Popoludní boli na programe stíahcie preteky mužov, kde sa vpredu chceli rovnať najväčšie hviezdy. My sme dúfali, že sa presadia dvaja naši, hoci Otčenáš už nemal komu čo dokazovať, no chcel si zabezpečiť účasť v pretekoch s hromadným štartom.
MS 2020: stíhacie preteky mužov na 12,5 km |
|||||
Anterselva | nedeľa, 16. februára 2020, 15:15 | 5,3 ºC | |||
Emilien Jacquelin (0+0+0+0) 31:15.2 |
5 km/h | ||||
Vysielala Dvojka RTVS, komentoval Ľuboš Hlavena |
Ešte nedeľu o titul majstra sveta bojovali aj muži, a to v rovnakej disciplíne ako ženy pred nimi. Vlani v stíhacích pretekoch vystrelil na prvé miesto Dmitro Pidručnij, zverenec Juraja Sanitru aj dnes mohol útočiť na medailu, ale na štarte bol v horšej situácii ako pred rokom. Ambíciu a šancu potešiť sa z najcennejšieho cenného kovu mali dnes najmä Quentin Fillon Maillet a Martin Fourcade, zopakovať si medailový ceremoniál z najvyššieho stupienku chcel a mohol aj Alexander Loginov. Do skupiny favoritov patrili, samozrejme, aj Johannes Thingnes Bö a Tarjei Bö.
Podľa očakávania, v prvom kole Fillon Maillet dohnal svoju stratu zo šprintu na Loginova a na prvú položku prišlo vedúce duo spolu. Po nej sa však opäť rozdelilo, pretože Rus zostrelil všetky terčíky, ale Fillon Maillet išiel až na štyri trestné okruhy a pravdepodobne si odpálil zlatú medailu už na prvej položke. Nulu na úvod zaznamenal aj Fourcade, JT Bö a Tarjei Bö museli ísť do trestného kola. Na priebežnú bronzovú pozíciu sa tak dostal Jacquelin, ani jemu nezostal visieť ani jeden terčík, to Horn a Peiffer sa raz pomýlili. Dobrý vstup do pretekov prežili ešte Leitner, Samuelsson, Nelin, Dale alebo Pryma, všetci boli bezchybní. Pidručnij chyboval dvakrát.
Loginov opustil strelnicu o viac ako desať sekúnd pred svojim prenasledovateľom, lenže v druhom kole zopár sekúnd stratil. Iba druhá nula ho mohla udržať vo vedúcej pozícii a Alexander svoju úlohu splnil na jednotku. Ani Fourcade nemusel ísť na trestné kolo, to JT Bö áno. Nórsky biatlonista v druhom kole zapol rýchlejší bežecký mód, ale ešte potreboval doladiť formu na strelnici. Jeho chybu využil na posun na tretie miesto opäť Jacquelin, ktorý aj na druhej ležke strieľal bez akéhokoľvek zaváhania. Svoju pošramotené meno si na druhej položke napravili Tarjei Bö a Peiffer, obaja boli tentokrát bezchybní, ďalšie nuly zaznamenali Leitner, Samuelsson, Nelin a Dale. Všetky terčíky vybielil už aj Fillon Maillet.
Obraz vo vedení pretekov sa v treťom kole vôbec nezmenil. Loginov utekal na prvom mieste, Fourcade ho mal celý čas na očiach, ale nedotiahol sa ku nemu. Obaja sa tak stretli opäť až na strelnici. Ruský biatlonista ani na piatej položke na svetovom šampionáte nechyboval a upevnil si vedúcu priečku, pretože Fourcade sa už zmýlil a musel ísť do trestného kola. Polepšil si tak Jacquelin, lebo Émilien do tohto okamihu nemusel svoje lyže namieriť do trestného kola. Do neho nešiel ani JT Bö, ktorý tak zavetril vo vzduchu medailový pach. Ostatní biatlonisti už strácali veľa sekúnd a museli dúfať v zaváhania súperov pred nimi. Boli medzi nimi Tarjei Bö, Peiffer a Nelin, ktorí na tretej položke neurobili chybu. Prvýkrát do trestného kola išiel Leitner.
