Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Cez víkend v Osrblí konečne odštartoval aj Viessmann pohár, ponúkame krátky súhrn

28.1.2020, 18:00 | Mládež | Lukáš Timko
Národné biatlonové centrum v Osrblí konečne oficiálne otvorilo domácu sezónu. Stalo sa tak najneskôr za dlhé roky, možno aj v celej histórii, keďže medzi sviatkami sa kvôli nedostatku snehu nejazdilo a prvé kolo Viessmann pohára sa prekladalo dvakrát, keďže IBU Cup sa predĺžil o týždeň. Konečne si tak 25. a 26. januára mohla zasúťažiť domáca scéna a hlavne deti.

Tie najdôležitejšie kategórie sa nešli v plnom zložení. Na štarte nebol ani jeden muž či žena z nášho A-tímu, ktorí súťažili v Pokljuke a rovnako chýbali aj elitní juniori s kadetmi, ktorí nás reprezentujú na MS vo Švajčiarsku. V sobotu sa jazdili rýchlostné preteky, v nedeľu hromadný štart. Kolo organizoval klub ŠKP Banská Bystrica.

V kategórii muži A sa čakal triumf Balogu alebo Kazára, ale ani jeden z nich nenastúpil, a tak sa z triumfu tešil David Panyik z Maďarska. Tento pretekár ostal na Horehroní po IBU pohári, kde celú sezónu jazdí. Zdolal Gröneho, Olejára, Simana aj Ivaneka. Medzi ženami jasne vyhrala Aneta Smerčiaková, ktorá porazila Chovanovú aj Balogovú, teda pretekárky, ktoré sa venujú trénovaniu vo voľnom čase. V starších kategóriách sa presadili klasické mená Radovan Cienik, Katarína Kaliská a Eduard Kostelník.

Medzi juniormi bol najlepší Matej Lepeň, ktorý sa už nevenuje biatlonu na reprezentačnej úrovni. Zdolal Štrbu či Mikusa. U junioriek o výrazných päť minút dominovala Lucia Michaličková, keďže ako sme spomínali, jej kamarátky sú na MS. Zaujímavé je, že pri rovnakej streľbe bola o 49 sekúnd rýchlejšia ako Smerčiaková.

Najpočetnejšie zastúpenie mali dorastenecké kategórie aj napriek trom chýbajúcim pretekárom. Medzi chlapcami triumfoval Juraj Vološin s troma chybami, no do pol minúty odstupu sa zmestili Matovič s Leštákom. Vyrovnané to bolo aj medzi dievčatami, ktoré dlhodobo bojujú o reprezetnačný dres. Vyhrala Viktória Vozárová pred Sivčákovou, Hubačovou a Graňákovou. Všetky sa zmestili do 23 sekúnd rozostupu pri veľmi podobnej streľbe. U mladších dorastencov, ktorí boli ešte vlani žiakmi, sa presadil Adam Černák, keď o jednu desatinu sekundy zdolal Bruna Melichera. U dievčat sa očakával pohodlný triumf Kristíny Makovínyovej.

Aj u žiakov strieľajúcich zo vzduchových zbraní je každá nová sezóna zaujímavá, keďže sa preskupujú pretekári. Ako uviedla Anastasia Kuzminová, ktorá prišla deti podporiť, štartovalo ich až 168. U najstarších chlapcov boli najlepší pretekári ŠKP Martin. Triumfoval Maxim Mejtský pred Maťkom a Cienikom. Medzi žiačkami sa hneď na víťaznú vlnu chytila Ella Demianová aj napriek trom chybám. V minúte odstupu bolo osem pretekárok, takže konkurencia môže byť dobrá.

V kategórii 2007 a 2008 jasne vyhral Markus Sklenárik z Revúcej. Pomohli mu aj dve nuly. U dievčat sa tešila Dominika Patrášová, keď na druhú priečku odsunula Michaelu Strakovú horšia streľba. V rýchlostných pretekoch na dva kilometre už bez streľby bol najrýchlejší Peter Lešo iba o dve sekundy pred Jánom Kováčom. Najpočetnejšie zastúpenie mali žiačky 2009-2010, ktorých odštartovalo až 32. Najlepšia bola Radoslava Cieniková.

