• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Podmienky v Idre sadli Rusom, zo Slovákov sa do Östersundu presunie iba Chrapánová

30.11.2015, 13:00 | IBU Cup | Tomáš Šandor
Úvodné kolo IBU Cupu vo švédskom stredisku Idre pripravilo pretekárom náročné podmienky. Počas dvoch dní sa s touto prekážkou najlepšie vysporiadali ruskí biatlonisti, naši borci si želali lepší začiatok sezóny.
 
 
Ruskí čakatelia sa chcú dostať do svetového pohára
 
Na programe boli len šprintérske disciplíny, ktoré sprevádzali husté sneženie a v nedeľu aj silný vietor. V prvom mužskom súboji bol najrýchlejší Petr Paščenko, ktorý na trati zviedol tuhý bežecký súboj s Erlendom Bjöntegaardom, keďže obidvaja strieľali bez chyby. Nakoniec bol o päť sekúnd rýchlejší ruskí jazdec. "Na trati vládli ťažké podmienky, ktoré sa rýchlo menili. Keď som čakal v cieli, bol som pokojný, pretože som vedel, že ďalší biatlonisti sú síce vyrovnaní, ale neohrozia moju pozíciu. Pre mňa je veľmi dôležité, že som začal sezónu v pozitívnom duchu. Budem sa snažiť, aby som získaval ďalšie skúsenosti, a potom uvidím, ako to pôjde ďalej. V tomto stredisku som pretekal prvý raz, páči sa mi tu, organizátori odviedli dobrú prácu. Prekážalo mi jedine to, že sa tu rýchlo stmieva." Druhý v poradí skončil nórsky borec Erlend Bjöntegaard, ktorý má na svojom konte aj jeden triumf vo svetovom pohári, keď v januári tohto roka vyhral mužskú štafetu v Ruhpoldingu.
 
Bývalý juniorský majster sveta v stíhačke Paščenko zaznamenal pekný vstup do ročníka a bude sa snažiť, aby si ho všimol tréner A-mužstva. V tomto smere je však v ruskom tíme, ktorý sa predstavil na IBU Cupe, veľký pretlak, pretože ďalší traja borci sa umiestnili počas prvého dňa na štvrtom až šiestom mieste. Jedným z nich bol Matvej Jelisejev, ktorý najskôr finišoval na piatom mieste, ale na druhý deň sa tešil z víťazstva.
 
O triumfe Matveja Jelisejeva rozhodla výborná bežecká forma, pretože na rozfúkanej strelnici robili biatlonisti jednu chybu za druhou. Iba jednému borcovi sa podarilo vyčistiť všetky terče, ale bieloruský pretekár Sergej Bočarnikov s touto výhodou obsadil len desiate miesto. Naopak, Jelisejev prekonal druhého v poradí Oleksandra Žirného o 35 sekúnd, hoci mal na svojom konte o jedno trestné kolo naviac. 
 
"Na novom snehu som sa cítil veľmi dobre. Fúkal silný vietor a to urobilo zo streľby veľmi zaujímavú súťaž. Strieľal som dobre a rýchlo, bola to moja výhoda. Ale rozhodlo sa v behu. Víťazstvo na začiatku sezóny ma povzbudilo a dúfam, že si vyskúšam aj nejaké preteky vo svetovom pohári." 22-ročný pretekár v minulom roku dokázal vyhrať vytrvalostné preteky v Canmore v IBU Cupe, preto by pozvánka do hlavného ruského tímu mohla prísť už čoskoro.
 
 
Talentovaná Kaiševa vyrovnaná v obidvoch pretekoch, ale víťazstvo jej uniklo
 
Prvý ženský šprint ukoristila poľská biatlonistka Magdalena Gwizdoň. Skúsená, 36-ročná pretekárka predviedla čistú streľbu, a vďaka tomu porazila svoje súperky. Je zaujímavé, že tento triumf dosiahla presne po dvadsiatich rokoch, kedy debutovala vo svetovom pohári ako 16-ročná. Aktuálnu sezónu síce začala na pretekoch IBU Cup, ale jej koncentrácia smeruje na majstrovstvá sveta.
 
Na druhom mieste finišovala talentovaná ruská pretekárka Uliana Kaiševa. Niekoľkonásobná juniorská svetová šampiónka chybovala len v jednom výstrele, ale práve ten ju obral o možnosť bojovať o triumf. V každom prípade bola so svojím výkonom spokojná. "Som prekvapená, že sa mi podarilo dostať na pódium. Uvedomujem si, že jeden minutý terč bola moja chyba. Na trati bola síce hmla, ale mne to nevadilo, pretože vtedy sa mi zdajú terče byť väčšie." Za zmienku stojí aj tretia priečka, ktorú získala Celia Aymonier. Pre 24-ročnú francúzsku reprezentantku to bola premiéra v biatlonových pretekoch, doteraz sa venovala len klasickému lyžovaniu.
 
