematickú prípravu. "Biatlonu sa venovala moja staršia sestra Petra, takže prirodzene som s ňou chodil lyžovať a keď ju rodičia vozili po pretekoch, šiel som aj ja a asi ako 10-11 ročný som odbehol svoje prvé preteky. Povzbudilo ma to, že hneď od začiatku som fyzicky stačil rovesníkom, niekedy aj starším pretekárom. Ale bolo to viac-menej také hranie sa." Zaujímalo nás teda, prečo Šimon vynikal na trati, či to mala na svedomí nejaká športová škola alebo tréneri a či mal od začiatku problémy so streľbou, ktoré sa niesli celú jeho mládežnícku kariéru. "Práveže nie, ja som chodil na klasické osemročné gymnázium a trénoval som iba po škole, ale keď tak nad tým rozmýšľam, nenazval by som to vlastne tréningom. S kamarátmi sme sa hrali na ulici ako klasické deti, nikto ma netrénoval, robil som iba čo sa mi chcelo. Áno, problémy so streľbou som mal od začiatku, veď som iba občas strieľal sám alebo so sestrou na dvore, odstrieľal som toho strašne málo. Nemalo to hlavu ani pätu."
 
Pri prechode na malokalibrovku bol ostaršený a ako ročník 1996 absolvoval prvé medzinárodné preteky v januári 2013, ktorými boli MS kadetov aj s pretekármi narodenými v roku 1994. Bolo to v Obertilliachu, odkiaľ si už odniesol aj 38. miesto z vytrvalostných pretekov. "Veľmi ma to vtedy povzbudilo, lebo bol som tam jeden z najmladších a skoro som sa dostal do prvej tretiny výsledkov. Netypicky mi vyšla aj streľba, kde som strieľal 1+1+1+2. Čoraz viac vo mne zrel pocit, že to chcem robiť, makať na sebe aj keď mnoho ďalších pretekov som na strelnici úplne pokazil," spomína Šimon. Za veľmi dôležitú označil spoluprácu s Jakubom Leščinským, s ktorým sa spoznal ako 15-ročný a štyri roky ho trénoval. Dostal teda nad seba prvý metodický dohľad, navyše Leščinský je známy progresívnymi metódami a Bartko pri ňom vyrástol na bežeckú špičku vo svojej kategórii. "Mali sme medzi sebou výborný kamarátsky vzťah. Sadli sme si ľudsky a vždy som sa snažil plniť všetko, čo mi povedal. Veľmi mi pomohol, jazdil som aj za klub jeho otca KB Prešov. Mohol som sa dostať k špičkovým výsledkom, no streľba ma od nich odstavila. Bol som iba taký strelecký samouk, a to nemohlo stačiť."
 
 
bartko msj 2013 obertilliach jl
Šimon Bartko pri svojom debute na MS (© Jakub Leščinský)
 
 
Malé pódium na MS, no i dva roky totálneho trápenia
 
Výborný výsledok ale prišiel. Vo februári 2014 si v šprinte na MS kadetov v Presque Isle vybojoval piate miesto. "Bol to zvláštny deň. Na nástrele som strieľal katastrofálne krížom-krážom, lomcovali mnou myšlienky, že úplne zbytočne som cestoval tak ďaleko, keď to tu bude ďalšia strelecká katastrofa. V ležke som ale zázračne chybu neurobil. Nášmu jedinému servismanovi sa pokazila vysielačka, tak som nemal žiadne informácie. Nejaký Talian mi kričal, že som priebežne prvý, no to som považoval za somarinu. Asi to bolo šťastie, lebo stojku by som psychicky ťažko niesol s vedomím, že ide o zlato. Aj tak som urobil dve chyby. V cieli som neveril vlastným očiam a potom si vyčítal, že ma od bronzu delilo iba šesť sekúnd, ktoré som zo seba v poslednom kole ešte mohol dostať. Ale bol som na malom pódiu a bol to veľký zážitok." V stíhacích pretekoch sa kvôli ôsmim chybám prepadol na dvanáste miesto. Problémom ale bolo, že v ďalších dvoch rokoch sa totálne trápil a bez metodickej streleckej prípravy bol v streľbe ďaleko za svetom. Výsledky neprichádzali, a to si mladý chalan logicky zaumienil vylepšiť piatu pozíciu na pódium. Našťastie vďaka tomuto výsledku dostal podporu od Národného športového centra a mohol na sebe pracovať ďalej. Už ako kadet debutoval na pretekoch IBU Cupu, no tam logicky výrazne zaostával aj na trati.
 