Na predposlednom okruhu Loginov už ceril zuby, ale pred záverečnou položkou mal v rukách všetky tromfy. Posledné jeho zastavenie na strelnici ale už nebolo bezchybné, ušiel mu tretí výstrel. Hodenú rukavicu chytil ako Jacquelin, ale aj JT Bö, ktorý však počas dnešných pretekov nemohol príliš šetriť svoje nohy, takže bolo otázne, koľko síl mu ešte zostalo v repertoári. Fourcade tiež mohol zasiahnuť do boja, ale iba do boja o bronz, lenže Martin sa opäť zmýlil, takže bolo jasné, že dnes sa na stupni víťazov neukáže. Ani Peiffer už nemohol zasiahnuť do hry o cenné kovy, ale Arnd si nulou na záver zlepšil náladu. To Tarjei Bö išiel do trestného kola, rovnako aj Fillon Maillet a Leitner.
Meno budúceho majstra sveta neodtajnila záverečná položka, Johannes Thingnes Bö a Émilien Jacquelin sa o honor kráľa v stíhacích pretekoch museli doslova pobiť v poslednom kole. Väčšinu času ťahal Nór, ale pred posledným kopčekom pustil svojho súpera na prvé miesto. Šachová partia bola rozohraná, obaja začali taktizovať a JT Bö pri pokuse predbehnúť svojho súpera skoro spadol. Na cieľovú rovinku prišiel na prvom mieste Francúz a nórsky biatlonista už nemal síl na to, aby svojho soka predbehol. Majstrom sveta sa tak stal Jacquelín a dočkal sa vôbec prvého víťazstva nielen na svetových šampionátoch, ale vôbec medzi biatlonovou elitou.
Emilian Jacquelin v cieli (© Courtesy Nordic Focus / WCH 2020) |
Rozhodnutie pustiť svojho súpera pred seba sa nakoniec ukázalo ako zlé. Johannes Thingnes Bö tak ani pri druhom štarte v Anterselve nezískal titul majstra sveta. Dnes ho od toho delili iba sekundy, zdá sa však, že dnes mu už vysoká nadmorská výška také problémy nerobila ako včera v šprinte. Tak či tak, dnešný výsledok pre neho bude určite trpkým sklamaním a posledné metre si bude ešte dlho, minimálne v hlave, prehrávať. Tretie miesto vybojoval Alexander Loginov, ktorý už v záverečnom kole nemusel odrážať žiadne útoky a vybojoval tak už druhú medailu na tohtoročnom svetovom šampionáte.
Martin Fourcade skončil štvrtý, ale keď pretínal cieľovú čiaru tešil sa akoby bol víťaz. Potešilo ho zlato v rukách krajana, pretože on sám nemal príliš čo oslavovať. Svojho zástupcu v Top 5 malo aj Nemecko v podobe Arnda Peiffera. Za ním postupne finišovali Tarjei Bö, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux, Félix Leitner a Vetle Christiansen, ktorý dnes získal 23 pozícii oproti včerajšiemu šprintu. Takže podobne ako medzi ženami, tak aj medzi mužmi skokana pretekov nájdeme v nórskom tábore.
