Po preštudovaní švédskych nariadení sa tím okolo sestier Fialkových a Slovenský zväz biatlonu dozvedeli, že sedmička členov našej reprezentácie musí ostať v prísnej štokholmskej izolácii minimálne sedem dní od pozitívneho testovania, čo v praxi znamená, že sa nemôžu dať ani pretestovať.
 
Ďalšie testovanie budú môcť absolvovať až v utorok 1. decembra a výsledky sa tak dozvedia v stredu. Z toho vyplýva, že sa za žiadnych okolností nebudú môcť zúčastniť štvrtkových rýchlostných pretekov v Kontiolahti, pretože by nestihli ešte ďalšie vstupné testovanie do bubliny svetového pohára vo Fínsku. 
 
Paulína a Ivona Fialkové teda vynechajú celý úvodný program Svetového pohára v Kontiolahti. Prídu o štyri individuálne štarty, teda presne toľko, koľko sa bude na konci sezóny škrtať po úprave pravidiel IBU. Teoreticky mohli stihnúť štafetu, no bez adekvátneho tréningu, preto s najväčšou pravdepodobnosťou budúci štvrtok "Fialky" odletia do Rakúska, kde budú napríklad v Obertilliachu dobiehať tréningový deficit spôsobený karanténou. Súťaže v Hochfilzene začínajú 11. decembra.
 
Reprezentačný tréner žien Lukáš Daubner tak dnes donominoval ďalšie dve pretekárky, ktoré v nedeľu spolu s ním, servismanom Matúšom Ondrejkom a fyzioterapeutom Marekom Vrbom odcestujú do Kontiolahti, aby doplnili duo Veronika Machyniaková - Henrieta Horvátová, teda mohli sme postaviť štafetu. Budú to debutantky v najvyššej lige Aneta Smerčiaková a Júlia Machyniaková.
 
 
Aneta Smerčiaková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Zvyšok nášho tímu mal vo Fínsku negatívne výsledky testov a pripravuje sa na sobotňajší štart sezóny. Tento týždeň musia zvládnuť bez fyzioterapeuta, čo je v profesionálnom športe žalostná rarita. Zaujímavosťou je, že servismani Dušan Otčenáš so Samuelom Závalcom do dejiska SP úspešne prišli, ale po strastiplnej ceste s plným autom materiálu. Z Banskej Bystrice vyrazili v sobotu o 6:00 a na hotel v Joensu dorazili v stredu o 20:00. Cesta im trvala 110 hodín počas ktorej im vypršala platnosť testov, teda museli sa znova testovať vo Švédsku a trajekt im meškal tak, že napokon bolo pre nich lepšie dopraviť sa do Fínska po súši. Dostali sa tak k Severnému polárnemu kruhu s obrovskou obchádzkou. Otčenáš túto cestu dostal ako "darček" k sobotňajším 60. narodeninám. Perličkou je, že medzi touto dvojicou je 37 ročný vekový rozdiel.
 
Slovenský ženský tím má to šťastie, že pretekárky na vlaňajšom domácom IBU Cupe v Osrblí splnili kvóty na účasť v pretekoch SP, takže sa nemôže zopakovať situácia spred roka, keď sme kvôli zdravotným problémom Paulíny Fialkovej a následne Terézie Poliakovej museli vynechať až dve štafety.
 
Daubner sa z objektívnych a logických dôvodov rozhodol donominovať pretekárky z jeho tréningovej skupiny, kde ostal čierny Peter na základe kontrolných pretekov v rukách Lucie Michaličkovej. Smolu majú dvojičky Mária a Zuzana Remeňové pripravujúce sa s trénerom Petrom Kazárom. Sú rovnaký ročník 2000 ako Júlia Machyniaková a majú aj veľmi podobnú výkonnosť, ale ešte len nedávno začali záverečnú prípravu pred sezónou, pretože v decembri IBU žiadne podujatia mimo SP neorganizuje. Machyniaková so Smerčiakovou ju už majú za sebou. Preto by mali byť v tomto svetle pripravené lepšie.