V nedeľu sa musela so silným vetrom vysporiadať aj ženská časť štartového poľa. Aj oni boli vystavené náročným podmienkam na strelnici, s ktorými si najlepšie poradila nórska biatlonistka Bentem Landheim. V druhej streľbe netrafila len dva terče, čo jej v konečnom dôsledku zabezpečilo víťazstvo. "Som veľmi šťastná, pretože predchádzajúce preteky mi vôbec nevyšli a dnes to bolo z mojej strany oveľa lepšie. V prvom kole boli na trati lepšie podmienky, potom začalo husto snežiť. Mala som výhodu, že som štartovala skôr. Na strelnici to bolo náročné." V sobotňajších pretekoch obsadila 25-ročná biatlonistka až 61. miesto, keď minula päť terčov.
 
Na druhom mieste opäť finišovala Uliana Kaiševa, ktorá minula tri terče, ale v cieli bola pomalšia len o necelých päť sekúnd. Bežecky je teda pripravená veľmi dobre, ale podobne ako v predošlých pretekoch jej chýbal len jeden presný výstrel, aby mohla bojovať o víťazstvo.         
 
 
sima univerziada 2 ivancakova
Michal Šíma (© Simona Ivančáková)
 
 
Slováci v sobotu prepadli,  ale po odchode časti konkurencie to hneď vyzeralo lepšie
 
Sobotňajší šprint nevyšiel našim hlavne na trati, kde po borení sa v hlbokom snehu za konkurenciou výrazne zaostali. Martina Chrapánová mala 34. najrýchlejší bežecký čas, najlepší z mužov Michal Šíma až 65. Zázraky sa nediali ani na strelnici, a tak žiadny z našich nebodoval. Najbližšie bola Chrapánová na 43. mieste po dvoch chybách na strelnici. Šíma nezvládol debutovú streľbu v sezóne s troma chybami. Michal Kubaliak pokrstil ročník nepríjemným pádom a Natália Prekopová sa nedokázala presadiť ani s nulou na konte. Junior Ondrej Kosztolányi 71. miestom síce predviedviedol kariérne maximum medzi mužmi, ale na to, že minul iba raz, to bolo slabšie.
 
V nedeľu štartovalo o pár dobrých pretekárov menej a najmä mužov trápil silný vietor, ktorý mnohým pokazil strelecký výkon. Štartové pole sa viac vyrovnalo a až štyria naši dokázali takmer dvojnásobne zlepšiť umiestnenie. Martina Chrapánová sa s dvoma chybami dostala už takmer k špičke. Za 22. miesto si pripísala možno menej podstatných, ale predsa 19 bodov. Natálii Prekopovej v sobotu nestačila bezchybná streľba na lepšie než 55. miesto, v nedeľu s dvoma chybami skončila 33. Z mužov bol opäť jasne najlepší Michal Šíma, tentoraz už s hmatateľnejším 36. miestom. "Na trati som sa už cítil oveľa lepšie. Hlavne mi ostalo dostatok síl aj na posledné kolo. Ťažšie to bolo na strelnici, na stojke sa to kvôli vetru dalo ťažko ustáť," vravel nám po pretekoch Michal, ktorý nechal na strelnici bilanciu 1+3. U jeho menovca Kubaliaka to po sobotňajšej smole stále nebolo ono.
 
Rebríček národov IBU Cupu odštartovali muži štrnástym a ženy trinástym miestom najmä kvôli tomu, že štartovali iba tri a body sú vždy pripravené pre štyri pretekárky. Na komplexné zhodnotenie sme sa opýtali Jakuba Leščinského, ktorý v Idre pomáhal trénerovi Jánovi Šulejovi. "V sobotu nás zrejme prekvapilo počasie. Veľa pretekárov malo problém sa vysporiadať s ťažkými podmienkami na trati, samozrejme, zažili sme aj smolu Kubaliaka... Pozitívom bola určite streľba. V nedeľu boli podmienky tiež zaujímavé - celý čas snežilo a sprevádzal to vietor, takže preto bola streľba horšia. Bežecký prejav určite lepší. Musím pochváliť Šímu. V poslednom kole predviedol veľmi pekný výkon. Dievčatá to dnes výborne zakončili. Chrapánová bola jedna z mála, ktorej sa na stojke podarilo čisto strieľať (podarilo sa to okrem nej piatim pretekárkam, pozn. red.), rovnako vyrovnaný bežecký výkon s umiestnením v Top 30. Takisto Prekopová vzhľadom na slabý bežecký výkon v sobotu to na druhý deň vytiahla na 33. miesto. Samozrejme, s týmto sa nemôžeme uspokojiť a nesmie sa už stať, že v niektorých pretekoch nebudeme bodovať."
 
Reprezentanti z Idre odcestovali domov a o týždeň a pol nastúpia na ďalší IBU Cup v Taliansku. Do Östersundu sa presunula iba Martina Chrapánová, ktorá absolvuje kompletný zostavajúci program prvého kola svetového pohára.
 
 
Kompletný program 1. kola IBU Cupu 2015/16 s odkazmi na jednotlivé preteky
 
Idre 28.11. sobota 10:00   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Idre 28.11. sobota 13:00   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Idre 29.11. nedeľa 10:00   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Idre 29.11. nedeľa 13:00   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50