Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

IBU pohár v Idre: Prvé preteky našim dievčatám nevyšli, Zuzana Remeňová najbližšie k bodom

25.11.2021, 11:00 | IBU Cup | Redakcia B-I.sk
IC 21/22: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
svedsko Idre štvrtok, 25. novembra 2021, 10:30 vietor2 6 km/h
zlata medaila Marion Wiesensarter (0+1) teplota2 -4,8 ºC
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh článku každých 10 minút
Nemecká pretekárka Marion Wiesensarterová raz netrafila na stojke, predviedla dobrý bežecký výkon a vyhrala prvé preteky novej sezóny. Nemecká biatlonistka porazila o päť desatín sekundy Francúzsku Calorine Colombovú, ktorá bola na trati rýchlejšia o 27 sekúnd, ale urobila dve strelecké chyby a na strelnici bola pomalšia.

Tretia skončila Bieloruska Darja Blašková, ktorá sa dostala na stupne víťazov o šesť desatín sekundy pred ruskou pretekárkou Anastasiou Ševčenkovou. Obe netrafili po jednom výstrele na stojke, ale Blašková strieľala rýchlejšie, vďaka čomu si vytvorila rozhodujúci odstup pred Ševčenkovou, ktorá bola lepšia v bežeckej časti. Skúsená Nemka Maren Hammerschmidtová obsadila 5. miesto, keď urobila dve chyby na stojke.
Úvodný deň sezóny vždy sprevádzajú očakávania a našim štyrom pretekárkam šlo o veľa, pretože bojovali o to, ktorá sa na budúci týždeň posunie do Svetového pohára minimálne do štafety. Žiadna zo Sloveniek ale nemohla byť spokojná.
Do prvej skupiny tréneri nasadili Máriu Remeňovú, ktorej vyžrebovali číslo jeden. Zhodou okolností teda práve Slovenka bola prvou pretekárkou celej sezóny Medzinárodnej biatlonovej únie, ktorá sa dostala na trať. Z našich to aj rozbehla najrýchlejšie, hoci aj jej strata 37 sekúnd v prvom okruhu nebola ideálna. No zvládla ležku čisto. Bol to fajn štart. Bola virtuálne na bodoch. Jej bežecký výkon pokračoval na podobnej úrovni ďalej, no stojku nezvládla. Veľmi sa natrápila, minula až štyri rany a bolo po nádeji. V závere ostala okolo 60. bežeckého času. Výsledkom bola 79. pozícia (+2:54).
Zuzana Remeňová ukázala dobrú formu v nominačných pretekoch, kde sa ale zlým vyhodnotením vetra pripravila o Svetový pohár. Tu to chcela napraviť a kvalifikovať sa cez Idre. V prvom kole to bol až 69. beh a aj dve chyby pri dlhej položke. Znova mala zrejme problém s vyhodnotením vetra, po úprave mieridiel rany padli. No mala už veľmi veľa nakúpené. V druhom kole zrýchlila na 52. beh s odstupom 29 sekúnd. Na to sa dalo pozerať. To bolo fajn. A prišla aj vyčistená stojka. Zvládla ju za výborných 25 sekúnd a katapultovalo ju to hore na 49. miesto. V poslednom kole bojovala, no dostala od najrýchlejšej 44 sekúnd. Vo finále to bolo 50. miesto s hrateľnou stratou 1:51.
Ako tretia z našich štartovala Júlia Machyniaková, ktorej sa ale ideálne nedarilo od štartu do cieľa. Boli to vyslovene blbé preteky. Hneď v prvom kole dostala cez trištvrte minútu a prišla streľba v ľahu, kde bola až 51 sekúnd. Tiež asi cvakala. Minula dve rany. Už dobre vedela, že sa z toho nič vyčarovať nebude dať. V druhom kole opäť mala až beh na úrovni 80. miesta a aj keď minula len jednu ranu v stoji, opäť tam mala poblémy. Zasekol sa jej zrejme náboj v hlavni. Stála tam až skoro minútu. V záverečnom kole už veľmi sklamaná dostala minútu. Výsledkom bolo až 89. priečka (+3:28).
Najskúsenejšia Veronika Machyniaková štartovala až v závere, ale podmienky na trati boli dobré, dokonca Francúzi s Nórmi nasadili silné pretekárky na koniec a šli veľmi dobre. Sneh držal. No zdalo sa akoby nie pod Veronikou. Od úvodu veľmi veľa strácala, už v prvom kole minútu, čo sa jej stávalo vlani v pretekoch SP, nie IBU pohári. Na ležke minula jeden terč. Ani v druhom kole sa akoby nevedela rozbehnúť a ledva sa vošla do stovky v bežeckej štatistike. V stoji prišli nečakane až tri chyby dobrej strelkyne a bolo zrejmé, že z našich dopadne najhoršie. Celé preteky sa pohybovala okolo Top 100 a v cieli ju aj klasifikovali na 98. priečke s na rýchlostné preteky veľmi hrozivou stratou 4:13.
Slovenkám sa prvý deň nepodarilo zanechať dobrý dojem. Vo veľmi chladných podmienkach sa potvrdilo, že sestry Remeňové sú lepšie na tom fyzicky, hoci asi ani s odstupom okolo 1:40 by nemali byť úplne spokojné. Každá z našich pretekárok pokazila niektorú položku. Najbližšie k Östersundu tak má Zuzana. Rozhoduje počet získaných bodov po víkende. Zatiaľ sú dievčatá na nule. Ak by žiadna nebodovala, najlepšia sa určí podľa IBU kvalifikačných bodov. Po dnešku je, samozrejme, na tom najlepšie Zuzana. Zároveň si zaistila aj splnenie kvóty na druhý trimester.