nmnm logo ceska republika NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (Vyšočina aréna)
webova stranka nadmorská výška: 620 m kapacita štadióna: 8 000
ibu ikona nova MS: 1x (2013) svetový pohár: 3x
nmnm 2016 stredisko slavik 2
Biatlonový areál v NMNM (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Podujatia organizované v posledných desiatich sezónach
2017/2018: žiadne zimné podujatie IBU 2011/2012: 5. kolo Svetového pohára
2016/2017: 3. kolo SP a ME juniorov 2010/2011: 4. k. IBU Cupu a MS jun+kad.
2015/2016: 4. kolo IBU Cupu 2009/2010: 5. kolo IBU Cupu
2014/2015: 7. kolo Svetového pohára 2008/2009: 5. kolo IBU Cupu
2013/2014: Majstrovstvá Európy 2007/2008: Majstrovstvá Európy
2012/2013: Majstrovstvá sveta Elite 2006/2007: 6. kolo Európskeho pohára
 
Najlepšie výsledky Slovákov (iba svetový pohár a MS)
4. Nasťa Kuzminová (IN, 2013) MS 10. Jana Gereková (MS, 2013) MS
 
 
 
nmnm modre
 
 
 
Naši západní susedia sa skutočne môžu pochváliť miestom, kde vyrastajú olympijskí víťazi. Na svedomí to má areál v blízkosti mesta s lyrickým názvom Nové Město na Moravě. Mesto má v súčasnosti niečo viac ako desaťtisíc obyvateľov. Je súčasťou okresu Žďár nad Sázavou a kraja Vysočina, ktorý náramne pripomína druh salámy. Len pre úplnosť, centrum kraja je mesto Jihlava
 
Nové Město na Moravě založil okolo roku 1250 Boček z Obřan. Bol to významný moravský šľachtic známy tiež ako Boček z Jaroslavic či Zbraslavi. Do českej histórie sa zapísal hlavne ako zakladateľ kláštora v Žďare nad Sázavou. V samotnom meste sa každoročne koná hneď niekoľko svetových pohárov. Okrem biatlonu aj preteky Zlatá lyža, ktoré sú zarátané do Svetového pohára v behu na lyžiach. Tiež sa tu každoročne uskutočňuje aj kolo Svetového pohára horských bicyklov. V roku 2012 sa tu aj plávalo, bicyklovalo i bežalo zároveň v rámci prvého kola Svetového pohára v triatlone. Zo športového kútika ešte spomenieme rok 2007 a MS v orientačných pretekoch na horských bicykloch. Samozrejme rozsiahle cyklotrasy a turistické chodníky po Žďárskych vrchoch spomínať ani nemusíme.
 
Prejdeme na históriu. Tá je úzko spätá s jeho zakladateľom, teda Bočekom z Obřan. Koncom 19. storočia tu nastal rozvoj lyžovania (možno práve vďaka tomu sa dnes môže mesto popýšiť lyžiarskymi úspechmi) a s ním sa začala aj výroba lyží. Okrem nich tiež chirurgických nástrojov. To sme už ale v druhej polovici 20. storočia. Tesne pred tým zažilo mesto vojenský požiar. Zapríčinili sa oň sovietske lietadlá, ktoré z oblasti vyháňali posledné nacistické jednotky.  
 
Z mesta pochádza viacero zaujímavých osobností. Medzi ne môžeme zaradiť bývalého poslanca Európskeho parlamentu Iva Strejčeka, taktiež už bývalú českú basketbalistku Evu Vítečkovú. No a asi najznámejšou rodáčkou z mesta je Martina Sábliková, ktorú bližšie predstavovať snáď ani netreba. Stačí spomenúť päť olympijských medailí z rýchlokorčuľovania. Z toho tri zlaté!
 
 
nmnm 2016 stredisko slavik
Vynikajúca atmosféra vo Vysočina Aréne (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Rodisko jednej z najúspešnejších českých olympioničiek má aj svojho vlastného maskota. Je ním strašilo horáckých lesov takzvaný Horácký hejkal. Podobu sa mu snažili pridať už viacerí českí maliari či iní umelci, no tradičný výzor hejkalovi daroval grafik a rodák z Nového Města na Moravě Karol Němec. Je to divý muž s dlhými, no riedkymi vlasmi a fúzmi. Skutočné strašidlo.
 
V Českej republike prebieha hotový biatlonový boom, ktorý má na svedomí výborná generácia českých pretekárov a tiež mimoradne kvalitný areál v Novom Měste na Moravě. Vyšočina aréna sa nachádza v Českomoravskej vrchovine v nadmorskej výške 620 metrov a vždy bola centrom českého biatlonu, ale na svetovú úroveň ju dostala až modernizácia v rokoch 2006-2013, ktorá vyvrcholila organizáciou svetového šampionátu. Pred tým to bol v zime klasický bežkársky areál, kde sa jazdieval aj svetový pohár v behu na lyžiach.
 
Vo februári 2007 tu prvý raz zavítal väčší biatlon v rámci Európskeho pohára, dnešného IBU Cupu. Prvou veľkou udalosťou bol Európsky šampionát v nasledujúcej zime. Po viacerých vlách modernizácie prišiel na rad Svetový pohár v roku 2012, kde sa presadili najmä nórski reprezentanti Tora Bergerová a Emil Hegle Svendsen.
 
Tradičnej biatlonovej krajine sa darilo aj na dosiaľ najväčšej udalosti tunajších dejín - Majstrovstvách sveta 2013. Nóri získali až osem zlatých najcennejších kovov. Domáca zostava na šampionáte vybojovala bronzovú medailu v zmiešanej štafete. Nasťa Kuzminová tu získala štvrté miesto v individuálnych pretekoch a Jana Gereková uzatvárala najlepšiu desiatku v pretekoch s hromadným štartom. Poslednú účasť SP vo Vysočina aréne v roku 2015 sprevádzal veľký divácky záujem, za tri dni prišlo do areálu stotisíc návštevníkov. Tento rok tu organizátori čakajú ešte viac priaznivcov po dostavbe ďalších tribún. Napriek tomu sa táto lokalita ešte stále natrvalo nezaradila medzi tie, ktoré budú SP hostiť každý rok. V zime 2017/18 ostane Nové Město bez medzinárodného biatlonového podujatia. Až v auguste 2018 privíta MS na kolieskových lyžiach.