Zaplnená tribúna i trate v Ruhpoldingu sledovali veľmi tesný súboj domácej Laury Dahlmeierovej s Kaisou Mäkäräinenovou, no nepotešilo ich, že v cieľovej rovinke bola skúsená Fínka rýchlejšia. Anastasia Kuzminová podobne ako v Annecy príliš veľa času strávila v trestnom kole.
 
 
Svetový pohár 2017/18: preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km
nemecko Ruhpolding nedeľa, 14. januára 2018, 14:40 teplota2 0,3 ºC
víťazka: Kaisa Mäkäräinenová (1+0+0+1) 34:05.6
vietor2 2 km/h
 
 
Úvod poslednej disciplíny piateho kola SP najlepšie zvládli Wiererová, Domračevová, Chevalierová a Vittozziová, ktoré na prvej položke strieľali presne a rýchlo, ale bez chyby tu opustilo strelnicu až jedenásť pretekárok. Medzi nimi sa neobjavili Dahlmeierová či Mäkäräinenová, ktoré museli absolvovať jedno trestné kolo, a najhorší výkon predviedla Braisazová, francúzska reprezentantka netrafila až tri terče.
 
Po druhej streľbe sa razantne znížil počet tých biatlonistiek, ktoré mierili stopercentne, na čele pretekov zostali iba Domračevová, Crawfordová a Wiererová. Všetkých desať terčov trafila aj Jurlovová, ale ruská reprezentantka zaostávala dvadsať sekúnd, a dostala sa pred ňu aj Dahlmeierová, ktorá sa už nepomýlila na druhej streľbe. To isté platilo o Mäkäräinenovej a Vítkovej, po jednej chybe sa pridala do druhej skupiny aj Vittozziová
 
Pred treťou streľbou využila svoj veľmi dobrý beh Domračevová, aby dorazila na strelnicu osamote, ale bieloruská pretekárka urobila jednu chybu a ostatné biatlonistky ju dobehli. V bezchybnom streleckom výkone pokračovala Crawfordová, ktorá následne získala menší náskok, ale za ňou sa vydali na trať také bežkyne ako DahlmeierováMäkäräinenová a takisto Domračevová. Na jedno trestné kolo putovala Wiererová a jej strata na vedúce pretekárky stúpla na 25 sekúnd, v tomto bode pretekov jej robili spoločnosť Vítková, Kryuková a Chevalierová.
 
V nasledujúcom bežeckom kole sa potvrdili predpoklady a Crawfordovú prevalcovali spomínané tri pretekárky. Na záverečnú streľbu dorazili na vedúcich priečkach DahlmeierováMäkäräinenová, Domračevová, ale spomínané biatlonistky nevyužili svoju šancu na víťazstvo. Dahlmeierová a Mäkäräinenová netrafili jeden terč, Domračevová dokonca minula dva výstrely, takže na prvé miesto sa vrátila Crawfordová, ktorá predviedla stopercentný strelecký výkon. Na druhú pozíciu sa posunula Vítková, ktorá sa tu nepomýlila, ale na kanadskú súperku mala stratu necelých dvadsať sekúnd. A česká pretekárka si musela dať pozor aj na Dahlmeierovú s Mäkäräinenovou, ktoré chceli ešte zabojovať o najvyšší stupienok.
 
V hektickom bežeckom finále Crawfordová robila všetko, čo mohla, ale na silnú dvojicu nemala nárok. Dahlmeierová s Mäkäräinenovu si to rozdali o dnešné víťazstvo a v šprinte sa presadila fínska pretekárka. Crawfordová napokon nezískala ani tretie miesto, keď ju dokázala zdolať aj Vítková.
 
