Festival pekných ženských súbojov štyroch najrýchlejších a v SP najvyššie postavených biatlonistiek v Ruhpoldingu vyvrcholil stíhacími pretekmi, kde si vybovanú pozíciu po šprinte udržala Mäkäräinenová. Striebro šlo Koukalovej, bronz Dorinovej, bez kovu dnes ostala Dahlmeierová.
 
 
Svetový pohár 2016/17: stíhacie preteky žien na 10 km
nemecko Ruhpolding nedeľa, 15. januára 2017, 14:45 teplota2 -2,5 ºC
víťazka: Kaisa Mäkärainen (0+0+1+0) 30:58.0
vietor2 4 km/h
 
 
V ženskej stíhačke vyrazila na trať s pekným náskokom Mäkäräinenová, po včerajšom sľubnom výkone dnes chýbala na štarte Domračevová. Mäkäräinenová aj na prvej streľbe pokračovala v bezchybnom výkone a na čele pretekov si ešte zvýšila náskok, pretože jej hlavné súperky chybovali. KoukalováDahlmeierová vybehli na dve trestné kolá a ich strata presahovala jednu minútu.

Na druhú priečku sa tak posunula Wiererová, ktorý tu bola bezchybná, a na líderku strácala rovnú minútu. Trestné kolo absolvovali aj Dorin-HabertováHildebrandová.

Mäkäräinenová zvládla aj druhú streľbu v ľahu a stíhacími pretekmi zatiaľ prechádzala nerušene, na ostatné súperky mala náskok presahujúci jednu minútu. Na druhej priečke sa po kvalitnej streľbe udržala Wiererová, talianska pretekárka mala pred KoukalovouDahlmeierovou k dobru trinásť sekúnd.

Do tejto spoločnosti sa pridali Dorin-HabertováHildebrandová, všetky tieto biatlonistky boli na druhej streľbe bezchybné. S čistou streľbou naďalej prechádzali pretekmi ÖbergováPuskarčíková, ktoré sa pohybovali v druhej polovici Top 10.

Na prvej stojke si Mäkäräinenová mohla dovoliť jeden chybný výstrel, ale nijako to neovplyvnilo jej vedúcu priečku. Na druhé miesto sa posunula Koukalová, ktorá tu bola bezchybná, ale jej strata na fínsku pretekárku bola stále 60-sekundová. Čistý strelecký štít si držala Öbergová, ktorá poskočila na tretie miesto.

Hneď za ňou sa nahádzala Wiererová, ktorá tu raz chybovala, po nej nasledovali Dorin-HabertováDahlmeierová, ktoré si pripísali ďalšiu chybu, a všetky tieto biatlonistky mohli stále myslieť na pódium. Na jedno trestné kolo vybehla aj Hildebrandová a v najlepšej desiatke sa stále pohybovala Puskarčíková, ktorá tu zaknihovala prvý nepresný výstrel.

Na záverečnej položke Mäkäräinenová vybielila všetky terče a neohrozene kráčala za druhým triumfom v ročníku. Svoju pozíciu si udržala po kvalitnej streľbe Koukalová, ale potom sa rozohrala zaujímavá bitka o tretiu priečku. Dorin-Habertová, ÖbergováDahlmeierová sa predstavili na ďalšom trestnom okruhu a najlepšiu východiskovú pozíciu si vybojovala francúzska biatlonistka, ktorá mala k dobru osem sekúnd na Dahlmeierovú.

Kaisa Mäkäräinenová predviedla v Ruhpoldingu ďalší perfektný výkon, napodobnila tak dvojnásobný minuloročný úspech v Chanty-Mansijsk. V stíhačke minula len jeden terč, čo je výborný rezultát, a samozrejme, kvalitný výkon predviedla aj v bežeckej časti.
 
 
makarainen 2017 ruhpolding triumf slavik
Kaisa Mäkäräinenová sa tešila z druhého triumfu za dva dni (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 

Na druhej priečke finišovala Gabriela Koukalová, ktorá spomedzi ostatných favoritiek predviedla najlepší strelecký výkon. A aktuálna líderka SP si naďalej užíva parádne výsledky v tomto ročníku. Na tretej priečke prišla do cieľa Marie Dorin-Habertová, ktorá odrazila atak Laury Dahlmeierovej. Francúzska pretekárka trafila o jeden terč viac ako jej nemecká súperka, a to jej zariadilo miesto na pódiu.

