miešaná štafeta jednotlivcov je novou disciplínou na mape svetového pohára, premiéru mala v minulom roku v Novom Měste na Moravě. Medzinárodná biatlonová únia si od jej zavedenia sľubuje zvýšenie atraktivity pretekov, preto ju v tomto roku zaradila do programu dva razy.
Z exhibície skok do svetového pohára
V skutočnosti to však nie je prevratná novinka, táto disciplína sa už niekoľko rokov jazdí na exhibičných pretekoch. Napríklad od roku 2002 je súčasťou podujatia World Team Challenge, ktoré sa jazdí počas súťažnej prestávky medzi vianočnými sviatkami v meste Gelsenkirchen na futbalovom štadióne Veltins-Arena. Na príťažlivé súboje dvojíc je vždy zvedavé množstvo fanúšikov, ktorí priamo na štadióne, ale aj pri TV, zažívajú pri sledovaní veľkú zábavu.
Na túto skutočnosť napokon zareagovala aj Medzinárodná biatlonová únia, ktorá sa rozhodla zaradiť zmiešanú štafetu jednotlivcov do programu svetového pohára. Generálna skúška sa odohrala pod hlavičkou IBU a Nórskeho biatlonového zväzu v Holmekollene 23.3.2014, potom už nič nebránilo tomu, aby nová disciplína zažila ostrý debut vo Vysočina aréne šiesteho februára v roku 2015.
Video premiéry mix štafety jednotlivcov v Novom Měste |
Dynamická, rýchla súťaž pre divákov
Zmiešanú štafetu jednotlivcov jazdí jedna žena a jeden muž, štartuje sa hromadným spôsobom. Táto disciplína býva na programe v rovnaký deň ako klasická miešaná štafeta 2+2, preto do obidvoch súťaží nesmú nastúpiť rovnakí biatlonisti (žiadny pretekár nemôže jazdiť v obidvoch súbojoch). Okruh je dlhý 1,5 km, celková dĺžka ženskej časti je šesť kilometrov, pre mužov je pripravených 7,5 km.
Preteky odštartujú ženy, ktoré po prekonaní prvého okruhu čaká streľba v ľahu a po ďalšom kole to bude streľba v stoji. Potom ihneď odovzdajú štafetu mužom, ktorí absolvujú rovnaký program. Za nimi sa na trati znovu objavia ženy, tie isté ako na začiatku, ktoré budú opäť dva razy strieľať rovnakým spôsobom, a potom preteky dokončia na chvíľu odpočinutí muži s dvomi streľbami. Lenže po streľbe nepôjdu rovno do cieľa, ale musia ešte prekonať jeden 1500-metrový okruh. V konečnom zúčtovaní tak uvidíme osem zastávok na strelnici a ženy pri tom absolvujú štyri kolá, kým muži majú predpísaných päť okruhov.
Pretekári majú k dispozícii tri náhradné náboje pri chybnej streľbe, ale musia absolvovať trestné kolo, ktoré je dlhé 75 metrov, teda polovicu klasického kola. Zaujímavosťou je, že takmer celé podujatie je vzhľadom na krátky okruh viditeľné priamo na štadióne, čo ponúka divákom ohromnú devízu vychutnať si biatlonové súboje.
Počas premiéry tejto disciplíny vo svetovom pohári bola najsilnejšia ruská dvojica Jana Romanovová a Alexej Volkov. Za nimi sa umiestnili Marte Olsbuová a Henrik L'abee-Lund z Nórska a ukrajinská zostava Julia Džymová a Artem Tyščenko. Všetky tri zostavy mali čistú streľbu, ale ruskí biatlonisti boli na trati jasne najrýchlejší. Slovenskú reprezentáciu tu zastupovali Martina Chrapánová a Tomáš Hasilla, ktorí obsadili slušné jedenáste miesto. miešaná štafeta jednotlivcov sa predstaví v nedeľu v Östersunde, kde otvorí nový ročník Svetového pohára, potom sa ešte uskutoční v kanadskom stredisku Canmore vo februári.