Naši klesli, ale Otčenáš ostal s vysokým štandardom a pekne zabodoval
Po úžasnom šprinte a trinástej priečke už mal Martin Otčenáš takpovediac splnené a všetko ďalšie na tomto šampionáte bude len bonusom. Dnes teda vyrážal v skupine veľmi rýchlych pretekárov a v prvom kole sa ich držal. No zároveň jazdil rozumne a postupne sa prepadal. Boli tam prirýchli borci. V prvom kole mal až 52. bežák, no všetko bolo dnes o streľbe. Bohužiaľ, nepokračovala séria jeho čistých položiek. Minul druhý terč a spadol na 22. priečku. No aj v druhom kole bol v peknom vlaku a nemusel vôbec zúfať. Bol tam v partii od 20. po 26. priečku. Tam zotrvával, snažil sa ich držať, hoci to bolo s takými bežcami náročné. V tomto kole zaostal o dvadsať sekúnd, no udržal sa v tej partii. Bohužiaľ, druhá položka nevyšla. Minul tretí aj piaty terč, a tak sa príliš zdržal v trestnom kole. Klesol na 34. priečku (+2:23). Už sa ani nemohol veľmi potiahnuť, štartové pole sa dosť roztiahlo. Skôr sa to zmenilo na boj o akékoľvek body, keďže v ďalšom kole ho predbehli viacerí rýchlejší súperi. Dokonca zaostal až o 28 sekúnd a nebolo to ideálne. No našťastie predviedol výbornú stojku. Za 26 sekúnd vybielil všetky terče a pokračoval na 31. priečke. Bol tam v partii so Smolskim i Poršnevom, takže sa ich mohol chytiť. Chcelo to každý bod v boji o masový štart. Vo štvrtom kole šiel dobre, udržal sa skupiny pretekárov. Všetko mal vo svojich rukách. A ani tieto pekné preteky nechcel pokaziť. Podarilo sa mu parádne zvládnuť aj druhú stojku a posunul sa na 26. priečku. Našťastie za ním bola veľká diera a nemohol sa už zosunúť. Naopak, skúsil ešte zabojovať o 25. priečku so Slovincom Tršanom. Aj keď ho počas kola predbehol, súper sa nedal, trištvrte kola šiel za ním a napokon Martina v tesnom súboji zdolal. Škoda toho, ale snáď ho to v konečnom účtovaní mrzieť nebude. Za ďalšie pekné umiestnenie 26. miesto (+3:06) získal ďalších 15 bodov.
Šimon Bartko v Anterselve potvrdil progres a takmer sa dostal na body. Dnes teda bolo jeho cieľom už konečne prekĺznuť do Top 40, hoci štvorpoložkové preteky mu idú oveľa horšie ako dvojpoložkové. Mohol prípadným posunom len prekvapiť. V prvom kole sa držal súperov, 36. pozíciu mal na dohľad. V prvom kole dostal len pätnásť sekúnd. Začal dobre. No chcelo to potvrdiť nulou, ktorá neprišla. Aj on minul druhý terč a tak ostal mimo bodov. Bol na 44. priečke. Škoda, že mal pred sebou menšiu dieru, no neostávalo mu nič iné, len sa dotiahnuť na súperov. Ak by tak neurobil, škoda by bola veľká. Takže došiel si partiu od 40. priečky a šiel s nimi. Síce na druhú ležku prišiel až na 47. priečke, ale bol v úplnom kontakte a bola to viac-menej taktika, aby to neprepálil. Mal 32. bežák tohto kola. Plašili sa iní. A Šimon to dobre zvládol, keď síce opäť raz minul, ale bolo cítiť, že si na strelnici verí. Strieľal druhú položku len za 27 sekúnd, čo u neho teda vôbec nie je zvykom. No bol stále mimo bodov na 44. priečke. A strata na Top 40 mierne narástla. V treťom kole klesol na 46. priečku, vyslovene to nechcel prepáliť. Zaostal o 21 sekúnd v tomto kole. No nepomohlo to. Na prvej stojke zažil trampoty ako kedysi. Čakali ho štyri trestné kolá, ktoré ho poriadne zdeptali. Klesol na 55. priečku. Nemal tam už žiadneho rýchlejšieho súpera, s ktorým by mohol ísť a aj logicky už jeho výkon klesol. Nohy mal poriadne vykrútené z trestného kola. Stratil vyše pol minúty. Pokúsil sa rehabilitovať v závere. Zdalo sa, že sa to aj podarí, ale posledné dva terče minul. Takže ešte klesol na 57. priečku a už to len potreboval dobojovať. Aj on v poslednom kole chcel súpera predbehnúť, no po tom, čo dobehol Japonca Ozakiho mu už neostali sily na zlomenie súpera v cieľovej rovinke. Cieľová fotografia mu prisúdila 57. priečku (+5:48).