Dnes bežali výborne jej kolegyne z francúzskej zostavy, v tomto smere sa držali na vysokých priečkach AymonierováBraisazová. Ale najlepší bežecký výkon ukázala Dahlmeierová, ktorá dnes doplatila na štyri nepresné výstrely. Po včerajšej bezchybnej streľbe to musí byť pre ňu sklamanie.

Včerajšie miesto v najlepšej desiatke dokázala zopakovať Öbergová a pekný posun predviedla Puskarčíková, ktorá sa umiestnila na šiestej priečke. Obidve tieto pretekárky sa na strelnici nepomýlil ani raz. Na vyšších priečkach sa dlhý čas držala Wiererová, ale talianskej pretekárke v závere došli sily. Už sme spomínali, že v tomto smere sa musí zlepšiť, ak sa chce objavovať na pódiu.

Na konci Top 10 sa objavili biatlonistky, ktoré si oproti šprintu výrazne polepšili. ChevalierováOlsbuová dnes strieľali parádne a posunuli sa o desať pozícii. Ešte lepšie sa darilo Vittoziovej, ktorá vybielila všetky terče a preskočila sedemnásť súperiek. Talianska pretekárka sa v pretekoch SP ešte nikdy nedostala do elitnej desiatky. Naopak, opačným smerom putovala Hildebrandová, ktorá zo šiestej pozície klesla na osemnástu priečku. Príčinou boli štyri chyby na strelnici a únava.
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Kaisi Mäkäräinenovej pre IBU (víťazka)
"Dnešné preteky som si užila. Pri trati bolo veľa fanúšikov, ktorí ma podporovali. Na strelnici som sa cítila uvoľnená, nemyslela som na žiadny tlak. Keďže som strieľala sama, diváci ma povzbudzovali po každom výstrele. Naozaj som si to užila. V prvom kole boli podmienky náročné, ale potom bola trať čoraz rýchlejšia. Dúfam, že aj na MS budem mať formu, ale je to stále ešte ďaleko. "
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Gabriely Koukalovej pre IBU (druhé miesto)
"Mohla by som povedať, že som spokojná s mojou stabilnou formou, no zároveň musím dodať, že v každých pretekoch je to stále ťažšie a ťažšie. Dnes ma teší moja streľba a bodový zisk za druhé miesto. Neviem čo sa stalo na prvej streľbe. Niekedy sa takéto veci prihodia.   "
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Marie Dorin-Habertovej pre IBU (tretia priečka)
"Aj ja som veľmi spokojná s mojím umiestnením, v záverečnom kole som sa bála, že ma Laura dobehne. Snažím sa byť dobrá v každých pretekoch, ale je pravda, v tomto roku sa mi daria stíhačky. Momentálne sa snažím venovať streľbe, vidím tu priestor na zlepšenie. Myslím už na olympijské hry, kde chcem ukázať čo najlepší strelecký výkon."
 
 
Kuzminovej vyšiel záver pretekov a posunula sa na 30 pozíciu
 
Keďže Slovenky v šprinte dopadli ako dopadli, na štarte sme dnes mali iba Anastasiu Kuzminovú, ktorá vyrážala z 36. pozície (resp. 35., keďže Domračevová nenastúpila). Štandardným cieľom pretekára v stíhačke je posun smerom vyššie a u Nasti ešte o to jasnejší, že jej ambície sú vyššie ako miesta v závere bodovanej štyridsiatky.
 
