Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Holmenkollen: Michal Šima v poslednom šprinte s dvomi chybami na 90. priečke, sezóna sa pre neho skončila

16.3.2023, 15:30 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
SP 22/23: rýchlostné preteky mužov na 10 km
norsko Holmenkollen štvrtok, 16. marca 2023, 15:15 vietor2 3 km/h
zlata medaila Johannes Thingnes Bö (0+1) teplota2 1 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Vladimír Genda
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh každých 10 minút
Program záverečného kola Svetového pohára na Holmenkollene odštartovali vo štvrtok muži poslednými rýchlostnými pretekmi v sezóne. Predchádzajúcich sedem šprintov vyhral jeden biatlonista - Johannes Thingnes Bö, už istý majiteľ malého glóbusu. Dnes sa nórsky fenomén mohol stať historicky prvým biatlonistom, ktorý vyhral všetky šprinty v jednej sezóne. Možno aj táto predstava ho hnala už v úvodnom bežeckom kole, v ktorom zaznamenal najrýchlejší čas. Potom zo zbrane vysypal päť nábojov, pričom zasiahol všetkých päť terčov a vyrazil do druhého okruhu. V ňom pokračoval tam, kde skončil. Už na druhú položku prišiel s takým náskokom, že si mohol dovoliť urobiť jednu chybu a stále by okupoval prvú pozíciu. Počas stojky JT Bö naozaj raz chyboval a dal šancu svojim súperom ukončil jeho kraľovanie v šprinte. Lenže tí dnes nemali potrebnú rýchlosť na lyžiach a bolo rozhodnuté. JT Bö tak vyhral aj ôsmy šprint v tejto sezóne, čo sa žiadnemu biatlonistovi nikdy nepodarilo.

Až 24 sekúnd stratil na víťaza druhý najlepší biatlonista. Bol ním Martin Ponsiluoma. Švéd pritom patrí k tomu najlepšiemu v bežeckej časti, čo súčasná mužská biatlonová scéna ponúka. Lenže ani Ponsiluoma nenašiel spôsob ako zastaviť nórskeho fenoména na ceste za víťazstvom. Pritom Ponsiluoma neurobil nič zle. Ležku vybielil, rovnako aj stojku, pričom riskoval ako len vedel. Obe položky totiž absolvoval vo veľmi rýchlom čase. Na strelnici tak strávil podstatne menej času ako neskorší víťaz. Ale na lyžiach nakúpil až 52 sekúnd, čo vyzerá viac ako desivo, no Ponsiluoma bol dnes štvrtý najlepší bežec. Aj táto skutočnosť ukazuje, kde je JT Bö, a kde jeho konkurencia.

Z posledného šprintu v sezóne mohol mať radosť aj nemecký tábor. Benedikt Doll sa na šampionáte v Oberhofe poriadne trápil so svojimi rukami, no po MS akoby tlak z jeho pliec padol a našiel aj potrebnú presnosť. Už počas minulého týždňa sa mohol oprieť o svoju streľbu, a dnes v šprinte mu jeho ruky vyniesli tretiu priečku. Doll totiž na ležke zostrelil všetkých päť terčov, a v stoji na svoj výkon dokázal nadviazať. Počas streľby ho však zdobilo pomalšie tempo pri odpaľovaní jednotlivých rán, to ho nakoniec stálo druhú priečku. Pretože na lyžiach predviedol tri silné bežecké časy, aj keď na víťaza stratil 49 sekúnd v tejto biatlonovej zručnosti, Doll bol dnes druhý najlepší bežec.

- naše sociálne siete -
banner pre viessmann 560x300 v3
Úplne posledný šprint sezóny zo slovenských biatlonistov absolvoval iba Michal Šima. Jeho najlepším výsledkom v tejto disciplíne v tejto sezóne bolo 28. miesto z 1. kola Svetového pohára v Kontiolahti. Odvtedy v šprinte bodoval už iba raz.

Michal mal v šprinte číslo 36, takže už pred ním štartovalo veľké množstvo zaujímavých mien. Oproti nim bežecky stratil pomerne dosť času pred úvodnou streľbou v ľahu. Šima zabehol úvodný okruh presne za osem minút, čo bolo o 44 sekúnd pomalšie ako najlepší bežec. Dôležitá preto bola položka, na ktorej Michal potreboval byť bezchybný. Podarilo sa. Päť rán vypálil za 37 sekúnd, takže aj na strelnici čo-to stratil na najlepších. No zo strelnice odchádzal na predbežnom 28. mieste, takže zatiaľ atakoval bodované priečky.
Nasledovalo druhé bežecké kolo, v ktorom Šima zaznamenal o pol minútu horší čas ako v úvodnom kole. Horšou správou pre jeho bodové ambície bol fakt, že hneď úvodnou ranou v stoji sa poslal do trestného kola. Zároveň mu ušiel aj štvrtý výstrel. Po dvoch trestných kolách sa prepadol na predbežnú 34. priečku so stratou 2:25 na lídra pretekov, pričom za ním štartovalo ešte 70 biatlonistov. Michal preto musel v záverečnom kole pridať, no tentokrát nie preto, aby získal body, ale aby sa vôbec kvalifikoval do stíhacích pretekov. Lenže Michal nezrýchlil a nakoniec v šprinte skončil na 90. pozícii. Na víťaza stratil 3 minúty a 47 sekúnd. Mal tiež až 90. bežák. V závere sezóny mu úplne odišla forma.
Michal Šima (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 Súhrn
Slovenskí muži teda ukončili sezónu trochu symbolicky až 90. miestom, Michal neudržal fajn formu, ktorú mal v decembri a januári, hoci strelecky to bolo fajn, bežecky už nie. Tým ako ostal v tíme sám, veľká časť sezóny vyzerala dosť depresívne.
V rebríčku národov sme obsadili konečné 24. miesto, najhoršie odkedy existuje tento rebríček. To znamená, že v budúcej sezóne budeme môcť nasadzovať dvoch akýchkoľvek pretekárov. so splnenou kvótou. Výnimkou budú štafety, ktoré môžeme vždy obsadiť. A rovnako MS, kde ostane možnosť nasadiť troch mužov. Keďže budú v NMNM, zrejme to aj využijeme.