Po problémoch so snehom a veľmi teplej decembrovej zime teploty aj na strednom Slovensku konečne klesli a rozbehlo sa zasnežovanie Národného biatlonového areálu v Osrblí. 2-3. januára ešte museli byť preteky zrušené, ale tento víkend už nič nebránilo tomu, aby aj náš areál odštartoval sezónu. Uskutočnilo sa tu 1. kolo VIESSMANN pohára v biatlone, teda Slovenského pohára organizovaného Slovenským zväzom biatlonu.
 
Deti a mládež súťažili v dvanástich kategóriách vždy po dvoch rokoch. Dospelí si zmerali sily v piatich kategóriách. Systém vysvetľujeme v pravidlách biatlonu.
 
Začneme juniormi a dorastencami, keďže práve tí boli pod drobnohľadom trénerov. Bojovali totiž o miestenky na Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov v rumunskom Cheile Gradistei, ktoré sú na programe od 27. januára do 2. februára 2016 a taktiež o Zimné olympijské hry mládeže v Lillehammeri v polovici februára. Tam môžu štartovať dorastenci narodení najskôr v roku 1998.
 
Medzi juniormi napokon neštartoval Ondrej Kosztolányi (1995), ktorý v tejto sezóne absolvoval 1. kolo IBU Cupu v Idre i 1. kolo juniorského IBU Cupu v Obertilliachu. Tréneri Pavel Kobela a Jakub Leščinský u neho zvolil individuálnu prípravu aj kvôli nedávno prekonanej chorobe. Zúčastnil sa iba prvých interných juniorských pretekov v piatok. Kvôli zraneniu december vynechal Šimon Bartko (1996) a cez víkend sa prezentoval dvomi jasnými víťazstvami. V šprinte mal bilanciu 0+3 a mamutí náskok 1:51 pred druhým pretekárom, v pretekoch s hromadným štartom s 1+1+2+0 vyhral o 1:04. Za ním sa chlapci povymieňali. V sobotu bol druhý Peter Oravec pred Martinom Franclom a Filipom Kramlom (všetci 1995). V nedeľu bolo poradie 2. Kramla, 3. Francl a 5. Oravec, keď pokazil streľbu. Najlepšie mieril oba dni Kramla, najrýchlejšie z nich bežal Francl a práve táto dvojica si napokon vybojovala miestenku na MS, kde doplnia jasné duo Kosztolányi - Bartko.
 
 
bartko msj 2015 minsk jl
Ilustračná fotografia Šimona Bartka z MSJaK 2015 v Minsku (© Jakub Leščinský)
 
 
Juniorky sú v katastrofálnom stave. Nastúpili iba tri, v nedeľu jedna z nich do cieľa neprišla. V oboch prípadoch bola najrýchlejšia Anna Netíková (1996). Akú-takú výkonnosť v sobotu predviedla ešte Annamária Košinová (1996), ale s veľkou stratou na Netíkovú. Obe pocestujú do Rumunska.
 
U starších dorastencov, ku ktorým kvôli ZOHM pridali aj niektorých pretekárov narodených v roku 1999, to jednoznačné nebolo. Štartovali desiati. V sobotu najrýchlejší Miroslav Pavlák (1998) sa musel v nedeľu uspokojiť s tretím miestom. Na najvyššom stupienku ho vymenil Matej Baloga (1997), ktorý v prvých pretekoch pokazil streľbu, ale v 10-kilometrovom masovom štarte zúžitkoval bežeckú prevahu a jasne si vybojoval miesto v Rumunsku. Samuel Závalec (1997) bol tretí a štvrtý. V nedeľu na strieborný stupienok vyskočil Matej Lepeň (1998). Balogu v Cheile Gradistei doplnia Pavlák so Závalcom.
 
Kadetiek 1997-1999 bolo dvanásť a v oboch dňoch sa tie vpredu zoradili presne rovnako. Zvíťazila Laura Chovancová (1997). Trochu sklamaná musela zo štadióna odchádzať Henrieta Horvátová (1999), ktorú sme chválili za výkon v juniorskom IBU Cupe. V sobotu stratila na Lauru tri sekundy a v nedeľu v priamom súboji s Chovancovou ťahala za kratší koniec opäť o tri sekundy. Tretie miesta obsadila Veronika Machyniaková (1997). V šprinte na čelnú dvojicu po dvoch chybách nemala, ale v nedeľu pred poslednou streľbou viedla, no tlak nezvládla a po troch chybách napokon v cieli stratila sedem sekúnd. Všetky tri by nás mohli obstojne reprezentovať na MSJaK v Rumunsku, Horvátová aj na ZOHM.
 