Zlom nastal až v sezóne 2016/17, kde sa bežecky dostal medzi desať najlepších juniorov a prekvapil dvoma bodovanými výsledkami hneď v úvodnom kole IBU Cupu v Beitostolene a na jeho pomery mu strelecky vyšli oba šprinty na vrcholných podujatiach. Na ME v NMNM obsadil 16. miesto (1+2) a na MS v Osrblí 13. miesto (1+1). Boli to jeho piate mládežnícke MS. Toľko ich pred ním absolvovali zo Slovákov iba Matej Kazár s Ivonou Fialkovou. V záverečných pretekoch sezóny na IBU pohári v Otepää sa už s bilanciou 0+1 dostal k 18. pozícii a bolo zjavné, že ak na sebe bude ďalej tvrdo pracovať, stane sa stabilným členom nášho Á-čka a pocestuje aj na OH. V aktuálnej sezóne znova zlepšil streľbu, pridal ďalšie 17. miesto v IBU Cupe a debutoval v pretekoch SP 64. miestom s dvoma chybami. "Mal som pred tými dvoma-troma rokmi všelijaké myšlienky, no snažil som sa tie zlé zahnať tým, že strieľať sa dá naučiť a musím tomu veriť. Že predsa je horšie nestačiť a trápiť sa na trati, lebo ani s nulami sa často nedá nič dosiahnuť. Som šťastný, že sa mi darí postupne streľbu zlepšovať, lebo ma to povzbudzuje aj v ďalšej práci na lyžiach a dúfam, že progres bude pokračovať." Bartko je teda príkladom, že sa mladý pretekár nemá vzdávať ani keď sa dlhodobo nedarí.
 
 
bartko 2017 osrblie individual ciel
Šimon Bartko na MSJaK v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Sezóna 2017/2018
 
Iba jeden slovenský biatlonista v našej histórii mal vo svojej prvej sezóne SP nižšiu priemernú stratu na najrýchlejšieho pretekára. Bola to Nasťa Kuzminová. Manko 1:21 je na úrovni Kazára nad Otčenášom i Hasillom. V pamäti nám ostane 29. bežák z olympijského šprintu, kde od Fourcada dostal iba 55,9-sekundy. Bol to jediný mužský výkon sezóny pod minútu. Zo všetkých 34 šprintérskych výkonov našich mužov k tomu bola najbližšia strata u Otčenáša, a to 1:08. "Áno, to bol asi najpozitívnejší moment sezóny. Som veľmi rád, že mi to tak sadlo na vrchole sezóny. Viete si domyslieť, že ma to veľmi motivovalo. Definitívne som si povedal, že nie je nemožné bojovať s tými chlapmi vpredu."
 
Chválu však netreba preháňať, pretože Šimon sa nedostal k jedinému výraznejšiemu výsledku. Sezónu dobre odštartoval na IBU Cupe v Lenzerheide, kde zaznamenal sedemnáste miesto. Ibaže niečo podobné už dosiahol rok predtým, čiže sa to nedá považovať za niečo extra. Pointou úspechu bola jediná chyba na strelnici. Potom to už ani raz nezopakoval a prišli miesta v siedmej desiatke ako 63. či 64. ako jeho maximá v najvyššej lige. Platilo naňho to staré známe, že neskombinoval rýchly beh so streľbou. V šprintoch ale nechýbalo veľa, trikrát urobil iba dve chyby, čo bolo normálne aj pre Kazára a lepšie ako u Hasillu. Prišiel však spomínaný olympijský šprint, v ktorom mu veľmi silno fúkalo a päť chýb ho poslalo kade-ľahšie. Štvorpoložkové preteky mu stále nejdú vôbec. V nich je prakticky bež šance na výsledok.
 
 
bartko 2017 strelnica osrblie
Šimon Bartko v Ridanne (© Lukáš Timko, Biatlon-Info.sk)
 
 
"Sezóna bola taká zvláštna. Zažil som už aj horšie, ale pretekár chce, samozrejme, myslieť na to, aby sa mu podarilo splniť čo najviac predsavzatí. Mne sa niektoré ciele podarili, ale viaceré nie. Začal som celkom dobre na IBU Cupe, bol som aj na olympiáde, ale popravde som čakal lepšiu streľbu. Nie nejaké zázraky, ale aspoň raz, že sa mi podarí v SP zastrieľať iba s jednou chybou a že zvládnem už aj niektorý zo šttvorpoložkových štartov. Z tohto pohľadu som sklamaný," vravel rodák z Prešova. Životnú formu na trati mal počas vrcholov - ME aj OH - no tam to pochoval na strelnici. Najmä v Ridanne to vyzeralo nádejne, veď v šprinte mal štrnásty bežecký čas a na stojku sa postavil po nule na ležke. Prakticky útočil na malé pódium. No minul trikrát a 450 metrov v trestnom kole ho odsunulo do piatej desiatky. Aspoň v stíhačke sa posunul na dva body, ale aj vďaka veľkému množstvu súperov, ktorí nenastúpili na štart.
 