Prvé kolo rozbehla rýchlo, pretože skupina pre ňou mala od úvodu menšiu medzeru, ktorú chcela zmazať. Úvodná položka jej, žiaľ, nevyšla. Urobila dve chyby - druhom a štvrtom terči. To neveštilo nič dobré a po odkrúžení 300 nepopulárnych metrov sa zaradila na 44. miesto. Potom už predvádzala bežecký výkon na úrovni polovice štartového poľa. Nebolo to celkom ono. Mimo bodov ostala aj po druhej ležke, kde si pripísala jednu minelu. Situácia sa zopakovala na streľbe č. 3, po ďalšom trestnom kole ostávala na 42. mieste. Veľký výsledok z toho už byť nemohol, no potrebovala si ešte zdvihnúť sebavedomie a podarilo sa jej to. Poslednú položku zvládla za pekných 24 sekúnd bez chyby a vyhupla sa na 34. miesto. V záverečnom kole ukázala, že nechce, aby posledné stovky metrov boli jej slabinou a po krásnej jazde zdolala štyri pretekárky. Napokon ju teda klasifikovali na 30. pozícii. Zapísala si tak jedenásť bodov.
 
Rodáčka z Ťumeňa dnes ukázala na trati lepší výkon ako včera, čo bolo spôsobené aj tými zlepšujúcimi sa podmienkami v šprinte. Nevyvíjalo sa to dobre, ale poslednou položkou všetko zvrátila a zásluhou dobrého záverečného kola sa posunula o šesť miest oproti štartu, s čím zrejme spokojná nebude, ale dá sa na tom stavať.
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Anastasie Kuzminovej (30. miesto)
"Dnes to bolo o niečo lepšie na trati, keďže som mala 21. bežecký čas so stratou 46 sekúnd. No prítomná bola aj neistota na strelnici, až po poslednú streľbu. Tá nula na konci mi pridala energiu, na záver som dokázala zrýchliť  a posunút' sa na 30. pozíciu. Asi je to moja reálna úroveň na dnešok, až kým sa nezlepším strelecky. V takej konkurencii je potrebné dávat' nuly."
 
 
Sumár Ruhpoldingu si u nás tradične nájdete v utorok aj s vyjadreniami trénerov...
 
 
Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch (na štarte č. 36)
profil 1. a 3. streľba (Ľ+S):   2. a 4. streľba (Ľ+S): výsledok:
terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new 30. +3:36.5 (4)
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilancia: 2+1+1+0
bežecký čas: 21. +46.5
  strelecký čas: 6. 1:41
získané body: 11
 
 
Výsledky
1. 1 MÄKÄRÄINEN Kaisa 0+0+1+0 1 30:58.0 0.0 60
2. 2 KOUKALOVÁ Gabriela 2+0+0+0 2 31:58.9 +1:00.9 54
3. 4 DORIN-HABERT Marie 1+0+1+1 3 32:21.1 +1:23.1 48
4. 3 DAHLMEIER Laura 2+0+1+1 4 32:30.7 +1:32.7 43
5. 7 ÖBERG Hanna 0+0+0+1 1 32:37.4 +1:39.4 40
6. 14 PUSKARČÍKOVÁ Eva 0+0+1+0 1 32:47.9 +1:49.9 38
7. 5 WIERER Dorothea 0+0+1+1 2 32:48.9 +1:50.9 36
8. 18 CHEVALIER Anais 0+0+1+0 1 32:49.5 +1:51.5 34
9. 17 OLSBU Marte 0+1+0+0 1 32:57.8 +1:59.8 32
10. 27 VITTOZZI Lisa 0+0+0+0 0 33:02.6 +2:04.6 31
30. 36 KUZMINOVÁ Anastasia 2+1+1+0 4 34:34.5 +3:36.5 11
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
 
 
Priebežné poradie SP žien po dnešných pretekoch
1. KOUKALOVÁ Gabriela 587
2. MÄKÄRÄINEN Kaisa 568
3. DAHLMEIER Laura 555
4. DORIN-HABERT Marie 517
5. WIERER Dorothea 432
6. HILDEBRAND Franziska 366
7. BRAISAZ Justine 357
8. PUSKARČÍKOVÁ Eva 345
9. AKIMOVA Tatiana 339
10. OLSBU Marte 326
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Ďalší program 5. kola SP v Ruhpoldingu
mužské disciplíny »»
RLSPPU
ženské disciplíny »»
RLSPPU