V masovom štarte sme videli napínavé preteky, ktoré sa rozhodli až na cieľovej čiare. Kaisa Mäkäräinenová a Laura Dahlmeierová predviedli identický strelecký a bežecký výkon, preto rozhodla len samotná koncovka, a prvé víťazstvo v ročníku si vychutnala fínska reprezentantka. V strhujúcom závere dokázala schladiť nemecké obecenstvo, ktoré výrazne podporovalo Dahlmeierovú, ale Mäkäräinenová bola nesmierne motivovaná, aby sa konečne dočkala premiérového triumfu v sezóne. Dahlmeierová mala na dosah druhé víťazstvo v tomto ročníku, ale aj keď sa jej nepodarilo v tomto smere potešiť nemeckých fanúšikov, môže byť veľmi spokojná, akým spôsobom napreduje jej výkonnosť po chorobe.
 
Veľmi dobré preteky má za sebou Veronika Vítková, ktorá sa dostala po novom roku do výbornej formy. Ukázal to už v šprinte v Oberhofe a aj dnes patrila k najlepším pretekárkam na trati. Síce ju zabrzdili dve chyby na ležkách, ale po bežeckej stránke jej to išlo, preto si v záverečnom kole trúfla aj na Rosannu Crawfordovú. Kanadská biatlonistka ako jediná trafila všetkých dvadsať terčov, ale ani to jej nestačilo, aby nadviazala na stupne víťazov, ktoré dosiahla vo vytrvalostných pretekoch. V bežeckej časti dosiahla až sedemnásty čas, a to rozhodlo v jej neprospech. Ale s takouto streľbou si môže trúfať na podobné výsledky aj v nasledujúcich pretekoch.
 
Na piatom mieste finišovala Denise Herrmannová, ktorá bola na trati jasne najrýchlejšia, ale štyri strelecké nepresnosti jej zabránili dostať sa v poradí vyššie. Ak by trafila o jeden terč viac, mohla bojovať aj o víťazstvo. Na záverečnej streľbe si pokazila výsledok Domračevová, v opačnom prípade mohla bojovať o stupne víťazov. Preteky nevyšli podľa predstáv Wiererovej, ktorá urobila až tri chyby a ani po bežeckej stránke nevyzerala najlepšie. V dobrých výkonoch z ostatného obdobia pokračovali Vittozziová, Gasparinová alebo Chevalierová.     
 
 
makarainen 18 ruhpolding trat slavik
Kaisa Mäkäräinenová v Ruhpoldingu (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Nasťa doplatila na šesť trestných kôl a prišla o vedúcu pozíciu v rebríčku SP
 
Od Nasti Kuzminovej sa čakalo, že vzhľadom na jej formu v prvom okruhu povedie štartové pole. Tak sa aj stalo, hoci rada pustila pred seba aspoň na chvíľu Herrmannovú, Mäkäräinenovú či Braisazovú. Tesne pred príjazdom na prvý strelecký stav nebola spokojná, že ju predbehla Herrmannová a potom brzdila na svoj stav, hoci Nasťa šla na jednotku. Prišla nie príliš presvedčivá položka, bolo to veľmi rozhádzané a viacero hrán. Štvrtý terč sa nezasunul, a tak smerovala do trestného okruhu. Keďže so streľbou malo problémy až 19 pretekárok, so stratou 17 sekúnd bola na začiatku druhej desiatky. V druhom okruhu sa to rozhodla nehrotiť a hoci sa vyšvihla na ôsmu pozíciu, nedobehla úplné čelo. Ani druhá ležka ale nebola dobrá, síce strieľala opäť rýchlo, ale urobila dve minely. Nasledoval pád do tretej desiatky a na stratu takmer minúty. Tá sa mierne prehĺbovala, už tam nebola vo vlaku, mala za sebou aj mnoho stovák metrov v trestnom kole. Nebola to taká rozprávka v bežeckej stope ako v predchádzajúcich dňoch. Na stojke prišli ďalšie tri chyby a bolo definitívne vymaľované. Manko narástlo na dve minúty a už úplne stratila kontakt. Aj preto bolo to štvrté kolo slabšie a nechala si rezervu na pokojnejšiu poslednú položku i kolo. Do toho trestného už nemusela, a tak sa posunula aspoň na 25. pozíciu. V poslednom okruhu sa ešte dostala cez Nowakowsku a Solemdalovú.
 