Mladší kadeti sa tiež na prvom mieste vystriedali. Viktor Slezák (2000) vyhral v sobotu, Michal Vajcík (1999) v nedeľu. Medzi dievčatami narodenými v roku 2000 si to bez najlepších 1999-tiek rozdali dvojičky Zuzana a Mária Remeňové s Júliou Machyniakovou. V sobotu bolo poradie Majka - Julka - Zuzka, v nedeľu Julka - Zuzka - Majka.
 
Pri neúčasti našich najlepších mužov aj žien (8x SP + 8x IC) boli na štarte dá sa povedať C-pretekári. Medzi mužmi si pohár za prvé miesto odniesli Juraj Valenta a Peter Konúpek, u žien vyhrala Janka Maráková, ale nedá sa povedať, žeby sa so súperkami zapotila. V starších kategóriách ešte vyhrali Pavol Horniak, Ján Berčík, Ján Murdzik, Katarína Kaliská a Oľga Konupková.
 
 
 
 
Nominácie na Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov 2016
Juniori: Ondrej Kosztolányi, Šimon Bartko, Martin Francl, Filip Kramla
Juniorky: Anna Netíková, Annamária Košinová
Kadeti: Matej Baloga, Miroslav Pavlák, Samuel Závalec
Kadetky: Laura Chovanová, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková
Zodpovední tréneri:
Pavel Kobela - juniori a juniorky, Milan Gašperčík - kadeti a kadetky
 
 
fotogaleria ikonkaMalá fotogaléria z víkendu (© Tomáš Fusko)
 
 
Deti absolvovali preteky s dvoma položkami, v nedeľu na dlhšej trati
 
Oba dni popoludní si zmerali sily deti, ktoré behajú bez pušky a strieľajú na desať metrov vzduchovkou. V sobotu odjazdili rýchlostné, v nedeľu kvázi vytrvalostné preteky.
 
Medzi 14 a 15-ročnými žiakmi (2001 a 2002) sa zišla najpočetnejšia konkurencia, 21 chlapcov a 25 dievčat a medzi nimi boli aj najnižšie rozdiely, takže rozhodoval každý terč. Najlepšiu bežeckú výkonnosť predviedol Damián Cesnek (2001), ktorého v sobotu tesne prekonal Matej Gregor (2002). V nedeľu si ale Damián viac potykal so strtelnicou a už bola konkurencia bez šance. Vďaka bechybnej streľbe vyskočil na druhý stupienok Samuel Šoch (2001).
 
Sobotňajší súboj Janka Graňáková - Michaela Hubačová (obe 2001) rozhodla jedna sekunda v prospech prvej menovanej. Na druhý deň to už bola jasná záležitosť Michaely, ktorej sadla dlhšia 6-kilometrová trať. Janka spadla až na piatu pozíciu. Druhá bola po bezchybnej streľbe Viktória Forster (2002).
 
Sebastian Illavský (2004) a Matej Badáň (2003) vyhrali kategóriu 12 a 13-ročných detí. Medzi rovnako starými, lepšie povedané mladými, dievčatami  bola jasne najrýchlejšia Barborka Skačanová.
 
Medzi úplne najmladšími deťmi dvakrát triumfoval Matthias Schwarzbacher (2005), syn bývalého manžela Martiny Halinárovej. V sobotu Lea Mišunová (2006), ktorej nedeľňajšiu neúčasť využila Klára Lepeňová (2005). Tieto deti absolvovali iba čistý beh na dvoj a trojkilometrovej trati, keďže na nich je ešte puška priťažká.
 
Tréneri sa zrejme v najbližších dňoch rozhodnú, koho nominujú na vyššie menované podujatia, najmä MS juniorov a kadetov, kam budú cestovať už o dva týždne po príprave v rakúskom Obertilliachu. Tomuto podujatiu sa, samozrejme, v našom spravodajstve budeme venovať.
 
 
 
Poznámka: V Osrblí sa cez víkend predstavilo aj viacero maďarských pretekárov, ktorých sme v článku ignorovali. Prvé husle ale nehrali.