Práve štafety, kde sa Šimon veľmi trápil, boli osobitnou kapitolou. Na najvyššom fóre nastúpil až v piatich a odbehnúť musel jedenásť trestných kôl. Na tento fakt je slovo katastrofa slabé. Nezvládol najmä komplikované podmienky v Oberhofe a Pjongčangu, dvakrát práve jeho z trate stiahli a už nemohli na trať vyraziť Kubaliak, resp. Otčenáš. Iba raz sme po jeho úseku neklesli a najsmolnejšou bola určite miešaná štafeta v Kontiolahti, ktorú preberal po sestrách Fialkových na vedúcej priečke, no klesol až na desiatu po dvoch trestných kolách. "Áno, moje štafetové výkony ma mrzia zo všetkého najviac. Iba v Ruhpoldingu a Osle som nebežal trestné kolá, a to je veľmi málo. Vôbec by som nemal odbočovať do trestného okruhu. Bolo to určite zvýšeným tlakom, cítim veľkú zodpovednosť za celý tím. Taktiež som viackrát vybiehal na veľmi vysokej pozícii a chcel som sa udržať súperov. Tí ma ale vyšťavili a potom som to na strelnici neudržal. Musím sa s tým vysporiadať a naučiť sa to jazdiť. V hlave sa nastaviť tak akoby to bol šprint, kde akoby o všetkom rozhodujem ja. Nesmiem sa nechať ovplyvniť ani čokoľvek riešiť. Chce to čistú myseľ," ukončil hodnotenie sezóny.
 
 
bartko 2017 strelnica osrblie
Šimon Bartko v Ruhpoldingu (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
 
Rýchla nádej znova stroskotala na strelnici aj v sezóne 2018/19
 
Veľa sa očakávalo od Šimona Bartka, ktorý do najvyššej ligy vletel bežeckými výkonmi ako žiaden iný Slovák. Mužom i ženám zvyčajne roky trvalo, kým sa dostali k strate minúty a pol na najlepšieho. Alebo sa im to nepodarilo nikdy. Šimon to dokázal za pár prvých štartov. No boril sa so streleckými problémami. Tie sa s ním ťahajú celý biatlonový život a v tejto sezóne to nebolo lepšie. Vo svetovom pohári mu ostali čísla iba niečo nad 60-percentami. V A-tíme ho práve držali bežecké výkony, mal 42. či 38. čas na trati. No kazil položku za položkou. Prakticky ho nemalo zmysel nasadiť na štvorpoložkové preteky. Pokazil aj štafetu v Hochfilzene, kde odkrúžil až tri trestné kolá a už sa do kvarteta nedostal. Až po novom roku konečne znížil počet chýb v šprintoch aspoň na dve a premiérovo sa ukázal v stíhacích pretekoch, no už mal zdravotné problémy, a tie ho odstavili od zvyšku sezóny. Po dlhej pauze mu opäť strelecky nevyšli ME a aspoň nejaké výsledky prišli v poslednom kole IBU pohára, kde obsadil 27. a 20. miesto.
 
 
bartko 19 nmnm po pretekoch sta
Šimon Bartko (© Igor Stančík / SZB)
 
 
"Veľmi som sklamaný z tejto sezóny. Prakticky nie je čo hodnotiť. Čakal som progres, boli také signály, že by to mohlo byť dobré. Aj na začiatku mi to celkom dobre šlo na trati, ale vôbec mi nevychádzala streľba. Keď som v januári v šprintoch znížil počet chýb aspoň na dva, už som cítil zdravotné problémy a bol som pomalý na trati. Po dlhej pauze som chcel uspieť na ME, ale tam zasa prišlo veľa chýb a bolo to zlé. Aspoň na konci v Martelli to už nebolo vyslovene hrozné, dobre som si zapretekal v tom masse, no už bol koniec. Veľmi ma to mrzí. Samozrejme, budem sa snaziť pracovať na sebe ďalej," povedal nám Šimon. Dúfajme, že mu časté neúspechy neuberú z motivácie a v ďalšej zime bude dariť viac, pretože už tento rok by mal končiť štúdium a po jeho skončení je každý na menšej či väčšej životnej križovatke.
 
 
Šimon študuje ekonomiku a manažment na Technickej univerzite vo Zvolene. Vo voľnom čase ho baví najmä bicykel, ktorý pochopiteľne využíva aj ako súčasť letnej prípravy. Po večeroch si rád prečíta knihu a keďže veľmi veľa času trávi mimo svojho domova kvôli biatlonu aj štúdiu, rád sa vracia za rodinou do rodnej obce.
 
 
Strelecké štatistiky Šimona Bartka vo Svetovom pohári (vrátane MS a OH)
2018/2019
61,3 % spolu v ľahu: 69,2 % šprint stíhačka vytrval. masák štafeta
65/106 spolu v stoji: 52,7 % 66,0 % 55,0 % 70,0 % - 43,8 %
2017/2018
60,1 % spolu v ľahu: 59,4 % šprint stíhačka vytrval. masák štafeta
83/138 spolu v stoji: 60,9 % 72,5 % - 75,0 % - 50,0 %
v ostatných sezónach málo odstrieľaných pretekov
 
 
Bežecká forma Michala Šimu v SP (Ø časová strata na najrých. bežca na 10 km)
2018/2019: 1:15 2017/2018: 1:20