Novinkou boli preteky prípravky, teda sedem až osemročných detí, ktoré šli iba trať dlhú päťsto metrov. Najrýchlejší boli Andrej Gajdošovci a Amália Adamová. Obaja svojich súperov zdolali iba o štyri sekundy.

V nedeľu sa už na štart pretekov s hromadným štartom postavil Matej Kazár a súperi nemali šancu. Pomýlil sa iba trikrát a výrazne zdolal Maďara Panyika i ostatných. U žien, samozrejme, dominovala Aneta Smerčiaková. Pozitívom bolo, že sa na každej položke pomýlila len raz a mohla si trochu dvihnúť sebavedomie. Medzi staršími zopakovali víťazstvá zo soboty Radovan Cienik s Katarínou Kaliskou, no Kostelníka na najvyššom stupni vymenil Pavol Horniak.

U juniorov to bola opäť záležitosť rovnakých mien. Matej Lepeň ale dho bojoval s Pavlom Štrbom, no ten pokazil poslednú položku a triumf šiel do Vyhní. Lucia Michaličková neudržala dobrý strelecký trend a odkrúžila si deväť trestných kôl, no aj tak bola jasne najlepšia.

Veľmi vyrovnané to bolo u starších kadetov, kde sa to stále menilo a dobrí bežci Vološin s Horniakom neustále dobiehali lepšie strieľajúcich chlapcov. No napokon dvíhal ruky nad hlavu Jakub Lešták, lebo strieľal jasne najlepšie len s dvoma chybami. Vo veľkom súboji o druhé miesto na páske Juraj Vološin zdolal Matoviča, Aneštíka i Gajdoša. U dievčat sa po sobotňajšom zaváhaní k prvému miestu dostala Barbara Skačanová, ktorá nás pred dvoma týždňami reprezentovala na OH mládeže. Nemala to ale ľahké, keďže len tak-tak zdolala Graňákovú so Sivčákovou. V mladšej kategórii dorastencov si druhý triumf zapísal Adam Černák, tentoraz už bez väčšej drámy. Rovnako tak Kristína Makovínyová, ktorá na svoj vek pekne beží i strieľa.

Žiaci nešli hromadný štart, ale rýchlostné preteky s päťsekundovým štartovým intervalom. Medzi najstaršími chlapcami (ročníkmi 2005 a 2006) sa oproti sobote nič nezmenilo a opäť triumfoval Maxim Mejtský. Medzi dievčatami ale zdolala Demianovú lepšie strieľajúca Veronika Michalechová.

V kategórii žiaci B na tri kilometre bol znova najlepší Markus Sklenárik a u dievčat si Dominika Patrašová poradila s Češkou Lucie Plevovou, ktorá často chodieva na naše preteky. No oproti sobote sa to úplne zmenilo v kategórii 2009-2010. Chlapci sa výrazne popremiešali a tešili sa dvojičky z Čierneho Balogu Maroš a Martin Pančíkovci, ktorých delilo sedem sekúnd. Za to u dievčat nič neohrozilo Radoslavu Cienikovú.

No a v prípravke znova triumfoval Andrej Gajdošovci, no medzi dievčatami bola tentoraz najrýchlejšia jedna z najmladších pretekárok práve oslavujúca siedme narodeniny Alica Beraxová.

Už tento víkend sa bude v Osrblí súťažiť znova. Opäť v rýchlostných pretekoch a masovom štarte. No žiaci si po šprinte dajú v nedeľu preteky obratnosti. Organizátorskú taktovku preberie KB Magnezit Revúca.

Slovenský biatlon podporuje

Viessmann
Viessmann
Člen globálnej spoločnosti Viessmann, ktorá je jednou z najväčších výrobcov vykurovacích, priemyselných a chladiacich systémov. Cieľom Viessmannu je, aby so zamestnancami a partnermi priniesli zákazníkom čo najväčší pocit pohody, s využitím najmodernejších technológií a s ohľadom na životné prostredie.