Škoda, že to našim už dnes na strelnici nevyšlo tak ako včera, no treba povedať, že sa to aj čakalo. Klišé hovorí o tom, že nie každý deň je nedeľa a naši chlapi sa ku skvelým výsledkom dostávajú veľmi zriedkavo. No nedá sa povedať, žeby Martin preteky vyslovene pokazil. Nedokázal sa udržať na najvyšších priečkach, ale vykopol to parádnymi stojkami ku stále výbornému 26. miestu, ktoré je v mužskej konkurencii cenné. Stále je tak na najlepšej ceste do masového štartu, no štart ešte nemá istý. Bude ho potrebovať potvrdiť vo vytrvalostných pretekoch, kde bude potrebovať aspoň zo 5-10 bodov na potvrdenie. Šimon prežil klasické štvorpoložkové preteky. Horšie ako on nestrieľal nikto. Osem chýb je skrátka priveľa. No musí sa aj on oklepať a skúsiť v stredu. Opäť si potvrdil, že na trati to nie je marné. Prvé tri kolá sa držal rýchlych borcov.
Audiovyjadrenie Martina Otčenáša po životnom víkende |
Výsledky | ||||||||
1. | 6 | JACQUELIN Emilien | 0+0+0+0 | 0 | 31:15.2 | 0.0 | 60 | |
2. | 5 | BÖ Johannes Thingnes | 1+1+0+0 | 2 | 31:15.6 | +0.4 | 54 | |
3. | 1 | LOGINOV Alexandr | 0+0+0+1 | 1 | 31:39.1 | +23.9 | 48 | |
4. | 3 | FOURCADE Martin | 0+0+1+1 | 2 | 32:01.5 | +46.3 | 43 | |
5. | 7 | PEIFFER Arnd | 1+0+0+0 | 1 | 32:09.1 | +53.9 | 40 | |
6. | 4 | BÖ Tarjei | 1+0+0+1 | 2 | 32:27.7 | +1:12.5 | 38 | |
7. | 2 | FILLON MAILLET Quentin | 4+0+1+1 | 6 | 32:41.1 | +1:25.9 | 36 | |
8. | 18 | DESTHIEUX Simon | 1+0+0+0 | 1 | 32:42.1 | +1:26.9 | 34 | |
9. | 9 | LEITNER Felix | 0+0+1+1 | 2 | 32:48.2 | +1:33.0 | 32 | |
10. | 33 | CHRISTIANSEN Sjastad | 0+0+1+0 | 1 | 33:13.6 | +1:58.4 | 31 |
26. | 13 | OTČENÁŠ Martin | 1+2+0+0 | 3 | 34:20.9 | +3:05.7 | 15 | |
57. | 43 | BARTKO Šimon | 1+1+4+2 | 8 | 37:03.6 | +5:48.4 | 0 |
Priebežné poradie SP mužov po pretekoch | ||||||||
1. | FOURCADE Martin | 692 | 0 | |||||
2. | FILLON MAILLET Quentin | 622 | -70 | |||||
3. | BÖ Johannes Thingnes | 576 | -116 | |||||
4. | LOGINOV Alexander | 544 | -148 | |||||
5. | BÖ Tarjei | 542 | -150 | |||||
6. | DESTHIEUX Simon | 536 | -156 | |||||
7. | JACQUELIN Emilien | 499 | -193 | |||||
8. | DOLL Benedikt | 454 | -238 | |||||
9. | DALE Johannes | 440 | -252 | |||||
10. | CHRISTIANSEN Vetle | 411 | -281 |
56. | OTČENÁŠ Martin | 45 | -647 |
Program MS v Anterselve 2020 |