Za 23. miesto sa v masovom štarte neudeľuje 18, ale 16 bodov, takže to znamená vyzlečenie jej žltého čísla líderky SP, do ktorého sa v Anterselve oblečie dnešná víťazka Mäkäräinenová. Nasťa na ňu stráca 19 bodov. Stále je to však viac než dobré. Nezabúdajme na to, že na konci sezóny sa budú dva najhoršie výsledky škrtať, teda teraz takto virtuálne musíme Kaise škrtnúť až 54 bodov, zatiaľ čo Nasti iba päť, takže zatiaľ má stále Slovenka za veľkým glóbusom nakročené najlepšie.
 
Po sérii bežecky ideálnych štartov dnes prišlo mierne zosunutie výkonu. Na trati od Herrmannovej dostala 69 sekúnd v desiatom čase čo bolo dané aj 900 metrami v trestnom kole, stratou kontaktu a mierne i motivácie, čoho sa pretekár nemôže vyvarovať. Ruhpolding už teda nebol zo strany Nasti ideálny, na pódium sa nedostala, no všetci fanúšikovia vedeli, že táto spanilá jazda nemôže trvať dlhodobo. Do Talianska už pôjde pod menším tlakom čo by jej mohlo prospieť.
 
Sumár Ruhpolding a zároveň preview Anterselvy budeme publikovať v utorok...
 
 
Anastasia Kuzminová v pretekoch s hromadným štartom
profil 1. a 3. streľba (Ľ+S):   2. a 4. streľba (Ľ+S): výsledok:
terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new 23. +1:47.5 (6)
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
terc stojka cierny terc zostreleny new terc stojka cierny terc stojka cierny terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilancia: 1+2+3+0
bežecký čas: 10. +1:09.2
  strelecký čas: 7. 1:47
získané body: 16
 
 
Výsledky
1. 2 MÄKÄRÄINEN Kaisa 1+0+0+1 2 34:05.6 0.0 60
2. 9 DAHLMEIER Laura 1+0+0+1 2 34:06.4 +0.8 54
3. 8 VÍTKOVÁ Veronika 1+0+1+0 2 34:10.2 +4.6 48
4. 26 CRAWFORD Rosanna 0+0+0+0 0 34:10.8 +5.2 43
5. 5 HERRMANN Denise 1+1+1+1 4 34:22.3 +16.7 40
6. 13 DOMRAČEVA Darja 0+0+1+2 3 34:29.3 +23.7 38
7. 11 VITTOZZI Lisa 0+1+1+0 2 34:31.4 +25.8 36
8. 22 GASPARIN Selina 1+0+0+1 2 34:37.3 +31.7 34
9. 28 CHEVALIER Anais 0+1+0+0 1 34:48.4 +42.8 32
10. 7 SEMERENKO Vita 1+1+0+0 2 34:51.3 +45.7 31
23. 1 KUZMINOVÁ Anastasia 1+2+3+0 6 35:53.1 +1:47.5 16
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
 
Priebežné poradie SP žien po pretekoch
1. MÄKÄRÄINEN Kaisa 489
2. KUZMINOVÁ Anastasia 470
3. WIERER Dorothea 399
4. BRAISAZ Justine 376
5. HERRMANN Denise 342
6. DAHLMEIER Laura 336
7. VÍTKOVÁ Veronika 332
8. DŽIMA Julia 319
9. SEMERENKO Vita 316
10. VITTOZZI Lisa 309
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Ďalší program 5. kola SP v Ruhpoldingu
mužské disciplíny »»
INRLMS
ženské disciplíny »»
INRLMS